Kolory w łazience
#1

Magia kolorów, czyli jakie ściany do łazienki
Kolor ma znaczenie.
Bez względu na to, czy wybieramy barwę ścian do kuchni, sypialni, przedpokoju czy łazienki,
warto poświęcić tej decyzji trochę więcej czasu i uwagi.
Według projektantów łazienek, od koloru ścian wiele zależy.
Odpowiednio dobrana barwa wpływa na nasze samopoczucie, koi nerwy, łagodzi stres.
Kolor możemy wybrać, biorąc pod uwagę indywidualne upodobania i charakter użytkownika.
Z drugiej strony, w przypadku łazienek, z których będzie korzystać więcej osób, trzeba pomyśleć o ogóle.
Jakie zatem znaczenie mają poszczególne barwy?
Które kolory są odpowiednie dla osób energicznych, a które lepiej będą odpowiadały osobom spokojnym?
Z których barw lepiej zrezygnować, a które sprawdzą się najlepiej w łazienkowym wnętrzu?
Doświadczeni projektanci łazienek wskazują na najistotniejsze cechy poszczególnych barw.

Biały
Biały to kolor, który kojarzy się z czystością.
Na pierwszy rzut oka wydaje się idealny dla sterylnego łazienkowego wnętrza.
Ale czy tak jest w rzeczywistości?
Czy warto postawić na biel w łazience?
Doświadczeni projektanci łazienek odradzają stosowania czystej bieli.
Taka „goła”, niezłamana niczym czystość może niezwykle rozpraszać.
Wnętrze – zamiast być oazą spokoju – stanie się agresywne i zimne.
Jednak warto podkreślić, że biel ma wiele odcieni i nie wszystkie wprawiają w zły nastrój.
Popularne ecru doskonale nadaje się do łazienki.
Szczególne do tej, z której korzystać osoby energiczne, otwarte na nowe pomysły, samodzielne.
Biel odradza się samotnym oraz osobom, które nie do końca potrafią samodzielnie działać.

Żółty
Żółty kojarzy się z latem, wakacjami, słońcem, ciepłem.
Wyzwala energię i pozytywne emocje.
Najlepiej czuje się we wnętrzach, które pozbawione są dostępu do światła dziennego, zatem do łazienki
pasuje doskonale.
A jeśli wnętrze nie powala swoją wielkością, żółty kolor sprawi, że pomieszczenie optycznie zostanie powiększone. Projektanci łazienek przestrzegają jednak, by nie przesadzić z tym kolorem.
Jego przesyt irytuje i pogarsza samopoczucie.

Pomarańczowy
Kolor pomarańczowy to kolor radości i dobrego samopoczucia.
To nieinwazyjny środek antydepresyjny.
W połączeniu z relaksującą kąpielą, wpływa doskonale na stan naszej duszy i naszego ciała.
Projektanci łazienek podkreślają jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tego koloru
na jednej lub dwóch ścianach i przełamanie go ciemniejszą barwą.

Czerwony
Czerwony to kolor ludzi namiętnych, spragnionych zmysłowych doznań, szukających nieustannie nowych przygód
Czysta czerwień lepiej czuć się będzie zatem w sypialni.
W łazience niekoniecznie. Jednak czerwony – podobnie jak i inne barwy – ma również swoje odcienie.
Do łazienkowych wnętrz pasować będzie tzw. brudna czerwień, czyli odcień nieco ciemniejszy.
Taka barwa uspokoi i odpręży nawet najbardziej roztargnionych.

Niebieski
Niebieski to kolor, który kojarzy nam się z wodą, czyli nieodzownym elementem każdej łazienki.
Czy jednak do łazienki pasuje?
Nie do każdej, nie w każdym odcieniu i oczywiście nie w nadmiarze.
Niebieski to kolor chłodny.
Jest symbolem zimowej pogody oraz rześkiego świeżego powietrza.
Jeśli zastosujemy niebieski kolor na dużej powierzchni, będziemy odczuwali przygnębienie, więc jeżeli mamy
dużą łazienkę, trzeba być ostrożnym.
Niebieski dobrze komponuje się z bielą i pastelami.
Dobrze zaprojektowany, potrafi uspokoić i zrelaksować.

Zielony
Zielony to kolor nadziei.
Projektanci łazienek nazywają go bezpiecznym, ponieważ pasuje w zasadzie do każdego wnętrza
i każdej osobowości.
Zielony optycznie powiększy naszą łazienkę, dlatego też idealne nadaje się do niewielkich wnętrz.
Zieleń sprawia, że zaczynamy odczuwać wewnętrzny spokój, swoistą harmonię, która pozytywnie nastraja
i sprawia, że czujemy się lekko i swobodnie.

Brązowy
Kolor brązowy doskonale nadaje się do łazienki.
Jest ciepły.
Relaksuje i pozytywnie nastraja.
Często wykorzystuje się go do łazienek w stylu SPA oraz do łazienek w stylu ekologicznym.
Na tle brązu dobrze prezentują się jasne dodatki i elementy dekoracyjne.
Doświadczeni projektanci łazienek podkreślają jednak, że nadmiar brązu może spowodować przygnębienie
oraz uczucie ciężkości.

Fioletowy
W ostatnim czasie kolor fioletowy jest niezwykle modny.
Stosuje się go głównie jako dodatek, choć często spotkać możemy się z całymi ścianami, pokrytymi fioletem.
Czy kolor ten nadaje się do łazienki?
Nie do końca.
Fachowcy twierdzą, że fioletowy dobrze sprawdza się w tych wnętrzach, które określa się jako przechodnie,
czyli korytarze, przedpokoje.
W miejscach, w których spędzamy więcej czasu, raczej się go nie zaleca.
Fiolet dobrze wygląda jako dodatek, barwa ozdobnego elementu, ale nie jako całość.

Czarny
Czarny to synonim luksusu i elegancji.
Jest tajemniczy. Można by rzec – magiczny.
Przeznaczony raczej dla singli, samotnych z wyboru.
Idealny dla ludzi opanowanych i zdecydowanych.
Czarna barwa nadaje wnętrzom indywidualnego charakteru.
Czy nadaje się do łazienki?
Tak, ale musimy pamiętać, że nie każdy w takiej łazience będzie się czuł dobrze i swobodnie.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.glazurakrolewska.pl/pl/porady-eksperta/magia-kolorow-czyli-jakie-sciany-do-lazienki.html">http://www.glazurakrolewska.pl/pl/porad ... ienki.html</a><!-- m -->

...ja mam łazienkę w ciepłych brązach... Oczko

[Obrazek: attachment.php?aid=68916]
Odpowiedz
#2

Ja z kolei jestem wileką fanką stylu Shabby Chic - czyli wszystkie odcienie bieli i szrości. Ostatnio przemalowałam pokój na zimny brąz i bardzo fajnie wkomponował się on do białych postarzanych mebli.
Łazienkę też mam w ciepłych brązach, ale nie ja ją projektowałam Uśmiech
Odpowiedz
#3

Ja preferuje tylko czarny i biały. Reszta kolorów może być dodatkiem.
Odpowiedz
#4

Najładniejszy kolor biały i beż 
Takie mam w łazience
Pozdrawiam
Odpowiedz
#5

Mam biało - zieloną łazienkę, i dla mnie to połączenie jest całkiem fajne - od kilku lat niezmiennie mi się podoba.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości