Porównanie-podobne karty
#1

Zakładam wątek , w ktorym mozna wpisywac , jakie karty waszym zdaniem sa do siebie (w zanczeniu) bardzo poodbne

GŁUPIEC = paziki ale najbardziej paz buław, i monet najmniej paz mieczy
MAG = w tej karcie dopatruje sie odrobiny diabła, 7mi i 5mi to takie pozory i celowe sztuczki
KAPŁANKA = odrobine ksiezyca bo przeczucia i intuicja oraz sprawy tajemne, tajemnica
CESARZOWA = najblizej Królowej Monet, toszke Królowa puch
CESARZ = bardzo mi tu pasuje postawa Króla Mieczy
PAPIEZ = troche Król Mieczy i Król Monet jako specjalisci z wiedzą, Krol Puch odrobine jako nauczyciel
KOCHANKOWIE = 2 pucharów to "mali kochankowie"
RYDWAN = rycerz buław
MOC = 8mieczy jako odwaga zrobienia czegos , podjecia kroku..ach cesarz jako konsekwencja i wytrwanie
PUSTELNIK = 4mieczy, wisielec, 2mieczy
KOŁO F = nie mam Oczko
SPRAWIEDIWOSC = troszke as mieczy
WISIELEC = 4mieczy, 2mieczy,
ŚMIERC = nie mam
UMIARKOWANIE = wsielec
DIABEŁ = odrobine mag , 7mi, 5mi
WIEŻA = nie mam
KSIEZYC = troche kapłanka
SŁOŃCE = 3 pucharów ze wzgledu na radość i entuzjazm, optymizm
SĄD = nie mam
SWIAT= nie mam
Odpowiedz
#2

Od siebie dodam:

Mag bardzo koresponduje ze wszystkimi asami (buław, pucharów, mieczy, denarów)
Cesarzowa do wszystkich królowych, najmocniej podobna ta denarowa.
Cesarz do wszystkich królów, najbardziej chyba do K buław i denarów. Poniekąd też Cesarz i 4-ki jako rzeczywistość opatrzona regułami i granicami, stabilna i konserwatywna.
Papież do króla pucharów, ale też trochę do króla mieczy.
Smierć i Wieża jako niszczycielska energia, tylko w trochę innym aspekcie, śmierć jest cicha i robi raz a porządnie, a wieża jest bardziej męska i gwałtowna, niszczy ale nie na amen.
Umiarkowanie i Gwiazda jako karty wytchnienia i spokoju.
Słońce i as denarów jako dobre perspektywy, w ogóle obie jakoś biją złotym blaskiem.
Pustelnik i Wisielec jako karty odosobnienia oraz niezbyt wygodnej sytuacji życiowej, obie zatrzymują czas i obie dają szansę na znalezienie rozwiązania tam, gdzie się go wcześniej nie widziało.
5 pucharów i 8 pucharów jako karty ciężkich, przykrych lub negatywnych emocji, tylko w innym aspekcie, w 5 pucharów jest żal po stracie lub odejściu kogoś/czegoś, w 8 pucharów samemu się odchodzi, ale też jest żal.
Arcykapłanka i Księżyc jako 2 twarze tajemnicy - Arcykapłanka wprowadza, mówi, że tajemnica jest, Księżyc jest jej doświadczeniem.
Swiat koresponduje ze wszystkimi 10-tkami, określa osiągnięcie celu w każdym z żywiołów - 10 buław max energii, 10 mieczy - poznanie dogłębne, 10 pucharów -spełnienie emocjonalne, 10 denarów - sukces materialny dzielony z innymi. 10-tki podobnie jak świat mówią też o zakończeniu z sukcesem i przejściu do następnego cyklu (w sensie jeszcze się nie robi tego kroku, ale już się ma takie perspektywy).
Diabeł i 5 mieczy jako podstęp, wykorzystywanie, złe intencje.
Moc i królowa buław jako atrakcyjne, wysportowane kobiety.
5 buław i 7 buław - obie bardzo ogniste, z widoczną determinacją i elementem walki.
Smierć i 5-tki, a także Smierć i 8-semki - 5-tki to śmierć w każdym żywiole, a 8-mki to karty przemian.
Smierć i 10 mieczy jako zakończenie, "zasztyletowanie" czegoś.
Częściowo Koło Fortuny i Sąd Ostateczny jako ingerencja sił Losu.
4 buław i 6 buław - cieszenie się ze swoich sukcesów; 6 buław i 3 pucharów - świętowanie.
6 mieczy i 8 pucharów - ucieczka, odejście.
Ponadto Księżyc z kartami z dworu pucharów jako dominacja spraw emocjonalnych, zwłaszcza 7 i 8 pucharów.
Arcykapłanka i królowa pucharów - empatyczne kobiety, często wskazują na matkę.
Kochankowie i 2 pucharów jako połączenie przeciwieństw.

Oj myślę, że jeszcze by można szukać analogii Rotfl
Odpowiedz
#3

Ostatnio trochę kontempluję nad kartami RW. Dotychczas zaliczyłem AM - buławy. Zauważyłem podobieństwo między rycerzem buław i 8 buław. 8 buław określa tutaj cechę rycerza - entuzjazm i aktywność, przy czym jest to słomiany zapał - bardzo bardzo chce, ale potem szybko się nudzi i często nie doprowadza sprawy do końca - "łatwo przyszło, łatwo poszło".
Odpowiedz
#4

Dla mnie :
CESARZOWA = dla mnie królowa pucharów.
CESARZ = rycerz monet
PAPIEZ = as denarow, kaplanka.
KOCHANKOWIE = 2 pucharów, 3 pucharow, 10 pucharów (zależy od kart)
RYDWAN = 6mieczy, swiat
MOC = dla mnie bulawy, as bulaw, 3 bulaw.
PUSTELNIK = 4mieczy
KOŁO F = trochę 9 monet jako niespodzianka
SPRAWIEDIWOSC = troszke as mieczy
WISIELEC = 4mieczy, 7 monet, 2 mieczy.
ŚMIERC = 10 mieczy
DIABEŁ = 9 pucharów
WIEŻA = 9 mieczy, 5 mieczy, 5 bulaw
KSIEZYC = 7 pucharow
SĄD = trochę kapłan, pustelnik.
Odpowiedz
#5

Według mnie:

III Cesarzowa i Królowa Monet - mądre, opiekuńcze, przedsiębiorcze kobiety, tylko Cesarzowa jest wg mnie tą starszą i bardziej doświadczoną, bardziej patrzącą na wartości rodzinne, aniżeli Królowa Monet, a ta wydaje mi się znowu bardziej "nowoczesna",jednak moim zdaniem wiele je łączy. 

VI Kochankowie i 2 Mieczy/2 Monet - jako 2 opcje, rozdroże, wybór. 

VII Rydwan i Rycerz Buław - jako ruch, szybkie działanie.

VIII Moc i Królowa Buław - znowu dwie kobiety, które łączy to, że są silne i pociągające, wiedzą czego chcą - choć trochę je też dzieli. 

XII Wisielec i 7 Monet - według mnie są podobne w kwestii samego zatrzymania/wstrzymania sytuacji. 

XVIII Księżyc i 7 Kielichów - iluzoryczność, marzenia, zatracanie się w swojej głowie. 

XIX Słońce i Paź Buław -  w tych kartach upatruję podobieństwa w skojarzeniach z dziećmi, beztroską, zabawą, latem, ciepłem i pogodą ducha. 

XX Sąd Ostateczny i 6 Kielichów - mnie kojarzą się podobnie ze względu na zawartą w tej karcie przeszłość, choć od innej strony i w innym znaczeniu.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości