Astrologia chińska
#23

Helge napisał(a):słyszałam też o drugiej metodzie, gdzie punktem zaczepienia są drzwi mieszkania i od tego w jakiś sposób - nie wiem niestety jaki - odmierza się strefy. będę bardzo wdzięczna za odpowiedź

Może w czymś pomogę zatem choć znawcą nie jestem chińskiej astrologii. Oczko

Helge musisz mieć ( najlepiej by było ) wydrukować sobie tę siatkę.
Stanąć w drzwiach wejściowych do tego pokoju.
Mieć przed sobą tę siatkę ( w dłoni, przodem wzoru siatki do naszego przodu tułowia ).
Siatkę Ba Gua należy nakładać na plan mieszkania, pokoju ( tak to brzmi fachowo inaczej mówiąc –prościej : mieć przed sobą w tych drzwiach ), tak aby wejście do mieszkania , pokoju znajdowało się na linii takiej jak są usytuowane drzwi w tych trzech przykładach ( bo każde w każdym domu może mieć jedno z tych trzech wariantów ) – tak jak pokazano na przykładzie:

[Obrazek: x5sflw.jpg]

Przykład wyjaśniający ci : jeśli masz drzwi do pokoju jak na rysunku w strefie życzliwych przyjaciół ( prawy dolny róg wzoru ), tak stań z tą siatką w drzwiach pokoju przodem przed sobą ( czyli jasne jest ,że powinnaś mieć naprzeciwko ścianę ( do tych drzwi ).
Przykładowo strefa bogactwa i błogosławieństwa będzie u ciebie ( przykładowo przypominam ) naprzeciwko drzwi/ na tej ścianie w LEWYM GÓRNYM rogu tej ściany.
Analogicznie wszystkie strefy są odpowiednie wg ich zakwalifikowania w tym pokoju, będą zgodnie czyli będą miały miejsce z planem pokazanym ci.

Edit : specjalnie dałam ci siatkę z trzema awaryjne wejściami, zakładając ,że każde z nich może mieć miejsce u każdego w domu ( bo rozwiązania architektoniczne są na prawdę różne ).

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz
#24

aqua&fire Uśmiech

na moje to błąd powstał w momencie, gdy wszystko zaczęto wrzucać do jednego worka i mieszać razem.. co innego jest poznawanie różnych nurtów filozoficznych czy np. astrologii, a co innego tworzenie jakiejś nowej (hmmm) pomieszanej jakości, która bez ogromnej wiedzy, może pokazywać właśnie niespójny obraz.. albo gdy jedyne co się nasuwa na myśl, to pytanie co autor miał na myśli? bo odpowiedź zna tylko on

czy wkleiłabyś zdjęcie choć jednej karty swojej, bo aż ciekawa jestem jak wygląda

napisałaś, że może eksperyment wydawniczy polega na wyższości Iching nad Tarotem.. to może znaczenie kart jest właśnie ukryte w energetyce? z drugiej strony gdzieś napisałaś, że trigramy są jako dodatkowy element gdzieś w rogu karty.. co raczej sugerowało by, że jest to informacja dodatkowa

co do Iching, to tak jak sama mówisz, odpowiedz zawsze jest z dwóch trigramów, bo to one są obrazem sytuacji, oraz zależności jakie powstają w związku ze spotkaniem różnych od siebie elementów... nie spotkałam się aby w Iching cały obraz miał tworzyć jeden trigram, bo to jest ruch przemiany Uśmiech

a co jest jak wykładasz więcej niż dwie karty? jak to wtedy czytać? jako energetyki, zdarzenia następujące po sobie? jak jakiś wynik jednego zdarzenia z drugiego? (myślę razem z Tobą o tym, bo to ciekawe) Myśli

każdy trigram, tak samo jak karty ma określone cechy, one są niezmienne, za to w połączeniu ze sobą dają nowe jakości

nigdy nie spotkałam z kartami, które łączą w sobie aż tak dwa różne systemy.. i jestem przeciwnikiem takiego mieszania, za to z chęcia zaglądam w różne rejony astrologii, bo wtedy mam więcej informacji

po za tym materiały źródłowe dają największa szanse na to, że przeinterpretowanie jeśli nastąpiło, to w niewielkim wymiarze,
więc jak czegoś szukam, to raczej staram się u źródła, więc może trzeba sie wiecej o tych kartach po prostu dowiedzieć? Myśli Uśmiech
Odpowiedz
#25

jeszcze jedno co wpadło mi do głowy, ze moze te trigramy mają pokazywać kierunki, jako wskazówkę, kierunki świata.. albo ta talia, moze byc jakoś uzywana na dwa sposoby, jako karty Tarota i Karty do Iching.. Myśli

jedyne karty do Iching jakie widziałam, to były pięknie ręcznie zrobione karty przez mojego znajomego i te karty sie losowało jako wyrocznia..
czyli jednak, kartami też można, z tym że one strikte rozrysowane były na wiele elementów z astrologii chińskiej, to były karty wypracowane doświadczeniem mojego znajomego.. innych nigdy nie widziałam.. co nie znaczy ze nie zobaczę kiedys jeszcze Uśmiech

może powinnam go odwiedzić ? dawno się nie widzieliśmy Oczko wyśmienite wina robi :happy-sunshine:
Odpowiedz
#26

aqua&fire' napisał(a):spotkałam już tak niebywałe tzw. kombinacje alpejskie ,że chyba mało mnie co zdziwi , a mogę dodać dla porównania zestawienie I-cingu z Kalendarzem Majów ( Kinami ) naprawdę szokujące brrrr.
Jak już pisałam kiedyś, nie mam nic przeciwko porównywaniu, zestawianiu i etc. Dla przykładu: uczeni usiłujący ustalić pochodzenie kwadratu lo shu zastanawiają się nad podobieństwem pomiędzy kwadratem a pieczęcią Saturna wywodzącą się z kultury hebrajskiej. Takie spekulacje nie miałyby miejsca przy założeniu, że każda kultura stanowi odrębną całość i posiada tylko dla siebie właściwe systemy, a powiązania nie są możliwe. Natomiast często wystarczy spojrzeć chociażby na na mitologię aby znaleźć elementy wspólne.
Oczywiście jest to moje zdanie, z którym nie musicie się zgadzać. Oczko

Co do obliczeń podanych na poprzedniej stronie: w książkach Lillian Too i Evy Wong spotkałam się z inną metodą. Dla mężczyzn wyliczenia są poprawne - sumę cyfr roku urodzenia odejmujemy od 11tu, natomiast w przypadku kobiet - do sumy cyfr roku urodzenia dodajemy 4. Warto też sprawdzić kiedy w danym roku rozpoczął się rok chiński (jeśli ktoś urodził się w styczniu lub w lutym).

aqua&fire' napisał(a):posiadam chińskiego tarota, które to karty bardzo lubię.
aqua&fire' napisał(a):za chiny nie potrafię skorzystać z tej informacji dodatkowej.
Przypuszczam, że chodzi o Feng Shui Tarot.
Ponieważ jest to talia nawiązująca do Feng Shui Szkoły Kompasu, obecność trygramów jest na niej niemal obowiązkowa Uśmiech . Zrozumienie ich pozwala głębiej sięgnąć w prawidłowość zmian zawartych w naturze i w człowieku. Przedstawiają troistość: człowiek (miejsce środkowe w trygramie), ziemia ( dolna linia), niebo (górna linia). W Feng Shui duże znaczenie ma wzajemne oddziaływanie na siebie trygramów i powiązania pomiędzy nimi, wyznaczanie trygramów osobistych, później korzystnych kierunków, ect. W przypadku zastosowania ich na kartach Tarota bardziej istotne stają się ich powiązania z porami dnia i roku, kierunkami, żywiołami, kolorami, zwierzętami, rodzajami osobowości, częściami ciała, liczbami ale myślę też, że jeśli ktoś dobrze opanuje ich znaczenie, będzie mógł analizując karty zwrócić uwagę również na interakcje.
W przypadku powyższej talii trygramy zostały powiązane z liczbami, dlatego na I, X, XIX, na wszystkich Asach i Dziesiątkach znajduje się trygram Kan, na V, XIV i Piątkach nie ma trygramów, Paziom został przyporządkowany trygram Tui (najmłodsza córka), Rycerzom - Chen (najstarszy syn), Królowym - Kun (matka) i Królom - Chien (ojciec).
Odpowiedz
#27

Kosma_x odpowiem po kolei.

Co do spójności bądź niespójności hmmmm, zdania będą podzielone jak stary jest świat.
Bo z jednej strony oczywiście jest to też kwestia posiadanej wiedzy ludzi o różnych tendencjach bądź zapatrywaniach ,obranych kierunków, wielu warstw społecznych w tym : twórców, użytkowników też , interpretatorów, przekonanych bądź nie, wierzących, bądź niewierzących, fascynatów danej kultury bądź nie, komercji bardziej lub mniej pojętej , być może osobistych sugestii, preferencji etc.
Powodów jest cała masa, nie umiem się odnieść do tego ale post factum rozwój wróżb jest ewidentny co widać i słychać i czuć .

Popełniłam tę zakupową talię ( zagranicą ) dawno temu Wyśmiewacz .
Jako tarota i przyznam szczerze, że chyba bardziej z uwagi na przepiękną kolorystkę, wspaniałą jakość kart ( papierową, dobrze impregnowaną a nie plastikową ) , rewelacyjnie przestawionych żywiołów ,nie zdając sobie sprawy wtedy z ogromu wiedzy astrologii chińskiej. A ,że Chińczycy uwielbiają swoje korzenie i bardzo je kultywują więc i tu z nimbem informacji dodatkowej opatrzonej w tych trygramach .

Kosma napisał(a):a co jest jak wykładasz więcej niż dwie karty? jak to wtedy czytać? jako energetyki, zdarzenia następujące po sobie? jak jakiś wynik jednego zdarzenia z drugiego? (myślę razem z Tobą o tym, bo to ciekawe)

Dzięki. Buziak Owszem ciekawe.
Nie wiem. Bo ich w ten sposób nie używałam, nie znając tematu dogłębnie, nie korzystałam z tej z tej informacji. Dlatego zadałam pytanie, by ewentualnie móc z tego skorzystać dopiero po czasie, korzystając z wątku niezbyt popularnego astrologicznie.
Skłoniła mnie sugestia opracowanych tu horoskopów na podstawie trygramów, dlatego.

Cytat:po za tym materiały źródłowe dają największa szanse na to, że przeinterpretowanie jeśli nastąpiło, to w niewielkim wymiarze, więc jak czegoś szukam, to raczej staram się u źródła, więc może trzeba sie wiecej o tych kartach po prostu dowiedzieć?

Owszem. Próbowałam to uczynić, zamieszczę to poniżej zgodnie z prośbą. Oczko
Materiały przetworzone na nasz rynek /informacje odnośnie tak potężnej wiedzy i kultury są często albo sprzeczne albo robiące sporo zamieszania z różnych powodów o których nie podejmuję się dyskutować bo ich jakość jest jak lizanie cukierka przez szybę a gdy zderzysz się z fachowcem to może być sytuacja : wstydu waść oszczędź. Przykładem są krajowe /masowe gadżety ( jak choćby osławiona żaba na pieniądze o bardzo dużym błędzie konstrukcyjnym ), które nijak się mają do oryginału, mitologii czy ich kultury a sklepy masowo zalane wszystkim co się da oby tylko z innych kultur, bo spada z nieba.
Zawsze można nauczyć się chińskiego Uśmiech a przy okazji wielu innych języków, no można, można, zdało by się z receptą na długowieczność i wehikuł czasu. Oczko

Cytat:jeszcze jedno co wpadło mi do głowy, ze moze te trigramy mają pokazywać kierunki, jako wskazówkę, kierunki świata.. albo ta talia, moze byc jakoś uzywana na dwa sposoby, jako karty Tarota i Karty do Iching.

Ciepło, ciepło. Z pewnością tak. Zważywszy jak dla nich ważne jest usytuowanie terenu.
Natomiast samych kart do I-Cingu informuję ( jako ułatwienie zamiast rzucanie monetami lub patyczków krwawnika ) jest już całkiem sporo na rynkach.

Cytat:czy wkleiłabyś zdjęcie choć jednej karty swojej, bo aż ciekawa jestem jak wygląda

Proszę. Oto mój survival karty Mag z tej talii.

W skrócie : historia i legenda, mity głoszą ,że Lu Dongbin ( Lu Tung Pin ) - żył w czasach znanej dynastii Tang. Kiedy to dwukrotnie oblał imperialny egzamin. Przez lata włóczył się po królestwie.

Spotkał Han Zhangliego, który to z bardzo wielu starych książek czerpał nauki i osiągnął jakieś duże magiczne moce. Zdradził w/w Lu wiele tajemnych czarów, cudów, w tym największych tajemnic alchemii, tak, tak alchemii .

Lu został pustelnikiem i w górach Zhongnan przez kilka lat poszukiwał tajemnicy nieśmiertelności. Tak wyglądał Lu Dongbin ( of the Eight Immortals, ikonografia chińska oczywiście ) :

[Obrazek: qyd2th.jpg]

Potem znowu wędrował po drogach imperium stosując wiedzę i sztuki magiczne dla sporej części ludzi, ponoć wybawiał świat od złego, doradzał ludziom za pomocą różnych technik mancyjnych . Stał się jednym z najważniejszych bóstw czczonych na północy Chin. Biorąc pod uwagę prastarą spisaną wiedzę I-cing i feng- shui , ich fascynacje żywiołami , odwieczną tradycję astrologii , magii , sztukę przepowiadania . Tyle mity i legendy. Być może jest to możliwe (?) nie wiem ale czytam/poznaję.
Z jego podobizną na tej karcie Maga też jw. Niesamowicie rycina przedstawiająca ( w każdym razie bez dyskusji podobna, nie mówiąc już o zbieżności mitu ) do karty Maga :

[Obrazek: 2uik9cn.jpg] [Obrazek: qyd2th.jpg]

I jak na maga Lu Dongbina przystało, a Chińczycy bardzo czczą i kochają swoje bóstwa podkreślam, więc został tu upamiętniony w tej karcie tarota, ze zwierzętami oczywiście jako moce żywiołów.

NATOMIAST :
Jak z karty widać posiada ona trygram K`an : linia przerywana/ ciągła/ przerywana / co z kwadratu odpowiada polu nr.1 , zamieszczonym opisem charakterystyki, chcąc się tym posłużyć.

O ile jednym osobom w sondażu coś przypasowało, drugim nic, połowicznie, innym trochę, to porównując z charakterystyką Maga ( która w tarocie jest przecież jednoznaczna tej osobowości ) poza liczbą jeden (pola kwadratu i jak karty ) moim zdaniem byłoby zastosowanie tego opisu nadużyciem lub naciągane, owszem dopasować można kilka trafień ale to tak jak w sondażu. Dlatego pytam / szukam/ dociekam dalej.

* Gosiu, odpowiem ci również ( by nie czynić przydługiego posta, mało czytelnego ) chwila moment tylko .

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz
#28

tak na gorąco, karty piękne.. Oklaski

i mi jak najbardziej, do ziemskiego obrazu MAGA ten opis pasuje:

"Dobra pamięć, logiczne myślenie, umiejętność szybkiej i prawidłowej oceny sytuacji, zamiłowanie do detalu, Osoby o mocnym charakterze, cierpliwe i konsekwentne, lubiące rywalizacje. Lubią prostotę. Doskonali organizatorzy. Ludzie posiadający zmysl dyplomatyczny, dzięki któremu, potrafią rozwikłać to co innym się nie udaje. Mistrzowie "złotego środka". Do innych odnoszące się w miły i grzeczny sposób. Obdarzone jednak nadmierną ostrożnością w relacjach partnerskich. Podejrzyliwe. Nie potrafiące rozmawiać z bliskimi o swoich problemach. Wolą się zając problemami innych. (czesto zaniedbując własne, wynika to z jakiegoś rodzaju ucieczki, przed tym z czym nie potrafią sobie poradzić, wolą więc własne problemy zostawić) Zamykające się w sobie, przeżywjący rozterki wewnętrznie. Brak odwagi do "wyjścia na zewnątrz" Spokojni rozmówcy, potrafiący wysłuchać. Czesto takim udziom powierza sie własne tajemnice.
Lubią stonowane kolory. Często zmieniają miejsce pracy, duzo podróżują. "

resztę odpowiedzi przygotuje na spokojnie, bo mnie ciagle wylogowywuje Oczko

a teraz tak na szybko.. piękne te Twoje karty, a na poczatku, chciałam napisać, że pewnie bym sobie nie kupiła.. dobrze, ze tego ie napisałam, kupiłabym Oczko

p.s. nie chciałabym aby wyszło że się upieram, że tu ma być jakaś wskazówka, bo moze nie być.. a i przeinterpretowanie moze być ze strony P. Andrzeja.. wszak, są to opracowania na podstawie jego zebranej wiedzy.. mi ona się sprawdzała.. ale tez i nie mieszałam jej np. z Tarotem
Odpowiedz
#29

Dzięki Kosma Buziak

aqua&fire' napisał(a):( oczywiście zakładając ,że może i ktoś inny , zaznajomiony z tematem się włączy, co oczywiście przysłużyłoby się do podzielenia się tą arcyciekawą wiedzą ).

Gośka to ,że mamy inne zdania ( pamiętam to odrębne w wątku o innym temacie powiązań), nie oznacza ,że mamy przestać dyskutować. Każda rozmowa coś wnosi, nawet jeśli się różnimy. Dziękuję bardzo za włączenie się do dyskusji. Nie miałam okazji, więc pochwalę twoje szuflady w przepastnej przepięknej komodzie zaaranżowanej graficznie w rewelacyjny sposób( z China tarot włącznie hi,hi Oczko ).

Gośka napisał(a):Dla przykładu: uczeni usiłujący ustalić pochodzenie kwadratu lo shu zastanawiają się nad podobieństwem pomiędzy kwadratem a pieczęcią Saturna wywodzącą się z kultury hebrajskiej. Takie spekulacje nie miałyby miejsca przy założeniu, że każda kultura stanowi odrębną całość i posiada tylko dla siebie właściwe systemy, a powiązania nie są możliwe. Natomiast często wystarczy spojrzeć chociażby na na mitologię aby znaleźć elementy wspólne.

Kwadrat Saturna ( bo i taka jest jego nazwa o nim tu mowa w naszej dyskusji , na podparcie się : <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.astro.aldaker.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=36&limit=1&limitstart=1">http://www.astro.aldaker.pl/index.php?o ... mitstart=1</a><!-- m --> ) od wieków faktycznie budzi wiele emocji zwłaszcza u astrologów i badaczy. Nie zawieram głosu o naukowcach z pieczęcią Salomona , kulturze hebrajskiej czy kabalistyce bo się na tym kompletnie nie znam, trudno mi więc tu wypowiadać się na powiązania do porównań włącznie( jak choćby np.do dziś nie rozstrzygniętej wersji 3 Króli czy Magów czy Astrologów ? czy nawet ich nacji, koloru skóry etc. ) .
O ile w drodze ewolucji czasu i narodów, postępu nastąpiło wiele przemieszczania się , wymieszania ras i kultur , przetasowania różnego o tyle ta wiedza też uległa temu trendowi mogę przyznać tu rację .

Inną sprawą jest akceptacja tego faktu z którym jedni się zgadzają inni nie ( jak my tu choćby, ważne by umieć zachować jakiś dystans, konsensus spójność lub nie ale na płaszczyźnie wymiany). Miałam okazję poznać pewne niuanse Kwadratu Saturna. Jak się okazuje wiedza ta została też przetworzona przez współczesnych w postaci znanej nazwy : cyfrologii lub cyfroastrologii ( nie mylić z numerologią ) dwóch znanych panów na bazie właśnie K.Saturna.
Poznając wtedy ( w czasie ) kulisy tego sporu, żenującego zresztą, który przy okazji przewalił się net, przyznam szczerze byłam niezmiernie zaskoczona jego działaniem, mimo to ten medialny szum, problem typu : „czy jajko było pierwsze czy kura „ definitywnie mnie odstraszył w walce o słuszność ich prac w którym to chodziło głównie o pieniądze i kto komu zasunął pomysł opracowanych tablic do Kwadratu Saturna, więc sobie odpuściłam( ale pod wrażeniem byłam ).

Gośka napisał(a):Co do obliczeń podanych na poprzedniej stronie: w książkach Lillian Too i Evy Wong spotkałam się z inną metodą. Dla mężczyzn wyliczenia są poprawne - sumę cyfr roku urodzenia odejmujemy od 11tu, natomiast w przypadku kobiet - do sumy cyfr roku urodzenia dodajemy 4. Warto też sprawdzić kiedy w danym roku rozpoczął się rok chiński (jeśli ktoś urodził się w styczniu lub w lutym).
aqua&fire' napisał(a):skoro astrologia wschodu kieruje się pięcioma żywiołami ( są one uwidocznione w kwadracie ) preferująca do tego księżycowe aspekty wręcz - do astrologii zachodniej o czterech żywiołach preferująca przecież aspekty słoneczne

Tu się z tobą zgadzam bezapelacyjnie Oczko , awizując to w swojej wypowiedzi mając to też na uwadze, bo ich astrologia bardzo różni się od zachodniej ( mimo 12 znaków a jakże mimo że innych zwierząt ).

Oprócz liczby Kua o której piszesz, oraz właśnie roku urodzenia, bo inaczej to kalendarzowo jest u nich niestety w astrologii chińskiej to jest bardzo ważne, bo inaczej się to właśnie rozjedzie i nie będzie miało przełożenia na właściwą, dokładną wersję.
Co do dalszej części wypowiedzi masz również rację, z tym ,że chyba mi za daleko teraz by się tego od początku uczyć a wschód to jednak nie moja bajka , starałam się owszem ale poległam na tej wiedzy, nie chcąc coś po łebkach robić.
Cytat:W przypadku powyższej talii trygramy zostały powiązane z liczbami, dlatego na I, X, XIX,

Dzięki .Na to też wpadłam , bo po red. X =1+0= daje ponownie 1 , zaś XIX 19=1+9=10=1
Cytat:na wszystkich Asach i Dziesiątkach znajduje się trygram Kan,

Asy i 10 to też jedynki po redukcji, stąd to przyporządkowanie. Ale wielkie dzięki za starania.

Cytat:na V, XIV i Piątkach nie ma trygramów,

Nie ma tych trygramów w piątkach z właściwego im narodowo powodu Gosiu.
Ponieważ Chińczycy uważają piątkę za liczbę powiedzmy „trefną „ i nie koniecznie najszczęśliwszą, są na nią bardzo wyczuleni w każdym razie.
Stąd właściwe usytuowanie na tych kartach znaku równowagi yin- yang zamiast trygramów . To zrozumiałe, nawet sensowne. W tych kartach mają za zadanie osiągnięcia tego poziomu oazy spokoju a 5 jej nie daje przecież , oby było bez przegięcia na którąś ze stron jak to z piątką może być , zastosowano zatem symbol równowagi.
Zresztą jak łatwo zauważyć sam kwadrat Saturna ( jest bez trygramu w miejscu uplasowania tej piątki – też środek ) czy przykładowa siatka feng-shui oparta na nim( powinna być wolna przestrzeń do przepływu energii wg nich )właśnie tę liczbę ma środku.
Cytat:Paziom został przyporządkowany trygram Tui (najmłodsza córka), Rycerzom - Chen (najstarszy syn), Królowym - Kun (matka) i Królom - Chien (ojciec).

To uważam za spójne, przyznaję.
Dziękuję Ci za wypowiedź, doceniam to Buziak .

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz
#30

jeśli mogę wtrącić słówko, to każda wymiana jest dobra, zwłaszcza gdy skłania do myslenia.. tarcia bywają bardzo owocne Oczko

co do CHI 5 będę ja później opisywać.. to centrum, gwiazda zniszczenia, katastrofa.. dlatego wierzący Chińczycy jej unikają jak ognia.. ja tez patrzę w którym roku wchodzę w tą energetykę.. bo to nie dobrze wróży, a na siły zewnętrzne często nie mamy wpływu Oczko
Odpowiedz
#31

aqua&fire' napisał(a):Zawsze można nauczyć się chińskiego
W tym roku rozpoczęłam zmagania z j. japońskim (chiński w przyszłym roku) i w ramach ciekawostki napiszę, że nie jest taki straszny, za to bardzo wciągający, ciekawy. Tak więc polecam. Uśmiech
aqua&fire' napisał(a):porównując z charakterystyką Maga ( która w tarocie jest przecież jednoznaczna tej osobowości ) poza liczbą jeden (pola kwadratu i jak karty ) moim zdaniem byłoby zastosowanie tego opisu nadużyciem lub naciągane,
W którejś z książek przeczytałam, że dla praktyki Feng Shui najistotniejszymi aspektami trygramów są związane z nimi kierunki, żywioły, reprezentowanie członków rodziny oraz przypisywane im podstawowe cechy natury. Więc być może na kartach trzeba je odczytywać pod tym kątem. Z książki "Feng Shui. Harmonia przestrzeni" opis trygramu Kan : "jest uważany za trygram jang i wiąże się z żywiołem wody, symbolizuje średniego syna, niebezpieczeństwo i przebiegłość. (...) Woda symbolizuje to, co płynie (...) wiąże się z drogą, którą kroczy się przez życie, ścieżką każdego człowieka, zmianami naszego położenia w życiu na przestrzeni czasu. (...) woda płynie przebiegle, śmiele, z uporem i dynamizmem. (...) Te same cechy są konieczne , aby przejść przez życie i osiągnąć zamierzone cele." Sektor 1 jest związany z pracą i karierą.
Z kolei trygram Kun: "jest związany z żywiołem ziemi , symbolizuje matkę, kobiety zamężne i staruszki, kobiecość, pożywienie i ciemność. Ziemia ma dar przyjmowania, przedstawia wysłuchanie i zdolność do adaptacji. Reprezentuje bezwarunkową miłość, czułość i wsparcie - dlatego ten sektor jest uważąny za dom miłości i relacji wzajemnych." Trygram ten jest widoczny min. na karcie Kapłanki.
Do tej talii została wydana książka, w której jest opisane zastosowanie trygramów na kartach, więc może tam należy poszukać informacji.
aqua&fire' napisał(a):Gośka to ,że mamy inne zdania ( pamiętam to odrębne w wątku o innym temacie powiązań), nie oznacza ,że mamy przestać dyskutować. Każda rozmowa coś wnosi, nawet jeśli się różnimy.
Oczywiście, że tak Kwiatek . Dyskusja, moim zdaniem, ma służyć wymianie poglądów, a nie ich zmianie.
aqua&fire' napisał(a):Nie miałam okazji, więc pochwalę twoje szuflady w przepastnej przepięknej komodzie zaaranżowanej graficznie w
rewelacyjny sposób( z China tarot włącznie hi,hi ).
A dziękuję Buźki Ta komoda jest dla mnie najważniejsza na stronie i zawsze bardzo się cieszę, gdy komuś się podoba. Buźki
aqua&fire' napisał(a):Nie ma tych trygramów w piątkach z właściwego im narodowo powodu Gosiu.
Ponieważ Chińczycy uważają piątkę za liczbę powiedzmy „trefną „ i nie koniecznie najszczęśliwszą, są na nią bardzo wyczuleni w każdym razie.
Stąd właściwe usytuowanie na tych kartach znaku równowagi yin- yang zamiast trygramów . To zrozumiałe, nawet sensowne. W tych kartach mają za zadanie osiągnięcia tego poziomu oazy spokoju a 5 jej nie daje przecież , oby było bez przegięcia na którąś ze stron jak to z piątką może być , zastosowano zatem symbol równowagi.
No i tutaj mam trochę inne informacje. W kulturze chińskiej to 4 nie jest szczególnie lubiana, ponieważ w niektórych dialektach jest wymawiana jak słowo "śmierć". Natomiast 5 w Feng Shui uważa się za szczęśliwą liczbę - opisuje pełny cykl żywiołów, a w związku z tym mnóstwo możliwości, łączy się z z bóstwem ogniska domowego odpowiedzialnym za dobrobyt i powodzenie oraz chroniącym przed złymi duchami. W kwadracie lo shu symbolizuje zrównoważone centrum, w którym nie ma żadnego trygramu ponieważ panuje tam jedność sił, harmonijna równowaga pomiędzy przeciwieństwami symbolizowana przez znak tao. Jest to miejsce, w którym chi się gromadzi i regeneruje.
Przez zachodnich autorów Dom 5 jest często opisywany jako "dom nieszczęścia" podczas gdy tak naprawdę ważne są reakcje zachodzące pomiędzy poszczególnymi żywiołami, a naszymi liczbami urodzenia. Np. dla osoby z liczbą urodzenia 5 dom 5 będzie korzystny.
aqua&fire' napisał(a):Dziękuję Ci za wypowiedź
Ja również dziękuję Kwiatek Buziak
Odpowiedz
#32

dopiero przeczytałam, Aqua&fire dzięki serdeczne za wytłumaczenie! Buziak Kwiatek
Odpowiedz
#33

Faktycznie niektóre istotne fakty zgadzają się z moim opisem. Cóż astrologia chińska jest całkiem ciekawa. Przyjemnie jest poczytać sobie takie ciekawostki na forum Uśmiech
Odpowiedz
#34

Mnie najbardziej interesuje, jak można wzmóc pozytywne działanie poszczególnych pól za pomocą odpowiednich akcesoriów. Konkretnie chodzi mi o pole jeziora, o ile wiem jest to pole po prawej stronie od wejścia, na środku ściany. Podobno palenie czarnej świecy i krwawnik poprawia jego działanie, ale nie mam kompetentnych źródeł.
Odpowiedz
#35

Czytałam, super pozycja
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości