Jade -
Krystyna - 25-03-2012
Jade – zwyczajowa oraz gemmologiczna wspólna nazwa Nefrytu (Jade Nefrytowy) i Jadeitu (Jade Jadeitowy).
Jest potoczną nazwą dawniej stosowaną w stosunku do dwóch, podobnych do siebie z wyglądu i często mylonych skał.
Obecnie zalicza się 3 rodzaje skał do tej grupy.
Jadeit - zbudowany z piroksenów.
Nefryt - zbudowany ambifoli.
Maw-Sit-Sit - zbudowany z piroksenów, spineli, amfiboli i chlorytów
Początkowo oba te kamienie uważano za jeden minerał, który określano mianem Jade (Żad).
Także w chińskiej tradycji oba minerały nazywane są 玉 yù.
Dopiero w 1863 r. Francuz Damour udowodnił, że ten zwięzły kamień, który znano od 7000 lat, w rzeczywistości stanowi dwa różne minerały.
Ich rozróżnienie jest trudne, co może być przyczyną, że słowo Żad nadal obowiązuje jako pojęcie nadrzędne.
Nazwa pochodzi z okresu zdobywania przez Hiszpanów Ameryki Środkowej i Południowej.
Oznacza "piedra de ijada" czyli kamień lędźwiowy.
Minerał ten uważano za środek profilaktyczny i leczniczy w przypadku dolegliwości nerek.
Cechy szczególne
Oba minerały są do siebie podobne zewnętrznie.
Jadeit - topi się w płomieniu dmuchawy, tworząc przezroczystą perłę i dopiero w takiej postaci rozpuszcza się w kwasie solnym.
Nefryt - topi się w płomieniu dmuchawy, nie rozpuszcza się w kwasach.
Wyraźnie różnią się gęstością (Nefryt jest twardszy).
Jadeit znacznie rzadziej występuje na Ziemi, jest przez to cenniejszy od pospolitego Nefrytu.
Nazwą Żad określa się też (nieprawidłowo) wiele innych kamieni ozdobnych o wyglądzie podobnym do Jadeitu lub Nefrytu np. Żad Alaska (pektolitowy) = Żad Maw-Sit-Sit,
Żad Albitowy, Żad Indyjski, Nowy Żad = Żad Koreański.
Żady są kamieniami znanymi od bardzo dawna na Wschodzie, szczególnie w Chinach.
Przed ponad 2000 lat w Chinach wyrabiano z niego figurki i inne symbole kultu religijnego.
W przedkolumbijskiej Ameryce Środkowej Żad był ceniony bardziej od złota.
Z powodu hiszpańskiej konkwisty wysoki poziom obróbki Żadu uległ w Ameryce załamaniu.
W Chinach ta sztuka rozwijała się nadal.
Dzięki wyjątkowo dużej spoistości, a stosunkowo niewielkiej twardości, już w czasach prehistorycznych wyrabiano z nich broń i narzędzia codziennego użytku.
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło
Re: Jade, Żady -
Krystyna - 25-03-2012
Słowo Jadeit w rzeczywistości oznacza dwa kamienie, Jadeit i Nefryt, z których oba są akceptowane jako prawdziwy Jadeit.
Jadeit jest jednak rzadszym i cenniejszym z nich dwóch i znajduje się w Gwatemali.
Podczas gdy Nefryt jest widoczny w odcieniach zieleni, bieli i szarości, Jadeit oprócz słynnej zieleni wykazuje również spektrum kolorów, w tym biały, żółty, niebieski, różowy, fioletowy, pomarańczowy, brązowy i czarny.
Jadeit jest twardszy i dlatego może osiągnąć wyższy połysk lustrzany.
Nefrytowy lakier jest bardziej miękki, ale sam kamień jest twardszy i mniej podatny na pękanie.
Zarówno Nefryt, jak i Jadeit to skały metamorficzne, zwykle naznaczone żyłkami lub niedoskonałościami, chociaż często to właśnie te niedoskonałości sprawiają, że dany kawałek jest wyjątkowy, a w niektórych przypadkach bardziej wartościowy.
Ogólnie jak w przypadku większości kamieni, najbardziej pożądany Jadeit - Cesarski Jadeit - ma czysty zielony odcień, wystarczająco uderzający, aby starożytni cesarze Chin i Meksyku przedkładali jego wartość ponad złoto.
Ten królewski kolor został znaleziony tylko w złożach Jadeitu w Gwatemali, Rosji i Birmie (obecnie Myanmar), a dziś może łatwo konkurować z Diamentami.
Tradycyjnie zielony Jade (zarówno Jadeit, jak i Nefryt) był ceniony w stosunku do innych kolorów, ale rosnące zainteresowanie mniej tradycyjnymi odcieniami, takimi jak niebieski Jadeit (zwany również błękitem Olmeków), fioletowy Jadeit i lodowy Jadeit wywołał rynek Jadeitu w innym kolorze.
Co ciekawe, półprzezroczysty jadeit Lodowy można prawdopodobnie uznać za najczystszy jadeit, ponieważ to niedoskonałości chemicznego składu kamienia powodują kolory.
Chociaż Jadeit jest uważany za bardziej wartościowy z dwóch Jade, Nefryt ma swoją własną rolę na rynku Jade.
Na przykład jasne, gładkie zielenie Nefrytu Kanadyjskiego i Nowozelandzkiego mogą tworzyć zdumiewająco piękne rzeźby, a delikatna miękkość „Jadeitu z baraniny” (chiński Nefryt ) nie ma sobie równych na całym świecie.
W starożytnych Chinach Nefryt Chiński był niezwykle cenny i uważany za odpowiedni tylko dla cesarzy.
Kamień Żywiołów
O ile wiemy, pierwszymi ludźmi, którzy używali Jadeitu (nie Nefrytu) byli Szwajcarzy około 4000 lat pne
Uważa się, że ich domy na palach wysoko w jeziorach alpejskich zostały przynajmniej częściowo zbudowane za pomocą narzędzi ukształtowanych z Nefrytu i Jadeitu znalezionych w koryta rzek wzdłuż ich wiosek.
Ich Nefrytowe topory, młoty, pałki i skrobaki były jednymi z pierwszych znanych elementów Nefrytu i Jadeitu, które były modne przez człowieka; niesamowita twardość kamienia sprawiła, że był idealny na narzędzia i broń.
Mniej więcej w tym samym czasie pokorne plemiona, które miały stać się wielkimi imperiami Egiptu i Chin, zaczęły wytwarzać narzędzia i figurki z lokalnego Nefrytu.
Rzeczywiście, Jadeit był używany na całym świecie, niezależnie opanowany przez tyle kultur, ile znaleziono złóż Jadeitu i Nefrytu.
Jadeit, nawet w epoce żelaza i brązu, okazał się przydatny, jeśli nie bardziej przydatny niż większość narzędzi metalowych.
Dopiero w czasach nowożytnych, wraz z opanowaniem stopów metali, Jadeit został przewyższony jako materiał na narzędzia
Na Zachodzie to Olmekowie z Mezoameryki jako pierwsi ujawnili prawdziwą sztukę w zakresie kształtu i gładkości kamienia (po drugiej stronie świata Chińczycy rzeźbili Nefryt od co najmniej 7000 lat).
Do roku 2000 pne Olmekowie byli już mistrzami rzeźbienia Jadeitu - ich wyjątkowe dzieło jest nadal badane, kopiowane i naśladowane do dziś.
Wyraźnie wyznaczyli punkt odniesienia dla artyzmu w Jadeicie, a ich tradycje rzeźbiarskie były przekazywane przez tysiąclecia, najpierw Aztekom, a następnie kulturze Majów.
W rzeczywistości maski Olmeków, celty, biżuteria i inne figury z Jadeitu zostały zebrane jako antyki przez te późniejsze kultury mezoamerykańskie - podobnie jak ich współcześni po drugiej stronie świata, którzy cenili ocalałe artefakty z upadku Rzymu.
W jakiejkolwiek formie, Jadeit wydobywany z doliny rzeki Motagua w Gwatemali był najcenniejszym materiałem w Mezoameryce i był używany do rozmaitych rzeczy zarówno świętych, jak i świeckich.
Często uformowany w posągi i biżuterię dla elit, najlepszy Jadeit był używany do robienia potężnych amuletów do świętych obrzędów lub pochówków, podczas gdy zwykłe jadeitowe koraliki były używane jako forma waluty.
Misterne królewskie maski grobowe w wielu kulturach mezoamerykańskich są wykonane z delikatnego jadeitu, z których jednym z najbardziej znanych jest król Majów Pakal z Palenque w południowym Meksyku.
Majowie nawet włożyli jadeit do zębów.
Dzięki zaawansowanym technikom stomatologicznym niektóre osoby włożyły jadeitowe kamienie w przednie zęby, co musiało być wyraźnym zaszczytem.
Pomimo stuleci europejskich kontaktów z Chińczykami i ich wielce czczonym Nefrytem, Jadeit został po raz pierwszy wprowadzony do Europejczyków przez konkwistadorów w XVI wieku.
Dla Azteków Jadeit był świętym kamieniem, który prowadził ich przywódców i miał właściwości lecznicze.
Ale Cortés niechętnie otrzymał najwspanialsze cesarskie Jadeitowe koraliki, jakie mieli do zaoferowania Aztekowie, rozczarowany jakimkolwiek hołdem, który nie był złoty.
Kiedy hiszpański podbój zniszczył większość kultur Majów i Azteków, zapomniano o kunszcie amerykańskich mistrzów Jadeitu, a także o lokalizacji wielkich kopalni Jadeitu.
Dopiero w 1987 roku w Gwatemali ponownie odkryto źródło mezoamerykańskiego Jadeitu.
Tak zaczęło się odnawianie amerykańskiego Jadeitu, który nadal rośnie.
W dzisiejszych czasach nie można pominąć Chińczyków, których arcydzieło Nefrytu sprzed 5000 lat przed naszą erą z łatwością można przetłumaczyć na Birmański Jadeit, kiedy został im przedstawiony w XIX wieku.
Dziś, dwieście lat później, są obecnymi mistrzami Jadeitu.
Ich rzeźby i biżuteria, które odzwierciedlają wspaniałą i starożytną kulturę, są czczone i podziwiane na całym świecie.
Ponadto Chińczycy są największymi konsumentami Jadeitu na dzisiejszym rynku i żądają dużej części najwyższej jakości Jadeitu występującego na całym świecie.
Związek ludzkości z Jadeitem trwał tysiące lat i być może z tego powodu jest postrzegany jako taki kamień żywiołów.
Ciemnozielony kolor kojarzy się ze starożytnym kultem węża i od początku ich historii reprezentował kukurydzę, wodę i życie.
Poza swoimi właściwościami fizycznymi, Jadeit ma silną energię, która została zaprzęgnięta do różnych rzeczy.
W starożytnych kulturach mezoamerykańskich Jadeit był używany jako kamień magii i mocy, dlatego jego użycie było ograniczone do kapłanów i królów.
Na przykład uważano, że Jadeit umieszczony pod głową podczas snu sprzyja świadomym snom i mocom używania snów jako środka do tworzenia i zmieniania rzeczywistości na jawie.
Przypisywali też Jadeitowi przynoszenie szczęścia i spowolnienie procesu starzenia.
W terapii kamieniami szlachetnymi spokojny zielony kamień przynosi efekt równoważący i harmonizujący, pomagając uwolnić negatywne myśli i osiągnąć spokój
Jade szmaragdowy lub Jadeit cesarski jest szczególnie pomocny w naprawianiu lub wzmacnianiu relacji
źródło
Re: Jade, Żady -
Krystyna - 18-05-2015
Jadeit cenniejszy niż złoto
Agata Świerzowska, Michał Wasilewski
Średniowieczna Europa nie znała Jade.
Nie pojawiają się o nim wzmianki w pismach mineralogicznych ani farmakopeach.
W XIII w. Marco Polo, odbywszy podróż do Chin, pośród wielu innych rzeczy wspomina o „zielonym kamieniu”, nazywając go Jasper.
Określenie to będzie pokutowało w nomenklaturze europejskiej do XVIII w., podobnie jak green jJasper.
Częstsze kontakty Portugalczyków z Chinami, szczególnie po założeniu w XVI w. kolonii handlowej Macao u ujścia rzeki Canton, umożliwiły lepsze poznanie owego kamienia.
Wiadomo, że Chińczycy zwali go yu i stosowali jako lekarstwo na choroby nerek i układu moczowego.
Z tej właśnie przyczyny zaczęto nazywać go piedra de mijada, co oznacza dosłownie „kamień moczowy”.
Nazwę tę przyjęli Hiszpanie (piedra de hijada).
Jade w historii
Do połowy XVII w. nie wspominają o tym kamieniu żadne lapidariusze, nawet te największe, stanowiące ówczesne kompendia wiedzy na temat kamieni szlachetnych (np. Camillus Leonardus piszący ok. 1502 r. Speculum Lapidum, wielkie dzieło opisujące ponad 200 kamieni wykorzystywanych w medycynie, nie wspomina jeszcze o tym kamieniu).
Dopiero we francuskim wydaniu dzieła Anzelma de Boot (Boetiusa) Gemmarum et Lapidum Historia... z 1644 r. po raz pierwszy pojawia się Pierre Nephritique.
Od tej pory w pismach łacińskojęzycznych zaczyna też występować termin lapis nNephriticus.
Najwcześniejsze europejskie opisy „wielkiej drogocenności” (jak nazywali zielony kamień Aztekowie) w kontekście amerykańskim pojawiają się w 1519 r. w relacjach z wyprawy Corteza do Meksyku.
Wspomina się w nich o Piedras Verdes.
W jedenaście lat później Bernardino de Sahagún w Historia general de las cosas de la Nueva Espańa wymienia Piedra Verde precioso.
W 1596 r. w raporcie The Discoverie of Guiana sir Waltera Raleigha po raz pierwszy spotykamy określenia Piedra de hijada oraz Piedra de los riEones.
Jest jednak rzeczą ciekawą, że ani Aztekowie, ani inne ludy Nowego Świata nie przypisywały Jade właściwości leczniczych.
Rabunkowy import dóbr amerykańskich, a wśród nich również Jade, doprowadził już po upływie jednego wieku do wyczerpania się tamtejszych zasobów.
To z kolei przyczyniło się do zwrócenia uwagi na azjatyckie źródła zielonego kamienia, a jego zauważalna odmienność od amerykańskiego kuzyna była powodem nadania mu imienia Nephrite.
Nazwa współczesna – Jade – pojawia się w Europie po raz pierwszy w 1727 r. w Chambers Encyclopedia.
Powstała ona zapewne wskutek pomyłki drukarskiej.
Z Hiszpanii nazwa Piedra De Hijada przedostała się bowiem do Francji, gdzie przyjęła formę Pierre De L’ejade, ale wskutek błędu składu przekształciła się w Pierre Le Jade.
W tej formie (Jade) przejmują ją Anglicy, następnie rozpowszechnia się w innych językach europejskich.
W Chinach, obok wspomnianego yu, występuje szereg innych nazw odnoszących się do Jade i niekiedy funkcjonujących do dnia dzisiejszego.
Dla przykładu wspomnijmy, że zielony, turkiestański Nefryt nazywany był fei-ts’ui („zimorodek”) lub później chen yu („prawdziwy jade”).
Dostrzeżoną niegdyś różnicę pomiędzy kamieniami pochodzącymi z Chin i Ameryki potwierdził w 1863 r. francuski chemik i mineralog Alexis Damour.
Wyodrębnił on dwa minerały: Nefryt i Jadeit (czyli podobny do Jade).
W świetle współczesnych badań mineralogicznych rodzinę zielonych kamieni, uważanych za drogocenne zarówno w prekolumbijskiej Ameryce, jak i w Chinach, tworzy całkiem pokaźna grupka minerałów.
Jadeit to krzemian łańcuchowy z grupy piroksenów, natomiast Nefryt jest odmianą tremolitu lub aktynolitu z domieszkami ferroaktynolitu (minerałów z grupy krzemianów wstęgowych – amfiboli), powstałą wskutek sfilcowania ich włóknistych lub pręcikowych osobników.
Gemmologia dopuszcza natomiast nazwę Jadeit dla kamieni ozdobnych zawierających domieszki egirynu (piroksen tworzący z jadeitem tzw. szereg izomorficzny), diopsydu, kosmochloru (minerał z grupy piroksenów, bardzo rzadko spotykany w skałach ziemskich) czy akermanitu (minerału z grupy melilitów – krzemianów grupowych).
W praktyce gemmologicznej również Ureit, Chloromelanit i Szechenit bywają zazwyczaj nazywane Jadeitem.
Jadeit właściwy i Nefryt określa się wspólną nazwą jade.
Osobną grupę tworzą minerały nie uznawane współcześnie za należące do grupy Jade.
Były i są one wykorzystywane jako substytuty lub podróbki Jade.
warto przeczytać całość....
źródło
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 28-09-2020
Taote rzeźbiony na jadeicie. Muzeum Prowincji Zhejiang w Hangzhou
Jade Nefrite
W Chinach Jade yu玉 ( yù ) uważany jest za króla kamieni.
Ceniony za twardość i trwałość, walory muzyczne i piękno.
Uosabia mądrość i wieczność, Niebo i Ziemię.
Półprzezroczysta faktura Jadeitu jest związana z duszą i duchowymi aspiracjami.
Jadeitowi przypisuje się wiele unikalnych właściwości i cech.
Biżuteria jadeitowa ma głębokie znaczenie i jest uważana za talizman.
W Chinach całą grupę kamieni nazywano „Jadeitem”: sam Nefryt, Jaspis, Jadeit, Agalmatolit, różne rodzaje Serpentyny i inne.
Jade dzieli się na dwa rodzaje: twardy i miękki.
W Birmie znajdują się złoża twardego Jade (Jadeitu).
W Chinach wydobywa się głównie miękki Jade o twardości 5,6-6,5 w skali Mohsa.
W rękach rzemieślników ten kamień nabiera niesamowitej plastyczności.
Przed rozpoczęciem szlifowania mistrz dokładnie bada kamień, próbując przewidzieć jego najlepszy kształt i wzór.
Starożytne chińskie przysłowie mówi: „Złoto ma swoją cenę, ale jadeit jest bezcenny ."
Za najcenniejszy uznano Jadeit Chotański o barwie „tłuszczu jagnięcego” o matowym połysku, który mógł posiadać jedynie cesarz - „Syn Niebios” .
Oprócz białego doceniono takie odmiany Jadeitu, jak żółty, czerwony, zielony, czarny, kolorowy i inne.
Początki wydobycia Jadeitu w Chinach sięgają epoki neolitu.
W tym czasie jadeit był używany głównie do wyrobu rytualnych noży i toporów.
Od czasów starożytnych w Henan i wzdłuż rzeki Jangcy powstawały złoża.
Znane są również starożytne wydobycie Jadeitu w Liaoning i Mongolii Wewnętrznej.
Do tej pory są to złoża całkowicie wyczerpane.
Chińczycy otrzymali najcenniejszy Biały Jadeit w hołdzie od środkowoazjatyckiego stanu Khotan , położonego na Wielkim Jedwabnym Szlaku (obecnie dystrykt Chocim w Autonomicznym Regionie Xinjiang Uygur w ChRL).
Biały Jadeit „baran” był ceniony nie tylko drożej niż złoto i srebro, ale także Zielony Jadeit.
Wykwalifikowani rzemieślnicy uczynili z niego wspaniałe dzieła sztuki, będące własnością dworu cesarskiego.
Najwcześniejsze produkty z Jadeitu pochodzą z III tysiąclecia pne.
Należą do kultury Liangzhu良渚 文化 (3300-2200 pne), położonej w dolnym biegu Jangcy z centrum w regionie jeziora Taihu .
Tutaj odkryto tak zwane „sześć Jadesów rytualnych” liu liu zhui六 玉 六 瑞 (dosł. „Sześć Nefrytów sześć bereł”):
bi璧 - płaski okrągły krążek z okrągłym otworem pośrodku,
tsun琮 - ośmiościenne regalia Jaspisowe z okrągłym kanałem pośrodku,
gui圭 - berło w formie Jadeitowego talerza z zaokrąglonym końcem,
zhang h - małe berło ze spiczastym końcem; regalia synów królewskich, suwerennych książąt, także ministrów, generałów itp.,
[yu] hu [玉] 虎 - Jadeitowy tygrys,
huang璜 - wisiorek w kształcie łuku.
Te wyroby z Jadeitu były głównie rytualne, a nie praktyczne i były symbolem władzy politycznej i religijnej.
Z biegiem czasu starożytne znaczenie tych przedmiotów rytualnych zostało utracone.
W traktacie „Zhou Li” 周礼 („rytuały Zhou”), napisanym prawdopodobnie w okresie Zhanguo (403-256 pne) lub epoce Han (206 pne - 220 ne), zostały ponownie zinterpretowane w kategoriach kosmologicznych.
Okrągły dysk - Bi stał się symbolem nieba, kwadrat sosudtsun - Ziemia. Gui , zhang , hu i guan odpowiadały odpowiednim punktom kardynalnym: wschodzie, południu, zachodzie i północy.
Zatem te przedmioty rytualne są związane z koncepcją Wu Xing („pięć podstawowych elementów”).
Jadeit występuje również w kulturze Longshan龍山 文化 (II tysiąclecie pne), położonej w dorzeczu Żółtej Rzeki i na wschodnim wybrzeżu Chin.
Znaleziono tu rytualne narzędzia z Jadeitu, takie jak siekiery, noże i dłuta z antropomorficznymi obrazami.
Hongshan紅山文化kultura (5-3-ty tysiąclecia pne), znajduje się w północno-wschodnich Chinach i Mongolii Wewnętrznej, zawiera duże Jade wisiorki i ozdoby w kształcie litery C z realistycznymi obrazami różnych zwierząt.
Jadeitową biżuterię znaleziono w grobach władców Yin w Anyang (prowincja Henan).
W epoce dynastii członkowie rodziny cesarskiej i wybitni dostojnicy byli chowani w specjalnych ubraniach wykonanych z Jadeitowych blaszek spiętych złotą nicią.
Wierzono, że dzięki Jadeitowi dusza nie rozstanie się z ciałem, a tym samym człowiek będzie żył wiecznie.
Konfucjanie przypisywali Nefrytowi „pięć dobrych cech” w de五 德, nieodłącznych od szlachetnego człowieka tszyun-tzu君子.
Jego miękki blask i wewnętrzne ciepło koreluje z filantropią / człowieczeństwem ren仁.
Twardość jadeitu symbolizuje odwagę i oddanie obowiązkowi i义.
Przejrzystość, ukazująca kolor i naturalną strukturę, wiąże się z wewnętrzną czystością osoby i wiernością xin信.
Melodyjny dźwięk, który pojawia się po uderzeniu Jadeitu, jest powiązany z mądrością / inteligencją zhi智.
I wreszcie Jadeit, będący symbolem najwyższej mocy, uosabia rytuał Li礼.
Wierzono, że Jade może leczyć zmęczenie i dodawać siły.
Jadeitowe łyżki, szpatułki i słupki były w przeszłości używane do wytwarzania leków, o których sądzono, że nadają składnikom właściwości lecznicze.
Jako lekarstwo często stosowano kruszony Nefryt.
Uważali, że w rękach osoby, która trwa w swoich złudzeniach, Jadeit ciemnieje.
Jade służył do wyrobu ustników do fajek opiumowych.
Uważano, że palacz używający takiej fajki będzie żył długo.
Jadeit jest szeroko stosowany do wykonywania różnych ozdób i drobnych przedmiotów.
Uchwyty na pędzle i pałeczki są wycinane z Jadeitu.
Dom zdobią Jadeitowe figurki bóstw buddyjskich i taoistycznych, a także figurki z dobrymi symbolami.
W epoce imperium misternie rzeźbione talerze były robione z drogocennego Białego Jadeitu, które wisiały na nakryciu głowy lub pasku, a gdy szli, tworzyły melodyjny dźwięk, odstraszając złe duchy.
Z biegiem czasu chińska sztuka cięcia kamienia osiągnęła niespotykane dotąd wyżyny.
Obecnie zarówno miniaturowa biżuteria, bogato zdobiona rzeźbami, jak i ogromne kompozycje są wyrzeźbione z Jadeitu.
Produkty Jade są zawsze cenione i uważane za prezent powitalny.
Obecnie w Chinach eksploatowanych jest kilka złóż Jadeitu.
Okręg Hotan (Hetyan)和田w Xinjiang Biały Jadeitu wydobywany.
Jade z Xuyan 岫岩County w prowincji Liaoning jest koloru białego lub koloru jasnozielonego i zwykle jest przezroczysty.
Jade od Lantian蓝田县County , na północ od Xi'an w prowincji Shanxi, wydaje się być żółty z odrobiną zieleni.
Czasami widać w nim wzór przypominający chmury.
Najpopularniejszy rodzaj Jadeitu wydobywany jest w dzielnicy miejskiej Nanyang南阳 w prowincji Henan.
Ten półprzezroczysty Jadeit jest koloru żółtawego lub białego z różowawymi, zielonymi, żółtymi plamami i ma wiele różnych zanieczyszczeń.
Jest często używany do tworzenia kompozycji rzeźbiarskich.
Żaden inny kamień nie jest tak popularny w Chinach jak Jadeit.
Jest kochany, doceniany, noszony, podziwiany, chwalony.
Podobnie jak smok czy piwonia , jadeit jest jednym z niezachwianych symboli kultury chińskiej i chińskiej.
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 28-09-2020
Jadeit (Yu w chińskim Pinyin) zawsze był ulubionym kamieniem szlachetnym w Chinach, uważanym za szczęśliwy urok i pełen cnót.
Jest nadal najpopularniejszym kamieniem szlachetnym i można go kupić w całych Chinach.
Istnieją dwa rodzaje minerałów zwanych Jadeitem.
Rodzaj, który był znany w starożytnych Chinach, nazywa się Nefrytem.
Drugi rodzaj minerału Jade nazywa się Jadeitem.
Nefryt jest trochę bardziej odporny na pękanie niż Jadeite, ale jest trochę bardziej miękki.
Z jakiegoś powodu kultury na całym świecie sądziły, że oba rodzaje Jade mają specjalne zalety lub moc.
Chińczycy też tak myśleli i przez tysiące lat artykuły z Jadeitu miały szczególną wartość i znaczenie, a wykwalifikowani rzemieślnicy rzeźbili coraz bardziej skomplikowane projekty.
Może dlatego, że był tak rzadki w Chinach, a jednocześnie użyteczny ze względu na swoją wytrzymałość, Nefryt stał się symbolem statusu władców, uważanym za kamień cesarski.
Jade w Chinach dzisiaj
Jadeit jest nadal popularnym kamieniem szlachetnym w Chinach, więc kawałki Jadeitu można kupić wszędzie.
Wiele osób, zwłaszcza chłopców i młodych mężczyzn, nosi Jadeitowe wisiorki.
Wielu Chińczyków uważa, że Jadeit ochroni ich i zapewni dobre zdrowie.
Jadeitowe wisiorki są również rodzajem chińskiego symbolu religijnego.
Jade ma również głębokie znaczenie symboliczne, przekazując piękno, ochronę, moc i nieśmiertelność.
Nawet dzisiaj jest to często wybór na talizman dla dzieci w postaci wisiorka lub bransoletki.
Fake Jade
Kupując drogie artykuły z Jadeitu w Chinach, bądź ostrożny i być może zanieś artykuł do wiarygodnego gemmologa przed zakupem.
W dzisiejszych czasach fałszywe artykuły z Jadeitu można łatwo wytwarzać z twardego plastiku, szkła lub różnych rodzajów minerałów, takich jak Kwarc lub Serpentyna.
Wiele gatunków minerałów wygląda jak Nefryt i Jadeit.
Jadeit może być również modyfikowany chemicznie, przez co jest wart mniej niż naturalny Jadeit.
Ustalenie, czy artykuł jest wykonany z prawdziwego Nefrytu, czy Jadeitu, wymaga pewnego przeszkolenia i sprzętu gemologa.
Jade Types
Istnieją dwa rodzaje Jadeitu, Nefryt i Jadeit.
W Chinach Jadeit jest obecnie bardziej popularny i droższy niż bardziej miękki Nefryt.
*Nefryt
Nefryt (ruan yu, 軟 玉, miękki Jadeit) to rodzaj minerału amfibolowego.
Ma twardość 5,5 lub 6.
Jest twardy, ale nie tak twardy jak kwarc.
Dlatego starożytni chińscy rzemieślnicy mogli używać piasku kwarcowego (zwykłego piasku) lub kawałków kwarcu do rzeźbienia Jadeitu.
*Jadeite
Jadeit (ying yu, 硬玉, hard jade) występuje tylko w około 12 miejscach na Ziemi.
Jest to rodzaj minerału Piroksenu.
Wygląda jak Nefryt, ale jest twardszy, jaśniej poleruje i występuje w większej gamie kolorów.
Ma twardość około 6,5 lub 7, mniej więcej taką samą jak kwarc.
Oznacza to, że rzeźbienie i polerowanie Jadeitu jest trudniejsze.
Indianie z epoki kamienia w Ameryce Środkowej wytwarzali artykuły z Jadeitu, ale mówi się, że rzeźbienie nawet prostych przedmiotów zajmowało dużo czasu.
Jadeit został znaleziony w Europie, ale być może bardzo niewiele importowano do Chin.
Obecnie większość światowego Jadeitu pochodzi z Birmy.
Historia Jadeitu w Chinach
Na Zachodzie Diamenty, Rubiny i Szmaragdy były drogimi kamieniami szlachetnymi noszonymi przez wysoko postawionych ludzi jako symbole statusu, ale w Chinach Nefryt (ruan yu, 軟 玉) był uważany za symbol statusu i był używany do biżuterii i drogich dekoracji .
Znak dla Jadeitu 玉 wygląda prawie jak znak dla cesarza 王, z dodatkiem małej kreski w prawym dolnym rogu, która może przedstawiać kamień.
Znak dla Jadeitu może oznaczać „kamień cesarza”.
W chińskiej epoce brązu i wcześniej Jadeit był cennym materiałem do produkcji broni i toporów.
W tamtych czasach z Jadeitu wytwarzano również trwałe przedmioty luksusowe, takie jak kubki i guziki.
Jego niedobór, ponieważ musiał być importowany z Xinjiangu i innych odległych miejsc, a także moce, które uważano za przynoszące zdrowie i leczące choroby, mogą być powodem, dla którego uznano go za kamień szlachetny cesarzy.
Interesujące jest to, że Nefryt był importowany tak daleko, jak region pustyni Taklamakan, na terenie dzisiejszego Xinjiangu , 3000 lat temu.
W tym czasie w okolicy mieszkali ludzie rasy kaukaskiej.
Możliwe, że ci ludzie handlowali z chińską dynastią Shang (1766-1122 pne), ponieważ wszystkie fragmenty Nefrytu znalezione w grobowcach dynastii Shang pochodzą z obszaru Xinjiang.
W czasach dynastii Han (202 pne – 220 rne) kostiumy grobowe cesarza były wykonane w całości z kawałków Jadeitu, które były składane razem.
Gdy różne imperia pojawiały się i odchodziły, zawiłość rzeźb rosła.
Rzemieślnicy spędzali coraz więcej czasu na rzeźbieniu bardziej skomplikowanych projektów.
Jadeit nie był wydobywany w Chinach, Mongolii ani Xinjiangu, więc kiedy Zielony Jadeit z Birmy stał się dostępny po 1800 r., podczas dynastii Qing , stał się preferowaną imperialną formą Jadeitu.
Patrząc na Nefrytowe artykuły z różnych epok, projekty stopniowo stawały się coraz bardziej podobne do współczesnych chińskich projektów, takich jak te z dynastii Qing (1636–1911).
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 28-09-2020
Maski z grobowców w Calakmul miały ułatwić przejście elity Węża do następnego świata. Królewskie oblicza wykonane z zielonego jadeitu, cenniejszego dla starożytnych Majów niż złoto, przywoływały roczny cykl rolniczy i regenerację.
źródło
Historia Jadeitu. Jade w różnych kulturach.
Historia interakcji człowieka z Jadeitem sięga epoki kamiennej.
Ze względu na swoje niezwykłe właściwości fizyczne (duża twardość i wytrzymałość) stał się idealnym materiałem do produkcji narzędzi.
Później, gdy technika obróbki kamienia osiągnęła pewien poziom, ludzie spojrzeli na ten minerał z zupełnie innej perspektywy.
Podczas gdy inne kamienie (na przykład Obsydian i Krzemień) ustąpiły miejsca metalom, jadeit nie opuścił sceny historycznej, a jedynie zmienił swoją rolę.
W wielu kulturach świata był wybierany do wytwarzania przedmiotów religijnych, nabrał w umysłach ludzi wartości nadmaterialnej.
Wazon Jade. Chiny
Jade w Chinach
W dzisiejszych czasach żaden kraj nie jest tak wysoko ceniony jak w Państwie Środka.
Tutaj nosi tytuł Króla Kamieni i jest związany z najświętszymi koncepcjami.
Od okresu archaicznych wierzeń po dzień dzisiejszy jest symbolem piękna, czystości, mocy, wieczności i nieśmiertelności.
Legendy mówią o niebiańskim pochodzeniu Jadeitu.
Jest postrzegany jako dar z Nieba, kamień cesarski i symbolizuje doskonałość władcy, czystość jego intencji i nieograniczoną moc pobłogosławioną z góry.
Jadeitowa pieczęć chińskiego cesarza (jeden z najsłynniejszych artefaktów chińskiej historii, obecnie zaginiony) symbolizowała połączenie władcy z Niebem.
Filozofowie chińscy twierdzą, że Jadeit jest jak szlachetny mistrz i przypisują mu takie cnoty jak nieskazitelność moralna, sprawiedliwość, uczciwość, odwaga, lojalność.
Kamień odpowiada władzy, wskazuje na wysoki status właściciela.
Dworskie osoby ozdabiały swoje szaty Jadeitowymi wisiorkami, a niektóre przedmioty najcenniejszej odmiany mogły być dotykane tylko przez cesarza.
Z biegiem czasu rytualne znaczenie Jadeitu nieco osłabło i oprócz rzeczy sakramentalnych zaczęli z niego robić artykuły dekoracyjne i domowe.
Jednak stopień czci dla tego kamienia wcale się nie zmniejszył.
Złożoność obróbki zapewnia, że tylko prawdziwie wykwalifikowany rzemieślnik może pracować z materiałem.
Do dziś status Jadeitu w Chinach pozostaje niewiarygodnie wysoki.
I chociaż zwyczajowo mówi się, że Jadeit nie ma ceny, wraz z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych jego cena stale rośnie.
Pudełko z jadeitu. Starożytny Egipt
Skarby Egiptu
Skarby egipskich piramid są obecnie szeroko reprezentowane w wielu muzeach na całym świecie.
Patrząc na kamienne inkrustacje, bez problemu można znaleźć jadeit wśród innych kolorowych wstawek.
W Egipcie ten kamień był związany ze światem zmarłych, a zatem z kultem religijnym.
Kawałek Jadeitu umieszczony w grobie symbolizował serce zmarłego.
Tylko szlachetni przedstawiciele egipskiego społeczeństwa mieli prawo (i możliwość) nosić Jadeit.
Jadeitowy przodek. Plemię Majori
Nowa Zelandia. Plemię Maorysów
Jade odegrał i nadal odgrywa ogromną rolę w kulturze rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii - Maorysów.
Nazwę jednej z wysp zamieszkanych przez Maorysów można przetłumaczyć jako „Jadeitowa Woda”.
Wydobywana jest tu bardzo piękna odmiana kamienia - ciemnozielona barwa.
Różdżki wojskowe (symbol władzy) i rzeźbione amulety hei-tiki wykonane z Jadeitu to tradycyjne przedmioty lokalnej kultury.
Dziś eksport surowego Jadeitu z kraju jest prawnie zabroniony, jednak wiele gotowych produktów jest sprzedawanych turystom w sklepach z pamiątkami.
Rzeźba. Głowa wojny. Majów
Ameryka Środkowa. Skarby Majów, Azteków i Olmeków
W Mezoameryce, przed przybyciem kolonialistów, Jadeit był cenniejszy niż złoto i srebro.
W lokalnych kulturach symbolizował serce i krew, a zatem życie.
Kawałek kamienia włożony do ust zmarłego gwarantował mu nieśmiertelność.
Podczas wykopywania grobowców Olmeków znaleziono rytualne topory, kły, koraliki, figurki zwierząt i ludzi z Jadeitu.
Jednym z najbardziej niezwykłych znalezisk są Jadeitowe maski grobowe Majów, wykonane z wielu cienkich płytek.
Podobnie jak przedstawiciele innych kultur, Indianie używali Jadeitu do produkcji narzędzi, przedmiotów religijnych i biżuterii.
Dziś ten minerał jest wydobywany w Meksyku, Gwatemali, Brazylii.
Kwiaty z klejnotów K. Faberge
Jade w Rosji
W Rosji jadeit był również od dawna używany wraz z innymi kamieniami ozdobnymi (Jaspis, Ametyst, Rodonit, Lapis Lazuli itp.)
Do produkcji biżuterii, ozdabiania broni i innych artykułów gospodarstwa domowego.
Tym samym warsztaty Faberge śmiało połączyły Jadeit ze Złotem, Brylantami, Szmaragdami i rubinami.
Do XIX wieku kamień był importowany do Rosji z Państwa Środka, ale w latach 60. na Syberii znaleziono jego własne żyły „zielonego złota” i od tego czasu rosyjscy rzemieślnicy zaczęli pracować z rodzimym materiałem.
Większość wydobywanych surowców jest obecnie eksportowana do Chin.
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 29-09-2020
Jadeit to jeden z najtwardszych i najtrwalszych kamieni szlachetnych, jakie istnieją.
Potrzeba mocnego uderzenia bez pęknięcia.
Występuje w dwóch podstawowych odmianach: Nefryt i Jadeit.
Najbardziej ceniony Jadeite pochodzi z Birmy.
Jade można znaleźć w różnych kolorach (biały, lawendowy, niebieski, pomarańczowy i nie tylko), ale najczęstszym kolorem jest zielony.
Pamiętaj, że niektórzy sprzedawcy farbują Biały Kwarc na różne kolory i przedstawiają go jako Jadeit - szukaj autentyczności lub wiarygodnego sprzedawcy.
Historyczne znaczenie Jadeitu
Jadeit to jeden z najbardziej szanowanych kamieni szlachetnych w historii.
Już w 5000 r pne był szeroko poszukiwany w Chinach i uważany za kamień szlachetny, który przynosił szczęście.
Posągi, amulety i monety zostały wyrzeźbione z Jadeitu, aby przyciągnąć dobrobyt i pieniądze.
Był używany przez Egipcjan i Majów jako symbol miłości i pobudzania pożądania.
Ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość i trwałość często był używany do wyrobu broni, narzędzi i naczyń.
Metafizyczne atrybuty Jade
Jade to przede wszystkim kamień szlachetny, który inspiruje czystość, jasność, harmonię i spokój.
Jest to doskonałe narzędzie do użycia podczas medytacji, jeśli czujesz się pobudzony, niespokojny lub wyczerpany.
To wywoła poczucie całkowitego spokoju.
Duchowe właściwości Jadeitu integrują ciało i umysł, zapewniając wewnętrzną równowagę i harmonię.
Umożliwia swobodny przepływ wszystkich energii, ponieważ to blokady w naszej energii powodują uczucie niepokoju i niezgody.
Jadeit to także kamień marzeń i wizji.
Umożliwia duchowe sny, które zapewniają wgląd i wskazówki.
Odblokowuje świadome śnienie i sny.
Ten kamień stymuluje nasze połączenie z Wewnętrzną Mądrością, dzięki czemu możemy mądrze zintegrować senne wizje z naszym Planem Życia.
Jade pokazuje nam „co mogłoby być”, gdybyśmy podążali za naszymi marzeniami.
Aby skorzystać ze snu Jade, śpij z Jade w poduszce, na nocnej szafce lub noś Nefrytową bransoletkę podczas snu.
Dobrą praktyką jest również prowadzenie dziennika snów, aby analizować swoje Jade Dreams
Jade jest również dobrze znany z przyciągania dobrobytu, dostatku i powodzenia.
To szczęście nie „spada na kolana”,
Jade wskazuje nam kierunek i motywuje do pracy nad urzeczywistnianiem marzeń.
Dzięki procesowi śnienia (lub medytacji z Jade) pomaga w realizacji naszego Prawdziwego Celu.
Pozwala mieć jasne sny o przyszłości i jest kamieniem wizjonerów.
Ten klejnot pomaga intuicyjnie wiedzieć, jak najlepiej zacząć urzeczywistniać te marzenia.
Uwalnia wszelkie psychologiczne bariery i wątpliwości, które mogą powstrzymać kogoś przed dążeniem do czegoś nowego lub ryzykownego, a Jade pobudza ambicję i chęć tworzenia i realizowania własnych celów.
Fizyczne korzyści leczenia Jadeitu
Mówi się, że jest korzystny jako środek odtruwający.
Niektórzy używają Jadeitu do produkcji eliksirów wodnych, które pomagają oczyścić organizm.
Działa wspomagająco podczas porodu.
Jade Mantra Practice
Usiądź w pozycji siedzącej do medytacji, trzymając Jadeit w swojej mniej dominującej dłoni, aby otrzymać jego energię.
Naprawdę poczuj wsparcie poduszki lub podłogi pod sobą.
Jesteście uziemieni i wspierani przez energie Ziemi.
Wyobraź sobie lekki deszcz mieniącego się zielonego deszczu, który delikatnie pada na Ciebie.
Uspokaja...
Powtórz tę mantrę: „Jestem w pokoju.
Jestem otwarty na dostatek w moim życiu.
Jestem gotowy, aby odkryć mój prawdziwy cel życiowy ”.
Alternatywnie, trzymaj Jadeitową Malę i intonuj tę mantrę 108 razy.
(Malas zazwyczaj składa się z 18, 27, 54 lub 108 koralików.)
źródło
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 01-10-2020
Przez ponad dwa tysiące lat buddyści z pięciu kontynentów budowali wiele posągów Buddy, aby czcić je podczas ich kultywacji.
W 2000 roku w kręgu polarnym Kanady odkryto ogromny głaz Jadeitu.
Było to 18 ton jadeitu o jakości klejnotów i nic takiego nie zostało znalezione wcześniej.
Nazywano go „znaleziskiem tysiąclecia” i nadano mu nazwę „Duma polarna”.
Od lat kamień Jadeitowy jest często uważany za klejnot nieba i jest symbolicznym łącznikiem między ludzkością a duchowością.
Uważany za minerał, który kojarzy się z długowiecznością, pięknem, wartością i Miłością.
Uważa się, że jadeit ma świetne właściwości lecznicze dla nerek, ponieważ pomaga w detoksykacji krwi, działa również na serce i układ nerwowy.
Te właściwości lecznicze sprawiły, że Jade znalazł się na innym poziomie wśród klejnotów.
Dziś ta „Duma Polarna” stała się pierwszym Jadeitowym Buddą wyrzeźbionym z prawdziwego Jadeitu o jakości kamieni szlachetnych sprzed 3000 lat, który został zapłacony symboliczną ceną miliona dolarów przez państwo Ian Green, którzy są buddystami Tybetu Świątynia w Bendigo of Victoria w Australii.
Posąg został wyrzeźbiony i wykończony przez prawie pięć lat w Tajlandii przez najbardziej profesjonalnych rzeźbiarzy i artystów.
Budda (wraz z lotosem i tronem) o wysokości 4,84 metra (7 stóp) i wadze 5 ton jest największym i najwspanialszym posągiem wszechczasów i został uznany za cud współczesnego świata.
Jeśli Jadeitowy Budda ma siedzieć gdziekolwiek w jednym miejscu, to tylko nieliczni mogą to zobaczyć.
Jeśli Budda podróżuje po świecie, miliardy istot mogą otrzymać błogosławieństwo pokoju i harmonii.
Jego obecność zainspiruje wszystkich do znalezienia spokoju w domu, w szkole, w pracy, a co najważniejsze, w sercu i umyśle.
I to jest uniwersalny pokój
źródło
źródło
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 06-10-2020
Jadeit swoim kształtem i blaskiem fascynował ludzi od czasów starożytnych.
Starożytne cywilizacje skorzystały z właściwości tego kamienia, wykorzystując go jako narzędzie dobrobytu, fizyczne i duchowe lekarstwo, a dziś jest on badany i uważany za ikonę piękna, mocy i mądrości.
Jednak wielu zastanawia się nad pochodzeniem i naturą tak enigmatycznego kamienia, pełnego znaczeń, symboliki i historycznego dziedzictwa.
Jadeit to drogocenny kamień, który dla starożytnych ludów Mesomérica (Meksyk, Gwatemala, Salwador itd.)
Był symbolem nieśmiertelności, wieczności, mocy i miłości.
Dla tych cywilizacji żaden inny materiał, ze złotem lub srebrem, nie był tak cenny jak jadeit.
Ten klejnot był również święty dla Chińczyków przez długi czas i nie można go było eksportować.
Jadeit pochodzi z magm bogatych w metale alkaliczne, które po procesie chemicznym i fizycznym trwającym około 400 miliardów lat wydostały się z wnętrza skorupy ziemskiej i znajdują się w postaci guzków na wychodniach gór, w osadach aluwialnych .
Stamtąd emanowały jak kamyki, które spadały na dno wąwozów i były ciągnięte przez wody rzek, uzyskując formę kamyków.
Jade ma szeroką gamę kolorów, od ciemnozielonego, jasnozielonego, szarego, białego, żółtego, pomarańczowego, fioletowego, czerwonego po czarny.
Możliwe, że tony są jednolite lub występują w wersjach beta różnych tonów tego samego koloru lub ich kombinacji.
Zwykle gotowa część jest nieprzezroczysta, a najbardziej pożądany jest przezroczysty.
Jadeit z Gwatemali występuje w kilku kolorach.
Majowie używali swojego czarnego odcienia w swoich okultystycznych magicznych ceremoniach; a jasnozielony był tym, który otworzył drzwi życia po śmierci; ten kolor występuje w grobowcach w postaci naszyjników, ceramiki i innych przyborów.
Kamień został tak doceniony, że położyli mały kawałek jadeitu pod językiem zmarłego.
Pożądany był również kolor typu jaguar, ciemnozielony z prawie czarnymi plamami.
Z kolei w Chinach rozwój jadeitu osiągnął wysoki poziom specjalizacji.
Niektóre dzieła były prawdziwymi skarbami sztuki;
Mówi się, że w pałacu cesarskim znajdowały się podobno fragmenty, których wykonanie zajęło ponad sto lat, nadając znaczenie temu kamieniowi, ponieważ wykonanie tego wspaniałego dzieła zajęło kilka pokoleń rzemieślników.
Dziś są eksponowane w muzeach.
Mimo wieków ten kamień nadal wywołuje obsesję.
Jego czystość i piękno nigdy nie znikną, a tym bardziej pragnienie posiadania ich części.
Jadeit to symbol dobra i emblematyczny.
źródło
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 30-04-2021
Grupa Jade/Żadu obejmuje znane i wykorzystywane przez ludzi od ponad 7000 lat, dwa odrębne minerały tj. Jadeit i Nefryt, ich rozróżnienie bywa trudne, gdyż są do siebie podobne zewnętrznie.
Cechami rozróżniającymi te dwa kamienie są przykładowo;
Jadeit to Krzemian Sodu i Glinu zaliczany do Grupy Piroksenów,
Nefryt należy do Grupy Amfiboli i jest Krzemianem Wapnia oraz Magnezu.
Jadeit pod wpływem płomienia palnika gazowego topi się, przybierając przezroczystą kulistą postać i wówczas w tej formie rozpuszcza się w kwasie solnym, a Nefryt choć także topi się, ale nadal nie rozpuszcza się w kwasach.
Jadeit ma większą gęstością (jest twardszy) od Nefrytu.
Jadeit w przyrodzie jest zdecydowanie rzadziej spotykanym minerałem, co też ma wpływ na jego większą wartość, niż bardziej pospolity Nefryt.
Nazwa Żad pochodzi z określenia w języku hiszpańskim „piedra de ijada” (jego użycie odnotowano po raz pierwszy w 1565 r.), czyli kamień lędźwiowy, które to ma związek z wiarą, iż minerał ten miał być skutecznym w zapobieganiu oraz leczeniu schorzeń nerek.
Określenie Żad, nieprawidłowo stosowane jest do licznej grupy innych minerałów przypominających zewnętrznie Jadeit bądź Nefryt.
Przykładami takich nazw są Żad Alaska oraz Żad Pektolitowy minerały znane m.in. z Alaski w USA.
W handlu, jako Żad indyjski znane są kamienie będące w naturze połączeniem Jadeitu i Nefrytu, można także spotkać się też z określenia Nowy Żad i Żad Koreański
W okresie prehistorycznym kamienie z grupy Żad z uwagi na swą ogromną zwięzłość były poszukiwanym surowcem do produkcji broni i narzędzi.
Współcześnie wykorzystuje się je do wytwarzania przedmiotów dekoracyjnych oraz po oszlifowaniu, jako kaboszon do naszyjników oraz innej biżuterii.
Pomylić je można m.in. z Awenturynem, Chryzoprazem, Plazmą, Prazem, Serpentynem, czy Szmaragdem.
Znane są ich liczne imitacje wykonywane ze szkła i tworzyw sztucznych oraz klejone i barwione tryplety.
W handlu duża liczba zielonych kamieni jest mylnie oferowana, jako Żad
źródło
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 14-07-2021
Jadeit był używany do wyrobu instrumentów muzycznych, takich jak ksylofony, gongi i dzwonki, ponieważ wytwarza dźwięk dzwonienia.
Instrumenty te miały rytualne zastosowanie w Chinach, Afryce i Indianach Hopi.
W Chinach Jadeit był i jest świętym kamieniem.
Ołtarze Księżyca i Ziemi zostały wykonane z Jadeitu, podobnie jak wizerunki Buddy i innych bóstw.
W Chinach kamień był często zaliczany do dóbr pogrzebowych, ponieważ uważano, że ożywia zmarłych.
Wizerunek dwóch mężczyzn wyrzeźbionych w Nefrycie był prezentem, który został wymieniony jako znak przyjaźni.
W Nowej Zelandii Maorysi wyrzeźbili Nefryt (kamień podobny do Jadeitu) w statuetki postaci przodków, zwykle ozdobione oczami z masy perłowej.
Te figurki, zwane hei tiki, noszone są podczas uroczystych okazji.
Sam kamień jest uważany za amulet szczęścia.
Jade to starożytny amulet miłości.
W Chinach nosi się go wyrzeźbiony w kształcie motyla, aby przyciągnąć miłość, lub wręcza się osobie, której miłość ma się nadzieję uzyskać.
To częsty prezent zaręczynowy, który kobiety dają mężczyznom.
Jest również wręczany przez mężczyznę swojej narzeczonej przed ślubem.
Przyjemny zielony kolor Jadeitu również leczy.
Noszenie go pomaga organizmowi leczyć się samoczynnie, rozwiązując psychiczne i nie fizyczne problemy, z którymi objawiła się choroba.
Jadeit może być używany do zapobiegania chorobom i problemom zdrowotnym.
Starożytni Majowie nosili Jadeitowe amulety, aby chronić się przed chorobami nerek i problemami z pęcherzem.
Chińczycy przypisywali Jadeitowi moc przedłużania życia; wyrzeźbili go w postacie zwierząt, takich jak nietoperz, niedźwiedzia lub bociana i nosił go jako amulet długiego życia.
Jadeitowe kubki były używane w tym samym celu podczas posiłków, ponieważ Chińczycy uważali, że energia kamienia przenika do żywności przed jej zjedzeniem.
Jeden kawałek Jadeitu, przyniesiony podczas ogrodnictwa, poprawia zdrowie roślin, a cztery kawałki, zakopane na obwodzie ogrodu, mogą dać ten sam efekt.
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 19-12-2021
Jadeit - Hei -Tiki Maorysów
Hei-tiki to ozdobne wisiorki pamiątkowe nowozelandzkich Maorysów.
Hei-tiki jest zwykle wyrzeźbione z zielonych kamieni szlachetnych, często Jadeitu lub Nefrytu, rodzaju Jadeitu.
„Hei” to maoryskie słowo oznaczające „wokół szyi”, a „tiki” odnosi się do „rzeźbionej postaci”, a także „pierwszego śmiertelnika zrodzonego z Boga”.
Uważa się, że ucieleśniają duchy przodków.
Duchowa wartość hei-tiki wzrasta wraz z przekazywaniem jej z pokolenia na pokolenie.
Powszechnie uważa się, że nosiła go Bogini Narodzin Hina-te-iwaiwa.
Niektórzy twierdzą, że reprezentuje ludzki embrion.
W niektórych plemionach Maorysów zostali pochowani wraz z ich właścicielem, a później odzyskani, aby pomóc w czasie żałoby.
W małżeństwie rodzina męża często dawała przyszłej żonie swoje hei-tiki, ponieważ wierzyła, że pomoże to pannie młodej podczas poczęcia.
Istnieją różne wzory hei-tiki.
Wersja ze szturchniętym językiem kojarzy się z mocą ochronną.
Osoby, które mają ręce w pobliżu lędźwi, są powiązane z płodnością.
Oczy często są wyłożone masą perłową lub ślimakiem morskim, a ostatnio rowki pod oczy są wypełnione woskiem uszczelniającym.
Tradycyjne metody rzeźbienia hei-tiki są niezwykle pracochłonne.
Jadeit jest początkowo pocierany ściernie o piaskowiec, aby uzyskać podstawowy kształt, a następnie do tworzenia kształtów i wiercenia w nich otworów używa się kija Maorysów, wierteł ręcznych z piasku i wody.
Po długim procesie polerowania są one nawleczone na pleciony sznurek za pomocą przełącznika.
Wyrzeźbienie hei-tiki tą metodą może zająć tygodnie, a nawet miesiące.
Dziś te same metody ścierne są używane do rzeźbienia Jadeitu, ale narzędzia diamentowe zastąpiły piaskowiec, dzięki czemu hei-tikis są znacznie bardziej dostępne i szybsze w tworzeniu.
Pozostają prestiżowymi przedmiotami w Nowej Zelandii i są noszone nie tylko przez Maorysów, ale także przez Nowozelandczyków ze wszystkich środowisk.
Przyjmują je jako część dziedzictwa Nowej Zelandii.
źródło
źródło
RE: Jade -
Krystyna - 05-07-2022
Maska pośmiertna Pakala Wielkiego
Uderzająca, Jadeitowa maska pośmiertna starożytnego króla Majów jest wystawiona w replice grobowca w Mexico City.
Pakal został królem w wieku 12 lat, a następnie rządził bardzo długo
W rzeczywistości może być najdłużej panującym królem w historii ludzkości.
Nie powinno dziwić, że jego maska pośmiertna jest tak spektakularna.
Całość jest Jadeitowa iw idealnym stanie
źródlo
źródło