Motyw podroży 3 buławy / 8 kielichów / 6 mieczy
#1

Wszystkie trzy karty 3 buławy/ 8 kielichów/ 6 mieczy mają w sobie wspólny mianownik, mianowicie podróż, przemieszczanie się lub ucieczkę - niemniej jednak jest tu ruch dokądś.

[Obrazek: 360_-_Waite_-_Stabe_03.jpg][Obrazek: 360_-_Waite_-_Kelche_08.jpg][Obrazek: 360_-_Waite_-_Schwerter_06.jpg]

3 buławy - niesie w sobie moim zdaniem informację przygotowanego wypadu, wszyscy o nim wiedzą; znajdujemy ofertę i decydujemy się wyjechać (poprzedniczka 2 buław była już tym przygotowaniem wyjazdu) - zresztą to karta brama, ten krok w przód na który się decydujemy

8 kielichów - to dla mnie takie po cichu, w nocy by nikt nie widział no i motywowane jest niemożnością wytrzymania już czegoś dłużej, coś nas ciśnie i uciekamy, przy tym wszystkim jest dla mnie też takim wypadem w tą i spowrotem (czasem nawet nikt nie wie że wypad miał miejsce)

6 mieczy - kiedyś to była banicja, czyli taki wyjazd trochę z musu, nie ma wyjścia, ktoś lub coś nas zmusza do wyjazdu mimo że czasem tego nie chcemy

tak więc
3 - decyduję się
8 - już dłużej nie wytrzymam
6 - muszę/nie mam wyjścia

a co wy o tym myślicie, jak to u was z tymi kartami a propo ich podobieństwa... Myśli
Odpowiedz
#2

sławku-bardzo podobnie to widzę
3 buławy kojarza mi się bardziej z wyjazdem takim zwiazanym z interesem, firmą, no pracą po prostu
8 kielichów-odejscie w celu odcięcia się, zaczęcia czegos nowego, zostawienia za sobą czegoś z czym juz nie potrafimy zyc, i cały czas to jest nasz wybór
6 mieczy-odchodzimy w nowy wymiar-na skutek okolicznosci, które mozliwe ze sami sobie sprawilismy-ale nie przewidzielismy, ze do takiego punktu zycia nas doprowadzą-ze bedziemy zmuszeni isc tą droga -jednym słowem na skutek tego, ze sytuacja wymknęła sie spod kontroli i nadaje kierunek naszemu zyciu-to nie jest wymarzony kierunek

no i pamietaj- nie graj w szachy z gołębiem
Odpowiedz
#3

moje przemyślenia Uśmiech

3 buławy - "plany" - podróż jest moim wykorzystaniem przyszłości, zaplanowana, odczekana - zaraz ruszam, bo jestem gotowy na przygodę - dosłownie i w przenośni. wszystkie rzeczy już przygotowane, och co to będzie za podróż! i to oczywiście może oznaczać prawdziwą wędrówkę, wakacje, ale to może być też przenośnia dla nowego związku czy pracy, czy przeprowadzki. nowe horyzonty, nowe perspektywy, to wszystko cudne i na wyciągnięcie rączki już zaraz - aktywna karta.

8 pucharów - "poszukiwanie" - w 7 pucharach sobie wymyśliłem to lepsze szczęście, tego grala, co bym go chciał. może i to były zamki na piasku, ale ruszam, żeby to lepsze szczęście znaleźć. dam radę, już jestem w drodze, już opuściłem to co miałem i co już stało się przeszłością - a teraz idę i szukam tego co mam znaleźć. gna mnie ku temu wewnętrzne przekonanie, intuicja, pragnienia duszy, serca, psychiki - raczej aktywna w sensie czucia, intuicji, rozwoju duchowego, religijnego, mistycznego, poszukiwania uczucia; raczej pasywna gdy chodzi o inne aktywności.

6 mieczy - "etap przejścia" - to taka podróż, przejście, czy czas który właśnie mija, że nie bardzo mamy coś do powiedzenia, tak jak Sławek napisał, trochę pod naporem zdarzeń, przymusem zewnętrznym, idziemy cicho i melancholijnie, bywa, że i ze smutkiem i łezką w oku (a bywa, że to po prostu czas nas mija a my stoimy w miejscu). odchodzimy, przechodzimy, ta karta kojarzy mi się, jakby coś małego w życiu umierało, bo "takie jest życie". w medievalu ta karta jest jeszcze bardziej dosadna: "niewola - ryzykowna sytuacja może rozwinąć się w złym kierunku i przynieść okres wymuszonego bezruchu" - karta bierna, pasywna w sensie, że my się poddajemy drodze/czasowi/czynnikom zewnętrznym.

a co z Rydwanem? Uśmiech
Odpowiedz
#4

Helge napisał(a):a co z Rydwanem? Uśmiech

hehhe no i jeszcze 8 buław też można wciągnąć w to wszystko Rotfl
Odpowiedz
#5

Świetne są Wasze opisy, bardzo ciekawe i pouczające Oczko
Helge - Twój opis szczególnie mi się podoba, ponieważ w podobny sposób widzę te karty, a Ty tak trafnie to ujęłaś Uśmiech

Od siebie mogę dodać, że jeśli chodzi o kartę 8 Kielichów: pokazywała mi również podróż planowaną, ale w pojedynkę (podróż samochodem w opozycji do podróży w tłumie, np. autobusem). Podróż księżycowa - nocą, do wnętrza, pod wpływem "wewnętrznego głosu", kierowanie się intuicją, przeczuciami. Cel podróży jako pewne wyobrażenie, marzenie, wizja.
8 Kielichów ogólnie kojarzy mi się z energią opuszczania, podobnie jak 6 Mieczy; 3 Buław z energią przybywania.
8 Kielichów to również podróż bocznym traktem, zejście z udeptanej ścieżki (dosłownie i metaforycznie) - może pokazywać poszukiwanie rozwiązań w sposób niekonwencjonalny. 8 Kielichów w moim odczuciu bezpośrednio wiąże się, zawiera w sobie informacje o tym, co opuszczam, ponieważ - jak napisał Sławek - ma w sobie charakter porzucania. Porzucam coś, ale to coś nadal jest we mnie, jest moim punktem odniesienia - stąd podróżnik może być pełen emocji, doznań i odczuć, zostawia coś za sobą: szczęście lub smutek, niezgodę lub doznaną krzywdę. To będzie determinowało jego podróż. Oczywiście jest to podróż dobrowolna - podróżnik czuje, że tu gdzie jest, już nic go nie czeka.
Kojarzy mi się także z podróżą na piechotę (chociaż w rozkładach oczywiście pokazywała również podróże różnymi środkami transportu), o własnych siłach.

3 Buław jako podróż słoneczna - wiem dokąd jadę, dokąd zmierzam, cała moja aktywność skierowana jest na zewnątrz ku temu miejscu. "Chcę już tam być." Tym samym dla mnie ma charakter radośniejszy i bardziej przyjazny jako karta zwiastująca podróż. W moim odczuciu - jeśli wyjazd związny z interesem, to przede wszystkim taki, na którym personalnie zależy osobie, która jedzie, ma różne sprawy do załatwienia w terenie... coś takiego dla mnie.

6 Mieczy w najbardziej dosłownym charakterze podróży również kojarzy mi się z podróżą "z dokumentem". Banicja w przeszłości, nakaz przesiedlenia, dzisiaj (mniej drastycznie) może to być podróż z biletem, podróż z paszportem (za granicę). Wyjazd służbowy (szkolenie, zjazd - zaplanowane od rana do nocy), delegacja. Wyjazd, w którym niewiele mamy do powiedzenia - np. wycieczka z biurem podróży, które załatwia nam hotel, wycieczki, czas i charakter pobytu.
Tak jak napisała Helge, również widzę w tej karcie element bierności - więc karta może mówić po prostu o przeniesieniu w inną przestrzeń poprzez jakiś "wehikuł" - może nim być łódka, może nim być sam czas. Warto przypomnieć, że u Crowleya karta nazywa się "Science" (wiedza, nauka). W moich rozkładach karta rzeczywiście kilka razy pokazała aspekt uczenia się, "poszerzania horyzontów", stąd - jeśli chodzi o podróże - 6 Mieczy kojarzy mi się z aspektem nowości, jadę tam, gdzie jeszcze wcześniej nie byłem, widzę to, czego jeszcze nie znałem, podróż wzbogaca mnie intelektualnie, poznawczo, tworzy nowe kierunki w moich wyobrażeniach, nowe połączenia w mózgu Oczko , prezentuje nowe obrazy przed oczami. Milczę i patrzę. Chłonę, powtarzam, ale jestem bierny.
Chyba najbardziej jednoznacznie z wszystkich kart pokazuje zmianę miejsca zamieszkania - zabieram cały dobytek i zmieniam: miasto lub kraj.
Może pokazywać podróż przez wodę.

Na zakończenie powiem, że realnie w wielu rozkładach te trzy karty nieraz się przenikały, pokazując np. to samo wydarzenie. Myślę, że w każdej sytuacji można w końcu znaleźć różne energie Oczko

A o podróżach mówią również Rycerze :violence-blades:
Odpowiedz
#6

Wszystkie trzy karty to karty bramy,które są nauka ,jaka spotykamy w codziennych życiowych sprawach. Oczko
Odpowiedz
#7

3 Buław - perspektywa podróży. Jeszcze sama podróż się nie odbyła, ale wiemy że się odbędzie i czynimy przygotowania.

8 Kielichów - ja się tu z większością nie zgadzam. Mnie ta karta pokazuje człowieka, który często opuszcza dom, dużo podróżuje, ale zawsze do tego domu wraca. W podróży oczywiście można złapać przygodę i zacząć nowe życie, ale nie jest to obowiązkowe.

6 Mieczy - definitywna zmiana przestrzeni życiowej typu przeprowadzki do innych miast, krajów.
Odpowiedz
#8

Wszystkie te trzy karty sa kartami samotności . Uśmiech
6 mieczy inaczej nazywana karta emigracji. W 6 mieczy przymus podróżny i tej wewnętrznej i zewnętrznej , żeby cos zrobić, osiągnąć jakiś cel.
3 buław Mag przechodzi przez bramę . Ktoś kto podają już decyzje i idzie we właściwym kierunku . Jest otwarty na to co świat mu przyniesie. Tu nie ma przymusu.
8 kielichów- mały Eremita - odkrywanie w samotności nowych horyzontów, nowych wzorców. Odsuniecie się. Szukanie nowych sytuacji.
Odpowiedz
#9

3 buławy- idę dalej, chcę iść - radość podróży, chce poznawać nowe, ciekawość,
8 kieli - odchodzę, nie mogę dłużej wytrzymać, mam dosyć starego, duszę się, smutek, desperacja, wewnętrzny przymus...czuję, ze muszę odejść, rozdarcie wewnętrzne
6 mieczy - przymus zewnętrzny???, musze iśc...
MUśmiech

Safira: 6Mieczy - definitywna zmiana przestrzeni życiowej typu przeprowadzki do innych miast, krajów. dla mnie bomba Ok
Odpowiedz
#10

Mi 8 kielichów - z praktyki - pokazało śmierć osoby. Nie wyobrażam sobie aby śmierć osoby była pokazana przez 3 buław. Puchary to żywioł wody, a woda to życie. Puchary wskazują też na istotę życia ludzkiego - uczucia. W jaki sposób lepszy można oddać brak uczuć kiedy człowiek umiera jak nie przez 8 kielichów? 8 + XIII = XXI - koniec wędrówki - głupiec (człowiek) osiągnął kres.
Bardzo wymownie ukazuje 8U AM właśnie od RW. Widzimy człowieka, który przekroczył rzekę gdzie powrót jest już niemożliwy. Nie ogląda się na 8 pucharów, idzie przed siebie patrząc w nieznane. Po tej stronie zostały puchary - symbol uczuć - istota życia ludzkiego - po tamtej nieznana droga, nieznany teren, góry i jedynym towarzyszem tej podrózy jest księżyc - samotność, bo tak naprawdę każdy umiera i odchodzi w samotności Cry
Odpowiedz
#11

Mi śmierć pokazywała bardziej 6 mieczy, zwłaszcza w towarzystwie innych kart np Świata lub Sądu.
MUśmiech
Odpowiedz
#12

ja podobnie jak ma-ewa01 - 6 mieczy kilka razy mi pokazało właśnie to przejście... 8 kielichów to dla mnie w tą i spowrotem, więc może śmierć klinieczna hehehe
Odpowiedz
#13

u mnie podobnie jak u Slawka i ma_ewa01
Odpowiedz
#14

Smutny
M
Odpowiedz
#15

Na koniec moze i troche konotacji astrologicznych:

3 Bulawy - Slonce w Baranie - znak kardynalny ognia w ktorym Slonce daje energie (Slonce jest w tym znaku w egzaltacji).
6 Mieczy - Merkury w Wodniku - znak staly powietrza w ktorym Merkury przyjmuje energie naturalne dle swojej natury.
8 Pucharow - Saturn w Rybach - znak rozproszenia wody w ktorym Saturn , wielki nauczyciel daje lekcje pokory dla naszych emocji.

Mamy zatem wszystkie zywioly i rozne energie emanacji: inicjacji ognia, stalosci powietrza i rozproszenia wody. Co laczy z pozoru te trzy rozne tak bardzo od siebie karty ?

Ja bym powiedzial ze chodzi tu o DOSWIADCZENIE poprzez ruch w przestrzeni danego zywiolu.

3 Bulawy - ruch w przestrzeni ognia to naturalna swoboda dzialania nieograniczonego niczym - Slonce jako glowne paliwo tego zywiolu z latwoscia emanuje i inicjuje doswiadczenie czlowieka poprzez wdrozenie w zycie wlasnej idei w czyn. A poniewaz to jest ruch od wewnatrz Slonca na zewnatrz to doswiadczenie zmusza czlowieka do wyjscia "na zewnatrz" , wypiera go z naturalnego otoczenia w przestrzen - wyrzut energii czlowieka aby doswiadczyc tego "ruchu".Zatem mamy tu czysta energie kreatywnosci poprzez ruch - zywiol ten odpowiada za energie motoryczna czlowieka w sposob naturalny, a serce czlowieka to pompa lub silnik tej energii.

6 Mieczy - Merkury nie potrafi energii generowac, ale sam z natury przemieszcza sie bardzo sprawnie i szybko. Poniewaz dzieje sie to w przestrzeni zywiolu powietrza i jest to stalosc (to znaczy warunki do przemieszczania sie sa nieograniczone) to tak , jakby wpuscic ferrari na pusta autostrade bez ograniczenia predkosci. Mamy zatem doswiadczenie czlowieka z energia czystego przemieszczania sie - zatem podroze bez ograniczen granic fizycznych - ergo wywoluja wielkie zmiany w krotkim czasie. Poniewaz mowimy o zywiole powietrza to Merkury wywola w czlowieku tez ped do nauki, doswiadczen i eksperymentow z wiedza i handlem - typowych merkurialnych zagadnien. Merkury byl jedynym poslancem bogow ktory mogl przekraczac Styks z prawem powrotu do normalnego zycia , zatem i doswiadczenie smierci klinicznej w przypadku czlowieka bedzie tez naturalnym z "arsenalu" tej karty.

8 pucharow - Saturn w Rybach - tutaj mamy Pana ograniczen , regul i obowiazkow , konkretu i "zejscia na Ziemie" ktory wkracza w teren bagnisto-podmokly zywiolu wody. Saturn karze nam zalozyc "kamizelke ratunkowa" aby nie utonac - zmusza delikwenta do rewizji wlasnych emocji i powiada - Jak chcesz plynac , to musisz miec ze soba kilka rzeczy , ktorych przy sobie nie posiadasz - zatem zawraca nas z drogi i karze zrewidowac poglady. Jako karta Saturnowa daje nam kolejna lekcje , a kto lubi belfra krytycznie oceniajacego nasze pelne zaangazowania zamiary ?
Ryby to znak rozpraszajacy , a wiec zwrotu w nowa strone, ktorego raczej nie planowalismy.Mowimy tu raczej o "rewizji" swoich uczuc i emocji pod wplywem "zlych" doswiadczen ( bo bagno o malo nas nie pochlonelo...brrr..). Saturn to pan czasu i ograniczen, powolny i cierpliwy. Uczy nas cierpliwosci poprzez dlugotrwale dazenia do celu, zatem karta ta to znak ze musimy cierpliwie przejsc przez grzezawisko, ostroznie i powoli - tu energia zwalnia maksymalnie - hamulec w naszym postepowaniu doswiadczen emocjonalnych, ktore z niechecia ale i zrozumieniem przymusu stosujemy.

Podsumowujac: kazda z kart obrazuje inna faze ruchu: 3 Bulawy to start - 6 Mieczy to istota samego przemieszczania sie , a 8 pucharow to zwalnianie tempa az do zatrzymania sie w celu doswiadczenia sytuacji odwrotnej.

Chyba sie troche spocilem.... Zmęczony

Czy człowiek nie umiejący liczyć, który znalazł czterolistną koniczynę, ma też prawo do szczęścia? - Stanisław Jerzy Lec
Odpowiedz
#16

Jak rozumiem prawisz o znaczeniu tych kart tarota w sensie astrologicznym Myśli , bo tak klasycznie, to do 8 kielichów nie bardzo pasuje opis. Chodzi o talię RW, gdzie karta oznacza nowe wyjście, nową drogę, a nawet ucieczkę (od problemów).
Odpowiedz
#17

Tarofides napisał(a):Jak rozumiem prawisz o znaczeniu tych kart tarota w sensie astrologicznym Myśli , bo tak klasycznie, to do 8 kielichów nie bardzo pasuje opis.Chodzi o talię RW, gdzie karta oznacza nowe wyjście, nową drogę, a nawet ucieczkę (od problemów).

No i Taro sprowadzil Koziolka na ziemie z Kosmosu (czyzby Saturn dopominal sie o sprostowanie?)... Rotfl

Nie doszukalem sie w tytule watku o tym ze ma byc tylko o kartach z talii RW..no ale to bylo moze w "domysle" bo to dzial klasyki. Chodzi mi o to, ze sa talie z odnosnikami astrologicznymi , np. talia Crowleya albo Tarot Snow , ktorych uzywam.....
A jesli chodzi o 8 kielichow, no to byc moze woda ta rozmyla mi troche znaczenie jakie chcialem uwypuklic. Wszystko sie zgadza, chodzi o zwrot w przeciwnym kierunku - tu "odejscie" lub ucieczke, ale w fizyce Newton nazwal to zasada akcji-reakcji , tzn. ze najpierw musi byc "cos" aby temu "czemus" sie przeciwstawic taka sama sila o zwrocie przeciwnym (jak pilka odbijajaca sie od ziemi, a ziemia ta jest Saturn, ktory astrologicznie patronuje tez karcie Swiat....)
Sek w tym ze Saturn niejako "przymusza" nas do dzialania poprzez stawianie wyzwan tworzac negacje istniejacego stanu rzeczy...Chodzi bardziej tu o sens i istote dzialania Saturna, aby zrozumiec jak ta karta wibruje astrologicznie...

To tyle jesli chodzi o sprostowanie...

Czy człowiek nie umiejący liczyć, który znalazł czterolistną koniczynę, ma też prawo do szczęścia? - Stanisław Jerzy Lec
Odpowiedz
#18

Sprostowanie przyjęte Ok
Wyjście w nową drogę jest (a jakże!) reakcją na obecny stan. Nacisk (Saturna) staje się nie do zniesienia Uśmiech
Odpowiedz
#19

No i tu mam wlasnie maly problem @Hyacynt .Posiadam jak narazie tylko dwie talie kart tarota z czego jedna to tarot snow druga jest recznie malowana, ogladajac karty obu talii zauwazylam ze znaki astrologiczne przypisane kazdej z kart na obu taliach sa inne tzn.np ze w tarocie snow, smierci jest przypisany skorpion a w drugiej talii wodnik,dlatego wlasnie mam dylemat w jakim stopniu sa wazne te znaki astrologiczne skoro w zaleznosci od talii sie zmieniaja??Przeciez to w jakims stopniu zmienia znaczenie karty???wiec moze lepiej nie brac ich pod uwage??
Odpowiedz
#20

joanna7477 napisał(a):ogladajac karty obu talii zauwazylam ze znaki astrologiczne przypisane kazdej z kart na obu taliach sa inne tzn.np ze w tarocie snow, smierci jest przypisany skorpion a w drugiej talii wodnik

No wlasnie , mamy tu klopot i sek w tym ze talia, w ktorej karcie Smierci przypisano Wodnika jest niezgodna z systemem Golden Dawn... Duzo wody wylano na temat GD i nie miejsce tu na to aby opisywac ich system, ale zapewniam , ze astrologia i tarot maja wiele wspolnego gdy przyjrzec sie im poprzez konotacje GD...

Odrzucanie esencji astrologicznej tylko z tego blahego powodu jest bardzo nierozsadne, poniewaz trzeba sie zapoznac z systemem dosyc skomplikowanym w ktorym AW i AM sa scisle przyporzadkowane znakom zodiaku, ich dekanatom, oraz znac podstawy astrologii , azeby chociaz umiec odroznic wladztwa klasyczne znakow od wladztw wspolczesnych...Byc moze pokusze sie i zaloze oddzielny watek azeby przyblizyc ten arcywazny i ciekawy sposob interpretacji zarowno Tarota poprzez astrologie i astrologie porzez Tarota....Dochodzi jeszcze do tego znajomosc kabalistycznego drzewa zycia , ktora laczy w jedna calosc wszystkie te trzy elementy: astrologie klasyczna, tarota i Kabale ( a scislej , drzewo zycia).

W tarocie snow masz rowniez elementy Kabaly , tzn.litery alfabetu hebrajskiego i przyporzadkowanie liter do poszczegolnych Major Arkanow. Karcie Smierci przyporzadkowany jest znak Skorpiona (oraz osmy dom astrologiczny) i to jest jedyna prawidlowa astrologicznie interpretacja tej karty. Jest to rowniez 13-ta litera alfabetu hebrajskiego - slyszalas moze o znaczeniu i przesadach istniejacych co do tej wlasnie liczby? Jest to litera Nun - ktora widnieje na karcie Smierci w Tarocie Snow.
(Nieprzypadkiem jeden z najbardziej znanych pistoletow maszynowych polskiej produkcji nazywal sie "skorpion", a niejedna firma ochroniarska lub zolnierze sil specjalnych nosza emblematy tego smiertelnie groznego zwierzecia).
Liczba 13 to rowniez wazna liczba ciagu liczb Fibonacciego , tzw. ciagu zlotego podzialu , ktorego przyklady znajdziesz wszedzie na calej kuli ziemskiej w makro i mikro-kosmosie...Zanim cokolwiek odrzucisz proponuje bardziej szczegolowo zglebic zagadnienie ezoterycznych polaczen tych wszystkich elementow w jedna calosc...Ale na poczatek potrzeba zaczac od czegos prostszego , tzn. np. samego obrazkowego Tarota, pozniej czas przyjdzie na bardziej doglebne niuanse relacyjne Myśli .....

Czy człowiek nie umiejący liczyć, który znalazł czterolistną koniczynę, ma też prawo do szczęścia? - Stanisław Jerzy Lec
Odpowiedz
#21

Oczywiste różnice dotyczą żywiołu...
3 buław - ogień - kreacja - podróż rozumiana jako działanie i tworzenie czegoś nowego, czyli po prostu próbowanie nowych rzeczy.
8 kielichów - woda - emocje - podróż emocjonalna - odejście od sytuacji mało satysfakcjonujących lub przykrych, moment rozczarowania własnymi iluzjami z 7 kielichów, człowiek czuje, że musi odejść i ta emocjonalna potrzeba skłania go do poszukiwania nowych sytuacji, które przyniosą mu dobre emocje.
6 mieczy - powietrze - myśli - podróż mentalna, czyli zmiana sposobu myślenia, zmiana taktyki, też rozszerzenie światopoglądu, otwarcie się na nowe poglądy, poszukiwanie nowych pomysłów.

Druga różnica - numerologiczna...
3 buław - trójka - komunikacja - chęć poznawania ludzi i miejsc.
8 kielichów - ósemka - śmierć, transformacja - koniec starej sytuacji emocjonalnej by mogła nadejść nowa bardziej satysfakcjonująca.
6 mieczy - szóstka - emocje - emocje swoją droga to woda i tą widać na karcie RW!, pokazuje lęk przed koniecznymi zmianami, podróżą
Odpowiedz
#22

Mam pytanie. Jaka jest różnica między 3 buław, a 6 mieczy? Obie karty mówią, ze coś zostawiamy za sobą i wchodzimy w cos nowego. Nowy etap.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości