32 Księżyc
#1

Księżyc w książkowych opisach często łączony jest z intuicją, duchowością, ogólnie ezoteryką. Ukazuje świat duchowy. Wielu wróżbitów ukazuje tą kartę jako pozytywną, mówiącą o zaszczytach, sławie, powodzeniu finansowym itd. Czy aby na pewno? Księżyc to także tajemnica, niedostrzeganie czegoś. Zwróćmy uwagę na chmury, które go okalają. W każdej chwili księżyc może za nimi zniknąć, ukryć się. Tak samo nie dostrzegamy go w dzień, jednakże to, że go nie widzimy, nie oznacza, że go nie ma. Jest cały czas, jednak niewidoczny dla naszego oka. Tak więc, księżyc wskazuje na tajemnicę, sekrety, coś czego nie dostrzegamy. Ktoś np. może nie mówić nam całej prawdy w związku, w pracy itd. Księżyc oznacza też cykle, więc może mówić o powracaniu do punktu wyjścia, ktoś kręci się w kółko, nie zmieniając swojego postępowania, np. Pani, która ciągle powraca do starego związku, wiedząc już co on ze sobą niesie. Może być to też powracanie myślami. W zdrowiu wskazuje na sprawy kobiece, miesiączkę, ale również może być to osoba nazbyt marzycielska, czasami sugeruje też problemy z przemianą materii. Księżyc pokazać też może manipulatora, w końcu kieruje pływami i często wpływa na ludzkie nastroje w zależności od tego czy jest np. nów, czy pełnia. Może też pokazywać osobę odizolowaną, zamkniętą w sobie, introwertyczną. W pracy może mówić o jakichś lewych interesach, o czymś o czym nie mogą dowiedzieć się inni. Jeśli chodzi o nas samych to w pracy moim zdaniem jest to błąkanie się w kółko, brak pewności tego co chcemy robić w życiu. Mówi, też o nieprawdziwych informacjach, czyt. kłamstwie. Jest to też symbol nałogów i wszelkiego rodzaju uzależnień - np. błędne odbieranie rzeczywistości po narkotykach. Księżyc to energia żeńska, energia matki, w połączeniu z bocianem może wskazywać na ciążę, w końcu dziecko jest w łonie matki, ale my go jeszcze nie widzimy. To tyle co do moich spostrzeżeń z księżycem, jeśli ktoś ma coś do dodania, będzie mi bardzo miło Uśmiech
Odpowiedz
#2

Skinny, ja sie w przypadku lenormandow sklaniam jednak do tego popularnego wsrod wrozbitow znaczenia ksiezyca, zwyczajnie dlatego, ze od niejasnosci i problemow w tej talii jest karta 6 Chmury. Ale w ogole w przypadku lenormand nie interpretujemy kart pojedynczo ale w polaczeniach. Czyli jesli sie nam ksiezyc polaczy z karta 6 chmury to bedzie to nabierze znaczenia jakiego podales. Jesli ustawi sie kolo Slonca bedziemy mogli mowic o slawie. Jesli kolo Serca pokaze romantyczne zakochanie, itd Uśmiech

Takie jest przynajmniej moje spojzenie na odczyt kart lenormand Uśmiech
Odpowiedz
#3

Tak, oczywiście w parach już znaczenia się zmieniają, jednak samo spojrzenie na kartę księżyc (oczywiście według mnie), jest właśnie takie. Od zawsze księżyc sprawdzał mi się właśnie jako coś ukrytego, czy to w tarocie czy w lenormand u mnie znaczenie jest takie samo akurat co do tej karty Uśmiech
Odpowiedz
#4

Ja osobiscie w lenormandach w ogole nie przykladam znaczenia do kart pojedynczych. One po prostu tak nie dzialaja. Czytanie lenormand to dla mnie cos jak tworzenie zdania.

Ksiezyc to emocje - ale jakie? podpowie kolejna karta... myszy - pokaza emocje towarzyszace stracie,

Serce to milosc - ale przeciez odcieni milosci moze byc wlasnie romantyczna (wtedy ksiezyc juz podpowiada, jest przymiotnikiem), albo szczesliwa i byc moze ulotna (koniczynka) czy silna, pelna pasji (slonce)

Kotwica powie o stabilizacji, i jest rozpatrywana jako pozytywna karta, ale co sie stanie jak ustawi sie po myszach? myszy stana sie strata a kotwica ten stan przeciagnie w czasie, 'ustabilizuje'

Ale mowie, to tylko moje spojzenie, dla mnie lenormand to system zupelnie inny niz tarot, i przypisywanie sztywych znaczen konkretnym kartom moze byc moim zdaniem mylace. Nalezy im racxej przypisywac slowa kluczowe. W tarocie kazda karta ma swoista energie i jej odcien bedzie uwarunkowany pozycja w rozkladzie jak rowniez choc w mniejszym stopniu sasiednimi kartami (zalezy czy ktos w ogole uzywa rozkladow); w lenormand jako takicj rozkladow sie nie uzywa i to znaczenie zabarwiaja karty dookola.
Odpowiedz
#5

Tak w lenormand zazwyczaj stawiam 5 kart i tyle mi starcza, wraz ze zliczeniem podsum jako tło. Jednak każda karta ma jakieś swoje podstawowe znaczenie, serce miłość, statek - podróż. i oczywiście karty sąsiadujące mówią o tym jaka to będzie podróż lub miłość. Ja po prostu rozszerzyłam znaczenie i opis karty księżyc jako coś nie odkrytego Uśmiech
Odpowiedz
#6

Zrozumialam Ciebie, ale dyskutuje z Toba, gdyz sie z tym nie zgadzam Oczko

Oczywiscie nie udejmuje Tobie prawa do posiadania wlasnych znaczen kart, w swojej praktyce, a jednak tutaj to znaczenie nie jest wzbogaceniem tego "ksiazkowego" ale jego przekreceniem, mocno opartym na znaczeniu tarotowym. Dodatkowo takie przekreceniue mocno by wplynelo na dalsza interpretacje i nauke polaczen z kartami, gdyz w tym przypadku Ksiezycowi przypisujemy inne znaczenie czy to jako "rzeczownik" czy "przymiotnik" jak juz tworzymy "zdanie lenormandowe". A poniewaz na forum zagladaja osoby uczace sie, wazne jest odnotowanie, ze jest to znaczenie Twoje, oraz podanie wyjasnienia dlaczego w ksiazkach napisane jest inaczej. I to proboje wyjasnic w tej dyskusji.

Tutaj dodam, ze Ksiezyc sam w sobie slawy tez nie pokaze, ale jesli pojawi sie w towarzystwie kart innych kart medialnych, takich jak Slonce czy Gwiazda, owszem. Jesli nadalesz mu skojazenia takie jak nadales, wydzwiek tych 3 kart kolo siebie musialby sie zmienic, prawda?

Takze jesli mialby sie ksiezyc pojawic przy karcie Serce to przy tym ukladzie, ktory podales musialoby to oznaczac milosc niepewna, strachliwa, podczas gdy tradycyjnie jest to zwyczajnie zauroczenie. Owszem wszyscy wiemy, ze od zauroczenia do milosci daleka droga, i ten stan zawsze jest obarczony swego rodzaju niepewnoscia, ale nie ma ona w tym polaczeniu podtekstu negatywnego, po prostu niepewnosc to to co czesto odroznia zauroczenie od dojzalej milosci (i nie tylko).

Odniose sie rowniez do stwierdzenia ze Ksiezyc pokaze "osobe introwertyczna, odizolowana" - to znaczenie w lenormandach jest przypisane karcie wieza Uśmiech
Jesli wieza pojawi sie przy Ksiezycu, owszem, nabierze on znaczenia poczucia (znow przypisane emocje ksiezycowi) samotnosci...

Dlatego usiluje zwrocic uwage, ze te znaczenia ksiezyca, ktore mu przypisujesz a ktore nie sa znaczeniami ksiazkowymi, "aktywizuja sie" tylko i wylaczenie poprzez sasiedztwo odpowiednich kart (chmury jako niepewnosc, klopoty; wieza jako odosobnienie; lis i zmija jako klamstwo, czy niebezpieczenstwo itd... ale juz przy kotwicy, to "stabilnosc emocjonalna"). Samemu ksiezycowi w talii lenormand blizsze jest polaczenie z ksiezycem w Astrologii a nie w Tarocie. Czyli Slonce i Ksiezyc, zreszta ustawione kolo siebie w talii, pokaza swiadomosci i podswiadomosc; nasza energia i dzialania, ale tez i nasze emocje, ktore sa czesto inicjatorem tych dzialan, czy nasze checi, pragnienia, to co nas inspiruje, o ktorych zreszta czesto przy promieniach ksiezyca myslimy Uśmiech
Moze dlatego, kiedy te karty pojawia sie kolo siebie, ksiazki wspominaja o swego rodzaju "medialnosci" jako naglosnieniu tego co nas inspiruje, tego co jest w nas i swobodnej ekspresji na zewnatrz.
Odpowiedz
#7

32 Księżyc - Honor, sława, kreatywność, emocjonalna satysfakcja, rozpoznanie, reputacja, powołanie, intuicja, kariera, manifestacja
Karta Neutralna, w przewadze pozytywna, ale sąsiadujące karty mają na nią wpływ, może być też z negatywnym wydźwiękiem.
Popieram madrugadę w tej rozmowie.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości