Beltaine
#1

[Obrazek: mayqueen.jpg]
Noc z 30 kwietnia na 1 maja od wieków jest wyjątkowa.
Zloty czarownic, płonące stosy, upiory, chochliki, gnomy...
Jest to jednocześnie wigilia celtyckiego święta Beltaine.
Noc ta jest najsłynniejszą nocą w historii europejskej magii, opisaną według źródeł w takich dziełach jak Faust Goethego, Mistrz i Małgorzata Bułhakowa czy Ulisses Joyce'a.

Noc z 30 kwietnia na 1 maja w Europie była niegdyś swoistym świętem ognia, mającym właściwości oczyszczające.
W tradycji celtyckiej rozpoczynała obchody święta Beltane, zwłaszcza w germańskiej połączyła się z sabatem czarownic.

Baltane/Beltaine
Nazwa wywodzi się z staroirl. baltene („światło ognia”).
Beltane było świętem rozpoczynającym u Celtów letnią porę roku, znaczącym zmianę rytmu życia – przejścia od okresu „mroku” do okresu „jasności”, płodności i wegetacji przyrody, wyznaczającym równocześnie początek prac polowych i przepędzania stad na pastwiska.
Najważniejszą praktyką w wigilię majowego święta było gaszenie starych i rozpalanie nowych ognisk.

Współcześnie Beltane stało się jednym z najważniejszych świąt dorocznych, praktykowanych przez ruchy neopogańskie, w szczególności tzw. druidyzm.
Jako turystyczna atrakcja, najbardziej okazały charakter ma Beltane Fire Festival, organizowany od 1988 roku na Calton Hill w Edynburgu w Szkocji, gdzie corocznie kilkadziesiąt tysięcy osób bawi się do świtu wokół wielkiego ogniska.

Walpurgisnacht w Niemczech
W germańskiej tradycji noc przedmajowa była czasem królowania na ziemi duchów, wiedźm i czarownic, które odbywały wtedy swoje sabaty.
By chronić przed nimi ludzi i żywy inwentarz w obejściach wywieszano krzyże i pęczki ziół, mówiono ściszonym głosem, bito w dzwony, strzelano z bicza, na wzgórzach rozpalano ogniska.

Po chrystianizacji, noc z 30 kwietnia na 1 maja zaczęto nazywać Nocą Walpurgii, od imienia angielskiej mniszki i misjonarki z Devon, żyjącej w VIII wieku, która pomagała św. Bonifacemu w nawracaniu na chrześcijaństwo Germanów.
Św. Walpurgia/Walburga została kanonizowana 1 maja 870 roku i stąd jej święto w tym dniu.

W Niemczech sabaty czarownic miały odbywać się w różnych miejscach, m.in. w Szwarcwaldzie, Alzacji, ale największy na górze Brocken w górach Harzu  
Dziś organizuje się tu corocznie wielki, okazjonalny festyn. Tysiące ludzi, w tym wiele osób przebranych za wiedźmy i czarownice, tańczy i bawi się do rana wokół ognisk.

Poza Niemcami, zgodnie z ludowymi wyobrażeniami, wielkie sabaty czarownic miały odbywać się m.in. na szczycie Puy de Dôme w Owernii we Francji, Carinenie i Zugarrmurdi w Hiszpanii, Stonehenge w Anglii, a w Polsce na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich i na Ślęży na Śląsku.

Noc Walpurgii na trwałe weszła do europejskiej kultury, jej wątek jest obecny m.in. w Fauście J. W. Goethego, Mistrzu i Małgorzacie M. Bułhakowa, Ulissesie J. Joyce’a, Nocy Walpurgii G. Meyrinka, czy muzycznych utworach F. Mendelssona-Bartholdy’ego i Ch. Gounoda, muzyce haevy metalowej, także w kilku filmach fabularnych.

Valborgsmässoafton w Szwecji
Wraz z pojawieniem się wiosny, w Szwecji ogniska rozpalano od niepamiętnych czasów (m.in. w celu odstraszenia drapieżników przed wiosennym wypasem zwierząt), ale w różnych terminach, wcześniej na południu, później na północy.
Zwyczaj, by czynić to w Noc Walpurgii pojawił się na początku XIX wieku za sprawą niemieckich imigrantów, najpierw w Sztokholmie, później w całym kraju.
Tę praktykę upowszechnili zwłaszcza studenci Uppsali i Lundu, świętując w ten sposób pożegnanie zimy i nadejście wiosny.
Dziś w wigilię maja Szwecja „płonie”, a przy ogniskach rozbrzmiewają okolicznościowe (powitanie wiosny), chóralne śpiewy.
Pije się też i konsumuje; do tradycyjnych już potraw należy łosoś marynowany w koprze.

Vappu w Finlandii
V appu jest fińską formą imienia Walpurgia.
To święto stało się jednym z najhuczniej obchodzonych w Finlandii, swoistym fińskim, miejskim karnawałem, związanym od końca XIX wieku w szczególności ze studentami i szkolną młodzieżą. Najbardziej dziś znany zwyczaj, praktykowany wieczorem 30 kwietnia – nakładania na głowę nagiej nimfy, stanowiącej centralną postać helsińskiego pomnika Havis Amandy, studenckiej białej czapki – narodził się w 1932 roku.
Ma on symbolizować przejęcie przez studentów władzy nad miastem na czas majowych obchodów, młodość, odnowę, a więc nadejście wiosny.
Zarówno ten wieczór, jak i 1 maja, to w Finlandii wielki piknik (nie tylko Święto Pracy), połączony z nieograniczoną wręcz konsumpcją alkoholu.

Noc Walpurgii jest w różnych formach świętowana także w innych krajach w Europie, w podobny sposób do fińskiego w Estonii (Valbriöö), zwłaszcza w Tartu.
We Francji to „Noc czarownic” (Nuit des Sorcières), tradycja silna zwłaszcza w departamencie Moselli w Lotaryngii.
W Czechach i na Morawach (Valpuržina noc) są to čarodĕjnice lub páleni čarodĕjnic.
Dzieci przebierają się za czarownice, bądź w ogniskach pali się kukły czarownic.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://etnologia.amu.edu.pl/go.live.php/PL-H895/beltane-noc-walpurgii.html">http://etnologia.amu.edu.pl/go.live.php ... urgii.html</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gwiazdy.com.pl/component/content/article/7132-niech-ogie-ponie">http://www.gwiazdy.com.pl/component/con ... ogie-ponie</a><!-- m -->
http://nordicwiccan.blogspot.com/2013/03...uinox.html
http://nordicwiccan.blogspot.com/2013/04/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#2

[Obrazek: fr_beltane.jpg]
Niech ogień płonie
W nocy z 30 kwietnia na 1 maja obchodzimy sabat Beltaine – najbardziej radosne ze wszystkich pogańskich świąt.

Dawniej ten sabat celebrowano w sposób szczególny i wyjątkowy, bo był zapowiedzią letniej pory roku oraz symbolizował radość, odrodzenie i nowy początek.
Sygnałem do świętowania i zabawy było podpalenie przez pogańskich kapłanów ogromnych ognisk rozmieszczonych na leśnych polanach.
Beltaine ma w sobie też potężną erotyczną energię.
W ów magiczny wieczór zawierano małżeństwa, odprawiano rytuały miłosne oraz zapewniające płodność i urodzaj.
Ogniska płonęły, zabawa się rozkręcała i na wierność w ten jeden jedyny wieczór w roku patrzono z przymrużeniem oka.
A dzieci poczęte w to święto uznawano  za urodzone z wielkiej namiętności.

Sposób na świętowanie
Sabatu Beltaine nie spędzaj samotnie, koniecznie zaproś do domu gości.
Przygotuj dla nich uroczystą kolację i postaraj się, aby ten wieczór spędzić nietypowo, inaczej niż zazwyczaj.
Przygotowania zacznij już w poniedziałek – sabat przypada na noc z poniedziałku na wtorek.

Zacznij od wysprzątania mieszkania – nie będziesz wstydzić się wpuścić ludzi do domu, ale też – wyrzucając niepotrzebne śmieci oraz odkurzając  – oczyścisz energię swojego domu.  
To zawsze dobrze wpływa na wszystkich domowników.
Gdy posprzątasz, ustaw w domu jak najwięcej świec – w kolorze białym (dobra energia), czerwonym lub różowym (miłość)  oraz zielonym albo złotym (finanse).
Świeczki zapalisz po przyjściu gości  na znak, że rozpoczynacie świętowanie sabatu.
Niech palą się przez cały wieczór,  a najlepiej aż do rana.

Sabat Beltaine ma przyciągnąć do twojego życia radość, dobre zdarzenia, pomocnych ludzi oraz uczucie (jeśli tego pragniesz) bądź wzmocnić twój związek.
A może marzysz o dziecku?
Ten wieczór może pomóc ci zrealizować to pragnienie.
Uczcij więc owe święto i ozdób dom kwiatami i owocami.
Możesz umieścić je w wiklinowych koszach ozdobionych kolorowymi wstążkami albo wyłożyć na ładnych tacach. Najważniejsze, aby w ten szczególny dzień nie zabrakło atrybutów nowej pory roku.

Dobrym zwyczajem, być może bardziej bożonarodzeniowym, jest powieszenie na drzwiach domu wieńca uplecionego z dostępnych o tej porze roku kwiatów i roślin.
Jeżeli nie możesz bądź nie chcesz wzbudzić zainteresowania ciekawskich sąsiadów, połóż go na honorowym miejscu na stole.
Wieniec dobrze jest upleść z dziewięciu magicznych roślin przypisanych sabatowi Beltaine.
Oto one: bluszcz, nagietek, tawuła, tulipan, bazylia, magnolia, róża, stokrotki, bratek.

Magiczne potrawy
Dla gości przygotuj uroczystą kolację, gdyż zawsze lepiej jest świętować przy zastawionym stole.
Potrawy powinny być na tyle zaskakujące i nietypowe, aby uczestnicy biesiady długo je wspominali i zawsze kojarzyli z tym świętem.
Sabat Beltaine jest świętem nowej pory roku i przyrody budzącej się do życia,  a to zawsze kojarzy się z kolorami, soczystością i słodyczą.
Dlatego podczas ucztowania nie powinno zabraknąć – oprócz ładnie podanych najróżniejszych owoców pokrojonych na niewielkie kawałki – słodkich owocowych napojów, ciast z dodatkiem owoców, słodkich ciasteczek czy muffinek.
Oczywiście trzeba też zadbać o wielbicieli dań bardziej konkretnych.
Mięsa również można podać pieczone z dodatkiem jabłek czy pomarańczy, a wegetarianie na pewno docenią pyszne dania ze słodkiej cukinii.
Wszystkich pogodzą i zaskoczą dwie potrawy: lawendowy chleb i kandyzowane kwiaty.

Lawendowy chleb
500 g mąki pszennej, szklanka wody, pół szklanki miodu, łyżeczka kwiatów suszonej lawendy, łyżeczka drożdży, łyżeczka soli
Drożdże rozetrzyj z ciepłą wodą.
Odstaw  na 10 minut, a potem połącz je ze wszystkimi składnikami i wyrób ciasto.
Znów odstaw je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość, ponownie przez chwilę je wyrabiaj, a potem uformuj chleb i przełóż go do formy obsypanej mąką.
Pozostaw do wyrośnięcia.
Piecz około 50 mi- nut w piekarniku nagrzanym do 220°C.

Kandyzowane rośliny
białko jaja, cukier puder, jadalne kwiaty (bratek, róża, goździk, fiołek, nasturcja) i liście (koniczyna, mniszek, bazylia, oregano, stokrotki)
Kwiaty i liście dobrze umyj, a potem osusz.
Maczaj je najpierw w roztrzepanym białku,  potem obtaczaj w cukrze pudrze.
Wykładaj je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Wstaw do lekko nagrzanego piekarnika i susz około godziny.

Oczyszczanie ogniem
Ogień podczas Beltaine służy do oczyszczenia. Możesz więc podczas sabatu spalić stare dokumenty czy notatki.
Najlepiej zrobić to, wrzucając niepotrzebne papiery wprost do ogniska.
Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, porwij papiery na drobne kawałki i spal w starym garnku bądź metalowej misce.
Podczas wrzucania dokumentów do ognia wypowiedz oczyszczającą formułę:
Niech stare życie przeminie, a pojawi się nowe – lepsze i radośniejsze.

Czy wiesz, że...
Od 1 maja do 21 czerwca trwa magia obfitości – dobrze jest wtedy wykonywać rytuały pomagające osiągnąć sukces finansowy, znaleźć miłość albo począć dziecko.
Do dzieła!!
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz
#3

Święto to pod różnymi nazwami i w różnych formach występuje w większości krajów europejskich.Celtowie obchodzili Beltaine (Beltane), Germanie Maifest, później przemianowany na noc Walpurgii, Słowianie Czarodzielnicę, a Finowie Vappu. W wielu kulturach był to czas święta duchów, kiedy granica między światem materialnym i duchowym się zaciera. Przypada ono na ostatnią noc kwietnia. Wówczas to rozpala się ogniska i świętuje wokół nich - ucztując i tańcząc. :happy-cheerleadersmileyguy: Można wtedy prosić o miłość i szczęście. :romance-heartbeating: Aby obchodzić je niczym dawne czarownice, należy ozdobić dom świecami i kwiatami na znak nadejścia lata oraz szczęścia. Podobno najlepsze kolory świec to ciemna zieleń, srebro, turkus i szmaragd. Należy też wyczyścić świeczniki, szczególnie te, które używane są do magicznych rytuałów, ponieważ w czasie sabatu Beltaine dawne czarownice wygaszały ogień, który płonął przez zimę i czyściły kominki oraz paleniska. Kiedy przygotowania zostaną zakończone, po północy lub o świcie 1 maja należy rozpalić nowy ogień, na znak odnowienia sił i nadejścia lata. Ustawić należy jak najwięcej świec – niech płoną aż do 2 maja. Podobno w tę jedyną noc, poza upiorami, można było też spotkać skrzaty, chochliki, gnomy i rusałki, a jeśli ktoś spotkał takie stworzenie, to miał szansę otrzymać od niego dar nadzwyczajnej mądrości albo odwagi. Oczko

[ATTACHMENT NOT FOUND]
Odpowiedz
#4

Jeszcze troszkę informacji o święcie Beltaine zaczerpniętych z książek Mirosława Winczewskiego - "Moc świec i kolorów na co dzień." , oraz "Moc kadzidełek olejków i ziół."

Wigilia majowa (noc z 30 kwietnia na 1 maja) zwana także świętem Beltaine, Dniem Krzyża lub Nocą Walpurgii. Jest to również święto płodności i seksualności. Beltaine znaczy dosłownie " Ognie Bela". Najbardziej jest znana historycznie Walpurgia, saksońska bogini płodności. Najbardziej tajemnicze i jednocześnie najbardziej znienawidzone przez Kościół święto pogańskie ze względu na jego rozwiązłość. Święte kamienie na tę noc to pomarańczowy karneol, różowy kwarc, szafir i szmaragd. Tej nocy palono ognie i przepędzano między nimi bydło, by palący ogień je błogosławił.
Wiedźmy i czarownice zbierały w tę noc źródlaną wodę do sporządzania miłosnych czy uzdrawiających magicznych eliksirów. Ołtarz budowano zawsze w kształcie słupa, który miał przypominać fallusa. Ołtarz miał symbolizować płodność. Kolory świec używanych w tę noc to podstawowe kolory tęczy.
Beltaine to święto Sabatu, w pogańskiej magii święta te zamykały Roczne Koło Roku i powtarzały się cyklicznie. Podczas tych sabatów odbywały się również zloty czarownic, które wznosiły modlitwy do odpowiednich bogiń, czyniąc przy tym rytuały. Każdy z Sabatów jest odpowiedni do określonego rodzaju magii. Podczas Beltaine odpowiednimi kadzidłami są bez, boswellia, róża, żółte pierwiosnki. W tę noc mogą się spełnić wszystkie marzenia, błogosławieństwa, modlitwy czy dziękczynienia. Możemy też odegnać prześladującego nas pecha.

[Obrazek: beltanetree.jpg]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości