Czerwony
#1

Barwa czerwona - jedna z addytywnych barw podstawowych.
Na kole barw dopełnia barwę cyjanową.
Niegdyś była uważana za jedną z barw podstawowych w metodzie subtraktywnej i stosowana w poligrafii jako jedna z podstawowych barw farb drukowych, obecnie w tej metodzie jest barwą czystą składającą się z żółtego i magenty.
W palecie RGB używanej w telewizorach i monitorach komputerowych czerwony jest jednym z trzech kanałów (oznaczonym literą R).

Zakres światła czerwonego ma długość fali od ok. 630 do ok. 780 nm i stanowi przedział najniższych częstotliwości rozpoznawalnych przez ludzkie oko.
Promieniowanie o długości fali powyżej tego zakresu nazywa się podczerwonym i jest dla człowieka niewidzialne.
Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć.
Często jest uznawana za "kolor kolorów".
W niektórych językach jest synonimem słowa "kolorowy", zaś w innych słowa "piękny".
Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne.

Ciekawostki kulturowe związane z czerwonym:
w Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie (w Polsce podobnie jest na maturach), zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby.

Dobra strona czerwieni to ta kojarzona z miłością (czerwona róża, czerwone serduszka walentynkowe) i pasją (gorące uczucia – płomień).
Domeny czerwieni to siły witalne, życie i piękno.
Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość.
Jest kojarzony z organizacjami charytatywnymi, pomocą medyczną (czerwony krzyż) i organizacjami lewicowymi, a w krajach Europy Wschodniej i Środkowej również z komunizmem.
Do XIX w. mundury wojskowe zawsze zawierały w sobie przynajmniej akcent czerwieni, zaś rękawice bokserskie i samochody sportowe do dziś nieodłącznie kojarzą się z tą barwą.

Jej "zła" strona to symbol złości i krwi jako rewolucji.
Kolor czerwony użyty w odpowiednim kontekście może kojarzyć się z powstaniem, rewolucją, śmiercią, walką.

Wpływ na człowieka
Z badań wynika jednoznacznie, że czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem
Nie należy malować pomieszczeń na czystą czerwień, dużo lepiej sprawdzają się odcienie stonowane, przyciemnione, bądź pastelowe.

Czerwony jest kolorem dynamicznym i przykuwającym uwagę, świetnie pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz, pokój do ćwiczeń, czy kuchnia.

Czerwień ze względu na silny ładunek emocjonalny jest bardzo często używana w reklamie.
Najczęściej wykorzystuje się tu fakt, że barwa ta wyróżnia się spośród innych i przykuwa uwagę. Warto zauważyć, że wszelkie promocje, czy "okazje" są opisane przede wszystkim na czerwono.

Dodatkowe wiadomości
W kulturze
W Japonii kolor czerwony jest symbolem i atrybutem bohaterstwa.
W okultyzmie czerwień jest kolorem czakry korzenia. Symbolizuje pewność siebie, dobre funkcjonowanie w codzienności, rozwój osobowości, lecz zarazem lęk i zachłanność.

Powiedzenia związane z czerwienią
być czerwonym ze złości
zaczerwienić się ze wstydu
czerwony jak burak
(en.) to be caught red handed (być złapanym na gorącym uczynku)

Niektóre minerały o kolorze czerwonym[edytuj]rubin
granat
pirop
krwawnik
jaspis
hematyt (nie zawsze)
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_czerwona">http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_czerwona</a><!-- m -->

[Obrazek: 750174360.gif]
Odpowiedz
#2

Znaczenie i symbolika koloru czerwonego, a charakter człowieka
Osoba która wybiera kolor czerwony jako określenie siebie samego jest ambitna, odważna, energiczna i ekstrawertyczna.
Czerwień jest jednocześnie najbardziej jaskrawy i dramatyczny z pośród kolorów.
Jest również bardzo ludzki i cielesny.
Jesteś osobą dynamiczną, bezpośrednia i hojną.
Masz silny charakter, kochasz działanie i konkurencję, dobrze wiesz, czego w danej chwili pragniesz i na ogół to dostajesz.

Kobiety, które wybierają ten kolor, mają skłonność do szybkich i emocjonalnych reakcji, mężczyźni natomiast lubią wyróżniać się z tłumu, często na polu polityki, jako iż uwielbiają, gdy okazywany jest im szacunek.
Niektórzy zwą ich gladiatorami, inni przywódcami.
Jako tacy, posiadają oni zdolność i moc posuwania się do przodu.Jeśli wybrałeś czerwień, jesteś dzięki swojemu seksapilowi najbardziej rzucającą się w oczy osobą w towarzystwie. Za tobą stoi siła, odwaga, przekonanie o własnych prawach i żądanie sprawiedliwości dla wszystkich.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kolorystyka.pl/czerwien.htm">http://www.kolorystyka.pl/czerwien.htm</a><!-- m -->

[Obrazek: 750174360.gif]
Odpowiedz
#3

Wymowa czerwieni to: rozsadza mnie energia, chcę działać, chcę kochać, zauważ mnie i podziel moją pasję, doceń moje możliwości i pozwól mi się zrealizować, przecież jestem najlepszy.

Kolor czerwony budzi chyba najwięcej emocji.
Kiedy spróbujemy przywołać swobodne wyobrażenia, może skojarzyć się z krwią, a zatem z życiem, energią, żywiołowością, agresją, działaniem.
Jest to barwa, która działa pobudzająco na przysłowiowego byka i w podobny sposób porusza inne żywe stworzenia, zachęcając je do akcji.
Symbolicznie zawsze wiąże się z działaniem, ruchem, energią. Bo — jak głoszą reklamy zachęcające do honorowego oddawania krwi — krew to życie.
A zatem czerwień jest bezpośrednio związana ze wszystkimi dynamicznymi przejawami istnienia.
Również z agresją.
Nie można pominąć szczególnej erotycznej wymowy tej barwy.
Nie bez powodu kobiety od lat malują usta i paznokcie na czerwono.
Nawet nie znając symboliki, podświadomie wiedzą, że ich ukochany najsilniej zareaguje na czerwona bluzkę czy spódnicę.
Możesz sporadycznie ubrać czerwony kolor w celu dodania sobie witalności i jednocześnie atrakcyjności.
Jednak nie jest to kolor szczególnie korzystny do noszenia na co dzień, gdyż jego tajnym odpowiednikiem jest CZARNY.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://zenforest.wordpress.com/2009/01/11/symboliczne-znaczenie-kolorow/">http://zenforest.wordpress.com/2009/01/ ... e-kolorow/</a><!-- m -->

[Obrazek: 750174360.gif]
Odpowiedz
#4

Bardzo ciekawe!Uśmiech Uwielbiam czerwony kolor.Uśmiech
Odpowiedz
#5

Czerwień to zdecydowanie mój ulubiony kolor. Wiele cech też się zgadza Uśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości