Rodzaje snów
#1

Pewna starożystna szkoła filozoficzna, postuluje rozróżnienie czterech głównych kategorii snów. Ten nurt filozoficzny, powstały przed piętnastoma wiekami w Indiach, zwany jest Abhidhammą, można w zasadzie określić jako przednaukową teorię psychologiczną, w sposób zadziwiająco trafny i dokładny opisującą ludzką osobowość i rządzące nią mechanizmy.

1.Sny powstałe na skutek silnych doznań sensorycznych, wrażeń fizycznych, odbieranych przez ciało człowieka podczas snu. Owe odczucia mogą pochodzić zarówno z wnętrza ciała jak i ze świata zewnętrznego i są w specyficzny sposób wplatane w treść marzenia sennego. Naukowe wyjaśnienie tego faktu jest takie, iż organizm próbuje bronić się w ten sposób przed rozbudzeniem, włączając doznania zmysłowe w wątek senny dopóty, dopóki jest to możliwe. Jednak gdy bodźce stają się zbyt silne, nieuchronnie następuje przebudzenie. W podobny sposób mogą być transformowane bodźce słuchowe, dotykowe, bólowe i wszelkie inne doznania płynące z receptorów zmysłowych w ciele śniącego, a także szereg zaburzeń organicznych i mięśniowych. Takie odczucia wiążą sie zazwyczaj z silnymi odczuciami fizycznymi, takimi jak wrażenie latania albo spadania, ucieczki i pościgu, niezwykłe efekty słuchowe, wzrokowe lub czuciowe. Według Abhidhammy, w tej grupie mieszczą się koszmary senne.

2. Kolejny rodzaj snów wiąze się z doznaniami minionego dnia, jest odbiciem na temat tego, co przeżyliśmy niedawno, echem minionych wydarzeń i rodzajem psychicznego "przetrwania" doświadczeń i wrażeń, jakie były udziałem śniącego w niedalekiej przeszłości. Obrazy pochodzące z pamięci mogą być zdeformowane, groteskowe, dziwaczne, połączone z osobistymi skojarzeniami i wstępną oceną tego, co się wydarzyło. Pojawiają się silne emocje, umysł próbuje ustosunkować się, poklasyfikować minione wydarzenia do odpowiednich "szufladek", połączyć z już istniejącymi schematami umysłowymi, nadać przeżyciom odpowiednie znaczenia.

3. Trzeci rodzaj snów odzwierciedla wydarzenia, które aktualnie zachodzą w życiu śniącego. Do tej grupy mogą należeć sny diagnostyczne, które wydaja się być proroczymi, lecz tak naprawdę wyjawiają jedynie prawde o toczących się gdzieś w głębi, w ukryciu procesach. Podobny sen może także dotyczyć wypieranych emocji, nieuświadamianych stanów psychicznych, które narastają we wnętrzu człowieka, nie mogąc bezpośrednio przedostać się do świadomości. Sny takie dotyczą także innych osób, ich aktualnych nastawień, zamiarów oraz szeregu innych zjawisk, z których śniący nie zdaje sobie bezpośrednio sprawy.

4. Ostatnia grupa to sny prorocze, w sposób bezpośredni zapowiadające wystąpienie pewnych wydarzeń. Według Abhidhammy sny tego rodzaju powstają u osób będących w stanie arahat, które to określenie odnosi się do idealnegomodelu zdrowej osobowości. Osobowość typu arahat cechuje między innymi: brak pożadania zmysłowego, lęku, urazów, przekonań na temat prawdziwości różnych rzeczy lub sytuacji. Ponadto osoba taka zachwuje spokój we wszystkich sytuacjach, jest zawsze zadowolona, życzliwa wobec innych, wrażliwa na ich potrzeby, pogodna, opanowana i skuteczna w działaniu.

Źródło : Sennik - Aleksandra A. Nowak
Odpowiedz
#2

Według Junga sny dzielą się na:

Traumatyczne - powtarzająca się wizja związana z przeżyciem wstrząsu psychicznego lub zdarzenia zagrażającego śniącemu na jawie. Jest to ciągłe powracanie we śnie do pewnych bolesnych sytuacji.

Prospektywne - dotyczą aktualnego życia. Ukazują one śniącemu jego obecne nastawienia, dążenia oraz ich możliwe rezultaty. Podpowiadają, co może się stać jeśli negatywna, niekorzystna postawa zostanie zmieniona.

Telepatyczne - odzwierciedlają wydarzenia zachodzące na jawie, w tym samym czasie, w którym występuje podobny sen.

Profetyczne - takie, które można określić, jako prorocze, ponieważ zapowiadają one przyszłe wydarzenia, często o charakterze globalnym.

Źródło : Sennik - Aleksandra A. Nowak
Odpowiedz
#3

Czy istnieje możliwość odróżnienia każdej z tych kategorii po obudzeniu?

Mam na myśli cechy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów snów?

Skąd wiadomo, z którym rodzajem miało się do "czynienia"?
Odpowiedz
#4

Nie wiem co mądre księgi na ten temat mówią, ale tylko po swoich doświadczeniach wiem, że to nie takie trudne.
Traumatyczny sen poznasz po powtórzeniach, to powracająca często scena, postacie, lub ciąg obrazów. Zwykle wyraźnie boimy się tego.
Prospektywne są najzwyczajniejszymi, najczęściej mamy z takimi do czynienia i jest to wynik zbieranych doświadczeń i planowanej przyszłości.
Dwa następne rodzaje poznać można czasem po bardziej jaskrawych barwach, poczuciu niezwykłości. W telepatycznych często mamy wizytę innych osób.
Odpowiedz
#5

Rozróżnienie snów według Marie Coupal:
Sen mentalny
Sen mentalny nie lubi nieznanego, próbuje przepowiadać za pomocą symboli przywołujących ziemskie doświadczenia, to co już się wydarzyło, deja`vu.
Sen mentalny przynosi nam kolory matowe i bez blasku, zamgloną czerń i biel. Jest jak najbardziej ziemski, odwołuje się do spraw najbardziej prozaicznych. Uruchamia jednak cudowna machinę, która informuje nas o tym, co wiąże się z materią. Rozsądny wybór sprowokowany tym rodzajem snu każe nam reagować, ponieważ uruchamia działanie ego, prowokuje afirmację „ja” i wyzwala agresję, aby nas bronić. Wywodzi się z racjonalnych dedukcji i codziennych zajęć.

Sen astralny
Sen astralny wiąże się z pragnieniem sublimacji. Ten rodzaj snu to stopień bardziej światłego poziomu świadomości. To dzięki niemu otrzymujemy zdolność wyzwalania się od słabości i rozwinięcia pogody ducha.
„Ja” stopniowo zastępuje ego, duma kapituluje przed pokorą, narzuca się oderwanie od spraw ziemskich. Coraz wyraźniej uświadamiamy sobie, że jesteśmy częścią CAŁOŚCI, która wypełnia WSZYSTKO.

Sen fizyczny
Sen fizyczny wywołują bodźce zewnętrzne takie jak złe trawienie, hałas czy dotyk. U jego podstaw leżą przyczyny fizjologiczne albo zewnętrzne. Hałas może wprowadzić do snu pewne symbole, co udowodniono naukowo.
Odżywianie również odgrywa rolę we śnie fizycznym. Często taki sen wywołany jest zbyt obfitym posiłkiem, a kłopoty z trawieniem są nierzadko przyczyną koszmarów.
A. Maury tak podsumowuje niektóre doświadczenia:
„Połaskotany w usta śni o straszliwych torturach. Stukanie nożyczkami i szczypczykami daje we śnie odgłosy dzwonów. Do twarzy śpiącego zbliża się rozgrzane żelazo, a jemu się śni, że ma przypalane stopy rozżarzonym węglem.”

W jaki sposób osiągnąć sen astralny
Aby osiągnąć sen astralny, należy zdrowo się odżywiać, jeść bardzo mało mięsa, zrezygnować z konserw, alkoholu, papierosów, wskazana jest dieta wegetariańska. Codziennie spacer na świeżym powietrzu, 8 godzin snu w nocy. Medytacja, podniesienie wibracji przez czystość myśli, zdolność kochania bez wymagań, praktykowanie pozytywnego myślenia.

Źródło: „2200 haseł. Mitologiczna, psychologiczna i psychoanalityczna symbolika snów” - Marie Coupal
Odpowiedz
#6

Czy można wywołać sen proroczy ?
Jeżeli tak, to czy ktoś wie jak ? Ja osobiście słyszałam jedynie o niebieskiej świecy, ale niestety nie wiem.
Jeżeli Ktoś wie to liczę na pomoc Prosi


Z góry dziękuję Oczko
Odpowiedz
#7

Ja myślę, iż ten podział, a tym bardziej jego rozpoznawanie w praktyce, nie jest takie proste. Gdyby o "rodzaju snu" miałoby sugerować jedynie intensywność audio lub video, byłoby to niestosownie proste, czyli zwykła ściema. Z mojej wieloletniej praktyki wynika, że : "nie wiem czy jest to takie proste, ale... stąd wynika, że to i to..." to zwykły zwrot retoryczny.

Sny to bardzo skomplikowana dziedzina, i nie sądzę, aby można było ot tak wywołać sen proroczy, to raczej kwestia wprawy i umiejętności rozpoznawania bardziej subtelnych rozróżnień. Bardziej mi pasuje to co napisała Natka.
Odpowiedz
#8

wydaje mi się, że sny prorocze trudno byłoby wywołać, bo ich natura że tak powiem przekracza nasze kompetencje Oczko
jeśli ktoś chciałby spróbować to polecam do snu takie kamienie naturalne jak:
OPAL
[Obrazek: brazil-and-mexican-opal-pattern-chart.jpg]
KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY
[Obrazek: kaboszon-kamien-ksiezyco_10278.jpg]
AMETYST
[Obrazek: 3sbUka457DjN71iRCoBBx45hBypDgw.jpg]
PERŁA (najlepiej w całości, czyli bez dziurek jak w naszyjniku)
[Obrazek: Pinctada_Maxima.jpg]
SELENIT
[Obrazek: 49427624785ad.jpg]
Odpowiedz
#9

[Obrazek: pozycja_snu_infografika.jpeg]
Odpowiedz
#10

śpię na brzuchu i na szczęście nie miałam nigdy snów o duszeniu się, tonięciu lub spotkaniu z ufo Język
Odpowiedz
#11

Można inkubować sny, i wiem, że niektóre osoby otrzymują w ten sposób odpowiedzi na dręczące je pytania. Czasem odpowiedź pojawia się od razy czasem trzeba czekać...

Zresztą każdy człowiek jest inny i musi sam dojść do tego jak to jest w jego przypadku a na to potrzeba czasu i analizy...

Ja mam problem z odróżnieniem snów życzeniowych od proroczych...
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości