9 monet a 9 pucharów
#23

Cóż, każdy inaczej widzi karty, normalne Uśmiech
Rzeczy, które piszę w większości wynikają z moich doświadczeń (ktoś może mieć inne). 9 kielichów akurat zawsze pokazuje mi lenistwo ^^. Oczywiście jako karta prognostyczna otoczona denarami może wskazywać na udaną ścieżkę zawodową czy otrzymanie pracy. Uśmiech Myślę, że wiele zależy od kontekstu i innych kart.
Ta karta zawsze pokazuje mi też zadowolenie, niezależnie od wyniku sprawy.

Ja lubię jednak kłaść nacisk na żywioł. Jak pytam o pracę to chcę widzieć denary. W takiej sytuacji 9 kielichów pokaże mi po prostu radość, ale brak konkretnej odpowiedzi, natomiast 9 denarów jest bardziej wymowna, bo pokazuje mi i satysfakcję (mniej emocjonalna niż radość) i konkretny sukces. Jak pytam o uczucia to 9 kielichów pokazuje mi szczęście emocjonalne/spełnioną miłość, a 9 denarów skupienie na sferze materialnej, ale jako karta odpowiadająca na pytanie też odnosi się jakoś do uczuć. Osoba w 9 denarów jako piękna i dostojna może w ten sposób zwracać na siebie uwagę otoczenia, w tym wypatrzonej osoby (jest więc możliwe połączenie z miłością). 9 denarów w ogóle (może przez pana Jóźwiaka) kojarzy mi się z wystawianiem się na pokaz, trochę jak model/-ka.

9 kielichów jako wróżba dotycząca związku jak najbardziej korzystna. To karta spełnienia życzeń, a ponadto jeszcze reprezentuje żywioł wodny - to niezaprzeczalnie świetna wróżba! Ale dla mnie oznacza po prostu to, że osoba, której się wróży będzie szczęśliwa. W podtekście ta druga połowa też, ale to jest informacja drugoplanowa. 9 kielichów = będziesz szczęśliwa w związku, 10 kielichów = stworzysz z partnerem rodzinę (przykładowo). 9 kielichów lubi się dzielić swoim szczęściem z innymi, a 10 kielichów lubi się dzielić wspólnym (już nie swoim) szczęściem z innymi. I tu zaznacza się ta częściowo "pustelnicza" natura (niżej).
9 kielichów często pokazuje też szczęśliwe pary, ale bez legalizacji związku i bez dzieci. Ale 9 kielichów lubi też pokazywać głębokie przyjaźnie.

Z tym Pustelnikiem to jest tak, że on sam szuka samotności, bo sam musi znaleźć rozwiązanie i myślę, że 9tki się do tego odnoszą - 9 buław sama chce działać, dla 9 kielichów ważne są przede wszystkim jej emocje i jej szczęście, ale oczywiście nie przeżywa ich sama (emocje drugiej osoby stają się równie ważne w 10tce, wtedy razem tworzą nową jakość; to nie znaczy, że 9 kielichów jest egoistyczna! - to jest cień tej karty), 9 mieczy jest sama ze swoimi myślami i tego właśnie chce (czasem to dobrze), a 9 denarów sama cieszy się swoim dobytkiem materialnym (który oczywiście mogła wypracować lub dostać, a nawet może współdzielić!). Skupienie się samemu na jakiejś sferze życia nie wyklucza tego, że obok są inni ludzie. Ale oni są jakby na drugim planie. W 9tce liczy się osobiste zaangażowanie. Ty w asie coś zaczynasz i Ty w 9tce wieńczysz i finalizujesz.

Oczywiście te opisy i tak nie odzwierciedlają całej złożoności kart Uśmiech

Le Stelle, to jak patrzysz na 9 mieczy to znowu moje spojrzenie na cień tej karty. Tzn., uważam, że lęki i natręctwa to typowa ciemna strona karty. W pozycji prostej, w aspekcie pozytywnym ja widzę 9 mieczy jako próbę samodzielnego uporania się z myślami. Ktoś musi sam coś przetrawić, bo i tak nikt mu w tym nie pomoże. Co do pułapki i studni myśli, to bardziej mi nawet pasuje do 8 mieczy. W 9 mieczy widzę raczej konfrontację z tym lękiem i obsesyjnymi myślami. Osobiście nie mam złych doświadczeń z 9 mieczy, ale znam osoby, które miały bardzo złe doświadczenia odnośnie tej karty.

Na pewno 9 kielichów jest bardziej otwarta i dostępna niż 9 mieczy czy 9 denarów. Kielichy tak mają Oczko
Odpowiedz
#24

Ok
Odpowiedz
#25

Ciekawi mnie natomiast to, co napisałaś o tych korzeniach w 9 kielichów... jako kartę korzeni i dziedzictwa zawsze jakoś widzę 10 denarów. Czytałem niejednokrotnie takie interpretacje odnośnie 9 kielichów, zresztą jest to powszechnie zaakceptowane znaczenie karty. Natomiast mnie nigdy tak się nie zamanifestowała. Skąd się biorą te korzenie, tradycja? Czy ma to związek tylko z rodziną? Jakie symbole / wizerunki na karcie świadczą za tym?
Odpowiedz
#26

Luks napisał(a):Btw, Joana, z jakiej talii są te karty, które wkleiłaś? Uśmiech
Już nieważne, doszukałem się - Sharman Caselli Tarot
Odpowiedz
#27

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję – tutaj zamieszczam moją subiektywną próbę wyjaśnienia motywu tradycji w 9 Kielichów: <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://dobrytarot.pl/viewtopic.php?f=34&t=272&p=318796#p318796">viewtopic.php?f=34&t=272&p=318796#p318796</a><!-- l -->
Mam nadzieję Luks, że się nie pogniewasz, że zamieszczam odpowiedź w innym temacie, ale w swoim poście skupiłam się tylko na 9 Kielichów z kilkoma odniesieniami do 10-ek, dlatego dla zachowania porządku wrzucam to do tematu omawiającego znaczenie karty.

Obawiam się tylko, że nie jest to wyjaśnienie stricte logiczne [Obrazek: k06136.gif] Chyba nie zawsze da się logicznie wyjaśnić, dlaczego w jakiejś karcie widzimy jakieś znaczenie… Zwłaszcza, że wizerunki Małych Arkan nie stworzyły ich znaczeń, więc ja szukając ich nie podpieram się tylko Rider-Waitem, nie szukam ich tylko w wizerunkach czy symbolach Oczko

Pisząc swój post mam świadomość, że rozmawiamy o pewnych odcieniach – i myślę, że oglądanie tych odcieni w kartach nie różni się niczym od indywidualnych ocen wydarzeń, jakim podlegamy. W określonej sytuacji jedna osoba dostrzeże pewien aspekt, opisze ją określonymi atrybutami, druga nieco innymi, ale obie opiszą ją zgodnie z rzeczywistością, po prostu wydobędą inne aspekty [Obrazek: k06096.gif]
Odpowiedz
#28

Myślę, że wątek 9 kielichów jest faktycznie bardziej odpowiedni. Bombastycznie, że od razu zamieszczasz linka. I dziękuję za obszernego posta Buziak
Odpowiedz
#29

9 Kielichów jest dla mnie wielopoziomowa, ma swoje korzenie i koronę, która się rozrasta

Natknęłam się na ten obrazek, przeglądając talie... doskonała ilustracja moich słów i komentarz idealny do tego wątku:

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Rotfl Rotfl Karta pochodzi z Tarota Kontemplacyjnego, wyd. Lo Scarabeo - kontemplacja autora i moja prowadzi nas w rozbieżne strony. Jak widać, jakie kto ma światło, takie widzi kolory....
[Dla pobieżnych obserwatorów, zamieszczona karta to naturalnie 9 Monet]
Odpowiedz
#30

Ja tutaj widzę więcej różnic niż podobieństw. Przede wszystkim odszedł bym od wiązania numerologicznego znaczenia 9 połączonego z żywiołem. Oczywiście logika by tak nakazywała to łączyć natomiast talia RW wyłamuje się z tej koncepcji zresztą i talia Crowleya też nie wszędzie się tam zgadza. O czym dokładnie rozpisal się Wojciech Jóźwiak w swojej tarace. 
9 monet ma charakter stricte materialny, z tej karty bije elegancja, wytworność. Jej negatywne znaczenie to np. Prostytucja, czyli wszystko na sprzedaż. W 9 pucharów nic z tych rzeczy.... nie ma tam ani elegancji ani wytworności jest tam bardziej zastaw się A postaw się. To też karta marketingu... prezentowania czegoś w sposób atrakcyjny, chwalenia się, a nie taki jaki jest w rzeczywistości. W kwestiach uczuć również te karty są bardzo różne. W 9 monet uczuć w ogóle nie ma - chyba że do pieniędzy, więc ta karta wskazuje na takie związki gdzie korzyści materialne są istotne A nie uczucia. Ta karta też może mówić o takiej domowej małżeńskiej prostytucji... nie kocham Cię, ale zapewniasz mi wygodę więc z Tobą jestem, więc Ci się oddaję...podczas gdy w 9 pucharów uczucia jednak są aczkolwiek to są związki takie pokazowe czyli na zewnątrz wszystko ładnie pięknie kochamy się A to co w domu to już takie różowe nie jest. 9 pucharów jest też karta próżniaczą, hedonistyczną tutaj mamy odczuwać realną przyjemność, chęłpić się tym.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości