XX - Sąd (Sąd Ostateczny, Zmartwychwstanie)
#1
Karta Tarota Sąd (Zmartwychwstanie, Odrodzenie)

Kolejno: Tarot Marsylski, Oswald Wirth, Rider Waite

   

Z tej grafiki można korzystać tylko pod warunkiem podania źródła.
Cytuj
#2
Sąd jako odpowiedź na:
- pytania o związki z ludźmi - właśnie tworzy się nowa więź między przyjaciółmi, nowe porozumienie, czas nieporozumień należy do przeszłości;
- pytania o miłość - "zmartwychwstanie" uczucia, dobry moment na zacieśnianie więzi, zakładanie rodziny;
- pytania o biznes - materialne zyski, rozwój twórczości i kariery

Sąd jako ostrzeżenie - nadchodzi czas, kiedy "siła wyższa" wezwie nas do zadań, przy których będziemy musieli porzucić osobiste plany.
(źródło: W. Jóźwiak "Tarok wróżebny i wizyjny")
Cytuj
#3
XX. SĄD Zmiana nieoczekiwane i szczęśliwe rozwiązanie sytuacji

Często nosi nazwę Sądu, rozumianego jako Sąd Ostateczny, ale chrześcijańskie zabarwienie tego pojęcia nie wydaje się właściwe dla tej karty. W Tarocie egipskim karta ta określana jest jako The Rising oj The Dead, a więc zmartwychwstanie po śmierci, co jest szczególnie trafne. I tak z grobów wyłaniają się mumie (w kulturze egipskiej) lub nagie postacie. Wszystkie zmartwychwstałe dusze, a tylko o nie tu chodzi, cieszą się, gdyż są o krok bliżej swego celu do ponownego wcielenia się.

ZNACZENIE KARTY: karta ta symbolizuje zawsze początek, obojętnie po czym on następuje. Ale karta nie symbolizuje zmartwychwstania po śmierci! W swoim życiu umieramy wielokrotnie, po to, by życie mogło toczyć się dalej. Każdy odcinek jest śmiercią, każda zakończona miłość, każde rozstanie. Ale nigdy nie jest to kres, gdyż nasze życie idzie naprzód w tym lub innym kierunku. Zmartwychwstanie nie ma nic wspólnego z Sądem Ostatecznym, lecz jedynie z tą częścią nas, która po zakończeniu pewnego etapu żyje dalej innym życiem. To jest treścią naszego życia, każde doświadczenie zmienia nas, nawet jeśli nie zauważa tego początkowo nasza świadomość. Tak należy rozumieć Zmartwychwstanie i Sąd. Dlatego właśnie traktowano tę kartę jako najważniejszą w Tarocie.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie nieuchronne wkroczenie planu boskiego w świat materii w celu osądzenia zgromadzonych doświadczeń. Nazwa karty Sąd nie odnosi się do pojęcia ludzkiej sprawiedliwości; mówi ona o konieczności samooceny, które człowiek musi dokonać wykorzystując swoje zdolności mentalne. W swym znaczeniu elementarnym Sąd przedstawia człowieka zbudzonego ze snu w materii przez obecny w nim pierwiastek boski, który inspiruje go do analizy swego wnętrza. W interpretacji należy brać pod uwagę rewolucyjny sens tej karty. Informuje ona o wpływach i zdarzeniach mających nastąpić natychmiast; jest to jedyna karta Tarota zawierająca przekaz tego rodzaju.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: głęboki intelekt. Prawość, umiłowanie piękna. Talent twórczy. Witalność. Zdrowie.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta ta zapowiada nowiny, które mogą być dobre albo złe, w zależności od kart sąsiednich. W odpowiedzi na pytanie o powodzenie jakiegoś planu albo dzieła artystycznego wróży sławę, a przynajmniej powodzenie. Natomiast w towarzystwie kart Kochankowie albo Wieża zawiadamia o przykrej scenie małżeńskiej, o burzliwym sporze. Podstawowe znaczenie tej karty jest dobroczynne. Wskazuje ona na moment przemiany idei w działanie. Zapowiada ruch naprzód, realizację, nieoczekiwaną zmianę w najbliższej przyszłości, pozostającą często poza świadomym zamiarem albo wolą pytającego. Sąd, karta realizacji materialnej, jest równocześnie kartą pierwiastka duchowego. Przynosi nieoczekiwane objawienia, często religijne, które przyczyniają się do ewolucji duchowej lub do osiągnięcia szczęścia w jego aspekcie ziemskim. Pracujcie, podejmujcie trud, mówi ten arkan, a będziecie zbierać owoce swej pracy.

źródło:internet
"Największą sztuką jest śmiać się zawsze i wszędzie... Nie żałować tego co było. Nie bać się tego co będzie."

http://serc-ukojenie.blogspot.com/p/oferta.html
Cytuj
#4
SĄD
XX

Na karcie widnieje przedstawienie biblijnego Sądu Ostatecznego. Widoczne są nagie postaci ludzkie powstające z grobów. Powyżej, na niebie, znajduje się dmący w trąbę anioł.

Rozliczenie, dokonanie oceny samego siebie, pokuta, przebaczanie, przesłanie, sukces osiągnięty dzięki uczciwości, korzystny wyrok, odzyskanie wolności, powołanie duchowe, chęć służenia innym, rozwój, odrodzenie, zmiana niewłaściwego stosunku do innych, wyzdrowienie, zmiana uczuć, odrodzenie wiary, prawda, rzeczywistość, poprawa zdrowia, wzmocnienie psychiczne, sąd, przebaczenie, ocena, rozwój, promocja, wynagrodzenie wysiłków, analiza, sprawy w sądzie, rozwód, separacja, wykrycie oszustwa, utracenie życiowej szansy, brak chęci do życia, strach przed zmianami, nadmierna pobłażliwość, brak satysfakcji osobistej, poczucie winy, nielojalność, obłuda, opóźnienie, rozczarowanie, kradzież, brak decyzji, naiwność.

Karta Sądu Ostatecznego oznacza nowość w życiu i nadchodzące zmiany. Bywa kojarzona z wyzdrowieniem z choroby, zakończeniem problemów duchowych albo ustąpieniem jakichś przeszkód. Karta ta jest także symbolem przebaczenia, i ogólniej - życia religijnego.

Symbolika tej karty mówi o dniach ostatnich, dniu sądu ostatecznego, kiedy przyjdzie rozliczenie żywych i umarłych na chwałę i wieczne potępienie dusz. Karta Sąd oznajmia , że nadszedł czas rozliczenia z zadań. W szczególności dotyczy to talentów, sposobu rozwiązywania zaistniałych problemów, tak z bliskimi jak i w społeczności, w której żyjemy. Jest kartą ingerencji Sił Wyższych.

Karta Sąd na początku układu, informuje o nowym etapie życia zaczynającego się dla wróżącego. Wróżący będzie w stanie wyciągnąć pozytywne wnioski z przeszłości. Karta Sąd zwłaszcza w tej pozycji, oznacza zakończenie negatywnego okresu. Nowy i bardziej pozytywny czas nadchodzi dla wróżącego. W zależności od otaczających kart, może także informować o zbliżającej się satysfakcji osobistej, np.: podwyżce płacy, promocji, pozytywnym załatwieniu transakcji, itp.

Pozycja karty pośrodku układu odnosi się do spraw prawnych. W związku z tym, jeżeli wróżący przygotowuje się do obojętnie jakich spraw związanych z sądem, policją lub urzędowym domem, będzie ona sugerowała pozytywne rozwiązanie. Takie samo znaczenie jest, jeżeli wróżący czeka na ogłoszenie decyzji lub wyroku. Pozycja karty Sąd oznacza nie tylko koniec, ale także początek z czystym sumieniem. Jeżeli jedna z otaczających kart, jest kartą mówiącą o stracie finansowej, karta Sąd będzie informowała o możliwości jej odzyskania.

Karta na końcu układu, zajmuje się sprawami uciążliwych zobowiązań i odpowiedzialności, które są kłopotliwe dla wróżącego. Przykładem takiego położenia może być długotrwała choroba czy rekonwalescencja. W tej pozycji, będzie informowała o szybkim i pozytywnym zakończeniu istniejącego problemu. Drugie znaczenie , w końcowej pozycji, odnosi się do starych planów czy też projektów, które zostały odłożone lub też wycofane ze względu na słabość wróżącego. Sugestia karty - uwierz w siebie, dlatego, że masz wszelkie szansę na osiągnięcie sukcesu. Wiara, wytrwałość, praca przyniosą ci zyski i zadowolenie.

W pozycji odwrotnej, również odnosi się do zakończenia jednego etapu życia i rozpoczęcia drugiego, nie daje ona jednak wróżącemu możliwości nauki, większej poprawy lub zadowolenia. Wróżący sam będzie winny swoim problemom zawodowym czy osobistym. Jego egoistyczne i samolubne postępowanie przyniesie mu tylko kłopoty i straty. Co do spraw prawnych, będzie oznaczać negatywne zakończenie. Rozwód, straty finansowe, problemy w sprawach intymnych, pogorszenie zdrowia, wypadek, straty, możliwość utraty pracy, brak satysfakcji osobistej i zawodowej, depresja.
źródło:internet
"Największą sztuką jest śmiać się zawsze i wszędzie... Nie żałować tego co było. Nie bać się tego co będzie."

http://serc-ukojenie.blogspot.com/p/oferta.html
Cytuj
#5
W pytaniach o finanse:

uczciwość wobec samego siebie gwarancją sukcesu, rozmowa prowadząca do zgody lub zrozumienia sensu problemów, ważne informacje, otrzymanie dobrej pracy, zrealizowanie długoterminowych planów, firma rodzinna, działalność w sektorze usług, np. pralnia, wypożyczalnia filmów, naprawa sprzętu.

Jako odp. na pytania:

Czy czeka mnie wzrost dochodów?
Owszem, ale niewielki.

Czy warto zmienić pracę?
Tak, ale po dokładnym zanalizowaniu możliwości.

Czy teraz jest dobry moment na inwestycje?
Owszem, szczególnie jeśli będą długofalowe.

W połączeniu z innymi kartami:
Sąd + Cesarz - firma rodzinna lub traktowanie pracowników jak rodzinę
Sąd (o) + Koło Fortuny - pożyczanie pieniędzy na procent
Sąd (o) + Koło Fortuny (o) - nagłe, duże straty finansowe

Źródło: Alla Alicja Chrzanowska "Tarot a finanse"
Cytuj
#6
''Sad, inaczej Sad Ostateczny, Sad Bozy, Zmartwychwstanie,
Rozliczenie oznaczony liczba 20 jest dla
mnie „karta ksiegowego”, sadem dosłownie, sprawami,
które sie tam tocza, jak i budynkiem sadu.
Sad to równiez rozliczenie sie ze soba i z innymi,
jakby własnie nadszedł czas wyznaczenia kary i nagrody
oraz pora na ich wyegzekwowanie, na wyrównanie
krzywd.
To okres zbierania plonów, odrodzenia, zmartwychwstania,
czas wyjscia z trumny marazmu, to wsiadanie
do łódki, by popłynac dalej, ku nowemu lepszemu zyciu.
Sad w rozkładach bywa „bilansem ksiegowym”.
Czesto mówie Klientom, ze wyciagneli „karte ksiegowego”,
moze wiec juz nadszedł czas, by wziac kartke,
ołówek i napisac „winien/ma”. Aby rozwazyc, ile
stracili w układzie partnerskim, w zyciu, a ile zyskali.
Potem trzeba wyciagnac z tego wnioski.
Sad to tez przedłuzanie sie spraw, niezakonczone
sprawy formalne, administracyjne.
W pytaniach o uczucia - karta Sad mówi, ze potencjalny
partner jeszcze nie zamknał za soba starych
drzwi, wiec nie jest gotów na otwarcie nowych, ale to
tylko kwestia czasu, ale niezbyt długiego.
Sad wskazuje dobry stan zdrowia lub wychodzenie
z dolegliwosci.''
Lena Tall
Cytuj
#7
"Karta Sądu, jesli zasugerujemy się jej nazwą, łatwo może być fałsyzwie rozumiana. Sąd, szczególnie Sąd Ostateczny, kojarzy się przede wszystkim z karaniem oraz potępianiem i dlatego wywołuje strach i przerażenie. Jednak znaczenie karty zawsze powinno być wywodzone z jej obrazu, z zawartych w nim duchowych i mitologicznych treści. Przedstawione na tej karcie zwartwych wstanie symbolizuje wzruszajace doznanie zbawienia, uwolnienia tego, co było dotąd neidostępne lub uwięzione. To co jest prawdziwe i boskie, wychodzi z ciemnego więzienia, wyłania się na światło dzienne. Dlatego też karta ta ma wskroś uszczęśliwiającą wymowę. Mówi, że zdecydowaliśmy się na <<bycie sobą>>, na uwieńczony sukcesem proces alchemicznej rpzemiany, który pozwala dołom zmienić się w wyżyny. Na poziomie życia codzinnego SĄd oznacza każdą formę uwolnienia: od zmartwień i kłopotów, z nieprzyjemnych sytuacji i związków, z zahamowań i strachu. Może ona być ponadto wskazówką, że realizując plany oznaczne tą kartą, odnajdziemy <<nasz skarb>>.

W zyciu zawodowym W zyciu zawodowym karta Sądu wskazuje, że nadsedł decydujący etpa naszej kariery. Pojawia się często w związku z wypowiedzeniem lub inną decydującą zmianą. Po pierwsze oznacza, że rozstanie (wypowiedzenie) przeżyjemy jako wybawienie, uwolnienie, po drugie, ze nowa droga doprowadzi nas do głębszych przezyć i do prawidziwych zadań. Również w sytaucji, gdy karta ta pojawi się bez zmian zawodowych w tle, należy ją rozumieć jakow skazówkę na uwolnienie się od starych trosk i obciążeń. Sąd pokazuje, że pod zewnętrzną powłoką naszych codziennych obowiązków bije źródło głębokiego spełnienia. Na poziomie wydarzeń karta ta zapowiada szcześliwe zakończenie egzaminów, szczególnych zadań i projektów lub czasu nauki.

Na poziomie świadomości karta Śadu oznacza, że poczynimy znaczące kroki ku uwolnieniu zaniedbanych i lekceważonych dotąd ciemnych stron anszego <<Ja>>. Odkryjemy przy tym ich rpawdziwą, jasną, pozytywną naturę. Poza tym karta ta może zapowiadać przeżycia, poprzez któe zrozumiemy, że uwolniliśmy się z wczesniejszych uwikłań, powiązań, urojeń i beziemy za to wdzieczni losowi. (...)

W związkach osobistychkarta ta mówi, że w instniejącym obecnie lub, jeżeli żyjemy sami, w przyszłym związku możemy odnaleźć prawiwy <<skarb>>. Nie chodzi tu o spotkanie o księcia z bajki lub kobiety marzeń- najważeniesjza jest głębka, wewnętrzna przemiana, dzięki któej rozpoznamy i zrozumiemy, jak sami ocinaliśmy się dotąd od tego uszczęśliwiającehgo spotkania. (...)

Źródło: Hajo Banzhaf, Tarot dla Każdego
" Wątpię, więc jestem."
Cytuj
#8
Rada z jednej karty:
Dostaniesz dobrą wiadomość. Kończy się coś starego i zaczyna się coś nowego. Są to zmiany na lepsze.
Jeśli szukasz pracy, bądź wytrwały. Znajdziesz ją już niedługo. Nie ignoruj żadnej informacji z propozycją.
Satysfakcja z realizacji zawodowej.

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska - "Przepowiednia z jednej karty Tarota"
Muza  Kotek 
Cytuj
#9
A co powiecie o Sąd Boży przykryty ASem Mieczy w układzie krzyża celtyckiego Sąd jako pierwsza karta w układzie a AS Mieczy jako druga karta okrywającą sąd?
Cytuj
#10
Decydujące rozstrzygnięcia na lepsze.
Cytuj
#11
Pokazuje mi konieczność dokonania rachunku sumienia i dokonania wyboru.
Prawdziwe światło to świadomość swojej ciemności
Zapraszam na mój blog Oczko http://tajemnice-tarota.blogspot.com
Mój autorski horoskop finansowy Szok https://www.ezoterum.pl/publikacje/tarocistka-renata-horoskop-finansowy-na-maj-z-kart-kippera-fin-de-siecle-414/

Cytuj
#12
zapytałam wcześniej co może oznaczać w krzyżu celtyckim na pierwszym miejscu Sąd Boży okryty Asem Mieczy, bo zapytałam karty o związek i karta pierwsza to obecna sytuacja ew. problem,to ten miecz miał pokazywać ew. rozwiązanie probemu
Cytuj
#13
>>>> Uśmiech każda sprawa o którą zapytamy ma pozytywne zakończenie .....ta karta ma zawsze pozytywny wydzwięk Uśmiech Ok
Zanim poprosisz o wróżbę, zapoznaj się z regulaminem mojego Gabinetu
Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...
Cytuj
#14
perełka napisał(a):Pokazuje mi konieczność dokonania rachunku sumienia i dokonania wyboru.

Powiedziałabym Perełko bardzo podobnie... Sąd mi mówi, żeby zostawić za sobą zadawnione smutki, rany, pretensje - oddzielić je grubą kreską, przebaczyć sobie i innym, patrzeć już tylko w przyszłość. Wedle starego a mądrego przysłowia: "Co było a nie jest, nie pisze się w rejestr". A teraz idzie lepsze. Ok
LUX IN TENEBRIS LUCET * * * [Obrazek: 80CtUmn.jpg] * * * Ewangelia wg Jana 1,5
Zanim poprosisz mnie o wróżbę, przeczytaj regulamin mojego Gabinetu . . . . . . . . . . .   klik! 
Cytuj
#15
Izyda napisał(a):>>>> Uśmiech każda sprawa o którą zapytamy ma pozytywne zakończenie .....ta karta ma zawsze pozytywny wydzwięk Uśmiech Ok
W odp. Tak/Nie Sąd zawsze pokazuje mi odp. Nie
Cytuj
#16
XX Sąd Ostateczny

[Obrazek: 20.jpg]

Mi ta karta kojarzy się z rozmową, oczyszczającą. Przezwyciężeniem problemów.
Karta prawdy i odrodzenia. W związkach oznacza uwolnienie się od problemów, ponowna
szansa na odrodzenie uczucia. W pracy to uznanie, znalezienie swojego miejsca.
W pytaniach o zdrowie wskazuje na choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
W rozkładach prawie zawsze wskazuje mi, na konieczność przeprowadzenia oczyszczającej rozmowy.
Nie zadawaj pytań, na które nie chcesz poznać odpowiedzi.
Moja strona internetowa

http://joanna-tarot.tumblr.com/
Cytuj
#17
Bardzo lubie ta karte ,pokazała mi powrot mojego chłopaka po kilkumiesiecznym rozstaniu ,odrodzenie jego uczuc.
Cytuj
#18
Według mnie to jedna z najbardziej pozytywnych kart Tarota Uśmiech ... W otoczeniu pozytywnych kart oznacza pewnego rodzaju obietnicę: prosiłeś o to i gorąco tego pragniesz - więc będzie Ci to dane! Tak
LUX IN TENEBRIS LUCET * * * [Obrazek: 80CtUmn.jpg] * * * Ewangelia wg Jana 1,5
Zanim poprosisz mnie o wróżbę, przeczytaj regulamin mojego Gabinetu . . . . . . . . . . .   klik! 
Cytuj
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości