Pentagram, pentakl
#23

Następna mądra .... tylko wy macie rację ...??? To jest tylko i wyłącznie zwykły PENTAGRAM, nie jakiś tam biały, zielony ... bo co, bo na białym tle jest?? no a jak inaczej pokażesz pentagram?? Rotfl

Le Stelle ja naprawdę myślałam, że kto jak kto, ale ty masz wiedzę na poziomie, sama teraz się ośmieszasz ... Rotfl Oklaski Oklaski

Nie pouczaj mnie i nic nie będę się hamować, nie pasuje ci, to nie czytaj, sama sobie zważaj, już mam dość twojej impertynencji ... wyrażam własne zdanie, za które w pełni ponoszę odpowiedzialność i jeśli uważam, że ktoś coś źle robi, to mam również prawo to napisać, tym bardziej, że przedstawiało się jej informacje, a nasze wypowiedzi czytają też inni, głupotę mam tolerować???

No i po co ja się pytam mam kopiować zdjęcia, ślepa jesteś??

Dla informacji: To co tu Le Stelle pokazała na zdjęciu, to jest zwykły Pentagram i przyjęte jest coś takiego tzw. Czarny i Biały Pentagram... resztę same się domyślcie. WŁAŚNIE PENTAGRAM BIAŁY SAM W SOBIE JEST PENTAKLEM, jako amulet ochronny ... i o tym właśnie jest cała ta rozmowa.
Odpowiedz
#24

A ja Krystyno zwróciłam uwagę, że skoro temat się nadal rozwija, to można go przenieść. Wypowiadając się, chyba dzielę się również moją wiedzą... a że czasem nerwy puszczają, no cóż jestem tylko człowiekiem ... nikogo nie mam zamiaru przepraszać. Mam siedzieć na forum i głaskać każdego po główce, aby skandalu nie wywołać, bo jedna z drugą zniesmaczona jest ... ? tak to działa?
Odpowiedz
#25

Różnica między pentagramem a pentaklem:

Pentagram - Pentagram Biały sam w sobie nie jest pentaklem.
[Obrazek: amulety_pentagramy_pentagram.jpg]

Pentakl:
[Obrazek: depositphotos_49917593-Pentagram-icon.jpg]

Pentagram Biały w okręgu inaczej możemy nazwać pentaklem.
Odpowiedz
#26

Przecież o tym pisałam na początku, może zamiast się zcietrzewiać, warto przejrzeć wszystkie wypowiedzi, zapoznać się z tym co ktoś napisał i prześledzić dyskusję, a nie bić pianę...
Odpowiedz
#27

W takim razie Perełko dlaczego nie zareagowałaś wcześniej, kiedy Barbara zarzucała Zaifnie, że ta nie wie, co pisze?
Odpowiedz
#28

Bo nie wie co pisze, poczytaj od początku i ze zrozumieniem, co chciałam przekazać...
Odpowiedz
#29

Ręce opadają ....
Twój pierwszy obrazek to ZWYKŁY PENTAGRAM
Drugi też jest PENTAGRAMEM lub jak kto woli Pentakl
Oba są BIAŁYMI PENTAGRAMAMI ponieważ, oba mają róg do góry, oba są symbolem białej magi, spełniają rolę amuletu, o czym wcześniej pisałam i ja i perełka ...
Odwrócona jego wersja służy do czarnej magii, a to co ty mi tu próbujesz wcisnąć o kręgu magicznym to jest to:
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]
Teraz widzisz tę różnicę ...
Odpowiedz
#30

Czyli pozostaje tylko zgadzać się w Wami - Perełko, Barbaro - wiecie lepiej. Inaczej jest bicie piany. Pozostaje nam więc jak zwykle rozjeść się każda do własnych zajęć, wspólnego języka nie znajdziemy.

Uważam, że wyróżnienie różowego koloru powinno stanowić pewien hamulec, na co może sobie pozwolić użytkownik względem innego. Autorytet, który teoretycznie przyznaje nadanie różowego kolorku, buduje się nie tylko zalewem informacji - tego autorytetu dobrze rozumianego zabrakło mi w tym temacie. To jedyny powód mojej obecności w tym wątku.

Każdy ma dostęp do Wikipedii, kogo zainteresował temat, mam nadzieję, że zrozumie różnice wskazane przez Zafinę. Oszczędzę sobie dalszych emocji. Pentakli nie muszą tworzyć figury pięciokątne. Zrozumiałam zdanie Zafiny, napisałam, jak należy to zdanie rozumieć.
Odpowiedz
#31

Pentakl/Pentagram wpisany w koło, symbolizuje proces syntezy i ochronę przed zagrożeniami, jest on symbolem religii Wicca.
Ja już też nie mam nic więcej do dodania. Ja prosiłam, aby mi to wytłumaczyła, bo ja jej zdania nie zrozumiałam. Skwitowała to tylko zdaniem cytuję:
"Zdaję sobie sprawę, że pentagram wpisany w okrąg też jest zwany pentaklem, ale to słowo głównie odnosi się do takich krążków jakie pokazałam wcześniej" - i z tym się nie zgadzam.
Odpowiedz
#32

Wierze w podpowiedzi kart..w intuicję..wizje..zdarza mi sie duzo przeczuwac..widziec..czasem.niedowierzam przeczuciom. One jednak sie sprawdzaja..
Odpowiedz
#33

Ja Ciebie, ani nikogo Le Stelle na tym forum nie proszę żeby się ze mną zgadzał, odniosłam się na początku do wypowiedzi Zafiny i proszę mnie nie atakować osobiście i nie sugerować mi niczego, najlepiej jakby każdy popatrzył na siebie proponuję...
Odpowiedz
#34

Chciałabym zaznaczyć jedną rzecz, żeby już wszyscy mieli to czarno na białym - której zaprzeczyć nie można. Otóż na rysunkach zamieszczonych przez Basię nie widnieją pentakle (pentagramy):
barbara40 napisał(a):Odwrócona jego wersja służy do czarnej magii, a to co ty mi tu próbujesz wcisnąć o kręgu magicznym to jest to:

150px-Aemethms.gif (15.38 KiB) Przejrzano 31 razy


150px-Golden_Dawn_Earth_Pentacle.svg.png (15.5 KiB) Przejrzano 31 razy

Jak sądzę Basia o tym wie i te rysunki zamieściła dla porównania.Oczko To co się przede wszystkim rzuca w oczy, to ilość ramion gwiazdy. Na rysunkach zamieszczonych przez Basię są symbole 6-cio ramienne, a pentakl - i stąd właśnie pochodzi jego nazwa - musi mieć pięć ramion. PENTA - w języku greckim oznacza pięć. Pitagorejczycy uznawali pentakl za doskonałość (połączenie 3 i 3, oraz 3 i 2), a ponieważ można było w niego wpisać człowieka, także za symbol człowieka i Wszechświata. Jest to symbol geometryczny, doskonale wymierzony co do milimetra - i stąd wynika jego magiczne działanie. Uśmiech Podobnie ma się rzecz z piramidami, czy też sklepieniami gotyckimi, gdzie wszystko było dokładnie wyliczone. Siła pentagramu wynika więc z mocy liczb, a dokładnie z mocy wyliczeń geometrycznych... zrównoważenia pięciu sił (5 żywiołów, 5 zmysłów), "zebrania do kupy" i zawarcia ich w jednym małym symbolu... cały świat w jednym miejscu - oto pentagram.Uśmiech

Polecam obejrzenie sobie poniższej strony...

<!-- m --><a class="postlink" href="http://mathworld.wolfram.com/Pentagram.html">http://mathworld.wolfram.com/Pentagram.html</a><!-- m -->

[Obrazek: rtEP77Z.gif]

Jak widać - w pentagram "biały", jak wy go nazywacie, jest w środku wpisany również pentagram "czarny"... a wszystko jest kwestią matematyki. Oczko

Pomocny artykuł, gdzie wyjaśniono różnice:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.matematyka.wroc.pl/doniesienia/pentagram-oznacza-wenus">http://www.matematyka.wroc.pl/doniesien ... acza-wenus</a><!-- m -->

Polecam też lekturę artykułu o pentagramach i pentaklach:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.crossroad.to/articles2/2002/carl-teichrib/9pentagrams.htm">http://www.crossroad.to/articles2/2002/ ... agrams.htm</a><!-- m -->

Na pewno każdy się też kiedyś spotkał z rysunkiem zwanym "człowiek witruwiański" autorstwa Leonarda da Vinci - idealne ciało człowieka (oczywiście pod pojęciem człowieka rozumiemy mężczyznę Oczko ) wpisane w pentagram. W tym symbolu człowiek jest wpisany w Świat, a Świat jest wpisany w człowieka... a wszystko jest wpisane w figurę doskonałą, jaką jest koło. Figura mężczyzny wpisana w okrąg i kwadrat zakłada że wysokość człowieka równa jest mniej więcej szerokości jego rozłożonych na boki ramion:

[Obrazek: s2bNJmE.jpg]

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#35

LeCaro, drugi link jest super i wydaje mi się być bardzo pomocny dla innych ... ale z tym trzecim linkiem, powiem ci szczerze, że pierwszy raz spotkałam się z takim tłumaczeniem tej minimalnej różnicy po między Pentagramem, a Pentakl ... dla mnie to jest nadal jasne z tym co powiedziałam wcześniej, z moją wiedzą jaką mam, autor tego wpisu centralnie mówi tu już o tym "Czarnym" Pentagramie i w ten sposób wyjaśnia tę różnicę?? no ja myślę, że to nie do końca tak jest ... i myślę, że trzeba na to zwrócić uwagę.
Super, właśnie tego oczekiwałam w rozmowie ... tłumacz, argumentuj swoją wypowiedź, tym bardziej, że zawsze się o to proszę, zanim mnie nerwy poniosą ... Dziękuję Jednorożec LeCaro Kwiatek Buziak jesteś wielka Kotek
Odpowiedz
#36

Jeśli chodzi o 3 link... może wkleję dla porządku ten fragment tutaj:

According to The Donning International Encyclopedic Psychic Dictionary, the pentagram is the "most powerful symbol of all ceremonial rites…" [this encyclopedia correctly views pentacles as a form of pentagram]. The Encyclopedia ascribed to this symbol the powers of active and passive spiritual "shielding," the "five wounds of Christ," and the notification of "etheric world intelligences."

Eliphas Levi, one of the most influential magicians of the 1800’s, wrote in his massive volume on transcendental magic,

"The Pentagram signifies the domination of the mind over the elements, and the demons of air, the spirits of fire, the phantoms of water and ghosts of earth are enchained by this sign. Equipped therewith, and suitably disposed, you may behold the infinite through the medium of that faculty which is like the soul’s eye, and you will be ministered unto by legions of angels and hosts of fiends."

Dangerous, dangerous stuff. Even the Hermetic Order of the Golden Dawn, in discussing the "Ritual of the Pentagram" (the up-right version) warns against making the mistake of employing the upside-down star, "See that thou doest it not" (italics in original). No wonder Helena Blavatsky, mother of the New Age, wrote in her book, Studies in Occultism, "there are secrets that kill in the arcana of Occultism…" (italics in original). It may seem strange that prominent occultists and occult societies would sound caution when using certain symbols. But understand, these men and women have seen and experienced powerful supernatural forces. And they are in bondage to them.

Going deeper yet, the upside-down star/pentagram has long been recognized as the symbol of Satan. Anton LaVey, author of the Satanic Bible and The Satanic Rituals, lavishly used this symbol in his ceremonies and rituals–most often depicted as the "goat’s head."

The fact that LaVey chose the goat-headed pentagram as the mascot symbol for the Church of Satan is no surprise. As previously mentioned, occult symbols have been used for centuries. In fact, LaVey gives credit to these more ancient occult schools for the role they played in helping him develop his Satanic ritual work,

"Satanic Ritual is a blend of Gnostic, Cabbalistic, Hermetic, and Masonic elements, incorporating nomenclature and vibratory words of power from virtually every mythos." (The Satanic Rituals, p. 21)

(Źródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.crossroad.to/articles2/2002/">http://www.crossroad.to/articles2/2002/</a><!-- m --> ... agrams.htm)

Napisałaś:
barbara40 napisał(a):pierwszy raz spotkałam się z takim tłumaczeniem tej minimalnej różnicy po między Pentagramem, a Pentakl
Autor zamieszcza tu wytłumaczenie z dzieła "The Donning International Encyclopedic Psychic Dictionary" według którego pentakle są forma pentagramu. Opisywane jest to albo jako pięć ran Chrystusa (trochę dziwne), albo też jako 5 żywiołów. Czyli ja to rozumiem tak: pentakl jest figurą czysto geometryczną, natomiast pentagram jest w zasadzie pentaklem, któremu dodatkowo (z racji doskonałości formy) zostały przypisane różne odniesienia magiczne (przypisywanie różnorakich znaczeń poszczególnym ramionom pentagramu). Autor tego artykułu wspomina na przykład że pentagram ma symbolizować panowanie rozumu ludzkiego nad pięcioma żywiołami. Współcześnie może symbolizować doskonałość Świata stworzonego przez Boga - natomiast przypisywanie złych mocy odwróconemu pentagramowi wynika może po prostu z tego, że odwrócony pentagram (jako figura) odwraca jakby porządek Wszechświata. Jak myślicie? Myśli

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#37

LeCaro, ja już wcześniej wspomniałam, że są różne teorie do tyczące tego zagadnienia, generalnie chodziło mi o to, że powszechnie dla laików pentagram ma raczej negatywne znaczenie. Kojarzy się raczej z kultem satanistycznym. Moją intencją było wyjaśnienie tego zagadnienia, aby osoba, która po przeczytaniu tego tematu uzna, iż zechce posłużyć się pentagramem w sobie wiadomym celu, wiedziała o co w tym wszystkim chodzi. Ostatnio na naszym forum dość często, szczególnie nowi forumowicze szukają "cudownych czarodziejskich środków" i w odzewie otrzymują odpowiedzi - oczyszczanie jajem i różne inne "dobre rady"...Sądzę, że jeżeli są już one udzielane dobrze jest wyjaśnić takiej osobie dokładnie o czym się mówi, jeśli ktoś faktycznie takie praktyki uskutecznia i wie naprawdę o co w tym wszystkim chodzi...
Odpowiedz
#38

Jednorożec LeCaro napisał(a):Chciałabym zaznaczyć jedną rzecz, żeby już wszyscy mieli to czarno na białym - której zaprzeczyć nie można. Otóż na rysunkach zamieszczonych przez Basię nie widnieją pentakle (pentagramy) (...) Jak sądzę Basia o tym wie i te rysunki zamieściła dla porównania.Oczko To co się przede wszystkim rzuca w oczy, to ilość ramion gwiazdy. Na rysunkach zamieszczonych przez Basię są symbole 6-cio ramienne, a pentakl - i stąd właśnie pochodzi jego nazwa - musi mieć pięć ramion. PENTA - w języku greckim oznacza pięć. Pitagorejczycy uznawali pentakl za doskonałość (połączenie 3 i 3, oraz 3 i 2), a ponieważ można było w niego wpisać człowieka, także za symbol człowieka i Wszechświata.

Odniosę się tylko do tego - skoro napisałam, że pieczęć Johna Dee może być pentaklem, ale nie jest pentagramem.

Pentagram to kształt gwiazdy pięcioramiennej, tak jak heksagram sześcioramiennej itd. Na temat etymologii słowa "pentakl" (nie pentagram) odpowiedzi udziela Wikipedia, która referuje przytoczoną przez Ciebie Jednorożcu genezę słowa, ale zestawia ją z inną, również możliwą, gdzie utożsamienie słowa z greckim "pente" jest wtórne (co znaczy, że nie należy traktować heksagramu czy innego kształtu wpisanego w okrąg jako jakiegoś "gorszego" pentakla, ponieważ nie ma pięciu ramion):

The Oxford English Dictionary in earlier editions (2nd edition 1989) went on to say that "some would connect it" with the Middle French word pentacol (1328) or pendacol (1418), a jewel or ornament worn around the neck (from pend- hang, à to, col or cou neck).[2][5] This is the derivation the Theosophical Society employ in their glossary:

...it seems most likely that it comes through Italian and French from the root pend- "to hang," and so is equivalent to a pendant or charm hung about the neck. From the fact that one form of pentacle was the pentagram or star-pentagon, the word itself has been connected with the Greek pente (five).[6]


Niezależnie jednak od etymologii, definicja zamieszczona na Wikipedii wskazuje, że nie należy upierać się, że pentakl dotyczy tylko pięcioramiennej gwiazdy, wskazując na historyczne użycie słowa pentakl w odniesieniu również do kształtów zaprezentowanych przez Barbarę. Mamy tam takie zdania:
The words pentacle and pentagram (a five-point unicursal star) are essentially synonymous, according to the Online Oxford English Dictionary (2007 revision), which traces the etymology through both French and Italian back to Latin, but notes that in Middle French the word "pentacle" was used to refer to any talisman. In an extended use, many magical authors treat them as distinct.

oraz

Pentacles, despite the sound of the word, often had no connotation of "five" in the old magical texts, but were, rather, magical talismans inscribed with any symbol or character. When they incorporated star-shaped figures, these were more often hexagrams than pentagrams.

Osobiście użycie właśnie słowa pentakl jako synonimu pentagram w zdaniu, że pitagorejczycy uznawali ją za figurę doskonałą trochę mi też dziwnie brzmi - skoro pentakl to przedmiot magiczny, chyba niepoprawne jest przypisywanie pitagorejczykom takiego kontekstu (skoro ich zainteresowaniami była geometria). Pitagorejczyków interesował pentagram, nie pentakl.

I ostatnia uwaga - drugie z zamieszczonych przez Barbarę zdjęć jako przykłady, które mają nie być pentaklami (bo oczywiście nie są pentagramami), podpisane jest właśnie "pentakl".

link do artykułu: <!-- m --><a class="postlink" href="htps://en.wikipedia.org/wiki/Pentacle">htps://en.wikipedia.org/wiki/Pentacle</a><!-- m -->
Odpowiedz
#39

Tu jest ładnie pokazany tylko jeden aspekt Pentagramu, jest w j. ang. ale sądzę, że nawet laik w tym języku go zrozumie, więc śmiało go polecam
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SDKmV6rogF8&list=PLTAufR8UiTlleWcrZrWb4-DEVE4eIRscc[/youtube]

Pentagram Salomona
[ATTACHMENT NOT FOUND]
[ATTACHMENT NOT FOUND]

Moje wcześniejsze zdjęcia, w które zamieściłam do porównania to są Heksagramy stosowane w okultyzmie i wcale mi się on nie kojarzy z dobrą energią, wręcz przeciwnie, choć jest mu ona przypisywana, ale czy słusznie ... ?? Sami Żydzi, sobie ten znak przypisali stosunkowo nie dawno... w sumie to widzę tu pewną analogię Hitler swastykę sobie przypisał, która do tej pory była symbolem dobrej energii, a Żydów z zamiłowaniem właśnie Heksagramem naznaczał... no ale to jest tylko moje taki połączenie.
Heksagram Salomona
[ATTACHMENT NOT FOUND]
Odpowiedz
#40

Barbórka - super to jest, sama buszowałam dziś po stronach anglo- i francusko- języcznych, można tam znaleźć wiele ciekawych opracowań, ale bałam się przytaczać, żeby nie narazić się na zarzut, że nadużywam koloru...niestety propagowanie wiedzy, zgłębianie problemów związanych z ezoteryką jak widać na załączonym obrazku z wczorajszego dnia budzi tu na forum święte oburzenie, a dociekliwość to rzecz karygodna...
Odpowiedz
#41

Tak, tyko problem jest wówczas, kiedy ty się produkujesz, aby wyjaśnić pewne rzeczy, to i tak, ktoś tego nie rozumie i na swoją modłę to przekręca, wykazuje pełną ignorancję, i nie wiem czy do mnie, czy do tematu ... uznaje, że zna się na rzeczy i myśli sobie, że może iść dalej w swojej edukacji.
Tak właśnie widać to jak ludzie podchodzą w dzisiejszych czasach do Magii i całego zagadnienia, myślą, że zaklęcie rzucą i wystarczy ...
Głaskaj po główce, utrzymuj w nie wiedzy, bo jak widać wysilać się, aby kogoś uświadomić na pewne sprawy, nie warto... a myślę, że czasem trzeba, nie co innych słów użyć, skoro zwykła wiki nie jest zrozumiana. Mi jest nią najwygodniej się posługiwać w mojej wypowiedzi, jest to tylko skrót ogromnej wiedzy, często aby zrozumieć tekst, samemu też trzeba nie co poszukać informacji... no ale po co, to już robić ... wysilać się.
Odpowiedz
#42

Basiu to właśnie próbowałam wyjaśnić w poprzednich postach. A swoją drogą to naprawdę bardzo ciekawe zagadnienie...Dla mnie kolejna lekcja z zakresu ezoteryki...oraz public relations...
Odpowiedz
#43

Chciałam jeszcze dodać, że właśnie Heksagram uznawany jest za odwrotność Pentagramu, który często z dwoma rogami u górze mówi o złej mocy. Heksagramu w okultyzmie używa się do nakładania klątw i nazywa się go "Pieczęcią Salomona", choć w rzeczywistości wydaje się, że nie ma on żadnego z nim związku z Salomonem, czy nawet z Dawidem.
<!-- m --><a class="postlink" href="https://radtrap.wordpress.com/2011/05/13/heksagram-kult-saturna-i-dlaczego-musimy-wystrzegac-sie-magii-czesc-1/">https://radtrap.wordpress.com/2011/05/1 ... i-czesc-1/</a><!-- m -->

[ATTACHMENT NOT FOUND]

To naprawdę jest okrojona wiedza i zachęcam do zgłębiania tematu, zaczynając od podstaw, aby nie mylić sobie pewnych pojęć ...

According to The Donning International Encyclopedic Psychic Dictionary, the pentagram is the "most powerful symbol of all ceremonial rites…" [this encyclopedia correctly views pentacles as a form of pentagram]. The Encyclopedia ascribed to this symbol the powers of active and passive spiritual "shielding," the "five wounds of Christ," and the notification of "etheric world intelligences."

Według Założenia Międzynarodowego Encyklopedii Psychic Dictionary , pentagram jest "najpotężniejszym symbolem wszystkich uroczystych obrzędów ..." [ta encyklopedia prawidłowo postrzega Pentakli jako formy pentagramu]. Encyklopedia przypisuje do tego symbolu uprawnienia czynnego i biernego, duchowe "ekranowanie," " 5 ran Chrystusa", oraz powiadamiania o "inteligencji eterycznego świata". Eliphas Levi, jeden z najbardziej wpływowych magów z 1800 roku, napisał w jego masywnej głośności transcendentalnej magii.

Kolejne przytoczone cytaty odnoszą się już do Pentagramu z dwoma rogami do góry ...

Le Stelle, twój link nie działa, więc nie mam do czego się odnieść Bezradny
Odpowiedz
#44

Oj dziewczyny, dziewczyny Bezradny
Podstawowa rzeczą, której tu chyba nikt nie zauważył, jest to, że ezoteryka nie jest nauką ścisłą. Nie należy zatem oczekiwać ścisłych definicji czegokolwiek z ezoteryki.
Ba! Nawet w naukach ścisłych uczeni spierają się o definicje! Zatem cały ten spór jest lekko bezprzedmiotowy.
Swego czasu interesowałem się talizmanami i amuletami, usilnie próbując znaleźć różnicę między jednym, a drugi gatunkiem. Do niczego konkretnego nie doszedłem niestety :uoee:
Definicji jak mrówków, a każda za najlepszą się mieni Hura W końcu na własny użytek uznałem, że amulet, to przedmiot fizyczny np. woreczek z ziołami, kieł wilka itp. natomiast za talizmany uznałem symbole wypisane na czymkolwiek np. pentagram na papierze, albo słowo runiczne. Odpowiednio dobrane podłoże wzmacnia działanie symbolu. Takem se to zdefiniował i już Tak
W historii tarota spierano się o znaczenie poszczególnych kart, ich kolejność i "właściwy" wygląd. Stad taka różnorodność talii. W innych dziedzinach ezoteryki jest dokładnie tak samo i nie warto czepiać się szczegółów.

Reasumując, bardzo proszę o mniej kategoryczne wypowiedzi, szczególnie Barbarę Paluszkiem
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości