Numeracja kart Siła i Sprawiedliwość
#89

Aur Ganuz napisał(a):Z drugiej strony zgaduję (bo nie potrafię odnaleźć tego w korespondencji między nimi), że Crowley powiedział po prostu Harris: namaluj zboczony obraz nagiej kobiety ujeżdżającej bestię o czterech głowach, no i efekt tego widoczny mamy Oczko

O Boże... mam nadzieję, że jednak było inaczej... :-o

:handgestures-thumbup:
Odpowiedz
#90

Rani napisał(a):
Aur Ganuz napisał(a):
Tarofides napisał(a):Chciałbym tylko jeszcze zauważyć, że w tarocie RW niewiele jest Kabały, zaledwie na 2 kartach (no dobra, może na trzech) jest nawiązanie do Drzewa Życia i to wszystko. W porównaniu do tarota Wirth'a to naprawdę mizeria.

Nooo, to trochę temat rzeka i nie na 5 minut przed wyjściem do pracy, powiedzmy więc, że się zgodzę Oczko
chodzilo mi wlasciwie o to, abys nawiazal...do tego ''tematu rzeki.'', bo mi zostal ten twoj post w pamieci- dlatego pytam, ciekawi mnie to po prostu. Kwiatek
Tym bardziej, ze wtedy sie zgodziles pociagnac ten temat.

Aaaa... No więc tak - po pierwsze zgodziłem się z Tarofidesem Oczko po drugie nie chodziło tylko o MA.

Napisałem 'temat rzeka' z tego powodu, że zależy co rozumieć poprzez "w tarocie RW niewiele jest Kabały". Jeśli chodzi o wspomniane przez Ciebie symbole, to zgadza się, ale przede wszystkim z powodów, o których pisałem powyżej. Na pewno o wiele łatwiej jest zdefiniować co jest symbolem astrologicznym i na pewno symboli astrologicznych jest tam sporo. Dla mnie sam fakt, że symbole astrologiczne są kartom przyporządkowane według Sefer Jecira świadczy, że Kabały jest tam 'dużo'.

Wracając do symboli - w karcie Kapłanki (która była jedną z najważniejszych kart dla Waite'a) są 2 kolumny (Jachim i Boaz), owoce granatów (ułożone zresztą na kształt Drzewa Życia), no i oczywiście napis Tora na zwoju - wszystko to nawiązujące do tradycji kabalistycznej. Mamy też litery Tetragramatonu na Kole Fortuny. W Umiarkowaniu mamy świetlistą koronę nad wierzchołkami gór, która może nawiązywać do Sefiry Kether; ponadto karta ta (a dokładniej litera) odpowiada ścieżce pomiędzy Tipharet (u góry) i Yesod (na dole), które to Sefiroty z kolej odpowiadają Słońcu i Księżycowi - anioł ma na czole symbol Słońca, jedną nogą stoi w wodzie (atrybut Księżyca, ponadto sam zbiornik wodny i wychodząca z niego ścieżka nawiązują do karty Księżyc). Wieży odpowiada litera Peh, która oznacza usta - wieżę okrąża 22 płomieni w kształcie litery Yod (podstawowa cząstka każdej litery alfabetu hebrajskiego), które mogą reprezentować alfabet, i poprzez alfabet - mowę.

Myślę, że wszystko zależy jak daleko chce się iść w interpretacji. Odmienne sformułowanie - jak dalece chce się naciągać. Czy sceny (np. Kochankowie) lub postaci (anioły, cztery zwierzęta z księgi Ezechiela) biblijne traktować jako kabalistyczne? Z jednej strony można, z drugiej strony jest to śliska ścieżka, bo stąd już o krok od dopatrywania się wpływów Kabały w odniesieniach biblijnych w np Tarocie Marsylskim.

Podsumowując - myślę, że jest to kwestia interpretacji i 'Kabały jest' w RWS'ie tyle, ile się jej szuka. Trzeba pamiętać, że Kabała Hermetyczna różni się znacznie od tradycyjnej Kabały. W G.D. (moim zdaniem) sprawowała ona głównie funkcję strukturalną - pozwalała na syntezę i logiczne zorganizowanie wiedzy i praktyki magicznej (włączając w to astrologię, alchemię, magię enochiańską, rytuał itp). Podobne znaczenie miała w konstrukcji Tarota - pozwoliła m.in. na integrację symboliki Tarota z symboliką astrologiczną i alchemiczną, ale nie była motywem przewodnim. Tarot pozostał Tarotem i (poza właśnie odniesieniem głównie do astrologii) nie został 'napakowany' obcą symboliką, typu litery hebrajskie, sygile anielskie itp.


Le Stelle napisał(a):
Aur Ganuz napisał(a):Z drugiej strony zgaduję (bo nie potrafię odnaleźć tego w korespondencji między nimi), że Crowley powiedział po prostu Harris: namaluj zboczony obraz nagiej kobiety ujeżdżającej bestię o czterech głowach, no i efekt tego widoczny mamy Oczko

O Boże... mam nadzieję, że jednak było inaczej... :-o

:handgestures-thumbup:

Hahaha Rotfl Znając Aleistera? Hmmmm..... Myśli Rotfl

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#91

Wracając jeszcze do tematu głównego - przeglądałem sobie właśnie Ikonologię Boudarda z XVIIIw. Pozwolę sobie wrzucić tu jedną z ikon przedstawiającą Moc (Siłę), żeby pokazać, jak symbole potrafią robić nas w konia czasem Uśmiech

[Obrazek: 7373156982_44816ea3cc.jpg]

Tak więc, jak na załączonym obrazku widać, Siła (Moc) reprezentowana tu jest przez nikogo innego jak naszą dobrą znajomą Themis z szalami wagi i mieczem. Proponuję tę ikonę, jako kartę z numerem 9 1/2. Dobranoc Uśmiech

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#92

Cytat: jak symbole potrafią robić nas w konia czasem
Dobreeeee, dobre. Oklaski
Mistrzostwo świata dla szperacza doskonalego Rotfl ( właśnie i ja odkryłam to w innym wątku Szok ).

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz
#93

Rani!
Przeczytałam (na innym wątku) Twoje wspaniałe, obszerne wyjaśnienia, dlaczego Karta Sprawiedliwość powinna jednak mieć nr VIII, a Moc XI. Absolutnie się z tym zgadzam, tylko co zrobić jak się ma talię, w której jest na odwrót? Zakleić i dopisać ręcznie? Nie zakłóci to wibracji?
Odpowiedz
#94

Wystarczy "umówić się" z talią, że będziesz karty układać i odczytywać inaczej.
Odpowiedz
#95

Hmm w takim razie jak sumować te karty? Metodą tradycyjną, gdzie Moc - XII, a Temidka - IX, czy odwrotnie, według pana Waite'a?

We are the nobodies
Wanna be somebodies
When we're dead
They'll know just who we are
Odpowiedz
#96

Chyba Moc 11, a Temidka 8?
Zależy jak woliszOczko
Odpowiedz
#97

O.O Teraz zauważyłem jak się pomyliłem z numeracją o.O Oczywiście Moc XI, nie XII, a Temidka VIII, nie IX.
Przepraszam za kłopot.

KatiJo - zawsze sumowałem "tradycyjnie", ale ta wzmianka o panu Waite'cie zbiła mnie z pantałyku.


Coh Uśmiech

We are the nobodies
Wanna be somebodies
When we're dead
They'll know just who we are
Odpowiedz
#98

Cohen napisał(a):Hmm w takim razie jak sumować te karty? Metodą tradycyjną, gdzie Moc - XII, a Temidka - IX, czy odwrotnie, według pana Waite'a?

Jak je sumujesz, to nie ma znaczenia czy Siła to 8 a Sprawiedliwość to 11, czy na odwrót. Suma będzie ta sama :laughing-rolling:

A tak na poważnie - tak jak KatiJo napisała - używasz ich w takiej kolejności, która Ci bardziej odpowiada. Nie ma tu "prawidłowej" i "jedynie słysznej" kolejności, jedynie starsza i młodsza. Co nie znaczy, że starsza odpowiada tej oryginalnej.

Pozdrawiam
Aur Ganuz
Odpowiedz
#99

Dzięki za wyjaśnienie Uśmiech

We are the nobodies
Wanna be somebodies
When we're dead
They'll know just who we are
Odpowiedz

wiec jak w temacie, wczoraj kupiłam piękną talię kart profesjonalnych UNIVERSAL TAROT, siedzialam nad nimi wczorajszy cały dzien i jeszcze pół nocy, z kartami sie juz zapoznałam.. i jest jeden szczegół, nie wiem czy to błąd drukarski, czy zamierzony "myk"?
karta Sprawiedliwości ma zamieniony numer z kartą Mocy... czy spotkaliście się z tym, że w każdej talii jest wprowadzony błąd.. który ma nam pokazać, iż ostateczne zaufanie do tego co w kartach, powinniśmy mieć w sobie.. ?

w pierwszej chwili chciałam zwrócić karty.. ale, coś mi jednak mówi.. to są twoje karty, Ty wiesz co one Ci mówią... i tak to sobie zaczynam tłumaczyć..

czy spotkał się już ktos z takimi sytuacjami, jak błędy w kartach? czy są one zamierzone, czy czynnik ludzki zawodzi, na etapie korekt?
pozdrawiam
kosma Uśmiech
Odpowiedz

Poczytaj ten wątek <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://dobrytarot.pl/viewtopic.php?f=43&t=4955">viewtopic.php?f=43&t=4955</a><!-- l -->
Odpowiedz

Jeśli naprawdę uważasz, że to błąd to popraw flamastrem. Karty nie stracą swojej magii, bo ta nie siedzi w obrazkach, w kartoniku, w farbie drukarskiej.
Odpowiedz

Swoją drogą ubolewam nad faktem, iż wiele osób bierze się za karty, a tak niewiele o nich wie...
Odpowiedz

o.. dziękuję za powitanie Uśmiech

czy Wy wszystko juz wiecie?

ja nie wiem wszystkiego, ale nie boję sie zapytać.. nie osądzałabym na dzień dobry, ale dziękuję za odpowiedzi... teraz już wiem..
Odpowiedz

Jak to jest?

Dzisiaj dowiedziałem się, że według pierwszych talii Tarota najpierw była Sprawiedliwość, a potem Siła. W wszystkich nowych taliach jest odwrotnie. Podobno te nowe talie kłócą się z numerologią.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości