Markasyt -
Natka - 19-02-2012
Markazyt, Markasyt, Marcasite.
Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa piryt. Markasyt krystalizuje w układzie rombowym, a jego kryształy, oglądane z zewnątrz mogą mieć postać płaskich płytek albo piramid. Czasami kryształy markasytu łączą się w skupienia na kształt włóczni. Ściany kryształów markasytu mogą też mieć zakrzywione płaszczyzny. Zarówno markasyt jak i piryt należą do minerałów twardych – mają odpowiednio 6 i 6,5 w skali twardości Mohsa. Markasyt ma jednak nieco mniejszy ciężar właściwy, zwykle jest też jaśniejszy od pirytu, jednak wystawiony na działanie warunków atmosferycznych stosunkowo szybko matowieje i ciemnieje. Pod wpływem uderzenia piryt pęka wzdłuż nieregularnych linii, nie tworząc gładkich krawędzi. Markasyt z kolei ma wyraźny chociaż nierówny przełam. Piryt ulega rozkładowi pod wpływem powietrza. Często skamieniałości zachowują się dzięki zastąpieniu muszli pirytem. Takie skamieliny są jednak nietrwałe; jeżeli nie są one odpowiednio zabezpieczone po wydobyciu z ziemi, szybko mogą zamienić się w kupkę szarego pyłu.
Występowanie:
region śląsko-krakowski, Niemcy, Czechy, Francja, Austria, Boliwia. Markasyt tworzy się w niskich temperaturach z kwaśnych roztworów wodnych, głównie w pobliżu powierzchni ziemi, a rzadziej z wód termalnych głębinowych. Spotyka się go rzadziej niż piryt. Może zastępować wapienie i dolomity, powstając z niskotemperaturowych hydroterm, które usuwają część wymienionych skał, jak np. w regionie śląsko-krakowskim (Polska) czy w okolicach Akwizgranu, Bad Grund i Freibergu (Niemcy). W osadach ilastych, marglach i węglach brunatnych może tworzyć przy braku dostępu powietrza kuliste lub - szczególnie ładne - płaskie soczewkowate konkrecje, osiągające średnicę do 10 cm. Takie markasyty znane są z kopalni węgla brunatnego Turów (Polska), z Mostu (Czechy), Basenu Paryskiego (Francja) i doliny Possnitz w Styrii (Austria). Markasyt jest pospolity we wszystkich wystąpieniach pirotynu jako produkt pierwszego etapu niskotemperaturowych przeobrażeń tego ostatniego minerału; typowym przykładem są złoża w Boliwii. Bardzo ładne okazy markasytu pochodzą z kopalń Friedrich der GroBe koło Herne i Christian Levin koło Essen (Niemcy).
Znaczenie i zastosowanie.
Nazwa minerału jest pochodzenia arabskiego, alchemicy średniowieczni stosowali ją w formie marcasitae na oznaczenie pirytu i związków siarki w ogóle. Górnicy odróżniali markasyt od pirytu na podstawie typowych wykształceń. We Francji w XVIII i XIX w. pirytowi nadawano szlif wielościenny i stosowano do taniej biżuterii pod nazwą markasytu. Z powodu swej nietrwałości markasyt jest bardziej szkodliwym zanieczyszczeniem naturalnych budowlanych surowców skalnych niż piryt.
MARKAZYT – pozwala otwarcie i szczerze się komunikować. Jeśli jesteś niezdecydowana i niepewna czegoś, noś ze sobą markazyt i często go dotykaj, a wzrośnie Twoje zaufanie do siebie i do podejmowania słusznych decyzji. Kamień ten podnosi fizyczną witalność, stymuluje intelekt i pomaga w cyklu transformacji: od idei do przemyślanego działania. Zwiększa jasność umysłu, koncentrację jak również poprawia pamięć. Wyostrza zmysły, usuwa niecierpliwość, niepokój i frustrację. Pomaga zobaczyć nam siebie z dystansu i umożliwia wgląd wewnętrzny, dzięki czemu możemy dostrzec i skorygować niepożądane cechy charakteru. Sprzyja relaksacji i odprężeniu i stymuluje rozwój duchowy. Może być również użyteczny przy skupianiu uwagi i eliminacji stanów rozkojarzenia, przyciąganiu pieniędzy oraz zdrowia. Przynosi wewnętrzny spokój, rozwija zmysł praktyczny i wzmacnia silną wolę. Jego obecność napełnia pozytywną energią miejsca - można go położyć np. na biurku w pracy. Służy koncentrowaniu umysłu i myśleniu logicznemu jednocześnie pomijając myśli nieistotne. Ma właściwości równoważące cykl hormonalny - pomaga pry nieregularnych i bolesnych menstruacjach. Stosuje się go w łagodzeniu gorączki - należy go kłaść bezpośrednio na ciało. Markazyt działa oczyszczająco na organizm, pomaga przy problemach trawiennych, oczyszcza śledzionę i zwiększa dopływ tlenu do krwi poprawiając działanie całego układu krwionośnego. W szczególny sposób oddziałuje na płuca, oczyszcza je od skutków palenia, a także pomaga zwalczać wirusowe i bakteryjne infekcje, np. zapalenie oskrzeli czy anginę. Używaj markazytu w stanach apatii i zmęczenia - nie tylko wzmocni siły fizyczne i zwiększy przepływ energii, ale również wzmocni system nerwowy. Sprzyja rekonwalescencji po chorobie oraz odzyskaniu wigoru i sił.
Re: Markasyt -
Krystyna - 15-04-2015
Mineralny markasyt, czasami nazywany biały piryt żelazo, jednak fizycznie i krystalograficznie różni się od pirytu
Na świeżych powierzchniach jest jasnożółty do prawie białego i ma jasny metaliczny połysk .
Matowieje na kolor żółtawy lub brązowawy i daje czarną smugę.
Jest kruchy materiałem, który nie może być porysowany nożem
W biżuterii markasytu , piryt jako kamień nazywa się "markasyt".
Oznacza to, biżuteria markasyt jest wykonany z Pirytu nie z Markasytu.
Pod koniec średniowiecza i na początku ery współczesnych słowo "markasyt" oznaczało zarówno piryt i markasyt (i siarczki żelaza w ogóle).
Nowoczesny naukowa definicja dla Markasytu jako rombowego siarczku żelaza pochodzi z 1845 roku.
Markasyt w sensie naukowym nie jest używany jako klejnot ze względu na jego kruchość
z ciekawostek...
Znany jest przynajmniej jeden przykład lustra z markasytu, wykonanego przez dawnych Meksykanów, z powierzchnią wypolerowaną w taki sposób, że odbicie dawało obraz powiększony.
źródło
źródło
źródło
więc biżuterię u jubilera mamy z Pirytu...czy z Markasytu...warto o tym się dowiedzieć przed zakupem......ale i tak są piękne...
źródło
źródło
galeria
galeria