Warsztat 152 - Kolekcja mamy
#1

Witam na kolejnym warsztacie  Uśmiech

Na pomysł natchnęła mnie zawartość szafy. Do dziś przechowuję pewną kolekcję. Moja mama mając 13-14 lat zaczęła coś zbierać i  kolekcjonować.
Przerodziło się to z czasem w jej  wielką pasję i olbrzymie zainteresowanie tematem. Mam dla Was dwa pytania, mam nadzieję, że zobaczycie w kartach na nie odpowiedź.

1. Co zbierała, kolekcjonowała moja mama ?

2. Tej pasji oddawała się w określonych porach roku, jakich i dlaczego ?


Zdjęcie kolekcji wraz z rozwiązaniem podam za tydzień w niedzielę 19 marca. Będzie mi miło jeśli weźmiecie w nim udział Kwiatek
Odpowiedz
#2

To ja będę pierwsza.

Ad. 1
4 buław + VI Kochankowie
Myślę, że Twoja mama szydełkowała lub wyszywała: rękawice, skarpety, nakrycia głowy. Poduszki lub obrusy.

Ad. 2
10 mieczy + 2 denary
Te pory roku to jesień i zima. Wtedy to miała więcej czasu i mogła oddać się pasji, pasji artystycznej, która wymagała czasu i skupienia.
W tej porze roku było też zapotrzebowanie na ciepłe odzienie, dzięki swojej pasji była moda i oryginalna.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#3

Laurka, dziękuję Ci ślicznie za udział Uśmiech
Odpowiedz
#4

(12-03-2017, 21:30)Joana napisał(a):  Witam na kolejnym warsztacie  Uśmiech

Na pomysł natchnęła mnie zawartość szafy. Do dziś przechowuję pewną kolekcję. Moja mama mając 13-14 lat zaczęła coś zbierać i  kolekcjonować.
Przerodziło się to z czasem w jej  wielką pasję i olbrzymie zainteresowanie tematem. Mam dla Was dwa pytania, mam nadzieję, że zobaczycie w kartach na nie odpowiedź.

1. Co zbierała, kolekcjonowała moja mama ?

2. Tej pasji oddawała się w określonych porach roku, jakich i dlaczego ?


Zdjęcie kolekcji wraz z rozwiązaniem podam za tydzień w niedzielę 19 marca. Będzie mi miło jeśli weźmiecie w nim udział Kwiatek

Witaj Uśmiech

1. Arcykapłanka + królowa kielichów
Niezbyt cieszy mnie ten zestaw kart, bo Kapłanka to moja strażniczka talii i lubi ukrywać przede mną odpowiedzi Smutny ... Po tych 2 kartach powiedziałbym, że to było coś kobiecego, kojarzonego z kobiecością. Ale posiłkując się bezpośrednią podpowiedzią obrazków stawiam też na:
  • książki;
  • świece;
  • naczynia np. szklanki, kieliszki lub opakowania po napojach np. puszki, butelki;
  • ubrania - w szczególności suknie;
  • to może być też coś związanego z ezoteryką lub sztuką, z motywami kwiatowymi lub dosłownie suszone kwiaty/rośliny.

2. Pora roku: 8 mieczy - zima (w mojej talii to zima) lub późna jesień; druga pora: 10 kielichów a tu mi wyszła wiosna (w mojej talii kielichy to wiosna) i to wczesna wiosna/przedwiośnie. Generalnie wyszedł okres 31.10. - 21.03.
Dlaczego wtedy: 2 buław + rycerz mieczy
Hm, myślę, że w tym czasie przybywał ktoś (wg mnie mężczyzna) kto jej coś przywoził ze sobą. To gość z daleka, przylatywał samolotem, niewykluczone że z południowej półkuli (u niego było lato, a u niej zima).

Dzięki za warsztat  Papa
Odpowiedz
#5

1. Co zbierała, kolekcjonowała moja mama ?


Królowa buław, XIII Śmierć, VIII Moc

Twoja Mama zbierała kwiaty i zioła, suszyła je i zrobiła zielnik, karta Moc może wskazywać, że stało się to jej

pasją bo przy okazji było nauką i na pewno stała się ekspertką od roślinek.

2. Tej pasji oddawała się w określonych porach roku, jakich i dlaczego ?

4 denary, Paź denarów, Paź pucharów

Głównie latem i zimą, latem zbierała okazy a zimą porządkowała, opisywała, uczyła się o roślinkach.

Dzięki Joano za warsztat. Kwiatek
Odpowiedz
#6

Luks, Anlana dziękuję Wam bardzo za udział w warsztacie Kwiatek
Odpowiedz
#7

Interesujący temat, ciekawa jestem rozwiązania Uśmiech

Spróbuje i ja. Nie mam pod ręką talii RWS, więc użyję Mona Lisa Tarot.
1. Co zbierała, kolekcjonowała Twoja Mama?
Przy tasowaniu "stanęła na sztorc" karta XIV. Umiarkowanie, to sobie daruję losowanie. Na karcie naszywka w kształcie serca, nici krawieckie, guziki, materiały.
2. Tej pasji oddawała się w określonych porach roku:
a) jakich? 8 monet...przy tej talii, to może te pory roku, gdzie miała więcej czasu na swoje hobby.
b) dlaczego ? XVIII. Księżyc..bo ten czas wpływał na Jej wyobraźnie, twórczość artystyczną?

Dziękuję za ciekawe ćwiczenie!
Odpowiedz
#8

Magicznadama dziękuję  za udział w warsztacie Kwiatek
Odpowiedz
#9

1. Co zbierała, kolekcjonowała moja mama ? - 7 pucharów, 8 mieczy - Myślę, że Twoja mama łapała motyle, albo może zbierała martwe motyle i przymocowywała je szpilką do tabliczki pokrytej ciemnym materiałem. Mogły to być również inne znalezione owady. Prawdopodobnie też odzwierciedlała je na papierze w formie rysunków. Ewentualnie były to rośliny, które zbierała na łąkach czy na polu i suszyła, tworząc zielnik. Swoje zbiory mogła oglądać zimą, kiedy przypominały jej o lecie, pięknym słońcu, beztroskiej zabawie, ale też kiedy była chora i nie mogła się bawić na dworze, czy chodzić do szkoły. 

2. Tej pasji oddawała się w określonych porach roku, jakich i dlaczego ? - X Koło Fortuny, 9 monet - motyle/owady/kwiaty zaczynają pojawiać się, gdy robi się ciepło, w zasadzie tak długo, jak długo trwa okres wegetacyjny. Wraz ze zmieniającymi się sezonami pojawiają się także inne gatunki roślin czy motyli, więc wciąż jest bardzo ciekawie. Na pewno oddawała się tej pasji, gdy było ciepło, świeciło słońce, czyli wiosna, lato, początek jesieni. 



Dziękuję za warsztat Uśmiech

"Every wall is a door". (R.W. Emerson)
Odpowiedz
#10

Zwierzynianka, dziękuję ślicznie za udział Uśmiech
Odpowiedz
#11

1. paź monet, 7 monet, 6 monet
Myślę, że to jakieś żołędzie i kasztany, z których coś robiła - figurki, ludki? Może ozdoby? To też mogą być suszone kwiaty i liście, z których robiła bukiety lub zielniki.
2. 7 kielichów, XI Sprawiedliwość, VII Rydwan
Latem i jesienią, ale głównie jesienią - w okresie od września do listopada. Płomienne liście, kasztany, żołędzie... możliwe, że specjalnie gdzieś jeździła.

Dziękuję za warsztat Uśmiech
Odpowiedz
#12

Farfalla dziękuję Ci ślicznie za udział w warsztacie Kwiatek
Odpowiedz
#13

Ad1- Król Mieczy

Zbierała coś co być może wymagało precyzji, fachowosći w tej dziedzinie.. Miecz kojarzy mi się ze ścinaniem czegoś, więc mogła ścinac jakies rośliny i opisywać je, wklejać w zeszycie . (kłosy,kwiaty, liście)
Ewentualnie chodzi o ... pisanki wielkanocne lub pocztówki?

Ad 2. Sprawiedliwość
To czas kiedy coś dojrzewa, późne lato, jesieńlub okres jakichś świąt.
Odpowiedz
#14

1. Co zbierała, kolekcjonowała moja mama ?
4 buławy/ 10 mieczy/ 10 monet
To jest coś kwadratowego, prostokątnego. I tu widzę zeszyt, książkę, klaser, pocztówki, zdjęcia, chustki, serwetki.
Jest to bardzo misternie zdobione: albo wyszywane, albo nadrukowywane. Coś ładnego dla oka, do podziwiania. Kosztowne?
Myślę, że zbierała znaczki lub pocztówki, zdjęcia z gazet i wklejała do zeszytu, albumu, klasera.
Robiła to monotonne, schematyczne. Myślę, że mogła też wyszywała serwetki, albo czapki, bo jest do na głowę lub wzbogaca intelektualnie.


2. Tej pasji oddawała się w określonych porach roku, jakich i dlaczego ?
10 buław - zima, XVI Wieżą - początek wiosny
Dlaczego: I Mag/ II Kapłanka/ 8 buław
W tym czasie: na święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, urodziny, imieniny przychodził wiadomości w postaci listu, pocztówki, czasopisma, stąd kolekcja się powiększała.
Mogła dostawać materiały w prezencie, w postaci wysyłki np: nici, guziki, ładne materiały włókiennicze, których u nas nie było, wełnę.

Dzięki za warsztat. Czekam na rozwiązanie.
Odpowiedz
#15

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Myślę że zadałam za trudne pytanie Uśmiech ponieważ odgadnąć co zbierała moja mama było niezwykle trudno. Po wojnie moi dziadkowie kupili dom letniskowy z ogrodem w wielkopolskiej wsi. Co roku latem moja mama spędzała tam ze swoją babcią całe dwa miesiące wolne od szkoły. Z ogrodem sąsiadowały pola i żwirownia. To właśnie tam moja mama wówczas 13-14 letnia pannica uwielbiała chodzić. Szybko odkryła, że w piasku i żwirze znajdują się ciekawe rzeczy. Skamieniałości naniesione przez morenę czołową lodowca w tamtą okolicę. Zafascynowana potrafiła godzinami kopać, odgarniać i przesiewać piasek by natrafić na fragment skamieniałej historii naszego globu. Musiało być sucho i ciepło, bo przeważnie klęczała w podłożu i łopatką, rękami odgarniała kolejne warstwy. Odciśnięte muszelki, drobne stworzonka, skamieniałe kawałki koralowca, gąbek. Fragmenty szkieletu trylobitów- nazywane popularnie kamieniem piorunowym. Mama  zaczęła zbierać te okazy 60 lat temu. Z czasem zaczęła dużo czytać na ten temat i interesować się historią naszej planety. To zaowocowało wyborem kierunku studiów.
Cała kolekcja zajmuje sporo miejsca, ale jest przeze mnie skrupulatnie przechowywana. Na zdjęciu część zbiorów.
   

 Niestety nikt nie odgadł zagadki, choć najbliżej rozwiązania były dwie osoby..

Zwierzynianka

1. Co zbierała, kolekcjonowała moja mama ? - 7 pucharów, 8 mieczy - Myślę, że Twoja mama łapała motyle, albo może zbierała martwe motyle i przymocowywała je szpilką do tabliczki pokrytej ciemnym materiałem. Mogły to być również inne znalezione owady. Prawdopodobnie też odzwierciedlała je na papierze w formie rysunków. Ewentualnie były to rośliny, które zbierała na łąkach czy na polu i suszyła, tworząc zielnik. Swoje zbiory mogła oglądać zimą, kiedy przypominały jej o lecie, pięknym słońcu, beztroskiej zabawie, ale też kiedy była chora i nie mogła się bawić na dworze, czy chodzić do szkoły. 

2. Tej pasji oddawała się w określonych porach roku, jakich i dlaczego ? - X Koło Fortuny, 9 monet - motyle/owady/kwiaty zaczynają pojawiać się, gdy robi się ciepło, w zasadzie tak długo, jak długo trwa okres wegetacyjny. Wraz ze zmieniającymi się sezonami pojawiają się także inne gatunki roślin czy motyli, więc wciąż jest bardzo ciekawie. Na pewno oddawała się tej pasji, gdy było ciepło, świeciło słońce, czyli wiosna, lato, początek jesieni. 


Odgadłaś sporo szczegółów, niestety nie chodziło o zasuszone owady czy rośliny, ale o bardziej ich utrwaloną formę czyli skamieniałości. Byłaś blisko rozwiązania, choć z kart było by trudno odczytać dokładnie co mama zbierała Uśmiech  Gratuluję zajęcia drugiego miejsca Oklaski  


Anlana

Królowa buław, XIII Śmierć, VIII Moc

Twoja Mama zbierała kwiaty i zioła, suszyła je i zrobiła zielnik, karta Moc może wskazywać, że stało się to jej 

pasją bo przy okazji było nauką i na pewno stała się ekspertką od roślinek
 
4 denary, Paź denarów, Paź pucharów

Głównie latem i zimą, latem zbierała okazy a zimą porządkowała, opisywała, uczyła się o roślinkach.

Te karty dokładnie oddają moja mamę- Królowa buław- urodzona w sierpniu lwica, to co robiła VIII Moc- napracowała się solidnie podczas poszukiwań. Gdybym miała określić skamieniałości kartami Tarota to wybrałabym XIII Śmierć i 4 denary. 

Anlana wielkie brawa Oklaski
Ogłaszam Cię zwyciężczynią tego  warsztatu Buziak
Odpowiedz
#16

Dziękuję za warsztat. Bardzo ciekawy. Brawa dla zwycięzczyni.
Odpowiedz
#17

Myślę nad tym co napisać. 10 mieczy i 10 monet to były dobre karty, ale nie wpadłabym na to. Co do pór roku, karty mnie zmyliły. Jestem rozczarowana. Dzięki za warsztat.
Odpowiedz
#18

Joana, bardzo dziękuję za wyróżnienie! Faktycznie, pytanie było trudne, bo też hobby raczej nietypowe jak na młodą dziewczynę. Cieszę się, że tak dużo szczegółów udało mi się zobaczyć Uśmiech  Anlana, gratuluję zwycięstwa i czekam na warsztat!  Oklaski

"Every wall is a door". (R.W. Emerson)
Odpowiedz
#19

Wow, ale fajne! Muszę Ci powiedzieć Joano, że jak byłem mały, to chciałem być paleontologiem. Fajne hobby miała Twoja mama. Dzięki za ciekawy warsztat! Chociaż ja i moje karty popłynęliśmy równo. To doskonała talia do określania czasu, więc tym bardziej nie rozumiem... Pomyślę nad oczyszczeniem.
Anlana, Zwierzynianka gratulacje! Cheerleadersmileyguy
Odpowiedz
#20

Wyjątkowy zbiór, piękne! Ok
Odpowiedz
#21

Dziękuję Joanno  Zadowolony Dziękuję za gratulacje. Buziak
Zwierzynianka gratulacje!  Oklaski


Królowa buław na kacie trzyma kwitnącą buławę, więc skojarzyło mi się z kwiatami i jakoś nie poszłam w odczyt, że może charakteryzować Twoją Mamę. XIII Śmierć mi pokazała, że to co zbierała podlegało przeobrażeniu, domyślnie stawało się martwe, choć Joano masz rację, że także mogło oznaczać skamielinę, staje się to jasne jak już się zna rozwiązanie. Oczko
Natomiast po raz kolejny zignorowałam swoją wizję, bo "nie pasowała mi do kart" a dotyczyła morza, muszli, bursztynu, kamyczków. Hmm... Muszę się nad tym zastanowić.
Jeszcze raz dziękuję za warsztat, temat bardzo fajny. Ok Buziak
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości