XV - Diabeł (Demon, Szatan)
#1

Karta Tarota Diabeł

Kolejno: Tarot Marsylski, Oswald Wirth, Rider Waite

   

Z tej grafiki można korzystać tylko pod warunkiem podania źródła.
Odpowiedz
#2

Egoizm, egotyzm. Uzależnienie od innych. Materializm. Brak wyobraźni, intuicji, wyczucia. Sukces zyskany w sposób uwałaczający godności. Emanacja niszczycielskiej energii. Niemożność wyzwolenia się spod wypływu kogoś potężnego , silnego. Tyrania. Utrata wolności. Autodestrukacja. Uległość. Brak wiary w wyższe wartości. Sadyzm, okrucieństwo, fanatyzm.
(źródło: J.W. Suliga "Tarot - karty, które wróżą")
Odpowiedz
#3

Wszelkiego rodzaju uzależnienia: od alkoholu, sexu, narkotyków etc.
Diabeł to człowiek, który żyje tylko swoimi przyjemnościami i zachciankami, nie zwracając uwagi na potrzeby innych.
Odpowiedz
#4

DIABEŁ Fatum
Diabeł w języku francuskim Le Diable, a w angielskim The Devil jest piętnastą kartą Wielkich Arkanów. W Tarocie egipskim nazwa tej karty brzmi Demon, a czasem Tyfon, gdyż Egipcjanie nie znali pojęcia diabła. Tyfona uważano za niszczycielską siłę, która utrzymuje zmarłych z dala od nieba, aby ich strącić ostatecznie na ziemię, a tym samym pragnie ukarać ich śmiercią. Na rysunkach najczęściej można ujrzeć dwie nagie osoby przykute łańcuchem do diabła, co ma symbolizować ich niemożność uwolnienia się od diabelskich żądz. Diabeł często swoim wyglądem wzbudza jeszcze większy strach niż Śmierć. Za diabłem kryje się Lucyfer, upadły anioł, który nakłaniał ludzi do odwrócenia się od Boga. Diabeł jest buntownikiem i oskarżycielem. Transgresja prawa była wiec zawarta od początku w prawie jako narzędzie przekroczenia granic. Transgresja prawa jest przyczyna i narządem przekroczenia , ewolucji. W genezie --> pierwsza transgresja fundamentalna jest pożądanie i akt miłosny. Można by powiedzieć ze kreator potrzebuje kreatury aby się w niej przeglądać .( we francuskim réfléchir podobnie jak świadomość refleksyjna "conscience réflexive")Możemy zrozumieć role węża obserwując jego kuszenie jako cześć prawa boskiego. Wąż w Genezie , diabeł, jest instrumentem przebudzenia świadomości, budzi pożądanie , które popycha nas do transgresji. Owoc informacji z drzewa wiadomości dobrego i złego - był prostym pytanie dlaczego ? ono sprawia, że wiesz coraz więcej i jest to ową boską świadomość, która była pierwotnie przeznaczona tylko dla boga ( którego i tak stworzyli ludzie). Diabeł jest środkiem do wiedzy za, która się płaci. Jedno ze źródeł słowa diabeł pochodzi z greckiego " diaballein" co oznacza , separacje , zroznicowanie... DIabel jest wiec arkanem pożądania , sexualności, ale także.. świadomości swoich korzeni. Numer 15 pokazuje nam na nowo powrót piątki , cyfra człowieka w kosmosie przez gwiazdę pięcioramienna w której człowiek się zawiera. Piec ,jest liczba uświadomienia sobie ( papież), piec palców w każdej ręce ...



ZNACZENIE KARTY: może dziwić, że ostatni etap - droga poznania rozpoczyna się kartą Diabła. Ale przecież pokusa towarzyszy nam przez całe życie. Każdy z nas musi próbować walczyć z nią nieustannie. Każda pokusa jest jednocześnie egzaminem, a do diabła przywiązują się ludzie sami przez łatwość podążenia za jego obietnicami. Kto jednak przykuł się do diabła, z trudem potrafi się od niego uwolnić. Można tu odnaleźć proces podobny w swym mechanizmie do nałogu. Ale nie należy zapominać, że w diable tkwi olbrzymia siła napędowa. Siła, która eksplodując często osiąga przeciwieństwo tego, czego diabeł pragnie. "Zła" siła stwarza też dobro - Dlatego symbolizuje ona skumulowaną ,energię, której należy użyć, a która pragnie wystawić nas na próbę. Najważniejszą mądrością tej karty jest stwierdzenie, że nie ma w życiu nic, co nie podlegałoby sprawdzianowi. Karta pokazuje także, że droga z niebios na ziemie jest krótka. W diable przekazano więc prastary symbol pełnego wyzwolonego życia, idącego za instynktem.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: dąb, wielowiekowy i silny, stawiający czoło burzom i wichrom, zostanie pewnego dnia spalony przez jedną błyskawicę. Człowiek, który nie zdobył klucza do Przeznaczenia, nie jest w stanie wyciągnąć z tego przykładu żadnej nauki na temat bezowocności swej mądrości i mocy. Diabeł przedstawia zasadę działania duchowego, które usiłuje przeniknąć materię i otoczyć się nią w celu materializacji. Symbolizuje wielki postęp, gdyż będąc symbolem zła, jest równocześnie symbolem triumfu. Karta ta otrzymała nazwę Diabeł, ponieważ przedstawia ona człowieka działającego w planie materialnym bez oparcia duchowego. Człowiek, który nie rozwija swej duchowości, ulega pokusom przekraczania prawa moralnego (kosmicznego) i podążania za swymi instynktami. Karta ta oznacza powodzenie w sferze materii dzięki własnemu wysiłkowi, rozsądkowi, albo przez zdanie się na fatum. W każdym przypadku Diabeł jest kartą rebelii, siły potężniejszej niż rozum, a więc niebezpiecznej. Jest to karta niezależności, potęgi twórczej, ale także uzależnienia i przymusu. Diabeł wyraża również iluzję, urzeczenie, przede wszystkim zmysłowe. Diabeł rządzi materią, planem fizycznym (plan mentalny poddany jest Pustelnikowi, duchowy Papieżowi).

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: potężna, egoistyczna siła, pycha. Niestałość, nałogi. Brak kontroli, złe impulsy, zmysłowość. Natura impulsywna, instynktowna, ujawnia wyraźną dominację materii nad duchem. Egocentryzm, zdolności manipulowania, moc sexsualna, buntowniczość.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: jest to karta sił wyższych, czasem instynktów które tłumią wolę. Karta ta narzuca decyzje i fakty, przeciwko którym nie ma sensu się buntować. Mądrość radzi poddać się im i czekać na rezultaty. Chociaż może to być szkodliwe dla ewolucji duchowej, często bywa korzystne dla spraw materialnych, fizycznych albo zmysłowych. Karta uroku, powabu, wyzwala silną energię seksualną. Zależnie od położenia oznacza:

- przyciąganie fizyczne między dwiema osobami;

- osobę powabną, ale niebezpieczną; despotyczną albo egocentryczną; - związek dwóch osób oparty na sile i dominacji.

Zapowiada ślepą namiętność, której nic nie powstrzyma. Można dla niej popełniać głupstwa i niegodziwości, ale przyjemność, którą, się z niej czerpie, zaspokaja najgłębsze pragnienia. Seksualność, zbliżenie płci, pasja, namiętność, twórczość, bogactwo, egocentryzm. Diabeł odbiera wszelką kontrolę nad sobą, przynosi zależność od sił, którym trudno się oprzeć i które najczęściej pochodzi od diabła. W rozkładzie oznacza myśli i działania niskie, które degenerują fizycznie lub moralnie.
źródło -internet
Odpowiedz
#5

DIABEŁ
XV


Na karcie widnieje postać częściowo ludzka, częściowo zwierzęca - zazwyczaj tułów należy do kobiety, zaś nogi do kozła lub smoka. Często na dolnej części ciała widnieją łuski, a postać ma rogi i skrzydła. Czasem oprócz postaci diabelskiej, na karcie widoczne są dodatkowe, mniejsze postaci ludzkie, przymocowane sznurem do postumentu, na którym stoi centralna postać.

Zachwianie wiary, mściwość, złość, podstęp, choroba, wypadek, słabość, nałóg, strata wiary, przekleństwo, przemoc, chytrość, złodziejstwo, napad, oszustwo, samolubstwo, egoizm, nadmierna pobłażliwość, plotkarstwo, kombinacja.

Karta Diabła ogólnie symbolizuje zło we wszelkiej postaci. Oznacza ona niemoralne postępowanie, zniszczenie, nienawiść, krzywdzenie innych. Karta jest także kojarzona z materialistycznym podejściem do życia, uzależnieniami. Daje znać, że jest się w niezdrowej, bezproduktywnej sytuacji.

Bożek, bo tak jest również nazywana ta karta, nie odmawia niczego i nikomu, lecz problem w tym, że nie robi tego za darmo, a stawką jest dusza człowieka. Diabeł jest wprawdzie hojny, ale spełnia obietnice tylko częściowo, nie do końca. Zachęca również do działań, które są niemożliwe do spełnienia. Wydaje Ci się, że możesz sobie na wiele pozwolić, myślisz, że uśmiechnęło się do Ciebie szczęście, czujesz wielką moc, możesz przenosić góry, jesteś geniuszem. Wszystko to są pozytywne aspekty tej karty. Na tym jednak to się kończy. Czas, który wykorzystasz aby użyć swego geniuszu, mocy jest bardzo zagadkowy, musisz się dobrze zastanowić komu to ma służyć i jakie będą szeroko pojęte skutki użycia nieznanych Ci być może sił. Z przeznaczeniem wygrać nie można.

Na początku układu, ostrzega przed wypadkiem (samochodowym, w pracy lub koło domu). Jej głównym zadaniem w tej pozycji jest uświadomienie wróżącemu potrzeby większej koncentracji. Istniejące problemy osłabiły go i przyciągnęły ku niemu niebezpieczeństwo. Jeżeli jednak wróżący uwierzy w siebie i w poprawę, szansa ominięcia tego niebezpieczeństwa jest bardzo duża. Jeżeli karta reprezentująca wróżącego znajduje się przy karcie Diabeł będzie to oznaczało, że wróżący będzie bezpośrednio winny spowodowania wypadku. Jeżeli natomiast inna karta będzie w pobliżu, karta Diabeł będzie informowała o koncentracji na innych dlatego, że to ktoś inny będzie winien grożącemu niebezpieczeństwu.

Jeżeli ukaże się pośrodku układu, ostrzega przed niebezpiecznymi ludźmi, którzy próbują lub będą próbować zniszczyć, zaszkodzić, uzależnić lub w inny sposób skrzywdzić wróżącego. Przyszedł czas uczciwego przeglądu istniejących związków w życiu. Sugeruje zaprzestanie uległości i akceptacji nieprzychylnych, nieuczciwych czy manipulujących ludzi, związków, sytuacji i poleca natychmiastową separację, jeżeli wróżący chce uniknąć strat i cierpień.

Na końcu, informuje o grożącym niebezpieczeństwie w sprawach finansowych i zawodowych. Osoba wróżąca sobie powinna być bardzo ostrożna i powinna unikać w tym czasie inwestycji finansowych, pożyczek, większych wydatków. Diabeł w tej pozycji ostrzega także przed kradzieżą. Co do spraw zawodowych jest to ostrzeżenie przed możliwością utraty pracy lub pozycji spowodowanej negatywnym lub podstępnym działaniem kogoś z otoczenia. Dyplomacja i ostrożność jest jednak w stanie pomóc wróżącemu - w uniknięciu krążącego zła.

Diabeł jest pierwszą kartą Arkanów Większych, która w pozycji negatywnej ma pozytywne, a nie negatywne znaczenie. Dlatego, jeżeli ukaże się w układzie w pozycji odwrotnej, uśmiech powinien pokazać się na twarzy wróżącego, ponieważ zły okres już mija, łańcuch niepowodzeń został zerwany, wróżący jest albo będzie w stanie uniknąć strat, niebezpieczeństwa, wyzysku, kradzieży, pokona nieśmiałość, strach i zachłanność, powróci do wiary w Boga, w dobro, w uczciwość, i w siebie. Usamodzielni się, odsunie od siebie ludzi nieprzychylnych i złych. Okres nieszczęść i nieprzyjemności minął. Nadchodzi czas zadowolenia i poprawy.
źródło :internet
Odpowiedz
#6

Witam

Chciałam Wam zaprezentować znaczenie pewnej karty. Które wiele z Was zapewne może przeczytać w pierwszym lepszym podręczniku Tarota.
Ale jednocześnie chciałam podsumować coś co mi się wydaje powszechnym coraz bardziej w Polsce zjawiskiem które - mam wrażenie - należy zaszczycić krytyką.
Mowa o karcie 15 - Diable, bądź w niektórych taliach - Demonie.
Symbolika karty w taliach średniowiecznych była zwiazana z wyobrażeniem Diabla jako - funkcjonującego już podówczas w ludowych wierzeniach - koźlopodobnego stwora kojarzącego się z ekscesami seksualnymi, wiodącego parkę więźniow - mężczyzne i kobietę, nagich, w łańcuchach.

Symbolizuje ekscesy seksualne, perwersje,zło, okrucieństwo, zagrożenie, manipulacje (również te z różnych kościołów i religii), podległość i wymuszenia, gwałty i molestowanie (nie tylko seksualne?), czasami sekciarstwo, podłość, zło...
Obecność jednocześnie meskich i żeńskich genitaliów w Tarocie Marsylskim (stwora ta ma kobiecy biust i męskiego penisa) świadczy o nienaturalności, hemafrodytyźmie, niedorozwoju.
Również wady psychologiczne, jak: egoizm, materializm,sadyzm/masochizm ,brak wyższych wartości (moralnych) "niesprawiedliwe" cierpienie,zagubienie, (auto)destrukcja
ból zadany przez kogoś (uwaga: tu jest jeszcze parę innych kart), maltretowanie.
Odwrócony (podaję wg. klasyka tematu w Polsce J. Suligi w nawiasie mój komentarz):
zrzucenie na innych odpowiedzialności, [ucieczka moralna], nadużycie siły, [rozwiązanie problemu za pomocą przemocy], wybawienie z opresji, pobyt w szpitalu, nieoczekiwane wyjaśnienie, wybawienie.

Opiszę za to - a może zacytuję interpretacje od których mi się scyzoryk w kieszeni otwiera.Stosowane w szczególności w układach partnerskich.

'[Karta] Diabła - dopasowanie w sferze fizycznej, seksualnej - super'
'Diabeł - namiętność, seks (...)(autorka 'podaje' znaczenie- gdzie ona to wyczytała?)'

Małym usprawiedliwieniem w tym zakresie jest fakt że Diabeł - jako symbol odpychanej, ciemnej ludzkiej strony był
jednocześnie już w 18 wieku czyli pod koniec działań Inkwizycji - spadkobiercą innych cech i symboli, zepchniętych przez politykę Kościoła - symboliki bożka Pana, pozostałości kultu fallicznego na terenach europejskich, który zasymilował sie i nie został zaatakowany przez panteizm, jeno zyskał nową formę - i pozostałości podstawowych symboli kultów pogańskich - jelenich rogów i półksiężyców, które w czasach współczesnych wydawcy
Tarota Marsylskiego kojarzyły się juz tylko z ciemnotą i ludźmi pokroju Salvadore'a z 'Imienia Róży'.

W Tarocie natomiast jest to jedyna karta negatywna, przybierająca w większości przypadków złe znaczenie - i jako taka funkcjonować musi.

Ognisty (dosłownie) kochanek to w Tarocie na ogół symbolika Króla Buław, baraniego Cesarza ale nie... Diabła
znaczącego na ogół fobie, instrumentalne traktowanie seksu, perwersje typu sado - maso w "NAJlepszym" wypadku.No i zabójstwa czy gwałty.

Obok Wieży i paru innych sygnalizuje kłopoty klienta, a nie nagłą gotowość seksualną, przeciwstawianą 'nudnym ' charakterom książąt z bajki jak Król Kielichów czy 'materialistów' typu Władca Monet.
Cesarza w ogóle się pomija w sprawach seksu, a przecież to symbol prokreacji, znak Barana i symbol męskości, Marsa, a więc i agresji i męskiej zawziętości w walce o kochankę, oraz rywalizacji. Jeżeli natomiast tą funkcje miałby przejąć Diabeł, to od dziś Botox jest symbolem zdrowej cery.

Kochane, nie dajcie się zatem zwabić Diabłom - kochankom, oszukańcom bo miłe nasze panie koleżanki
naczytały się Chmielewskiej (mąż głównej bohaterki miał co prawda ksywkę "Diabeł" i był o dziwo
policjantem na wlaściwym miejscu w jednej części, ale oszukał i porwał jednak własną żone w którejś z następnych)!!!A?

Pewno będziecie na mnie źli/złe ale powiem szczerze że gdy widzę podobne -a nagminne- interpretacje... "Diabeł" mnie bierze.
Zainteresowanym i niewyżytym literacko polecam "Czarownice z Eastwick". Tak notabene - 'kastrację' innych kart
Tarota, jak królowie, Cesarz, a nawet Rycerze można by również przypisać naszemu bohaterowi Oczko - być może - tym razem ukrywającego się pod postacią feministki-lekarki, albo 'inkwizytora' przypominającego naszym koleżankom- wiedźmom jak powinna podejść do 'tych spraw 'PRAWDZIWA' czarownica.
Odpowiedz
#7

Camaretto, dla mnie karta Diabeł, to głównie wszelkiego rodzaju uzależnienia, tak od ludzi, miejsc, jak i słodyczy czy narkotyków itp. itd.
Poza tym seks, który nie idzie w parze z uczuciem, typowy numerek w aucie, to może być nasz sąsiad znęcający się nad zwierzakiem, to może być nasz mąż psychicznie nas dołując, w każdym razie dla mnie to jest często spotkanie/impreza zakrapiana suto alkoholem, to wreszcie sutenerstwo.
W miłości jeśli wychodzi Diabeł, to uciekać jak najdalej bo to nic dobrego nie znaczy, może uzależnić nas od siebie psychicznie lub fizycznie (seks), a jeszcze lata na boki, a my cierpimy, to matnia, w której tkwimy, to wreszcie wszelkiego rodzaju toksyczne związki, w finansach dla mnie pokazuje oszustów, manipulantów lub sami prowadzimy lewe interesy.

A to co piszą niektórzy.....
Czasem czytam w jednym źródle że jakaś karta ma znaczenie pozytywne, a w innym ta sama już jest nie taka miła.
Odpowiedz
#8

Ja sie zgadzam z camaretto, Diabeł to zła karta, taka była od początku. wyjątkowo może byc zneutralizowany przez pozytywne karty sąsiednie, ale na pewno nie jest to dobra karta w ajkimkolwiek sensie np. wspomnianego dopasowania seksualnego. chyba że chodziło o to, iz ci dopasowani po prostu lubią sie pieprzyc jak zwierzęta, a uczucia tylko im przeszkadzają w tym. Wtedy tak, są dopasowani :twisted:
To samo zauważam w karcie tarota Śmierć. następuje relatywizacja jej znaczenia na rzecz "przemiany" ale nikt nie powiedział, że to będzie przemiana na lepsze. Śmierc symbolizuje koniec i już, a jak coś sie skończy, to i owszem nowe nadchodzi. Śmierć to też nieprzyjemna karta i bolesna przemiana, a nie wiem czemu nadaje się jej pozytywny wydźwięk. :roll:

Mam wrażenie, że te nowe znaczenia kart tarota wymyslaja wróżki pocieszycielki, one nawet w Demonie ujrzą pozytywne cechy. Za wszelką cenę chcą dac pozytywny przekaz (zamiast porady) i wszystkie karty Tarota okazują się pozytywne, nic złego nikogo nie spotyka przecież, a telewizja kłamie :sarcastic:
Odpowiedz
#9

Maire, zwrócilaś uwagę na Diabła w codziennym zyciu, nic dodać nic i ująć. Nie zawsze robi sie rozkład dla ofiary przemocy seksualnej. Słusznie zauważasz, że należy na ogół uciekać jak najdalej...
Przytoczę może historię pewnej osoby, która zdarzyła się nie tak dawno temu w moim sąsiedztwie. Pewna pani mając kłopoty zre swoim mężem alkoholikiem rozwiodła się. Nacierpiała się kobieta co niemiara -przemoc, libacje, te sprawy. Romantyczka, pracująca po szkole aktorskiej aczkolwiek nie pięękność kobieta nie chciała długo zostać sama. Alkoholu nie wyrzucała na bruk, aczkolwiek sama niewiele piła - lubiła tylko się bawić, no i chciała być tolerancyjna. Niedługo po tym poznała romantycznego faceta... no, miał jedną niewielką wadę, ale był 'zaszyty'.... :mrgreen:
Resztę można dopisać :suicide: :twisted:. Rok po ślubie w jednej z kultowych, bohemiarskich miejscowości szanowny małżonek nie tylko zaczął pić, ale ...i ją bić. Kiedy to zaczęła (pewno znowu) opowiadać sąsiadom o swoim ciężkim losie, no i sama zaglądać do kieliszka.
Nie wiem, jak potoczyły się dalsze losy tej pary ale to coś takiego jak opisujesz, wydaje mi sie... :drag:
Odpowiedz
#10

"Diabeł jest pierwszą kartą Arkanów Większych, która w pozycji negatywnej ma pozytywne, a nie negatywne znaczenie. Dlatego, jeżeli ukaże się w układzie w pozycji odwrotnej, uśmiech powinien pokazać się na twarzy wróżącego, ponieważ zły okres już mija, łańcuch niepowodzeń został zerwany, wróżący jest albo będzie w stanie uniknąć strat, niebezpieczeństwa, wyzysku, kradzieży, pokona nieśmiałość, strach i zachłanność, powróci do wiary w Boga, w dobro, w uczciwość, i w siebie. Usamodzielni się, odsunie od siebie ludzi nieprzychylnych i złych. Okres nieszczęść i nieprzyjemności minął. Nadchodzi czas zadowolenia i poprawy."

Czyli w pozycji odwróconej mogę interpretować ją jako coś pozytywnego? Bo spotkałam się z kilkoma wersjami...

Kto pyta, jest głupcem przez pięć minut. Kto nie pyta, pozostaje nim do końca.
Odpowiedz
#11

No to chyba niezupelnie jest tak do konca z tym odwroconym DIABLEM. Duzo , mysle, zalezy jak to czujesz, jak sie umowilas z kartami lub jakie karty stoja obok. Moze byc jakis aspekt pozytywny ale nie musi. W talii Etteilli w poz. prostej karta Diabla ma slowo klucz "Przemoc" a w poz. odwroconej "Slabosc" co moze oznaczac zle cechy lub uzaleznienia(na przyklad).
Odpowiedz
#12

To jest karta Diabeł z talii, którą używam, staram się czytać z obrazów, jeśli nijak mi to nie idzie podpowiadam intuicji kilkoma słowami z książki.
Dla mnie ta karta ma dwa podstawowe bardzo ogólne znaczenia:
1. W położeniu prostym)- uwiązanie, uzależnienie, niewola i czarne myśli. To toksyczny związek, grupy przestępcze ludzie uzależnieni. Są przywiązani łańcuchami do postumentu na którym siedzi diabeł.
2. W negacji- możliwość zerwania wszelkich "powrozów"/"łańcuchów", które nas wiążą i ograniczają, przecież ręce nie mają związane, więc zawsze mogą zdjąć z szyi obrożę z łańcuchem, nie muszą bezwolnie stać. Jeśli tylko znajdziemy w sobie siły możemy zerwać toksyczny związek, zerwać z nałogiem, a nawet pozbyć się lenistwa, jednak musi do nas dotrzeć, że możemy to zrobić. Robimy to, porządkujemy swoje życie i tu widzę kartę odwróconą.
Odpowiedz
#13

Ja inaczej to widzę- Diabeł w poz prostej - daje możliwość zerwania więzów, choć trzyma mocno. W negacji już nie, energia jest zablokowana i stoi niczym woda w cuchnącym stawie. Ale to pewnie kwestia przyjętej konwencji, więc jak kto czuje, tak jest.
MUśmiech
Odpowiedz
#14

ma_ewa01 napisał(a):Ja inaczej to widzę- Diabeł w poz prostej - daje możliwość zerwania więzów, choć trzyma mocno. W negacji już nie, energia jest zablokowana i stoi niczym woda w cuchnącym stawie. Ale to pewnie kwestia przyjętej konwencji, więc jak kto czuje, tak jest.
MUśmiech

MA-EWO mam podobne zdanie, tylko ja nie odwracam kart, uznaję tylko ich pozycje prostą i w moim wypadku od rodzaju pytania zależy, czy objawią się
cienie, czy blaski danej karty.
Diabeł jest jedną z tych kart, która tych blasków ma niewiele...........
Ale to pewnie kwestia przyjętej konwencji, więc jak kto czuje, tak jest.[/quote] Oczko Lol Lol Lol
Odpowiedz
#15

Cytat:MA-EWO mam podobne zdanie, tylko ja nie odwracam kart, uznaję tylko ich pozycje prostą i w moim wypadku od rodzaju pytania zależy, czy objawią się
cienie, czy blaski danej karty.
Diabeł jest jedną z tych kart, która tych blasków ma niewiele...........
Ale to pewnie kwestia przyjętej konwencji, więc jak kto czuje, tak jest.
Oczko Lol Lol Lol

Ja tez nie odwracam, ale czasem się " sama " odwróci... A co do blasków Diabła, warto uważać, żeby od nich nie oślepnąćUśmiech.
Te blaski bowiem to takie mamidła i łatwo stracić orientację niestety... pasja, która uzależnia, zabiera czas i pieniądze, namiętność, która ubezwłasnowolnia i uwiązuje, chora miłość, przyjemność prowadząca do zatracenia i utraty kontroli... nałogi, uzależnienia, wewnętrzne przymusy... Cienka granica, kruchy lód... Strach... panika, poczucie niskiej wartości, lęk przed odrzuceniem i uleganie manipulacji, bezsilność, poczucie braku sensu, tracenia gruntu pod nogami... Tiaaa.... Diabeł to potrafi człowieka zakręcić....
MUśmiech
Odpowiedz
#16

DIABEŁ
Inną nazwą jest Typhon. Odpowiada mu pojedyncza litera hebrajskiego alfabetu, Samek, której wartość liczbowa wynosi 60. Astrologicznym znakiem jest Strzelec, a miesiącem listopad. Hieroglifem Diabła jest strzała, podobnie jak przy Rydwanie, ale tym razem leci ona po powierzchni koła, ma okrężny ruch. Jest to broń, z którą człowiek bezwzględnie spotka się przy przejściu od wewnętrznego punktu koła do punktów płaszczyzny, znajdujących się po drugiej stronie. Ma to podwójny wymiar – z jednej strony paraliżuje istotę ludzką w fatalistyczny sposób, z drugiej zaś w równie fatalny sposób trzeba się nią posłużyć przeciw innemu człowiekowi. To jest ciągły, nieustanny wir, wewnątrz którego nie ma życia, nie ma ruchu w żadnym z planów. Pojęcie nieprzekraczalnego koła zrodziło idee przeznaczenia oraz nieuchronnego losu, jasno i wyraźnie opisujących granice kręgu, wewnątrz którego człowiek może swobodnie działać. Najogólniej mówiąc, symbolika Demona mówi o przeznaczeniu, szansie; nieuchronnym losie, wyniku upadku Adama-Ewy. Diabeł ukazuje nam królestwo Tabu, utworzoną przez kulturę i odrzucaną cienistą stronę naszej natury, która obarcza każdego z nas za sprawą wychowania w konkretnej kulturze. Zatem jest to rdzeń naszej indywidualności, którego nie możemy się pozbyć i którego tak naprawdę nigdy nie ujarzmimy. Budzi strach, że możemy utracić duszę wydając ją pastwę dzikiej, zwierzęcej siły. To bardzo istotny arkan rozróżniania. Osobowość Diabła stanowi potężna, egoistyczna siła, pycha, nałogi, brak kontroli. Jego natura jest impulsywna, ujawnia wyraźną dominację materii nad duchem. W znaczeniu użytkowym jest to karta wyższych sił, tłumiących wolę. Będąc nierzadko szkodliwą dla spraw duchowego rozwoju, jest korzystna dla wszelkiego rodzaju materialnych, zdrowotnych czy seksualnych spraw. Zapowiada ślepą namiętność, zbliżenie płci, utratę wszelkiej kontroli nad samym sobą.
żródło - internet
Odpowiedz
#17

W Diable każdy widzi to, czego się boi i co jest jego ciemną naturą, przed którą (i słusznie, moim zdaniem) ucieka. Stąd tak rozległa symbolika znaczeń tej karty. To takie lustro, w które boimy się spojrzeć, ale czasami nas kusi. Choć ma to i dobre strony, bo nie znając siebie, popełniamy w życiu wciąż kolejne błędy. Tak ja widzę tę kartę i zmierzenie się z nią.

Nie zrozumiałam, co miałaś na myśli camaretoo pisząc o taliach średniowiecznych. Chodzi ci o talie o tematyce średniowiecznej czy talie pochodzące z tego okresu?

Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz
#18

Diabl to tez pewna przewrotnosc, zdarzenia i sytuacje, ktore wygladaja z poczatku pomyslnie, a tu nagle niemila niespodzianka
to takze, gdy pozornie chcemy dobrze - sytuacja obraca sie przeciw nam, wychodza na wierzch rzeczywiste inetncje, pobudki blokujac dojscie do celu badz bladzenie w drodze, manowce
przy karcie Diabel maja zastosowanie powiedzenia "licho nie spi", "diabel przykryl ogonem", "dobrymi checiami pieklo wybrukowane"
- taki "zlosliwy chichot" losu...
Odpowiedz
#19

U mnie Diabeł wychodzi jako 'zniewolenie': nie moge sie uwolnic, ktos przejmuje wladze nade mna, ktoś mnie ogranicza, ale wprowadza też uczucie lęku - karty mówią... będę się bał, będę widział że ciężko mi swobodnie podejmować decyzje. Diabeł częsciej (statystycznie) wychodzi mi w pyt. o pieniadze. To wowczas złe pieniadze: kontrakty ktore prowadza do ograniczen, a nie lukratywnych efektow, to pieniadze z niczystego zrodla, to uzaleznienie od pieniedzy. Diabeł to także seks - wychodzi mi jako relacja wyprana z emocji, a pelna czystej chuci, niezdrowa.
Jest dla mnie tez kartą glosnego 'uwaga!' jest ktos lub cos co pokrzyzuje twoje plany, manipulant, oszust... strzez się go
Fobia... diabeł wychodzi tez u mnie jako fobia, lęk fobiczny, ale tez lęk życiowy...
To piękna karta, mimo ze wyglada zwlowrogo - bo mowi wprost,przestrzega przed innymi, zlem, ograniczenie, a czasem uswiadamia nam naszego wlasnego diabła, wytyka lęki, fobie... konfrontuje nas samych z jakas nasza slaboscia.
Odpowiedz
#20

Diabeł, zwany tez Demonem czy Szatanem, Buntownikiem, Szalenstwem albo Przestroga, oznaczony jest liczba 15.
Jest to karta niesamowicie bogata znaczeniowo, ale bogactwo jej znaczen to masa skrajnosci. Ja zazwyczaj widze Diabła pozytywnie. To karta namietnosci, romansów, uwiazanie miłoscia, ale w dobrym znaczeniu tego słowa, to wreszcie– seks. Ale bywa tez Demon karta kradziezy, oszustwa, hazardu, niewdziecznosci. Ukazuje nałogi, leki, depresje, uwikłanie w struktury mafijne czy sekty, wreszcie uzaleznienie od narkotyków, fanatyzm (w jak najszerszym rozumieniu tego słowa), rozrywkowe towarzystwo. Diabeł to tez pieniadze. To karta mówiaca, ze Pytajacy nie zazna biedy, ze pieniadze sa koło niego lub beda, w zaleznosci od pytania.
Demon jest karta zauroczenia, zniewolenia, pełnego namietnosci udanego zwiazku. Wrózy tez powodzenie w interesach.
Czasem oznacza wiezienie, czasem dyplomacje. Gdy pojawia sie w przełozeniu kart, a pytanie dotyczy zwiazku – wskazuje romans lub bardzo silna wiez, zarówno duchowa jak cielesna. Diabeł w rozkładach pytajacych o zdrowie sygnalizuje zaburzenia snu,
naduzywanie lekarstw, narkotyki, czasem choroby psychiczne.''
Odpowiedz
#21

Izabela Podlaska napisał(a):Choć ma to i dobre strony, bo nie znając siebie, popełniamy w życiu wciąż kolejne błędy. Tak ja widzę tę kartę i zmierzenie się z nią.
No to zmierzmy, przy okazji wymiany dyskusji o tej karcie. Think A`propo błędów .Ja droga Izo zauważyłam akurat coś co, pozwolę sobie ując w krótkim zdaniu " diabeł tkwi w szczegółach ".
W tym wyjątkowym przypadku pozwolę sobie na PW do Ciebie , celem uściślenia jednej kwestii w publikacjach .

Platon  cyt . : ” Ob­serwuj, słuchaj, rzad­ko osądzaj i nie chciej za dużo „.
Odpowiedz
#22

dla mnie jako karta dnia pokazała dwa 2 razy wypadek samochodowy w pracy, bądź blisko domu... uważajcie
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości