II Kapłanka - DC
#1

Zacznijmy od obrazka
[Obrazek: db_DC-_II_-_The_High_Priestess1.jpg]
Kamienna brama i stół stanowiący ołtarz zdecydowanie inne niż te na karcie Maga.
W wielu taliach jest on zdecydowanie jedną z ulubionych przez użytkowników, a szczególnie użytkowniczki ezoteryczki. W DC Kapłanka wygląda strasznie i.... ślepa!. Może ma tylko zamknięte oczy?. Trudno dokładnie dostrzec i rozsądzić, bo są one zbyt jasne. To pasuje do idei, że jest już tak mądra, że nie musi "widzieć" aby "wiedzieć". Jest tu bezpośrednie niebezpieczeństwo, że zacznie zawsze uważać, że wie lepiej.
Odpowiedz
#2

Nie znam tej tali , ale ta karta Kapłanki dla mnie jest przerażająca i fascynująca zarazem. Świecący Księżyc padający na głowę Kapłanki" maluje" jej włosy na siwo. Może to oznaczać jej mądrość i ogromna duchowość. Nie wiem dokładnie co ma na szyi. Jeśli to są korale z żołędzi to mogą oznaczać , mimo jej dzikości ogromny potencjał jaki ma w sobie . To jej rozwój i nie tylko duchowy , dostrzeganie własnych emocji , uczuć innych , życie w miłości i w prawdzie . Dla mnie jej oczy wyglądają tak jak gdyby była w transie , czy w medytacji . Jej nie potrzebne są fizyczne oczy , bo ona ma intuicje i wszystko widzi swoim wewnętrznym okiem. Biel może oznaczać stań niebiański , centrum duchowe i nadprzyrodzone siły Kapłanki Uśmiech
Odpowiedz
#3

Ma długie, ciemne włosy, chociaż jej twarz wydaje się starsza od twarzy wyłysiałego Maga. Ona ma uniesione obydwie ręce do góy, ale tak jakoś spokojnie, pasywnie, a z postaci Maga bije energia połączona z determinacją.
Odpowiedz
#4

Na pierwszy rzut oka skojarzzyla mi sie z moim wyobrazeniem Kasandry, ktorej imię stało się synonimem złowróżbnej prorokini, wieszczącej nieszczęście. I ten kot w tle...ktory kojarzy sie jakos z czarami... Nastroj tej karty jest dosc dramatyczny, niewiele chyba ma wspolnego z kata La Papessa ze starej XVwiecznej talii...
Odpowiedz
#5

Nie wiem dlaczego tak źle ją odbieracie.

Zib, napisałeś: "Jest tu bezpośrednie niebezpieczeństwo, że zacznie zawsze uważać, że wie lepiej." - ja z kolei odbieram ją jako osobę skromną i to zdanie prędzej mogłabym przypiąć do Maga (Katarynka napisała że krucze pióra w jego pelerynie są symbolem madrości, ale z drugiej strony, kto się stroi w cudze piórka....)
Odpowiedz
#6

Ja nie obieram jej zle...ale zapewne przez kolorystyke i ekspresje chwili...rozwiane wlosy i fruwajaca peleryna sprawiaja wrazenie , ze jakies moce zostaly wlasnie przywolane przez Kaplanke, co sprawia, ze karta jest dosc tajemnicza i jednak troche straszna...jak z horroru. Ale to oczywiscie moje odczucia.
Odpowiedz
#7

Dla mnie jest po prostu piękna... Uśmiech
Łączy mi się z kartą Księżyca - być może na obu kartach przedstawiona jest ta sama kamienna brama.
Poza tym na złotej warstwie sukni przedstawione są Kelpie, jeśli się nie mylę (z Wikipedii:w folklorze celtyckim nadnaturalny wodny koń, zmieniający kształty, nawiedzający szkockie jeziora i rzeki). Warto o nich oczywiście więcej poczytać.
Inne ciekawe elementy o których m.in. już pisaliście: naszyjnik z żołędzi, spiralny amulet, rosnący księżyc, zeszyt z pentagramem, sześć gwiazd na sukni a w tyle to chyba żbik.
Dla mnie jest taka strażniczką między tym jasnym, bezpiecznym a mrocznym, księżycowym. Żeby pełnić taką funkcję trzeba mieć wielką wiedzę, intuicję, siłę i świadomość.
W moim odbiorze oczy ma zamknięte Uśmiech
Odpowiedz
#8

Marcia napisał(a):Łączy mi się z kartą Księżyca - być może na obu kartach przedstawiona jest ta sama kamienna brama.

Dokładnie tak jest Marcia, taki był zamiar autorów. Kapłanka stoi przy wejściu do świata przedstawionego kartą Księżyc.

Marcia napisał(a):W moim odbiorze oczy ma zamknięte
Tak, rysownik dostał za zadanie namalować babę z zamkniętymi oczami.

Naszyjnik na szyi rzeczywiście jest zrobiony z żołędzi.

Marcia napisał(a):Poza tym na złotej warstwie sukni przedstawione są Kelpie
Możesz mieć rację, choć tego dokładnie Carr-Gommowie nie wyjaśniają. Piszą jedynie, że suknia przypominać ma nocne niebo i morze, więc to na pewno są jakieś morskie stwory.

Marcia napisał(a):a w tyle to chyba żbik.
Piszą, że to kot Uśmiech
Koty jak wiadomo widzą w ciemności czyli widzą to, czego nie widzą ludzie. Dlatego często są symbolem intuicji. A poza tym koty są tajemnicze i chodzą własnymi ścieżkami a Kapłanka ucieleśnia tajemnicę...
A do tego kot Kapłanki vs kogut na karcie Maga podkreślają polarne przeciwieństwo między tymi postaciami:
On - aktywny, nastawiony na działanie i jego efekty w świecie zewnętrznym (jak kogut)
Ona - pasywna, w nosie ma zewnętrzny świat, zamknęła oczy i skupia się na swoich przeżyciach wewnętrznych (jak kocica)

Kilka dodatkowych detali:
- Kapłanka jest ustawiana w rytualnej pozie do "Ściągania Księżyca" (czyli wzywa ducha Bogini, aby wszedł w jej ciało), w stanie transu (stąd ten demoniczny urok)

- na ołtarzu przed Kapłanką leży cep i Księga Cieni. Reprezentują one (wg Carr-Gommów) energie kataboliczną i anaboliczną. Księga cieni (czyli spis rytuałów, zaklęć i magicznej wiedzy) pełni funkcję anaboliczną (konstruktywną, pro-rozwojową, uzdrawiającą), natomiast cep ma funkcję kataboliczną (symbolizuje te siły w życiu, które niszczą). Według autorów zestawienie Księgi Cieni i cepa ma być analogią do czarnej i białej kolumny z talii Waite'a (biała - dobra, anaboliczna, czarna - zła, kataboliczna).

Oprócz tego Księga Cieni symbolizuje to samo co zwój w karcie Waite'a - mądrość, Kapłanka która ma taką księgę na pewno wie coś czego my nie wiemy.
Odpowiedz
#9

Marcia napisał(a):Łączy mi się z kartą Księżyca - być może na obu kartach przedstawiona jest ta sama kamienna brama.
Zdaje się, że to ta sama brama, ale widoczna z drugiej strony
Odpowiedz
#10

Rada z jednej karty:

Ufaj swojej intuicji, nawet jeśli jest to sprzeczne z logiką. Jeśli czekasz na nowe stanowisko, karta ta zapowiada otrzymanie go. W pracy bardzo ważna pomoc kobiet i skorzystanie z porady niekonwencjonalnych doradców, np. astrologa czy feng shui. Oczyść swoje myśli i umysł. Uważaj na jakiś poważny romans w pracy. Zajmij się wyciszeniem swojego wnętrza i uzyskaniem równowagi między swoim światem wewnętrznym a zewnętrznym.

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"
Odpowiedz
#11

Czy w Kamiennej bramie widzicie zastygle ludzkie sylwetki, czy to moj nadmiar wyobrazni?
Ona, w gescie modlitwy, wezwala ich na pomoc?
Mam takie wrazenie, ze Kaplanka jest tu laczniczka miedzy "tym" i "tamtym" swiatem, a nie tylko miedzy swiatem wewnetrznym i zewnertrznym.
Odpowiedz
#12

Dzidka dokładnie takie mam wrażenie. Ona swoją postawą przedstawia runę Algiz , a to oznacza, że jest połączona ze wszechświatem.
Odpowiedz
#13

Piekna karta....
Masz swietne talie Zib.

Pare refleksji do karty....
Wyraznie jest to "wewnetrzna karta", nie dosc ze jest noc, to jeszcze Kaplanka ma zamkniete oczy, koncentruje sie na tym co jest niewidzialne,
albo nie chce tego zdradzic (z oczu tez mozna wiele wyczytac"
Do tego ksiega, dzieki ktorej moglibysmy cos liznąć, tez jest zamknieta, pentagram mowi ze to wiedza tajemna, wiec otwarcie ksiegi nic nie da, jesli sami tego nie zrozumiemy, nie dojdziemy do tego praca wnetrza...

Mimo ze jest noc, swieci ksiezyc, gwiazdy - nie jest przerazajaco ciemno, to noc ktora kazdy zna... taka noc, ktora kazdy lubi...
Noc bezpieczna i piekna, w koncu Kot jest spokojny Oczko
Ksiezyc jest sierpem - wiec moze mowic o czystosci, dziewictwie... ale tez koniecznosci ofiary...
moze to krew miesieczna? ktora symbolicznie moze byc ofiara ku czci ksiezycowych boginOczko (kamien na ktorym lezy ksiega, to przypuszczalnie oltarz)

Zastanawiaja mnie kamienie, obeliski... od razu przychodzi na mysl stonehenege... brama podobno do innych swiatow, ale wiedza jak ja wykorzystac - tez jest zamknieta przed "zwyczajnymi" ludzmi...

Kaplanka zdaje sie wiedziec co robi, moze cos wzywa, moze odprawia rytual... ma otwarte dlonie, wiec w przeciwienstwie do maga czeka byc moze na odpowiedz??? ALbo slucha jej wlasnie?

Wydaje mi sie ze jest ceniona osoba, o czym mowi bogaty naszyjnik, jednak nie przywiazuje do tego zbytniej wagi (ubrania sa postrzepione).
Na tunice sa chyba 2 smoki splecione w symbol 8 (moze nawet nieskonczonosci). tzn ze to co robi jest mocno ustabilizowane, ma swoje glebokie podloze...
Zloty kolor tuniki - madrosc i oswiecenie, niebieski szat - polaczenie z podswiadomoscia, swiadomosc emocji.... zycie (woda to zycie), ale gleboko ukryte, czekajace na ziemie (zaplodnienie,ciaza?) jednak symbol ksiezyca mowi, ze to jeszcze nie ten czas...

Zastanawia mnie czemu jest 6 gwiazd.... nawiazanie do Wenus? (wybaczcie, slabo znam sie na astrologii i numerologii). Piekno wnetrza i duszy? (gwiazdy na niebieskim). Przewaga niebieskiego plus zloty, moga mowic ze Kaplanka korzysta bardziej z intuicji niz z intelektu, ale to ze jest duzo i zlota, oznacza ze nie zaniedbuje nauki...

ufff...

Karty to podpowiedz, nie wyrocznia.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości