XX Poza iluzje
#1

[Obrazek: EVwBAUhPSonOLMCrsqWFzPbJRdpgQKjZGGTa5lRU...-h228-p-no]


To jest jedyna różnica między snem a rzeczywistością: rzeczywistość pozwala wątpić, sen nie... Zdolność wątpienia jest według mnie jednym z największych błogosławieństw człowieka. Religie są sobie wrogami, gdyż podcinają korzenie wątpienia, a czynią to, gdyż mają ku temu powód: chcą, by ludzie wierzyli w iluzje przez nie głoszone... Czemu ludzie tacy jak Gautama Budda podkreślali, że cała egzystencja - z wyjątkiem obserwującej jaźni, uważności -jest ulotna, utworzona z tego samego materiału, który tworzy sny? Nie twierdzą, że drzewa nie istnieją, że nie ma filarów budowli. Nie zrozum tego niewłaściwie z powodu słowa "iluzja".. Zostało ono przetłumaczone jako złudzenie, ale to nie jest właściwe słowo. Złudzenie nie istnieje, rzeczywistość istnieje. Maya jest dokładnie pośrodku - prawie istnieje. Jeśli chodzi o codzienność, można uznać ją za rzeczywistość. Tylko w ostatecznym sensie, ze szczytu oświecenia, staje się nierzeczywista, iluzoryczna.

Komentarz do karty: Motyl tej karty symbolizuje świat zewnętrzny, to, co jest w ciągłym ruchu, co nie jest rzeczywistością, lecz złudzeniem. Za motylem widać twarz świadomości spoglądającą do wewnątrz, ku ternu, co wieczne. Przestrzeń między oczyma otworzyła się, odsłaniając lotos duchowego rozwoju i wschodzące słońce uważności. Poprzez wschód wewnętrznego słońca rodzi się medytacja. Karta przypomina nam, by tego, co rzeczywiste, nie szukać na zewnątrz, lecz by wejrzeć do wewnątrz. Gdy skupiamy się na tym, co zewnętrzne, zbyt często łapiemy się na osądzaniu: to jest dobre, a to złe, chcę to, nie chcę tamtego. Te osądy zamykają nas w pułapce własnych złudzeń, spania, starych przyzwyczajeń i wzorców. Porzuć umysł napełniony ocenianiem i wejdź do wewnątrz. Tam możesz odprężyć się we własnej, najgłębszej prawdzie. Tam znasz różnicę między snem a rzeczywistością.


Osho
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości