6 mieczy
#23

hehe, dzięki Eremit! Uśmiech
jeszcze tylko muszę coś z tymi oczami swoimi zrobić, chyba za dużo ślęczę przy kompie :/
Odpowiedz
#24

Helge napisał(a):[Obrazek: db_MT-_Scheiben_061.jpg]

to jest karta z podobnym motywem z talii Medieval Tarot.

w obu tych scenach widzę nawiązanie do biblijnej sceny imprezy urodzinowej na dworze Heroda Antypasa i ścięcia głowy Jana Chrzciciela (ostatniego proroka z Biblii).

Helge, ale karta, ktora tu przedstawilas to 6 monet a nie 6 mieczzy....wiec jak ta scena sie ma do znaczenia tych obu kart ? troche sie pogubilam...
PS...bardzo ciekawie opisujesz. Dzieki za informacje.
Odpowiedz
#25

Lila, bo z tych kart korzystam i mi się ta scena skojarzyła z tą dziewczyną z głową z karty 6 mieczy z Init. Golden Dawn.

ale też widzisz, się nie dopatrzyłam, że na tej karcie o której rozmawiamy, facet bez głowy jest w zbroi, co Eremit zauważył
- czyli w ogóle to jest inna historia!
dlatego wyszło niechcący, że opisałam tą swoją kartę , a nie tą o którą chodziło :oops:
także niech to będą takie luźne skojarzenia około tematu Wink
Odpowiedz
#26

A moglabys wstawic te 6 monet w nowym watku i napisac jak sie rysunek na niej ma do ogolnie znanego znaczenia tej karty ?
Odpowiedz
#27

no pewno Uśmiech
ale już nie dzisiaj, lecę spać, bo jutro czeka mnie moja podróż na południe, która swego czasu była w zagadkach Oczko dobrej nocki! Buźki
Odpowiedz
#28

Czyli gdzie dokladnie..? bo nie pamietam...
Odpowiedz
#29

Helge nie zakładaj nowego wątku tylko ciągnij wątek 6 denarów.

A ty Natko możesz przetłumaczysz ze swojej broszury te 6 mieczy.
Odpowiedz
#30

OK, już przetłumaczyłam.
6 of Swords w talii Initiatory Tarots of The Golden Dawn
Sukces (powodzenie, pomyślność) następujący po zrozumieniu (obawie, lęku, strachu) i wątpliwościach (powątpiewaniu, niepewności). Długa i trudna podróż.
Negatywne znaczenie:
Fatalny błąd. Nieoczekiwana (niespodziewana, zaskakująca) katastrofa (nieszczęście, klęska).

Ze słownika wzięłam wszystkie znaczenia pasujące do karty - bo jak zwykle mam trudności, które ze znaczeń angielskich słówek są najbardziej odpowiednie dla danego tekstu Zawstydzony (a niekiedy jest ich multum), ale w tym przypadku to chyba lepiej podać wszystkie znaczenia, bo zależnie od sytuacji różne mogą pasować. Oczko

No i jak to się ma do naszych tłumaczeń? Każdy miał chyba odrobinę racji... Zresztą Zibko zawsze podkreśla, że karty należy czytać przede wszystkim intuicyjnie, z obrazka, ja też jestem za takim podejściem. Uśmiech
Odpowiedz
#31

A wracając do praktyki - 6 mieczy wyskakiwała mi ciągle na zdrowie kotka, który po nagłej i ciężkiej chorobie odszedł za Tęczowy Most ...
MUśmiech
Odpowiedz
#32

bo standardowo 6 mieczy to odejscie, takze takie...
kiedys pokazalo mi sie przy czyjejs smierci - ale obok ciezkich kart, jak 9 i 10 mieczy

w moich kartach (=odbiorze) 6 mieczy to odejscie, gdzie pozostawiamy wszystko za soba - nie ogladajac sie juz za siebie
w zwiazku to jest takie bezkonfliktowe odejscie juz w inny swiat- bez tej osoby, bez ciezaru, troche tez rezygnacja,
ale przetrawiona - w przeciwienstwie do 8 pucharow, gdy odchodzimy z zalem za niewykorzystanymi perspektywami, za tym co, zostawiamy - 8 pucharow jest rezygnacja z poswieceniem czegos, zostawieniem kawalka siebie
Odpowiedz
#33

natka napisał(a):OK, już przetłumaczyłam.
6 of Swords w talii Initiatory Tarots of The Golden Dawn
Sukces (powodzenie, pomyślność) następujący po zrozumieniu (obawie, lęku, strachu) i wątpliwościach (powątpiewaniu, niepewności). Długa i trudna podróż.
Negatywne znaczenie:
Fatalny błąd. Nieoczekiwana (niespodziewana, zaskakująca) katastrofa (nieszczęście, klęska).

Ze słownika wzięłam wszystkie znaczenia pasujące do karty - bo jak zwykle mam trudności, które ze znaczeń angielskich słówek są najbardziej odpowiednie dla danego tekstu Zawstydzony (a niekiedy jest ich multum), ale w tym przypadku to chyba lepiej podać wszystkie znaczenia, bo zależnie od sytuacji różne mogą pasować. Oczko
Natko, czy moglabys wrzucic co jest napisane po angielsku. Czy tam nie ma opisu karty ? czasem w opise zawarte sa istotne informacje.
natka napisał(a):No i jak to się ma do naszych tłumaczeń? Każdy miał chyba odrobinę racji... Zresztą Zibko zawsze podkreśla, że karty należy czytać przede wszystkim intuicyjnie, z obrazka, ja też jestem za takim podejściem. Uśmiech
Skoro Zibko tak mowi...to pewnie tak trzeba robic ,Natko. Oczko Ja jednak czasem patrze na karte, ale a czasem tez "wybieram" intuicyjnie znaczenie karty sposrod wielu znaczen.

Cytat:Eremit-"Druga rzecz, to dziewczyna nie jest uzbrojona i wcale mi nie wygląda, że to ona zrobiła. Depcze miecze jakby właśnie była przeciwna przemocy, co wyraża jej smutek na twarzy.
Generalnie nie lubię interpretować różnych talii i zgadywać "co autor miał na myśli" ale ja tu widzę w tej dziewczynie "posłańca złych wieści" "
....
Mam dokladnie takie samo odczucie patrzac na te karte. Ta dziewczyna wedlug mnie wyraza wlasnie to co autor tych kart chce nam przekazac, ironie i okrucienstwo niejednego zwyciestwa. To ,ze sukces oplacony jest czyjas "smiercia" lub czyims cierpieniem, jak to czesto bywa w zyciu. W jej twarzy jest cos takiego...jakby zarzut czy zal..."zwyciezyles, ale czy warto bylo ? czy trzeba to bylo osiagnac takim kosztem ?"... chociaz...wlasciwie...ona jakby wie , ze trzeba to bylo zrobic takim kosztem. Jej twarz mowi "Wiem,ze tak trzeba bylo zrobic...ale to takie smutne"
Odpowiedz
#34

natka napisał(a):OK, już przetłumaczyłam.
6 of Swords w talii Initiatory Tarots of The Golden Dawn
Sukces (powodzenie, pomyślność) następujący po zrozumieniu (obawie, lęku, strachu) i wątpliwościach (powątpiewaniu, niepewności). Długa i trudna podróż.
Negatywne znaczenie:
Fatalny błąd. Nieoczekiwana (niespodziewana, zaskakująca) katastrofa (nieszczęście, klęska).
To są standardowe znaczenia, niepasujące zbytnio do obrazka, więc broszurkę dołączyli ogólną, a nie konkretną do tej talii tarota Dobani
Więc nadal zostajemy z problemem "co autor miał na myśli" a po przyglądnięciu się całej talii, moim zdaniem, na mysli miał głównie kasę. Nagość w tych kartach ma komercyjny charakter. Przykro mi Bezradny
Odpowiedz
#35

tylko że ta talia jest bazowana na CR, przypominam, więc nagość jest na porządku dziennym
ale 0 też jest goły-niewinny tam więc :roll:
Odpowiedz
#36

rudalila napisał(a):Natko, czy moglabys wrzucic co jest napisane po angielsku. Czy tam nie ma opisu karty ? czasem w opise zawarte sa istotne informacje.

Postaram się zaraz przepisać tekst angielski. Rzeczywiście moje tłumaczenie może nie być zbyt właściwe, zwłaszcza, że mój kontakt z angielskim nie jest zbyt długi.... Oczko

rudalila napisał(a):Skoro Zibko tak mowi...to pewnie tak trzeba robic ,Natko. Oczko Ja jednak czasem patrze na karte, ale a czasem tez "wybieram" intuicyjnie znaczenie karty sposrod wielu znaczen.

Czasami, gdy intuicja mi nic nie mówi na temat samego obrazka, też zaglądam do książek (czy też przypominam sobie) i wybieram spośród znaczeń to najbardziej pasujące do danego rozkładu....

Eremit napisał(a):To są standardowe znaczenia, niepasujące zbytnio do obrazka, więc broszurkę dołączyli ogólną, a nie konkretną do tej talii Dobani

Pewnie tak jest, jak mówisz, Eremit...
Odpowiedz
#37

Oto tekst angielski zgodnie z życzeniem Lili.

6 of Swords
Success following apprehension and doubts. Long and difficult voyage.
Neg. Fatal beauty. Unexpected disaster.
Odpowiedz
#38

rudalila napisał(a):Natko, czy moglabys wrzucic co jest napisane po angielsku. Czy tam nie ma opisu karty ? czasem w opise zawarte sa istotne informacje.

natka napisał(a):Oto tekst angielski zgodnie z życzeniem Lili.

6 of Swords
Success following apprehension and doubts. Long and difficult voyage.
Neg. Fatal beauty. Unexpected disaster.

Liluś, przetłumaczysz? Buziak
Odpowiedz
#39

natka napisał(a):6 of Swords
Success following apprehension and doubts. Long and difficult voyage.
Neg. Fatal beauty. Unexpected disaster.

sukces, po którym następuje obawa/lęk i wątpliwości. długa i trudna wyprawa/podróż.
w negatywie. (dosłownie śmiercionośna) zgubna w skutkach piękność [tak jak femme fatale albo słodka trucizna Oczko]. niespodziewana katastrofa/klęska.
może Lila poprawi Uśmiech

natomiast dzisiaj w programie tarocistka Danuta powiedziała o 6 mieczach (a używała właśnie talii initiatory golden dawn), że jest to karta decyzji podjętej pod przymusem, presją otoczenia czy sytuacji, wymuszone działanie.
Odpowiedz
#40

Sukces, nastepujacy po obawach i watpliwosciach(tlumaczac doslownie).
Reszta ...zgodnie z tlumaczeniem Helgi.
Odpowiedz
#41

6 mieczy w trzech częściach po angielsku - ciekawe talie!

cz. 1 "The Historical School"
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=92gbELVTIyI&feature=youtu.be[/youtube]

cz.2 "The Traditional & Integrationist Schools"
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DIIXMuatMYo&feature=youtu.be[/youtube]

cz.3 "The Systems-Based & Psychological/Archetypal Schools"
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_Ke3JCz2XxE&feature=youtu.be[/youtube]
Odpowiedz
#42

Zaczytalam sie w tym watku..moj kontakt z 6 mieczy byl dosyc bolesny, opowiem wiec, co znaczyla w moim zyciu ta karta, wyciagnieta 9 lat temu przez wrozke Laryse z Krakowa..bylam u niej po porade w sprawie zwiazku, milosci, ktora rozwalila cale moje dotychczasowe zycie, tak osobiste jak i rodzinne. bo po 20 latach malzenstwa oposcilam dom i rodzine, gdyz nie dalam rady zwalczyc w sobie uczucia i musialam podjac odpowiedzialnosc za to w prawdzie i szczerosci wobec najblizszych..w calym rokladzie bylo wiele dla mnie zaskakujacych rzeczy, z ktorymi sie wowczas nie zgadzalam, jednak po latach okazalo sie, ze w 100% wrozka miala racje..jesli chodzi o 6 mieczy, to historia byla inna..juz bardzo szybko sie okazalo, ze miala racje..bedac u niej w gabinecie, juz prawie wychodzac Larysa zatrzymala sie nad stolikiem z kartami i z zamyslonym wyrazem twarzy wpatrywala sie w rozklad..zapytalam, czy cos sie stalo..ona mowi-wiesz, nie rozumiem tutaj jednej karty../po czym pokazala na 6 mieczy../to tak, jakby mialo byc jakies porwanie, jakis wyjazd wbrew sobie..nie potrafie tego interpretowac w tym rozkladzie..a pozniej juz nigdzie nie widac pani ukachanego, nigdzie, do konca zycia..Powiedzialam, ze to niemozliwe, ze nawet, jesli nie bedziemy razem on zawsze bedzie w moim zyciu..okazalo sie bardzo szybko, ze jednak worozka miala racje..rok pozniej moj ukochany dostal w nocy zawalu mozgu, tzw udaru mozgu, sparalizowanego wywiozla karetka /wiec wyjazd nagly, wbrew woli-tak jak porwanie/ a po 10 dniach juz nie zyl..wiec pyrrusowe zwyciestwo, jak ktos tu napisal-postawilam wszystko na jedna karte, zwyciezyla walczac o milosc i szczescie, postawilam na swoim a w rozrachunku koncowym zostalam z niczym, ze zniszczonym zyciem i zlamanym sercem, samotna.. i taka moja historia z 6 mieczy..po 9 latach od tamtej wrozby, gdy kolejne sytuacje wywrozone mi wtedy w Krakowie sie spelnily, zadzwonilam z zagranicy do Wrozki Larysy z podziekowaniem i weryfikacja, opisujac co znaczyla w moim przypadku 6 mieczy, wobec ktorej wtedy rozkladala rece, a ktora tak dobrze-mimo wszystko zinterpretowala..Larysa ogromnie sie ucieszyla, lzy poplynely i zobowiazala mnie do odwiadzenia jej w Krakowie, jesli zawitam znow kiedys w rodzinne strony...
Odpowiedz
#43

z czy nie nastapiła tutaj pomyłka ? bo "pyrrusowym zwyciestwem " nazywa sie karte " 6 kijów nie 6 mieczy
6 kijów to powrót jako bohater to wygrana bitwa nie wojna stad pyrrusowe, niby sukces który cieszy ale nie do konca jest tak jakby sie chciało

w jakims sensie tak tez mozna nazwac 5mieczy bo tutaj jest wódz i startegia duzo rozgrywek taktycznych , nawet wysłuzenie sie kims w konkretnym celu
na karcie RW jest wódz i sa żólnierze , wódz cieszy sie z wygranej bo wygrał nie swoimi rekoma - rekoma żółnierzy , którzy rozczarowani odchodzą
Odpowiedz
#44

Ani 6 mieczy ani 6 kijów. Pyrrusowe zwycięstwo, to 5 mieczy
MUśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości