IV - Cesarz (Władca, Imperator)
#1

Karta tarota Cesarz

Kolejno: Tarot Marsylski, Oswald Wirth, Rider Waite

   

Z tej grafiki można korzystać tylko pod warunkiem podania źródła.
Odpowiedz
#2

Cesarz
====================================

- osiągnie panowanie nad swoim życiem bez względu na to przez jakie trudne chwile przechodziła osoba.
- ważny mężczyzna w życiu. To nie jest ktoś kto pojawi się na chwilę i za chwile zniknie.
-----------------------------------------

Cesarz w rozkładach
=============================

partnerski
-------------------------

Cesarz - w układzie osoby stoi jako osoba
- ważny mężczyzna i który od osoby nie odejdzie.
-----------------------------------------------------

Cesarz – ( na poziomie intelektu)
- osoby emocje są ustabilizowane.
------------------------------------------------------------


Inne
=======================
Cesarz przy As Buław
- może wskazywać na to że to osoba porywcza jeśli cos nie idzie po jej myśli. Jest to osoba która działa pod wpływem impulsu, gwałtowność reakcji.

Cesarz – zdrowie
===============================

"Cesarz - ciśnienie, przemiana materii, stawy ze względu na tryb siedzący życia ,przeciążenia ale też czasami wskazuje na zmiany w dnie oka."
Danuta Tarocistka
Odpowiedz
#3

IV.CESARZ PROTEKCJA

W języku angielskim bywa nazywana The Emperor (Władca). W Tarocie egipskim czwarta karta nosi nazwę Faraon. Podobnie jak Władczyni, tak i Władca dzierży w swoim ręku berło. Nie czuwa on jednak nad codziennym życiem, lecz nad strukturami społecznymi, nawet wtedy, gdy reprezentuje ojca. Także i Władca musi się najpierw nauczyć panowania nad sobą, zanim będzie mógł przejąć rolę przywódcy. Wyraża się to najczęściej przy pomocy symboliki zwierzęcej, którą można dostrzec na kartach. Jest się dojrzałym do roli Władcy wtedy, gdy pogodzi się w sobie zwierzęce instynkty. Władca symbolizuje ziemskie prawa.



ZNACZENIE KARTY: karta ta mówi o autorytecie. Z jednej strony przedstawia tych, którzy zapatrzeni są ślepo w autorytety, z drugiej zaś tych, którzy sprawują funkcje wymagające autorytetu lub go uosabiają. Karta wyraża wszystkich przełożonych, jak i urzędy, także urząd prezydenta i premiera, co wiąże się, rzecz jasna, z zagadnieniem autorytetów. Potrzeba autorytetu istniała zawsze. Osoba sprawująca władzę lub funkcje przywódcze, a pozbawiona autorytetu jest skazana na klęskę. Także i osoby zależne w jakikolwiek sposób od władzy lubią odpowiedzialnych przełożonych, ponieważ daje im to poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Jednakże autorytetu nie można się nauczyć, musi on istnieć w człowieku, przynajmniej jako potencjalne predyspozycje. Władca uważany jest także (wraz z Władczynią) ',za ojca i strażnika cywilizacji. Poza tym należy w nim dostrzec symbol dążenia do władzy i zaszczytów. W takim przypadku łatwo popaść w pychę. Większość władców nie jest w praktyce pozbawiona próżności, a tym samym stają się oni podatni na pochlebstwa. Także i duma ma tu swoje znaczenie; nie pozwala ona sprawiedliwie osądzać i postępować, zwłaszcza wtedy, gdy każde ustępstwo oceniane jest jako słabość. Dopiero, kiedy potrafimy spojrzeć na problemy jak Jowisz, władca Olimpu, jesteśmy zdolni przebaczać innym ich słabości. Jednej tylko słabości nie potrafił wybaczyć ten bóg, a mianowicie niewdzięczności. Niebezpieczeństwo, iż możemy okazać się niewdzięczni, tkwi w nas wszystkich, ale kto temu ulega, nie ma prawa do moralnego osądu innych.


ZNACZENIE SYMBOLICZNE: nic nie przeciwstawi się mocnej woli opartej na mądrości i sprawiedliwości. Człowiek określa swoje prawa, ale przede wszystkim obowiązek. zwycięzca wypełnia swą misję. Karta ta wyraża symbolicznie: aktywną siłę materii, a w konsekwencji jej transformację. Mag i Kapłanka przedstawiają dwa bieguny świata duchowego - aktywny i pasywny. Cesarzowa i Cesarz - dwa bieguny świata materialnego. Cesarzowa zwraca szczególną uwagę na własny rozwój, Cesarz realizuje swą aktywność w materii. Sama nazwa karty Cesarz wskazuje na tego, kto posiada moc realizacji, kto powoduje działanie. Z punktu widzenia użytkowego jest to karta praktycznych wiadomości i użytecznych rad. Mag reprezentuje yang, siłę aktywną i męską. Kapłanka symbolizuje yin, siłę pasywną i żeńską. Cesarzowa wyraża ewolucję przychodzącą po dwu pierwszych kartach, które krępują wszystkie rzeczy stworzone. Cesarza cechuje siła i zdolność do realizacji zamierzeń. Posiada on moc zdolną wstrzymać działanie Diabła. W swym znaczeniu elementarnym Cesarz przedstawia materialną energię potrzebną człowiekowi do urzeczywistnienia swych krótkotrwałych tworów.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: wytrwałość, nieustępliwość, zrównoważenie, inteligencja. Stałość, zrozumienie, zmysł praktyczny. Instynkt władzy. Naturalna dyspozycja do nadużywania energii często bywa przyczyną fizycznego stresu.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: cesarz będzie miał możliwość ustabilizowania swej sytuacji na planie fizycznym i materialnym. Pomnażanie dóbr przez nieustanny wysiłek. Jest to karta materialna, przedstawiająca człowieka mocy, dominującego, ambitnego, o silnym poczuciu odpowiedzialności. Reprezentuje ojca, szefa, pytającego, męża pytającej. Wskazuje na okres stabilności i wzmocnienie pozycji pytającego. Cesarz nie obdarza idelizmem, jest symbolem zmysłu praktycznego, umysłu racjonalnego i rozsądku. Przynosi miłość życia, w otoczeniu kart niekorzystnych nakłania do zbytku i tyrani. Może oznaczać ważną osobę posiadającą duże wpływy. Jest to karta stałości, niepomyślna dla zmian i podróży, arkan protekcji przede wszystkim materialnej.

źródło:internet
Odpowiedz
#4

CESARZ
IV


Karta przedstawia starszego, brodatego mężczyznę siedzącego na tronie, w koronie i złotym łańcuchu na szyi, trzymającego berło i jabłko. Podobnie jak na karcie Cesarzowej, widoczna jest tarcza z orłem. Siedzi w pozie pełnej napięcia na prostym, a nawet można powiedzieć na prymitywnym tronie wyciosanym w kamieniu. Jego spojrzenie jest pełne troski, ale twarde. Ubogie w roślinność góry i zabarwione na czerwony odcień niebo, które widzimy na drugim planie, symbolizują planetę Mars, znak boga wojny i agresywnego pierwiastka męskiego. Tron często ozdabiają głowy baranów, oznaczające zodiakalny znak Barana.

Siła, władza, intelekt, kierownictwo, autorytet, władza, podporządkowywanie sobie innych, męskość, odwaga, zwycięstwo, walka, sprawiedliwość, inicjatywa, dominacja, powaga, konsekwencja, ojciec, starszy brat, mąż, ktoś cieszący się poważaniem i szacunkiem.

Cesarz reprezentuje w nas to co jest wieczne i żywe. To co nieustannie domaga się realizacji i nie daje się ujarzmić. Co ciągle pozwala nam wierzyć w swoją moc sprawczą dla zabezpieczenia istotnych interesów naszego życia. On reprezentuje siłę i autorytet, a jego surowy osąd jest różny od uczuciowego piękna Cesarzowej. Cesarz może być zimny i nieczuły, polegający jedynie na prawie i władzy sądowniczej. Jest surowy i nieugięty. Jest jednak zdolny do wyrażania współczucia, ponieważ zdobył już duże doświadczenie w sprawowaniu władzy. Jest potężnym i surowym władcą, ale jego siła wskazuje na czyn i powodzenie mimo wielu przeszkód życiowych. W całości karta ta symbolizuje rozsądną władzę świecką.

Cesarz to głowa rodziny, szef, przywódca, ale jego władza, w odróżnieniu od władzy symbolizowanej przez Cesarzową, jest twarda i bezlitosna, albowiem opiera się na czystej idei, na założeniu, że ważniejszy jest rozum niż uczucia. Cesarz, niestety spóźnił się, jeśli chodzi o umocnienie swojej władzy. Cesarzowa pojawiła się wcześniej niż on i dlatego on musi walczyć o swój autorytet, co on i robi, często nie przebierając w środkach.

Karta Cesarza jest związana z instytucją władzy, zarówno politycznej, jak i w charakterze psychologicznego oddziaływania na innych. Karta dotyczy także pracy zawodowej i stanowisk kierowniczych. Położenie korzystne karty oznacza sprawiedliwe rządy, posiadanie dobrej opinii i autorytetu, a także sukces zawodowy.

Z kolei położenie odwrócone kojarzy się z nieudolnością i utratą kontroli nad podwładnymi, albo przeciwnie – autorytatyzmem. Władzą w tym kontekście jest też instytucja ojca rodziny, tak więc tego również dotyczy ta karta.

Dla obu płci oznacza problemy związane z władzą, chęć manipulacji i kontrolowania innych ludzi. Natomiast w przypadku mężczyzn będzie mówić o negowaniu własnej męskości lub typie "macho", a w odniesieniu do kobiet wskaże na problemy z nadmierną męskością w charakterze lub kłopoty wywodzące się z inicjacji seksualnej, często później przenoszone na relacje partnerskie.
żródło:internet
Odpowiedz
#5

W pytaniach o finanse:

autorytet, wytrwałość w dążeniu do celu, ambicje, kierowanie się w życiu rozsądkiem, inteligencja, władza, kierownictwo, przywództwo, inicjatywa, stabilność, wprowadzanie trwałych uregulowań w życie, przestrzeganie ustanowionego porządku, prowadzenie własnego biznesu, awans, wzmocnienie pozycji zawodowej, współpraca z młodymi mężczyznami, znacząca pozycja firmy na rynku, stałe zatrudnienie i dochody, biznes związany z metalami lub militariami,, np. sklep myśliwski, handel metalami kolorowymi, strzelnica.


Jako odp na pytania:

Czy czeka mnie wzrost dochodów?
Owszem i to dość znaczny i długotrwały.

Czy warto zmienić pracę?
Jest to doskonały moment na zmianę pracy, a nawet całkowite przekwalifikowanie się i zatrudnienie w nowej branży.Tak, ale najlepiej przejsć na swoje czyli otworzyć własny biznes.

Czy teraz jest dobry czas na inwestowanie?
Jak najbardziej tak. Przy czym najlepsze będą inwestycje długofalowe.

W połączeniu z innymi kartami:

Cesarz + Głupiec - nowe możliwości zawodowe
Cesarz + Mag (o) - Kłopoty w pracy przez rówieśników
Cesarz (o) + Kapłanka (o) - zmiana na stanowisku szefa
Cesarz + Cesarzowa - wzrost dochodów dzięki pracy zawodowej
Cesarz (o) + Kapłan (o) - kłopoty zawodowe spowodowane zatargiem z wysoko postawioną osobą
Cesarz + Cesarzowa (o) - utrata pieniędzy na skutek zmian politycznych
Cesarz + Kochankowie (o) - trudności lokalowe w firmie
Cesarz + Kochankowie - para, która razem pracuje
Cesarz + Kochankowie (o) + 10 Kielichów (o) - praca, która wywoła kryzys w małżeństwie
Cesarz (o) + Kochankowie (o) - nieodpowiedni wspólnik
Cesarz + Sprawiedliwość - pomyślne załatwienie sprawy urzędowej lub sądowej, o ile będzie ją prowadził mężczyzna
Cesarz + Pustelnik - praca, w ktorej można się doczekać emerytury
Cesarz (o) + Pustelnik - zwolnienie z kierowniczego stanowiska
Cesarz + Pustelnik (o) - problemy z ZUSem
Cesarz (o) + Pustelnik (o) - przejscie na emeryturę
Cesarz (o) + Koło F. (o) - upadek firmy, bankructwo
Cesarz + Koło F. (o) - kradzież w pracy
Cesarz + Koło F. - doskonale prosperujący biznes
Cesarz + Siła - praca, która daje możliwość wybicia się
Cesarz (o) + Siła (o) - zablokowanie kariery zawodowej
Cesarz + Wisielec - korzystna zmiana warunków pracy
Cesarz (o) + Śmierć - firma, w której często zmienia się dyrekcja
Cesarz (o) + Śmierć (o) - utrata pracy
Cesarz (o) + Umiarkowanie (o) - brak stałej pracy
Cesarz (o) + Diabeł - szef, który nieuczciwie rozlicza się z pracownikami
Cesarz (o) + Wieża - firma o nadmiernie rozbudowanej strukturze
Cesarz + Wieża (o) - restrukturyzacja firmy
Cesarz (o) + Świat (o) - nielegalna praca
Cesarz + Gwiazda (o) - spartańskie warunki pracy
Cesarz + Księżyc - korzystna praca dla kobiety
Cesarz + Księżyc (o) - szef, który stawia nierealne wymagania
Cesarz + Słońce - korzystna praca dla mężczyzny
Cesarz + Rydwan + Słońce - duże sukcesy zawodowe
Cesarz + Sąd - biznes rodzinny, wspólna praca członków rodziny
Cesarz + Świat - korzystna współpraca z obcokrajowcami
Cesarz + Świat (o) - zatrudnienie imigrantów
Cesarz + Koło Fortuny + As Denarów - korzystna finansowo zmiana pracy
Cesarz + Rydwan + As Denarów - awans na wyższe stanowisko
Cesarz + Pustelnik + 4 Denarów - stała praca aż do emerytury
Cesarz (o) + 2 Denarów (o) - niekorzystna finansowo zmiana pracy
Cesarz (o) + Rydwan (o) - degradacja na niższe stanowisko
Cesarz (o) + Sprawiedliwość (o) + 4 Denarów (o) - wypadek w pracy

Źródło:Alla Alicja Chrzanowska "Tarot a finanse"
Odpowiedz
#6

"W życiu zawodowym--karta ta mówi, że chodzi nam przede wszystkim o to, aby doprowadzić do porządku i zrealizować od dawna pielęgnowane życzenia, postanowienia i plany.Cesarz oznacza pomysłowość, dyscyplinę, wytrwałość, stanowczość i chęć przejęcia na siebie odpowiedzialności. Mówi o ciężkiej pracy, przy której nie bezie nam nic, albo tylko niewiele, podarowane i której powodzenie zleży całkowicie od naszej solidności.

NA poziomie świadomości- Cesarz pokazuje, że postępujemy pragmatycznie, metodycznie i trzeźwo. W czasie występowania tej karty twoja koncepcja, dotąd może chaotyczna, uzyska strukturalność i przejrzystość. Życzenia i plany staną się coraz bardziej realne, mogą się urzeczywistnić po krytycznej ich analizie. Na głębszym poziomie karta ta może oznaczać rozprawę z różnymi aspektami obrazu ojca: jako żywiciela i gwaranta bezpieczeństwa lub jako tego, który wymaga dyscypliny i podporządkowania, a równocześnie jako zdystansowany zimny i niedostępny.

W związkach osobistych- karta ta oznacza czas w którym utrwalamy związek i nadajemy mu niezawodny, trwały charakter. Trzeźwa krytyczna strona Cesarza może jednak pozbawiać nas złudzeń co do charakteru związku. Ponadto surowa, skierowana na jak największe bezpieczeństwo tendencja tej karty niesie za sobą niebezpieczeństwo ograniczeń i skostniałości w stosunkach partnerskich.


Źródło: Hajo Banzhaf, Tarot dla każdego

" Wątpię, więc jestem."
Odpowiedz
#7

IV Cesarz

Mocny w swych przekonaniach i postanowieniach, konsekwentny, inteligentny człowiek, który zna receptę na sukces. Spełniony życiowo. Decyduje o naszym losie, podejmuje ostatecznie decyzje. Oprócz władcy to także dobry mentor, nauczyciel. Jest kopalnią wiedzy, doświadczeń, złotych myśli i cennych rad, ale nic nie daje na tacy - sam też nie dostał tego za darmo, zdobył własnym trudem i tego też oczekuje od innych. Poprowadzi do sukcesu każdego, w którym widzi potencjał. Jego szkoła jest twarda. Swoich uczniów rzuca od razu na głęboką wodę i często testuje. Pozwala im doświadczać na własnej skórze - dopiero gdy uzna, że im wystarczy, ratuje ich z opresji. Cenne wskazówki często ukrywa w swoich wypowiedziach, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jego działania, wypowiedzi, czy tok rozumowania często przez dłuższy czas pozostają niejasne, przez co jest nierozumiany i często nie jest mu okazywany należyty szacunek, ale warto mu zaufać - wie, co robi. Jest sprytny, przebiegły, spostrzegawczy, co ceni u innych ludzi, nie myli się; zawsze ma racje, ma wysoce rozwiniętą intuicję. Umie wykorzystać sytuację. Jest nieufny i oschły. Nie potrzebuje pomocników - jego siłą są intuicja, intelekt, doświadczenie, władza. Emocje są u niego słabo rozwinięte, prawie w ogóle - nie jest emocjonalny. Ciężko mu zaimponować. Warto mieć go za zwierzchnika, jest bardzo przydatny. Niełatwo go oszukać. Twardo trwa przy swoim. Niełatwo wyprowadzić go z równowagi, ma nad sobą kontrolę, aczkolwiek może być złośliwy, uszczypliwy, ironiczny, okazywać pogardę. Irytuje go głupota.

Znaczenia:
- Ktoś zadecyduje o twoim losie; jesteś w dobrych rękach,
- Masz na kogoś haka,
- Okoliczności sprzyjają wszelkim zmianom i śmiałym działaniom w życiu zawodowym,
- Całkowicie panujesz nad sytuacją, możesz to wykorzystać,
- Pomimo, że inni potępiają twoje działania, wątpią w nie, to jednak ty masz rację.
Odpowiedz
#8

Jako karta dnia:
Dziś powinieneś trafić w dziesiątkę. To, co masz zrobić i od dłuższego czasu chcesz dokończyć - zabierz się do tego. Masz teraz wystarczająco energii, niezbędne zdolności i konsekwencję, aby doprowadzić rzeczy do porządku, wyjaśnić nieścisłości i rozliczyć nie załatwione sprawy. Jeśli nie masz nic konkretnego na myśli, może tu chodzić nawet tylko o to, by raz jeszcze posprzątać porządnie mieszkanie, zreperować rower lub opłacić stare rachunki.

Jako ostrzeżenie:
Zbędny pedantyzm i nadmierny rozsądek mogą zgubić każdą żywą sprawę i uczucie.

H.Banzhaf - Klucze do Tarota
Odpowiedz
#9

Rada z jednej karty:
Przy Tobie bezpieczeństwo, akceptacja i potwierdzenie Twoich umiejętności zawodowych. Możliwy awans, nagroda, jakieś pieniądze. Jeśli trudno Ci podjąć jakieś decyzje, zasięgnij rady osób, które są dla Ciebie autorytetem: ojca, dziadka, doradcy. Mogą Ci pomóc zrobić wewnątrz porządek w chaosie myśli.
Ewentualnych decyzji nie opieraj na emocjach, a na intelekcie. Inaczej popełnisz błąd, za który zapłacisz wysoką cenę.

Barbara Antonowicz-Wlazińska - "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

Muza  Kotek
Odpowiedz
#10

Mi często cesarz wypada jeśli chodzi o coś materialnego.

Kapłan = sfera duchowa
Cesarz = sfera fizyczna, materialna Uśmiech

Z kołem fortuny oznacza (u mnie) np. zmiany na poziomie materialnym Uśmiech
Odpowiedz
#11

Karta IV Cesarz - Tarot Atlantis

[Obrazek: Major04.jpg]

To karta autorytetu, bezpieczeństwa, władzy. Często pokazuje ojca, szefa, osobą dojrzałą, odpowiedzialną.
Pokazuje dążenie do wyznaczonych celów, odwagę i autorytet. Karta poczucia bezpieczeństwa, stabilności i spokoju.

W pytaniach o pracę, pokazuje osobę o cechach przywódczych, inteligentną. Prowadzenie własnej działalności.
Możliwość awansu, na kierownicze stanowisko. Firmę stabilną o dobrej pozycji na rynku.

W sferze uczuć to karta stałego partnera, ojca, męża. Mężczyzna bardzo męski, silny, świadomy swoich zalet.
Oznacza nową znajomość, lub stabilny związek z poznanym wcześniej partnerem.

Jeśli pytamy o zdrowie karta pokazuje osobę lekarza.
Choroby w obrębie głowy, stany zapalne albo skłonności do udarów i wylewów.
Ja zawsze widzę w tej karcie problemy z nadciśnieniem. Gwałtowne jego skoki, nieuregulowane mimo leków.
Ta karta pokazuje także osobę przepracowaną i przemęczoną.
Odpowiedz
#12

Gdy byłam u wrózki to miałam karte cesarz w rozkładzie ogolnym na przyszłość.
Kobitka powiedziała że oznacza to dojście do wielkich osiągnięć.
Jak wy byście to rozumieli?

Również w rozkładzie na miłość(była to ta sama wizyta u tej Pani) wyszedł mi cesarz ale wrózka juz nie rozwijała tematu tylko powiedziała że tu tez jest cesarz.

Co mam o tym mysleć?
Odpowiedz
#13

Cesarz ma kilka podstawowych odwołań:
  • Władza i kontrola. (Archetyp władcy)
  • Skupienie na pracy i budowaniu materialnego bezpieczeństwa.
  • Męska energia. (Archetyp mężczyzny, ojca)
A więc w pytaniach ogólnych trudno określić o co dokładnie chodzi. Wróżka oczywiście może wyczuć. Sąsiadujące karty mogą też ukierunkować.
Wielkie osiągnięcia... trudno powiedzieć. Ja bym powiedział, że ciężka praca, zaangażowanie się w coś, przyjęcie odpowiedzialności. Ma wiele wspólnego z numerologiczną 4 - praca, kontrola, bezpieczeństwo, zasady, ograniczenia. Z kolei astrologicznie przypisywany jest mu Baran - męska energia, inicjator, wódz.

Jeśli chodzi o to co mi do tej pory pokazał w praktyce to w kolejności malejącej:
  • Praca - nowa praca, aktywność zawodowa jako taka, obowiązki służbowe.
  • Firma. Pracodawca. Szef. Decyzja po stronie pracodawcy.
  • Konieczność wzięcia na siebie odpowiedzialności, bycia silnym, twardym i konsekwentnym.
  • Partner kobiety - obecny lub były.
W aspekcie uczuć będzie mieć to samo znaczenie, ale dodatkowo może po prostu wskazywać na mężczyznę. Dla kobiety to może być partner. Jak ja to zawsze mówię - Arcykapłan to twój ojciec, a Cesarz to ojciec twojego dziecka (i analogicznie Z Arcykapłanką i Cesarzową).
A więc w miłości może pokazywać zarówno ważnego mężczyznę jak i skupienie na pracy (czyli w zasadzie przeciwną odpowiedź).
Odpowiedz
#14

A co moze oznaczac czesarz na spodzie talii?
Odpowiedz
#15

Nie bardzo rozumiem. W jakim sensie na spodzie? Może to jakiś sposób kładzenia kart, którego nie znam, wówczas będzie miał specyficzne znaczenie dla tej pozycji. Ale ciężko mi tu cokolwiek na ten temat napisać. Generalnie znaczenie jest niezmienne, ale ulega pewnym modyfikacjom w zależności od np pozycji w rozkładzie.
Odpowiedz
#16

Słowa kluczowe przy karcie IV Cesarz: 
Urząd, odpowiedzialności, struktura, rozum, społeczeństwo, spokój, doświadczenie, wiedza, siła, mądrość, upór, dojrzałość, panowanie, moc, przekonanie, ochrona, stabilność, siłą woli, przywództwo, podejmowanie działań, kompetencja.

Astrologicznie ja bym jeszcze dopisała znak Skorpiona wraz z planetą Jowisza, jeśli to ma komuś pomóc w zrozumieniu tej energii jaka jest zawarta w tej karcie. 

Dla mnie często karta IV Cesarz pokazuje samodyscyplinę lub po prostu jej brak ... i późniejsze jej konsekwencje. 

W Drzewie Życia to Ścieżka 4, łączy Tiphareth (6) i Chokmah (2) oraz Netzach (7) i  Gewura (5) 

Energia cesarza łączy piękno i prostotę. Chociaż IV Cesarz rządzi autorytatywnie, to również posiada w sobie nieodłączne poczucie łaski, aby móc komunikować się ze swoim otoczeniem. taktownie i z pozycji podporządkowanej.

III Cesarzowa władczynią instynktu, a IV Cesarz urzeczywistnia świat materialny, strukturę i porządek.

Na poziomie emocjonalnym karta ta potwierdzenia jakieś określone uczucia, zacieśniając więzi między ludźmi lub uczucia wynikające z szacunku dla ... samego siebie. 

Jeśli z jakiś powodów zidentyfikujemy osobę pytającą w karcie IV Cesarz, to wówczas zwykle karty pokazują to, że ta osoba jest aktualnie w twardym i zimnym otoczeniu, otacza go nie przyjazne środowisko. On reprezentuje męską siłę i ojcowskie obowiązki. Jest ktoś, kto jest szanowany przez innych i najczęściej posiada pozycję władzy i autorytetu.
Cesarz symbolizuje aspekt człowieka, który popycha go do budowania konstrukcji realnych, materialnych i ma tego dokonać w stałej pozycji, takie swoje bazy (np. budowa domu, kupno mieszkania). On prowadzi ambicję, która prowadzi nas do dążenia i osiągnięcia sukcesu.
Cesarz ma w sobie starożytną mądrość ze starożytnego Egiptu - Ankh i Globe, symbole życia i panowania. 
Pod wpływem Jowisza, planety ekspansji na wszystkich poziomach, IV Cesarz prosi nas, aby przyjrzeć się temu, jak chcesz się rozwijać i doskonalić się poprzez doświadczenia, które masz w swoim życiu.

Skorpion i jego życiowa dewiza  "szukam siebie poprzez to, co pragnę".

Połączenie energii numeru 4 i w połączeniu z wibracjami IV Cesarza, wibracja ta promuje jednostkę do pracy na rzecz harmonii, odpowiedzialności i dyscypliny. Pochodna 4 energii niesie ze sobą struktury i zorganizowanego planu, a także przedstawia energie wysokich standardów, uczciwości i odwagi (moja liczba). 
 
IV Cesarz wzywa nas do nauczenia się odpowiedzialności za siebie samego jak również i za innych oraz  wzywa nas do dyscypliny, wpływa na prawa i porządek.

IV Cesarz ma zdolność do formułowania pomysłów z określonego punktu widzenia, a także skutecznie przełożyć je na rzeczywistość. Stabilne przywództwo i władza cesarza nie może być kwestionowane.

Kiedy pojawi karta IV Cesarz w odczycie może być wskazaniem, że to jest najważniejsze, aby zachować równowagę wewnętrzną, może też pokazać na to, że możesz lub wręcz trzeba polegać na samym sobie. Zapowiada konkretne zmiany, które już nie długo będą widoczne w Twoim życiu. Może sugerować, że istnieje możliwość, aby przejąć kontrolę nad innymi lub to Ty sam jesteś pod czyjąś kontrolą. W tej karcie czas ma pojęcie "Niezwłocznie", nie zwlekaj i zarazem daje nam nie wiele czasu na przygotowanie się, ostrzega. 

W negatywie to : strata kontroli, poczucie niższości, żal, frustrację, dominacja, upór, niedojrzałość, niedrożność, pośpiech, impulsywność, manipulacja, niepokój, nieporozumienia, kłótnie, niedojrzałość i brak ambicji. Osoba zaangażowana w kartach nie poczuwa się do winy, np. za utratę stanowiska w pracy lub w swojej społeczności, za to obwinia innych wokół siebie "wszyscy są winni tylko nie ja". A tak naprawdę jej problem wynika z powodu niewłaściwego użycia zaufania jakim została ta osoba obdarzona lub nadużycia władzy, swojej pozycji.

Odwrócona karta IV Cesarza lub w sąsiedztwie negatywnej karty, najczęściej ujawnia nam to, że osoba ta jakby przedłuża swoją niepewność, sama sobie znajduje problemy, czasami może pokazać przemoc i czysty wyzysk lub szantaż materialny lub emocjonalny. 

W negatywie zainicjowanym przez sąsiednie karty, IV Cesarz ma nierealistyczne oczekiwania i ambicje, które są najczęściej niespełnione, czyniąc go nadmiernie krytyczny wobec innych. Przy podejmowaniu decyzji, jest on często niezdecydowana i małostkowy. Ten człowiek pokazuje swoją hipokryzję, dając niewiele, ale spodziewa się wiele w zamian. Może to też być taka osoba, która stara się utrzymać kontrolę za wszelką cenę, do tego stopnia, że nie pozwoli w niej samej, rozwinąć żadnej innej pozytywnej energii. W efekcie zamyka się ona na szczęście, które czeka za drzwiami, aby w jej sercu zagościć.

 Sugeruje chciwość, niewygodna samodyscyplina oraz ogromna niewygoda dźwigania ciężaru odpowiedzialności. Często w tej karcie mamy do czynienia nie tyle że z nie właściwą, ale nadmierną krytyką, ta karta potrafi być nad wyraz krytyczna, arogancka i niecierpliwa, lecz również wymaga spojrzenia na problem w twarzą w twarz, boleśnie ujawnia, że jest to właściwie krytyka wobec nas samych. 

Monarchia traci dwór ... czasem ten IV Cesarz traci głowę na szubienicy ...
Odpowiedz
#17

[Obrazek: eQkjQuD.jpg]
Myślę, że jeśli chodzi o tę kartę, to kluczowe jest zrozumienie różnicy pomiędzy królestwem (tj. cesarstwem Wink ) Cesarzowej i królestwem Cesarza... więc najlepiej jest przyglądać się tej układance w całości - bo Cesarz i Cesarzowa to dwie jej połowy.

Cesarzowa pielęgnuje, dogląda i dba o to co jest "tu i teraz". Tak trywialnie to przedstawiając: dla niej liczy się to czy obiady będą smaczne, dzieci i mąż zadowolone, dom ładnie urządzony, na podjeździe odpowiedni samochód, a w szafie markowe ubrania. Cesarzowa nie robi dalekosiężnych planów, ją interesuje to czy jej obecne otoczenie jest zgodne z jej oczekiwaniami, czy interesy jej samej i jej bliskich są zabezpieczone - a pieniądze mają jej to umożliwić. Można by więc powiedzieć, że Cesarzowa rządzi na zamku, jest Panią dworu, żoną Cesarza oraz matką jego dzieci... to jej funkcje.

Natomiast Cesarz jest mężczyzną, który ma na sobie zbroję (albo mundur czy też garnitur...) - nigdy o tym nie zapominajmy. On nie zajmuje się codziennymi pierdołami, nie zna słowa "spontaniczność" i nie jest za grosz sentymentalny... Tak więc to z Królem Kielichów możesz sobie planować czy urządzić salon nowocześnie czy tradycyjnie, czy posłać dzieci do tej szkoły czy do tamtej, czy kupić kuzynce na prezent album czy naszyjnik - a Cesarz powie "wybierz to co Ci się podoba a ja zapłacę". Wink

Jego królestwo rozciąga się daleko, a jego rolą jest utrzymanie tego królestwa w dobrej kondycji, oraz jego obrona przed potencjalnymi zagrożeniami... obecnymi i przyszłymi. Musi więc wiedzieć co się dzieje w najdalszych jego zakątkach i twardą ręką pilnować porządku. W każdej chwili musi być gotowy do walki, obrony, a także do ukarania tych, którzy zagrażają jemu i jego domowi.
Jeśli szuka żony - to takiej, która będzie prezentować pewien poziom, będzie ładna, wierna, gospodarna i rozsądna, urodzi mu dzieci i zadba o dom... Bo jego żona to również jego kapitał.
Jeśli buduje dom - to taki, by starczył na pokolenia.
Jeśli zdobywa pieniądze - to odkłada je do skarbca.

Każdy ma swoją rolę. Obie te karty to karty materii... ale podczas gdy Cesarzowa dba o najbliższe otoczenie (łącznie ze sobą samą Wink ), to Cesarz patrzy dalej - zarówno jeśli chodzi o przestrzeń, jak i o czas.
Cesarzowa - to zabezpieczanie, dbanie i opieka. Cesarz - to planowanie, zdobywanie, obrona i utrzymywanie porządku.
[Obrazek: WfWSIzB.jpg]
Cesarz Fryderyk III Pruski i jego żona Cesarzowa Victoria z dziećmi

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#18

Z twojego opisu wynika, ze twój IV Cesarz jest jedynie przedłużeniem pochwy III Cesarzowej ... (chciałam napisać cipki, ale się powstrzymałam  Rotfl)
Z tą walecznością u niego ja bym uważała, on od tego ZAWSZE ma odpowiednich ludzi , nawet całą armię, za to w zbroję w Arkanach Wielkich, chętnie ubiera się jeździec z karty VII Rydwan ... i wyrusza podbijać i poszerzać cesarskie imperium ... 
Uważam, że mój IV Cesarz nie myśli o dalekosiężnych planach, raczej skupia się na tu i teraz, aby to właśnie było doskonałe. Masz rację, że jak buduje dom - to taki, by starczył na pokolenia, lecz z kosztami wcale nie musi się liczyć ... On po prostu je ma, albo dąży do nich i to za wszelką cenę. Skarbiec u niego zawsze ma wydatki, a to na dom, a to na polityków, a to na wojnę .... lub świeci pustkami, wówczas może stać się tyranem ... 
Może dopełnić kartę III Cesarzową, ona - Matka, on - Ojciec 
IV Cesarz to WOLA i może być egoistyczny, co później łagodzi karta V Kapłana, która ma moc powstrzymania chcicy u IV Cesarza, po przez ustanowienie mocy lub organizacji, nawet tej cyklicznej organizacji. Może również służyć do ochrony i mówi o osiągniętej wielkości i znaczeniu czyli tą wielkość i chwałę, IV Cesarz ZAWSZE będzie potrzebował podkreślać ... bez niej jest nikim lub kimś innym, bardzo negatywnym i będzie potrzebować rozgrzeszenia, które jedynie może dać mu V Kapłan.
IV Cesarz nie planuje dalej, sama liczba 4 na to mu zbytnio nie pozwala, tu i teraz się liczy ...  W ten sposób uosabia materialny świat, strukturę i porządek oraz równoważoną obfitość cesarzowej oraz czysty instynkt... A jak wiemy, w instynkcie NIE MA planowania... 
IV Cesarz plotami się nie zajmuje, to III Cesarzowa do tego bardziej jest skłonna, on zwykle jest mądrym człowiekiem, który dobrze panuje nad sobą, a podczas podejmowania decyzji opiera się na własnym umyśle i nie sugeruje się plotami, nie jest aż tak bardzo zniewieściały ... Z całą pewnością nie ulega plotkarskim wpływom ... więc można sobie pofolgować pod jego rządami, ale wszystko do czasu ... jak ojciec przyparty do muru ...


Twój IV Cesarz 

   

Mój IV Cesarz - Kazimierz III Wielki

   

Przepraszam, ale takie mam skojarzenia ...
Odpowiedz
#19

Nie masz co przepraszać za swoje skojarzenia... po prostu to co napisałaś (że już nie wspomnę o obrazkach Rolleyes ) świadczy o tym, że nie zrozumiałaś mojej wypowiedzi... na przykład to: "Z twojego opisu wynika, ze twój IV Cesarz jest jedynie przedłużeniem pochwy III Cesarzowej"... - słowo daję, że nie mam pojęcia skąd taki wniosek, których moich słów on dotyczy.
Zakorzenienie Cesarza wcale nie wynika z tego że liczy się tylko tu i teraz, tak jak piszesz..."mój IV Cesarz nie myśli o dalekosiężnych planach, raczej skupia się na tu i teraz, aby to właśnie było doskonałe"... ten opis paradoksalnie bardziej mi pasuje do Cesarzowej. Natomiast dbanie Cesarza o teraźniejszość właściwie nigdy nie jest tak krótkowzroczne, bo on chce by równie dobrze jak teraz było też i za tydzień... i za 10 lat... a nawet po jego śmierci. Tak w uproszczeniu - do Cesarza należy zadbanie o to co otrzymał od ojca, jak najlepsze wykorzystanie tego w teraźniejszości, a następnie umocnienie i zabezpieczenie z myślą o synu. 

A na przykładzie który byłaś łaskawa zaprezentować jako "mój IV Cesarz" Wink ... Gdyby Władysław Łokietek nie planował i nie czekał cierpliwie latami na właściwy moment by sięgnąć po tron krakowski, gdyby nie wiedział z kim powinien zawrzeć przymierze, gdyby nie rozwinął dyplomacji która pozwoliła mu to młode państwo umocnić, gdyby nie chwytał za broń wtedy kiedy to było konieczne, a wstrzymywał się wtedy gdy nakazywała mu to rozwaga - to nie byłoby ani Polski, ani "Twojego Cesarza" widocznego na załączonym obrazku. Dlatego dla mnie Cesarz to przede wszystkim solidny fundament... to budowniczy który myśli o przyszłości, budując na skale a nie na piasku.

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#20

Czy my rozmawiamy o tym samym królu? 

Kazimierz III Wielki, z dyn. Piastów, ur. 30 IV 1310, zm. 5 XI 1370, Kraków, król Polski.
1329 przebywał na Węgrzech na dworze swej siostry Elżbiety Łokietkówny (poślubionej Karolowi Robertowi). Po powrocie do kraju w 1331 roku, z woli ojca (nie planował tego) został namiestnikiem w Wielkopolsce, na Kujawach i w ziemi sieradzkiej, co mogło być traktowane jako przygotowanie do sprawowania samodzielnych rządów w kraju. Niechętna Kazimierzowi propaganda krzyżacka oskarżała go o ucieczkę z pola bitwy pod Płowcami 1331, być może jednak nie wziął udziału w tej walce na polecenie ojca. Po śmierci ojca został koronowany 25 IV 1333 w katedrze na Wawelu, specjalnie o to zabiegać nie musiał ... 
Tak, IV Cesarz planuje, ale aby odpowiednio zabezpieczyć to co już tu i teraz jest, nie sądzę aby był wizjonerem lecz jedynie architektem teraźniejszości. Zamiast tej waleczności, widzę w nim świetnego dyplomatę, który nie przez wojny, a po przez liczne porozumienia, zawieranie pokoju, procesy sądowe, ustępstwa powiększał i umacniał Polskę. Po ojcu odziedziczył nie ciekawą sytuację polityczną, opierając się na doradcach swego ojca, usiłował doprowadzić do uregulowania stosunków z najbliższymi sąsiadami i wyprowadzić państwo z izolacji politycznej, w której znalazło się w ostatnich latach życia Łokietka (odziedziczył po nim jedynie dobre stosunki z węgierskimi Andegawenami).
Wypowiedziana przez niego wojna Czechom o Śląsk, nie wiele przyniosła, z pewnością granice pozostały te same. 
Świetny polityk, urbanista i dyplomata i tyle ... za to kochliwy był jak mało kto ... V Kapłan z kolejnej karty, daje mu rozgrzeszenie, za jego podboje miłosne. 

W porównaniu do twojego Cesarza, mój Kazimierz III Wielki to i tak ma wielkie osiągnięcia i jak widzę znacznie one się różnią

Być może nie o tego człowieka chodzi, ale ... 
 Fryderyk III Pruski nie wiele miał wiele czasu na swoje panowanie, Cesarz niemiecki i Król Prus, panował od 9 marca, do 15 czerwca 1888 roku, po czym zmarł w wyniku choroby ... rak. 
Fakt, Fryderyk, nadzieja całego pokolenia liberałów niemieckich, lecz nie miał okazji wykazać się jako waleczny Cesarz, a jedynie jako ktoś, kto cesarzowi służy. Jego miłością była armia, a swoją edukację wojskową zaczął już w wieku 10 lat ...
Kanclerz Otto von Bismarck za aprobatą cesarza wyraźnie faworyzował młodego księcia Wilhelma II. To Wilhelm, a nie Fryderyk zapoznawany był z polityką zagraniczną. To Wilhelm, a nie Fryderyk reprezentował cesarza w Sankt Petersburgu na uroczystościach z okazji osiągnięcia przez carewicza pełnoletniość ... Prowadził raczej proste, idylliczne życie. Od czasu do czasu pełnił też misje oficjalne.
Odpowiedz
#21

Basiu, z racji wykształcenia raczej wiem kim byli obaj Ci panowie, natomiast nie bardzo rozumiem po co zestawiać ich biogramy... co to ma wspólnego z moim opisem karty Cesarza? Myśli

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości