Forum Ezoteryczne Dobry Tarot
Religia a karty. Czy tarot to grzech? - Wersja do druku

+- Forum Ezoteryczne Dobry Tarot (https://dobrytarot.pl)
+-- Dział: Tarot w praktyce (https://dobrytarot.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Wróżenie-wymiana doświadczeń, dyskusje (https://dobrytarot.pl/forumdisplay.php?fid=123)
+--- Wątek: Religia a karty. Czy tarot to grzech? (/showthread.php?tid=1914)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


Re: Religia, wyznanie, wiara -- a karty - alathea - 14-05-2012

dlaczego zaskakuje?
chrzescijanie maja to we krwi ;P
- a kto zerwal jablko(owoc) z drzewa w raju?
moze to byla ciekawosc, a moze niechec do zakazow/lekcewazenie ich Uśmiech
przekora?

osob wierzacych, ktore podporzadkowuja sie bezwzglednie nakazom religii nie ma az tak wiele - szczegolnie w Polsce chyba, poza tym najpierw trzeba te zakazy/nakazy znac, a potem respektowac ( nie kazdy katolik wie, ze wrozenie i prosba o powrozenie sa "be")...
a nawet znajac je, nie przestrzega sie ich - co przynajmniej z jednej strony jest dobre: mniej szans na fanatykow Uśmiech
chyba jednak umieszcze sobie w podpisie/na stronce "Uwaga! prosba o wrozbe grozi grzechem (1. Nie bedziesz mial bogow cudzych przede Mna...)"
Kotek


Re: Religia, wyznanie, wiara -- a karty - ma_ewa01 - 14-05-2012

Nigdy nie kręciły mnie fundamentalne pojęcia chrześcijaństwa jak grzech, cierpienie, poczucie winy, samooskarżanie .
Dzięki Tarotowi wyzwoliłam się z obłudy i uświadomiłam sobie, że to nie moja bajka. W momencie, gdy rośnie świadomość, znika pojęcie grzechu, cierpienie zastępuje poczucie harmonii i jedności, a poczucie winy zamienia się w poczucie spełnienia. Może ludzie podświadomie czują fałsz i uciekają, jak umieją - jedni do wróżki, inni do knajpy, zawszeć to jakies pocieszenie...
MUśmiech


TAROT TO GRZECH ? - To-tylko-ja - 24-11-2014

Witajcie.
Tak się zastanawiam. Dużo się słyszy,że wróżby,stawianie kart itp... nie są pochwalane w chrześcijaństwie ( podobnie jest pewnie w innych religiach). Ateistą zapewnie jest to obojętne,bo przecież i tak nie wierzą ,ale jak to jest z osobami wierzącymi?Jakie Wy macie podejście do tego ? Pozdrawiam serdecznie ! Uśmiech


Re: TAROT TO GRZECH ? - slawek_88 - 24-11-2014

Biorąc pod uwagę definicję grzechu jako świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Bożych lub kościelnych, wróżenie jest grzechemOczko Tyle w teorii...
Moim zdaniem grzechem jest nasze świadome działanie powodujące krzywdę drugiego człowieka i tym się w życiu kieruję, właśnie w takich sytuacjach ewentualnie gryzie mnie sumienie... każdy musi sam rozsądzić tę kwestię Język


Re: TAROT TO GRZECH ? - To-tylko-ja - 24-11-2014

Wiele racji. Pozdrawiam! Uśmiech


Re: TAROT TO GRZECH ? - Masław - 25-11-2014

To-tylko-ja napisał(a):Witajcie.
Tak się zastanawiam. Dużo się słyszy,że wróżby,stawianie kart itp... nie są pochwalane w chrześcijaństwie ( podobnie jest pewnie w innych religiach). Ateistą zapewnie jest to obojętne,bo przecież i tak nie wierzą ,ale jak to jest z osobami wierzącymi?Jakie Wy macie podejście do tego ? Pozdrawiam serdecznie ! Uśmiech

Tak odnośnie grzechu -

"Wiele lat was obserwowałam i przejrzałam na wskroś wszystkie sztuczki. Wmawiacie prostaczkom urojone poczucie winy, zachowując dla siebie władzę karania i odpuszczania... tak zwanych grzechów. Świetny sposób na trzymanie motłochu w ryzach i wyłudzanie darowizn od możnych." Żywia - Słowo i Miecz

Ja nie kieruje się pojęciem "grzechu" raczej patrzę aby kogoś nie krzywdzić.


Re: TAROT TO GRZECH ? - Filifionka - 25-11-2014

Ja jestem niewierząca, ale to nie jest tak, że mi to wisi Oczko
W kartach przecież często pojawiają się symbole "boże", spójrzmy chociaż na talię anielską - przecież Anioły to postaci biblijne. Ja tak samo jak chłopaki, żyję tak, aby innym żyło się ze mną dobrze. A jak jeszcze mogę pomóc to super.
Według zdewociałych przedstawicieli Kościoła wróżby to ogromny grzech, ale sami łapią się za guzik jak widzą kominiarza czy nie przechodzą pod drabiną. A czy to też nie jest wiara w tajemne moce? Uśmiech
Najważniejsze to żyć zgodnie z własnym sumieniem. A Bóg przecież jest miłosierny Oczko


Re: TAROT TO GRZECH ? - To-tylko-ja - 25-11-2014

Dzieki. Fajnie poznać równiez opinie innych. Pozdrawiam Oczko Uśmiech


Re: TAROT TO GRZECH ? - Artur - 28-11-2014

To-tylko-ja napisał(a):Witajcie.
Tak się zastanawiam. Dużo się słyszy,że wróżby,stawianie kart itp... nie są pochwalane w chrześcijaństwie ( podobnie jest pewnie w innych religiach).

Witaj. Owszem słyszy się dużo albowiem kościoły i organizacje religijne czerpiące z tradycji biblijnych (także Islam) stawiają w tym przypadku sprawę nad wyraz jasno - jesteś członkiem? Super. Masz zakaz używania kart biernie i czynnie. Jeśli zakaz złamiesz masz możliwość oczyszczenia się z grzechu - uwaga, tutaj założenie - wszystkie organizacje wyznaniowe zakładają, że warunkiem skutecznej ekspiacji jest wyrzeczenie się czynności skutkującej powstaniem grzechu. Efekt? Trwanie w grzechu poprzez nieustanne, regularne łamanie zakazu korzystania z kart w celach mantycznych oznacza, iż praktycznie, formalnie i wiążąco osoba trwająca z uporem przy swoim grzechu wyklucza samą siebie ze społeczności wyznawców. Wszelkie czynności pokutne, które odbywa taka osoba nie mają mocy wiążącej formalnie stając się przy tym - bardzo mi się to podoba - grzechem, albowiem są realizowane w złej wierze.

To-tylko-ja napisał(a):Ateistą zapewnie jest to obojętne,bo przecież i tak nie wierzą

Dwie kwestie. Nie wiem jak to jest ze wszystkimi ateistami, agnostykami etc. Wiem jak jest w moim przypadku i mi osobiście pojęcie grzeszności w zestawieniu z kartami jest obojętne. Niemniej jeśli ktoś wpada do mnie 'na karty' czuję się w obowiązku upewnić się, że osoba mnie odwiedzającą i deklarująca wiarę (pytam o to wprost) ma świadomość tego, iż zamierza popełnić grzech lub w nim trwać (jeśli to nie jest pierwsza wizyta); informuję także o skutkach formalnych.

To-tylko-ja napisał(a):ale jak to jest z osobami wierzącymi?

To jest banalnie proste. Jeśli faktycznie są osobami wierzącymi zawracają głowę swojemu duszpasterzowi a nie tarociście. Jeśli zawracają głowę temu drugiemu oznacza to, że lekceważą zasady swojej wiary. Jeśli je lekceważą nie są ludźmi wierzącymi a uprawiają jedynie tzw. religijność naturalną o podłożu społecznym. Można i tak, ale nie mieszajmy pojęć - to nie jest wiara lecz przyzwyczajenie, wygoda, uwarunkowanie, w najlepszym razie świadomy konformizm.


Re: TAROT TO GRZECH ? - To-tylko-ja - 28-11-2014

Wyczerpująca odpowiedź. Dziękuję. Dobrze się czyta. UśmiechPozdrawiam serdecznie! Uśmiech


Re: TAROT TO GRZECH ? - Sophia - 02-12-2014

ale wierząc w Boga, nie trzeba być od razu członkiem jakiegoś kościoła lub zgrupowania... ba! nie jednokrotnie osoby zajmujące się ezoteryką są bardziej wierzące od nadgorliwych katolików Oczko


Re: TAROT TO GRZECH ? - Mystic - 02-12-2014

Sophia napisał(a):ale wierząc w Boga,
Dawno cie nie wiedziałem Uśmiech Buziak Kwiatek Hejka

Dla mnie i karty,tarot i religii dużo zrobili ,
w połączeniu jest lepszy efekt poznawczy Uśmiech


Re: TAROT TO GRZECH ? - Dzina - 03-12-2014

Zgadzam się z Wami tarot grzechem może i wg księży tak, ale jak dla mnie nie koniecznie...

Grzechem dla mnie jest celowa krzywda względem drugiej osoby , więc spokojnie ...

Ja jestem osobą wierzącą ,ale do kazań w kościele podchodzę z przymrużeniem oka, bo dla każdego księdza grzechem jest co innego.A poza tym dużo się słyszy co oni wyrabiają więc jestem zdania ,że z grzechów rozliczy mnie Bóg.


Re: TAROT TO GRZECH ? - To-tylko-ja - 03-12-2014

Racja. chociaż zdaniem kościoła to niemal wszystko jest grzechem... Pamiętam jak mi na religii mówili,że samo obrażenie się na drugą osobę jest grzechem,a pomyślenie o np. kłamstwie również... najlepiej nie myśleć i nic nie robić Oczko

Fakt wielu tarocistów przecież jest osobami wierzącymi i przy tym są prawymi ludźmi Oczko


A tak nawiasem,jakieś głupie przeświadczenie jest,że osoby nie będące katolikami,albo będące ateistami są z góry uważane za złe...szczególnie przez starsze osoby Oczko a grzech grzechowi i tak nierówny , Pozdrawiam! Uśmiech


Re: TAROT TO GRZECH ? - Sophia - 03-12-2014

Mystic troszkę mnie nie było, ale mam nadzieję, że nie będę zmuszona znów do tak długiej przerwy Uśmiech jednak tęski się za Wami Kotek Buźki

dl aksięży samo nie wierzenie w Boga jest grzechem, więc idąc tym pokrętnym tokiem myślenia, przykładowo Dzieci w zakątkach świata, nie słyszące o Jezusie będą się smażyć w czeluściach piekła? toż to dopiero grzechem by było skazywać je za tą "niewiedzę"


Re: TAROT TO GRZECH ? - Masław - 03-12-2014

religia dominująca w Polsce chciała by abyśmy tylko i wyłącznie siedzieli w kruchcie i klepali pacieże w przerwach między postami i morderczą pracą.....
każdy kto myśli inaczej jest beeee....a wystarczy poczytać biblię.....np. przykazania w wersji katolickiej i tej biblijnej....a potem wnioski....
zatem przy tym tarot to pikuś !!!!


Re: TAROT TO GRZECH ? - Filifionka - 04-12-2014

Czytałam ciekawą książkę "Watykan. Mroczna historia światowej potęgi" w której jest ciekawie opisany Kościół, który kształtował się rok po roku. Na soborach ustalano różne sprawy, np. jak to jest, że to religia monoteistyczna, a przecież są 3 osoby (no i Maryja + całe rzesze świętych), a "konkurs" wygrywał kapłan z najciekawszą wyobraźnią... Ludzie, którzy jeszcze znali z opowiadań przodków nauki Jezusa buntowali się przeciwko zasadom dyktowanym przez kler, więc musiano jakieś rozporządzenia wymyślić. I w taki sposób mamy wszystkie święta (sprytnie przekształcone z pogańskich). Wiara w Boga a w Kościół to dwie różne rzeczy. Moim zdaniem w Kościele jest zbyt wiele sprzeczności i niedomówień, a przesłanie Biblii jest proste - bądźmy dobrymi ludźmi.


Re: TAROT TO GRZECH ? - Masław - 04-12-2014

Filifionka napisał(a):(...)I w taki sposób mamy wszystkie święta (sprytnie przekształcone z pogańskich). (...)
Wszystkie święta w Polsce i nie tylko są przekształcone z pogańskich!!!


Re: TAROT TO GRZECH ? - Filifionka - 04-12-2014

Po to, żeby niepostrzeżenie i skrycie z "ciemnych" pogan zrobić chrześcijan Uśmiech

Znam osobę, która jest zagorzałą katoliczką, biega ciągle do kościoła, co roku z buta na Jasną Górę... A jak tylko przekroczy próg domu to jest niemiła, wulgarna. I najlepsze jest to, że wierzy w głupie przesądy jak czarny kot, kominiarz itp... I kogo tu można nazwać grzesznikiem - tą osobę czy kogoś, kto dzięki kartom czy innym wróżbom pomaga ludziom? Uśmiech


Re: TAROT TO GRZECH ? - Cytryna - 04-12-2014

Myślę, ze głównym przykazaniem które świadczy o grzechu lub nie - jest w tym przykazaniu: Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną!

Jeżeli ktoś traktuje karty tarota jako nieomylną wyrocznię, coś co nas nie ominie, zawierza całe życie i wszelakie działania postawionym kartom i ich wynikom, to faktycznie jest to grzech - przede wszystkim przeciwko sobie samemu.
Bo ograniczamy siebie, zniewalamy swój umysł, zamykamy się na życie. Traktujemy karty jako Boga, coś co stanowi o naszym losie, życiu i jest alfa i omegą, na co nie mamy wpływu. Zresztą, nie tylko tarot może być takim mentalnym i emocjonalnym nałogiem. Każdy z nas ma swoje grzeszki za uszami Oczko

Poza tym, bardzo nie lubię podziałów sztucznie wprowadzanych w życie i społeczeństwo. Np.: na tych co popierają PIS i tych co PO, na wierzących i niewierzących, na złych katolików i dobrych, na ''ciemnogród'' i ''oświeconych'', biednych i bogatych, mądrych i głupich.
Im starsza jestem, tym bardziej staram się unikać dwóch głównych tematów w życiu - polityki i religii. Każdy ma swoje poglądy i się ich nie zmieni tak łatwo, a na pewno nie na drodze nawracania na siłę Oczko


Re: TAROT TO GRZECH ? - Masław - 05-12-2014

Cytryno
Wszystko zależy od systemu wartości. ..dla chrześcijan może to być grzechem. Ale jeśli ktoś "przewartosciował" się i nie czuje związku z KRK? Wierzy w Boga jako absolut....znajduje w Biblii Nowym Testamencie i KKK zbyt wiele sprzeczności ....
Grzech to wymysł aby sprawować kontrolę nad ludźmi ważniejsze jest odpowiednie postępowanie.


Re: TAROT TO GRZECH ? - Mystic - 05-12-2014

Po moich długich poszukiwaniach wychodzi ze na końcu swojego życia albo lepiej przez całe życie masz być nie uzależniony od tego świata .
Jednym słowem tu i teraz .
Chyba każda religia nazywa to "czystym" i mało komu udało się osiągnąć ten stan .
I ten stan wejdziesz jak spróbujesz zupy z każdego talerza Uśmiech