Najważniejsze książki mojego życia
#45

tia ... holocaust i nazistów mam już za sobą ... od szkoły podstawowej do końca liceum - rodzice chyba byli zmartwieni moją pasją
a ja nawet wyszukiwałam tych co przeżyli i robiłam z nimi wywiady dla poważnego stowarzyszenia - jako 14 latka!

temat ciągle jest we mnie - ale już nie wyszukuję nowej literatury bo chyba wiem już wszystko ... lub prawie wszystko w temacie
ale ciągle oglądam filmy i wyszukuję filmy dokumentalne z całego świata ... świadectwa tych co przeżyli ... już się niestety wykruszają w zastraszającym tempie

ale ... ale ...

Ma Ewa ... Król szczurów - Ok
miałam jeszcze jednego konika - terroryzm ( chyba nie byłam normalną dziewczynką Myśli )

moje ulubione książki z czasów licealnych, które ciagle noszę w sobie to Psy wojny i Dzień Szakala

dopiero po maturze udało mi się zerwać z lieteraturą wojenną i "holocaustową" i zaczęłam poczytywać literaturę światową i ważną ... i tak już zostało

właśnie czekam na ekranizację Złodziejki książek ... zapowiada się dobry film
nad książką oczywiście pobeczałam się na koniec Beczy Beczy Beczy

mimo przeczytanych wielu książek ... jeśli ktoś mi zada pytanie o najważniejszą, to niezmiennie póki co przychodzi mi do głowy jedna i niezmiennie od wielu lat:
Nędznicy ...
rewolucja się nie liczy ... ale życie głównego bohatera ... za co trafił na "galery"? - za kradzież bochenka chleba dla dzieci siostry bo nie mieli co jeść
( myślę, że młode pokolenie zaczyna nie mieć pojęcia, że kiedyś nawet 50 lat temu były takie czasy Myśli )
i najwazniejszy moment - kiedy ksiądz przyjął go pod dach i dał schronienie, on okrada księdza i ucieka
złapanego z trefnymi świecznikami i fantami w worku policja doprowadza do księdza, żeby oddał skradzione rzeczy a potem ma zostać przekazany pod sąd
bohater wie, że znowu trafi do kaźni za swój czyn a tu ... ksiądz mówi, że podarował mu to na rozpoczęcie nowego życia

właśnie ten moment w wieku 19 lat tak głęboko wrył się w moje serce i umysł ... że do dziś dnia żadna inna historia nie zdołała tego zmienić
mimo, że płakałam nad wieloma książkami, mimo, że wzruszało mnie wiele historii, mimo, że przeczytałam wiele pięknych i ważnych książek
żadna do dziś nie przebiła tego wątku człowieczeństwa w Nędznikach Bezradny
Odpowiedz
#46

Kasha, Nedznicy to piekna historia..mnie dlugo fascynowaly powiesci Zofii Kosak-Szczuckiej, zwlasza Krzyzowcy, pozniej byla trylogia Sigrid Unsted od Krystyny corki Lavransa poczawszy..pozeralam ksiazki od dziecinstwa, moglam nie spac tylko czytac do rana..ostatnia fascynacja byl Lysiak i Sapkowski..ale od czasu gdy mi sie wzrok pogorszyl mam jakas blokade na czytanie..niestety.. Bezradny
Odpowiedz
#47

Ja się do Kossak-Szczuckiej zniechęciłam po przeczytaniu "W otchłani"... Rozumiem, że różne są podejścia do tak drażliwego tematu jak obozy koncentracyjne, ale jej książka jest pełna wzniosłości i moralizowania - zresztą na tym gruncie wolę opowiadania Borowskiego, który zresztą próbowałam polemizować z jej wersją obozów, wytykając szereg błędów.
Odpowiedz
#48

Kasha-hmm co by Ci tu napisac w temacie filmu ,,Złodziejka księżek,,-tak coś czułam ze ksiązka pozostanie tym czymś niedoscignionym i tym czyms co warto przeczytac przed obejrzeniem filmu/nie wiem czy kogos nie wzruszyła, mnie tak, poza tym piekne wydanie/. Film poniekąd rozczarowujacy, choc z dobra obsadą i w sumie wierna to adaptacja, a jednak...wyszło kino familijne, z dziwacznymi wstawkami niemieckojezycznymi typu,, Bruder,, i niemieckim ,,r,,. Szału nie ma/film/ a ksiązka-poruszająca/nie jednego do łez/ choc przeciez nie ckliwa.

no i pamietaj- nie graj w szachy z gołębiem
Odpowiedz
#49

Wildwood-witaj w klubie czechofilówUśmiech ,,Zrób sobie raj,, -także bardzo polecam, jest jeszcze Szczygła,,Laska nebeska,,z ciekawymi fotkami-taki mały formacik;a opowiesc o tym jak trudno z Czecha zrobic bohatera/z pierwszego tytułu/-boska Rotfl To już idąc tropem reportaży/Szczygieł był redaktorem Dużych Formatów swego czasu-bardzo polecam reportaże Wojciecha Tochmana /zwł. Bóg zapłac/-znakomite/i prawdziwe/

no i pamietaj- nie graj w szachy z gołębiem
Odpowiedz
#50

Mam Laske nebeska, ale prawde mowiac 3 razy sie do niej zabieralam i zawsze w srodku ja odkladam nie wiem dlaczego. To stad pochodzi przezabawna mysl, ktora teraz wyznaje jako motto: "nie wierz we wszystko co myslisz". Bardzo pomocne w kryzysach. A Tochmana czytalam kawełek Eli eli w df, całkiem fajne moze przeczytam calosc.
Odpowiedz
#51

Eli,Eli- właśnie wczoraj sciągnęłam audiobooka/aktualnie próbuję czesciowo przejsc na tę formę lektury/-wiec dopiero za jakis czas mogę się wypowiedziec Uśmiech

no i pamietaj- nie graj w szachy z gołębiem
Odpowiedz
#52

Noi .... szkoda, że film nie jest rewelacyjny ... tak lubię oglądać Jeffrey'a w akcji Bezradny

a teraz ... może nie jest to najważniejsza książka w życiu .... ale jest ważna
Randy Pausch "Ostatni wykład"

tutaj cytat z Randiego
[Obrazek: czas_jest_wszystkim_co_masz_2014-04-10_08-58-18.jpg]

PS prawdziwy "ostatni wykład" profesora Randiego Pauscha jest jeszcze chyba na YT ( j. angielski ) ... ale książkę warto przeczytać - dostępna w Polsce po polsku
Odpowiedz
#53

Kasha-obsada jest ok, ale całosc jakos tak wyszła płasko...na tle książki; oj ten czas-gdy człowiek pracuje-to jakos tak go nie za wiele zostaje,a i rok po roku -zostaje go coraz mniej, a tu jeszcze tyle by się chciało poznac i zaznac Uśmiech W odpowiedzi na Twój tytuł ja bardzo polecam taką dosc niepozorna książkę dla mnie osobiscie bardzo ważną-jestem bardzo wdzięczna autorowi za jego obserwacje i wnioski (aby do nich dojsc poswięcił dużo swego czasu, wysiłku) a także jego szczerosc i profesjonalizm/psychiatra i psychoterapeuta/
<!-- m --><a class="postlink" href="http://lubimyczytac.pl/ksiazka/155302/koniec-pogoni-za-szczesciem">http://lubimyczytac.pl/ksiazka/155302/k ... szczesciem</a><!-- m -->

no i pamietaj- nie graj w szachy z gołębiem
Odpowiedz
#54

Ksiązki które moim zdaniem warto przeczytać : Jack London "Martin Eden" , Alina i Czesław Centkiewiczowie "Człowiek o którego upomniało się morze" , Harper Lee "Zabić drozda",
Imre Kertesz "Los utracony" ( cyt. "...Dopiero w Zeitz pojąłem, ze także niewola ma swoje powszednie dni, więcej, prawdziwa niewola składa się właściwie z samych szarych dni powszednich....")
Herman Hesse "Siddhartha" (..."Tak, tak właśnie było, wszystko, co nie zostało do końca wycierpiane i rozwiązane, powracało, bolał ciągle ten sam ból"..."Przeważnie ludzie są jak liść, co leci z wiatrem to tu , to tam, kręci się i wiruje, aż spadnie na ziemię. Inni zaś, nieliczni, są jak gwiazdy, które poruszają się stałym torem, nie dosięgnie ich żaden wiatr, w samych sobie znajdują prawo i drogę"...)
Polecam Uśmiech
Odpowiedz
#55

Trochę staroświecko... ale za to książki prezentują bardzo ciekawy światopogląd Rotfl Ołtarz i tron - Romana Wareckiego, Sól ziemi - Józefa Wittlina, Taka jest nasza wiara - Ferdinanda Krenzera Rotfl
Odpowiedz
#56

Mistrz i Małgorzata - Michaiła Bułhakowa
i mój ulubiony cytat " Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy – nigdy!", który już niejeden raz sprawdził się w życiu.
Odpowiedz
#57

arachnea napisał(a):" Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy – nigdy!", który już niejeden raz sprawdził się w życiu.

święte słowa Oklaski
Odpowiedz
#58

Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
#59

Ja przeczytałam tak wiele książek, że nawet nie wiem o których tu wspomnieć Uśmiech
"1984" Orwella jest jakby proroczą powieścią, niewiele brakuje aby współcześnie właśnie się tak stało. "Fight club" Chucka Palahniuka, "Czyż nie dobija się koni?" Horace McCoy, "Zielona mila" Stephena Kinga - jedyna jego książka, która zrobiła na mnie takie wrażenie, Umberto Eco "Imię róży" oraz "Cmentarz w Pradze" i mój najulubieńszy Puzo - "Ojciec chrzestny" i "Rodzina Borgiów". Poza tym bardzo spodobała mi się "Dynastia Tudorów", "Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory" autorki niestety nie pamiętam Smutny Wszystkie książki Hłaski i Kafki.
Dobrze też wspominam książki, do których czytania "przymuszano" nas w szkole - "W pustyni i w puszczy", "Mały książę", "Cierpienia młodego Wertera" (lubię takie romansidła Oczko )
Odpowiedz
#60

Dziewczyny, polecam gorąco "Biegnącą z wilkami".
To książka, którą każda kobieta powinna spróbować przeczytać. Piszę "spróbować", bo nie jest to łatwa pozycja, nie da się jej przeczytać jednym tchem, od deski do deski.
Można ją czytać "na wyrywki', odkładać, znów wracać. Za każdym razem znajdzie się w niej coś nowego i istotnego dla siebie.
Jest naprawdę niesamowita.
Odpowiedz
#61

Może to nie tak, że zmieniły na lepsze. Ale pokazały inne spojrzenie. Książka Alice Sebold - Nostalgia anioła historia opowiedziana z perspektywy dziewczynki, która została zamordowana prze sąsiada pedofila. Jest w zawieszeniu pomiędzy ziemia a niebem. Opowiada o tym jak rodzina sobieradzi z jej śmiercią, jak ona się z tym godzi. Piękna i mwzruszajaca powieść dającą mocno do myślenia.
Wszystkie powieści Jodi Picoult, każda porusza ciekawy czasem dziwny czy kontrowersyjny problem. Opwiedziany z kilku perspektyw. Mimo, że przeczytała juz jej sporo powieści mnigdy nie mam dość.
Nasza polska Monika Szwaja. Super się czyta, pozytywnie nastraja.
I oczywiście wszystkie książki walki dobra ze złem. Chyba zostało z czasów dzieciństwa Uśmiech Tolkien. Dickens. Uśmiech.
Odpowiedz
#62

Żubrówka napisał(a):Dziewczyny, polecam gorąco "Biegnącą z wilkami".
To książka, którą każda kobieta powinna spróbować przeczytać. Piszę "spróbować", bo nie jest to łatwa pozycja, nie da się jej przeczytać jednym tchem, od deski do deski.
Można ją czytać "na wyrywki', odkładać, znów wracać. Za każdym razem znajdzie się w niej coś nowego i istotnego dla siebie.
Jest naprawdę niesamowita.

Przeczytałam, jest naprawdę niesamowita Uśmiech
Ale to książka nie tylko dla kobiet - dla mężczyzn też może być ciekawa Oczko
Odpowiedz
#63

blue napisał(a):Może to nie tak, że zmieniły na lepsze. Ale pokazały inne spojrzenie. Książka Alice Sebold - Nostalgia anioła historia opowiedziana z perspektywy dziewczynki, która została zamordowana prze sąsiada pedofila. Jest w zawieszeniu pomiędzy ziemia a niebem. Opowiada o tym jak rodzina sobieradzi z jej śmiercią, jak ona się z tym godzi. Piękna i mwzruszajaca powieść dającą mocno do myślenia.
Wszystkie powieści Jodi Picoult, każda porusza ciekawy czasem dziwny czy kontrowersyjny problem. Opwiedziany z kilku perspektyw. Mimo, że przeczytała juz jej sporo powieści mnigdy nie mam dość.
Nasza polska Monika Szwaja. Super się czyta, pozytywnie nastraja.
I oczywiście wszystkie książki walki dobra ze złem. Chyba zostało z czasów dzieciństwa Uśmiech Tolkien. Dickens. Uśmiech.

Oglądałam film na podstawie tej książki pod tym samym tytułem. Wart polecenia! Bardzo wzruszający...
A jeśli chodzi o książki to bardzo lubię twórczość Paulo Coelho - Alchemik i Brida - super! Napisane w podobnym magicznym klimacie - Polecam obie!


Odpowiedz
#64

Żubrówka napisał(a):Dziewczyny, polecam gorąco "Biegnącą z wilkami".
To książka, którą każda kobieta powinna spróbować przeczytać. Piszę "spróbować", bo nie jest to łatwa pozycja, nie da się jej przeczytać jednym tchem, od deski do deski.
Można ją czytać "na wyrywki', odkładać, znów wracać. Za każdym razem znajdzie się w niej coś nowego i istotnego dla siebie.
Jest naprawdę niesamowita.

Zgadzam się, Biegnąca z wilkami całkowicie wywróciła moje życie i nauczyła bardzo dużo. Niestety nie każdy ją połyka - kupiłam mojej Mamie i leży Smutny


Do książek które mi zaparły dech w piersiach na pewno należą Wróżby z koronek. Książka o tym jak czasami nasz dar bywa naszym przekleństwem a czasem okazuje się czym za co nigdy go nie braliśmy. Do tego miłość, ból i zaskakujące zakończenie. Polecam!

Nie pozwól się zadomowić swojemu nieszczęściu.
Call the Midwife
Odpowiedz
#65

Polecam książki Marka Edelmana, "Bóg śpi" "i była miłość w getcie" - boleśnie szczere, wiele mówiące o naszej ludzkiej naturze....
Odpowiedz
#66

Beata napisał(a):
blue napisał(a):Może to nie tak, że zmieniły na lepsze. Ale pokazały inne spojrzenie. Książka Alice Sebold - Nostalgia anioła historia opowiedziana z perspektywy dziewczynki, która została zamordowana prze sąsiada pedofila. Jest w zawieszeniu pomiędzy ziemia a niebem. Opowiada o tym jak rodzina sobieradzi z jej śmiercią, jak ona się z tym godzi. Piękna i mwzruszajaca powieść dającą mocno do myślenia.
Wszystkie powieści Jodi Picoult, każda porusza ciekawy czasem dziwny czy kontrowersyjny problem. Opwiedziany z kilku perspektyw. Mimo, że przeczytała juz jej sporo powieści mnigdy nie mam dość.
Nasza polska Monika Szwaja. Super się czyta, pozytywnie nastraja.
I oczywiście wszystkie książki walki dobra ze złem. Chyba zostało z czasów dzieciństwa Uśmiech Tolkien. Dickens. Uśmiech.

Oglądałam film na podstawie tej książki pod tym samym tytułem. Wart polecenia! Bardzo wzruszający...
A jeśli chodzi o książki to bardzo lubię twórczość Paulo Coelho - Alchemik i Brida - super! Napisane w podobnym magicznym klimacie - Polecam obie!

Oglądałam film. Bardzo dobry. Ale polecam książkę.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości