II Kapłanka - Tarot Crowley'a
#1

"Bo Wasze JA jest morzem bezkresnym i niezmierzonym."
K. Gibran "Prorok"

"Czystością jest życie tylko dla Najwyższego; a Najwyższy jest Wszystkim:
zatem bądź jak Artemida dla Pana !
Czytaj księgę prawa i przenikaj welon Panny !"
A. Crowley "Księga Thota"

[Obrazek: XihTBs8.png]

Przedstawiam Wam Kapłankę. Przyjrzyjcie się jej z oddali, tak aby nie dostrzec  szczegółów...
Zauważyliście, że jej ciało tworzy Kielich? Tak Kielich, którego podstawę tworzy dolna część jej ciała, a górna
- wraz z rozłożonymi ramionami jest misą Kielicha ! Widzicie?
Czyżby Kapłanka była Graalem?
O tak! Wszak istnieje teoria, że Graal - Kielich to synonim kobiecości a Miecz męskości ...
Od wieków ludzie poszukują Graala i nadają  Mu nowe znaczenia, piszą o Nim nowe legendy i nie mogą go odnaleźć ...
Nic dziwnego, szukają przedmiotu - materii, a powinni szukać Ducha, powinni szukać go we własnym wnętrzu.
Oto symbolika Kapłanki - Duchowy symbol życia !
Oto co pisze sam Mistrz w "Księdze Thota":

"Karta ta przedstawia najbardziej uduchowioną formę Izydy Wiecznej Dziewicy, greckiej Artemidy.
Okrywa Ją jedynie przeźroczysta zasłona światła.
W przypadku wyższych wtajemniczeń (magicznych) nie postrzega się światła jako doskonałej manifestacji Ducha Wiecznego,
ale jako zasłonę skrywającą tego Ducha. Zasłonę bardzo skuteczną, ponieważ błyszczącą niesamowitym blaskiem.
Tak oto Izyda jest światłem i świetlistym ciałem.
Jest prawdą ukrytą za zasłoną światła.
Jest Duszą światła !"
Crowley podkreśla jeszcze, że karta ta stanowi jedyne łącze między światem archetypowym a światem formy.
Mamy, więc za sobą pierwszy i najważniejszy symbol tej karty Kielich, oraz zasłonę, która zasłania (inaczej niż na kartach klasycznych)
całą Kapłankę, niczym sieć. Zauważcie jak Lady Harris pięknie zmieniła w obraz przytoczone wyżej słowa swego Mistrza!
Jej Kapłanka to w rzeczy samej "Dusza światła" !
Przejdźmy jednak do kolejnych symboli i szczegółów.
- Łuk na kolanach Kapłanki - przypomina kształtem harfę,a jej struny- strzały, bo "jest Ona łowczynią polującą za pomocą uroków" (Księga Thota).
- Korona Izydy (Bogini intuicji) i rozłożone ramiona  - nawiązują do Księżyca, który jest jej planetą Kapłanki, a zarazem do wszystkich lunarnych Bogiń, które reprezentuje.
- Wąż Urobos - alchemiczny  symbol wiecznego powrotu, maskotka mędrców - tworzy jakby okulary Kapłanki, co oznacza, że patrzy ona na świat przez pryzmat Mądrości.
-Wielbłąd - symbolizuje poleganie na samym sobie i odnajdywanie właściwej drogi do swojego wnętrza, bo tak jak wielbłąd przemierzając bezkresne pustynie prowadzi nas do oazy, tak Kapłanka przeprowadza nas do światła i zrozumienia  poprzez bezkresne otchłanie naszej Duszy.
- Kryształy u stóp Arcykapłanki - to symbole intuicji, "... która jest niczym wielkie spokojne jezioro - pełne refleksji, powściagliwe, głębokie i zawsze obecne, które czeka, by do niego przybyć i obdarzyć je zaufaniem. " (A. Arrien)
- Owoce i nasiona leżące wśród kryształów - symbolizują tajemnice początków życia, które pozostają w ukryciu i tak jak pod osłoną owocu ukryte są nasion, tak za swoją zasłoną Arcykapłanka ukrywa to cudowne "ziarenko" zwane INTUICJĄ, które raz odkryte i odpowiednio pielęgnowane, kiełkuje i rodzi cudowne owoce. Kapłanka to również inicjatorka, a inicjacja to wszak początek!
Życzę owocnego odkrywania Tajemnic Kapłanki !


ZNACZENIE WRÓŻEBNE wg Lon Milo Duquettea

Działanie na materię tego, co czyste, podniosłe i łaskawe.
Następstwem tego jest zmiana, alternacja (odmienność), rozwój i ubytek, fluktuacja (przypadkowe wahania, nieprzewidywalność).
Istnieje wszakże pokusa, aby dać się ponieść entuzjazmowi. Dlatego jeśli nie zadba się o równowagę, można dostać "bzika".

Cóż, wpatrując się podczas medytacji w Kapłankę Lady Harris, można wpaść w stan swoistej autohipnozy, myślę jednak, że autor w/w słów miał na myśli coś zupełnie innego, używając żartobliwego słowa "BZIK".
Sama nie wiem jak to rozumieć, ale może ktoś z Was mi pomoże ?


AFIRMACJE wg Angeles Arrien

- Głęboko cenię i szanuję istotę ludzką, którą jestem.
- Jestem osobą niezwykle spostrzegawczą i kieruję się własną intuicją.
- Ufam sobie i cenię swą prawość.
     
ORAZ wg Barbary Antonowicz
- Światło w moim życiu rozbłyskuje, bo znajduję je w sobie.
- Odsłaniam przed sobą tajemnicę swojego istnienia.
- Odpowiedzi na wszystkie pytania są we mnie.

Życzę Wam jak najszybszego odkrycia tajemnic Arcykapłanki.
Odpowiedz
#2

superUśmiech
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości