Warsztat 171 - Przysłowie
#1

Warsztat może być nieco trudny, ale znam Wasze możliwości i wierzę, że dacie radę.

Ostatnio brałam udział w pewnym działaniu, które można opisać polskim przysłowiem, a pytania warsztatowe są następujące:

1. Czego dotyczyło to działanie?
2. Po co to było?

Jeśli komuś uda się odgadnąć przysłowie, to mam przygotowaną maleńką niespodziankę.  Uśmiech

Może nieco naprowadzę na sposób odpowiedzi np.
- czego dotyczyło działanie? np. podlanie kwiatka
- po co? kwiatek miał sucho

Serdecznie zapraszam  Kwiatek Kotek

PS. Rozwiązanie podam w niedzielę.
Odpowiedz
#2

Spróbuję, ale przyznaję trudna zagadka  Kwiatek

1.działanie
6 denarów - motywowałaś kogoś do działania, zbierałaś coś np. grzyby, robiłaś jakieś konfitury, ważyłaś, liczyłaś, układałaś

2. dlaczego
5 denarów - ze smutku, nie miałaś na to dużo czasu, ale chciałaś coś zrobić, przygotowujesz się na zimę

"Bez pracy nie ma kołaczy"  Buziak
Odpowiedz
#3

Shayla, dziękuję za odpowiedź. Kwiatek  Buziak
Odpowiedz
#4

1. Czego dotyczyło to działanie?

3 buławy, 7 denarów
Postanowiłaś zrobić porządki w ogrodzie. Sądzę że paliłaś ognisko by pozbyć się resztek- gałązek i liści. Układałaś  uschnięte resztki roślin na kupki. Możliwe że była to o wiele  cięższa praca mogłaś rąbać drzewo, ścinać gałęzie. Zabrałaś się do tego z entuzjazmem, ale pracy było sporo. Zajęło Ci to trochę czasu. Myślę że pomagałaś komuś, albo ktoś pomagał Tobie. 
Może było to połączone z pieczeniem ziemniaków w popiele ogniska czy kiełbasek nad ogniem. Sprzątanie a przy okazji rodzinne albo przyjacielskie spotkanie.

2. Po co to było?

3 miecze, 6 denarów
Chciałaś pomóc komuś kto być może nie poradziłby sobie sam. Może skrzyknęła się większa grupa by posprzątać u Ciebie. W grupie o wiele łatwiej 
idzie praca. Trzeba porąbać większe kawałki drzewa, ułożyć stos. Ogniska są efektowne, ale mogą przysparzać nieco problemów. Palone liście się dymią, a wilgotne gałązki nie zawsze  chcą się palić. 
Mogłaś wspomogać ogień czymś łatwopalnym.  To czasami wymyka się spod kontroli  Oczko Być może dym był gęsty i nieco uciążliwy dla Was czy sąsiadów.

Na myśl przychodzą mi trzy przysłowia. 
Nie ma dymu bez ognia.
Nie dolewaj oliwy do ognia.
Gdzie drwa rąbią, wióry lecą.

Dziękuję za trudny ale i ciekawy warsztat Kwiatek
Odpowiedz
#5

Dziękuję Joanno za odpowiedź. Kwiatek Buziak
Odpowiedz
#6

No no no, ciekawy warsztacik, Anlano... ale nie powiem, raczej trudny.  Oczko



Ostatnio brałam udział w pewnym działaniu, które można opisać polskim przysłowiem, a pytania warsztatowe są następujące:

1. Czego dotyczyło to działanie?
9 mieczy, 10 kielichów, Paź mieczy
Pokazują się tu jakieś obawy, albo po prostu zmęczenie, stres, niemiła sytuacja, możliwe że wiązało się to w jakiś sposób z Twoim domem. Postanowiłaś zrobić coś co odciągnęłoby Cię od zmartwień, wyciągnęło Cię na zewnątrz, zadziałać... być może zaangażowana w to była również cała rodzina... pomogłaś komuś, albo Tobie ktoś pomógł. Działanie ewidentnie kojarzy mi się z jakimś zajęciem fizycznym, ale wymagającym pewnej organizacji, zaangażowania, pokombinowania - np. co zrobić najpierw, a co potem, jaki sposób zrobienia tego będzie najlepszy, planowanie działań, walka z trudnymi warunkami itp. Mogły brać w tym udział dzieci lub więcej ludzi, rodzina, było to coś co wymagało pracy, jakiegoś wysiłku, walki z przeciwnościami natury.

2. Po co to było?
9 denarów, Paź denarów, VII Rydwan
Przyszło mi na myśl że było to jakieś działanie związane ze zmianą pór roku, zmianą warunków atmosferycznych... np. ocieplanie domu, sadzenie jakichś roślin, zabezpieczanie ich przed przemarznięciem, gromadzenie owoców, warzyw, grzybów i robienie z nich przetworów. Zabezpieczenie działki, letniego domu przed jesienią i zimą, zakończenie jakiegoś sezonu. Mogło się to też w jakiś sposób wiązać z wodą - np. łowienie ryb... chociaż ja Ci powiem że mam tu w kartach taki murek i skarpę przy tej wodzie - może chodziło o zabezpieczenie  domu prze wodą, brzegów rzeki przed wylaniem, osuszenie terenu?... Możliwe, że w tym działaniu brały udział jakieś wozy, maszyny czy samochody. W każdym razie przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.  Tak


To co mi się skojarzyło: "W zdrowym ciele zdrowy duch", "Cierpliwością i pracą ludzie się bogacą", "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie", "W jedności siła", "Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka", "Co dwie głowy, to nie jedna".

Pozdrawiam Cię serdecznie.  Uśmiech

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#7

1. Czego dotyczyło to działanie?
2 miecze/ Umiarkowanie/ 5 kielichów
Moim zdaniem dot. wody. Zabrakło wody lub było jej za dużo. 
Może chodzić o pijaństwo, nędzny bełkot.
Paplanie jęzorem, szkalujące plotki, potok słów, kłótnie.
Możliwe, że chciałaś się z kimś pogodzić lub pocieszyć, ale było to nadaremne, trudne.
Może kogoś karmiłaś, podawałaś leki, opiekowałaś się kimś.

2. Po co to było?
królowa mieczy/ 3 denary
Miałaś pomóc jakieś kobiecie, była to praca fizyczna.
Chciałaś odwalić swoje i mieć spokój.
Spłaciłaś dług.

Przysłowia, które pasują do moich kart:
Przelewanie z pustego w próżne.
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.
Patykiem na wodzie pisane.
Na frasunek dobry trunek.
Ile wina w głowie, tyle prawdy w słowie.
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
Co z dużo, to niezdrowo.

Pozdrawiam :--)
Odpowiedz
#8

Shayla

1.działanie
6 denarów - motywowałaś kogoś do działania, zbierałaś coś np. grzyby, robiłaś jakieś konfitury, ważyłaś, liczyłaś, układałaś

2. dlaczego
5 denarów - ze smutku, nie miałaś na to dużo czasu, ale chciałaś coś zrobić, przygotowujesz się na zimę

"Bez pracy nie ma kołaczy"  

Joanna

1. Czego dotyczyło to działanie?

3 buławy, 7 denarów
Postanowiłaś zrobić porządki w ogrodzie. Sądzę że paliłaś ognisko by pozbyć się resztek- gałązek i liści. Układałaś  uschnięte resztki roślin na kupki. Możliwe że była to o wiele  cięższa praca mogłaś rąbać drzewo, ścinać gałęzie. Zabrałaś się do tego z entuzjazmem, ale pracy było sporo. Zajęło Ci to trochę czasu. Myślę że pomagałaś komuś, albo ktoś pomagał Tobie.
Może było to połączone z pieczeniem ziemniaków w popiele ogniska czy kiełbasek nad ogniem. Sprzątanie a przy okazji rodzinne albo przyjacielskie spotkanie.

2. Po co to było?

3 miecze, 6 denarów
Chciałaś pomóc komuś kto być może nie poradziłby sobie sam. Może skrzyknęła się większa grupa by posprzątać u Ciebie. W grupie o wiele łatwiej idzie praca. Trzeba porąbać większe kawałki drzewa, ułożyć stos. Ogniska są efektowne, ale mogą przysparzać nieco problemów. Palone liście się dymią, a wilgotne gałązki nie zawsze  chcą się palić.
Mogłaś wspomogać ogień czymś łatwopalnym.  To czasami wymyka się spod kontroli  Oczko Być może dym był gęsty i nieco uciążliwy dla Was czy sąsiadów.

Na myśl przychodzą mi trzy przysłowia.
Nie ma dymu bez ognia.
Nie dolewaj oliwy do ognia.
Gdzie drwa rąbią, wióry lecą.


Jednorożec Le Caro

1. Czego dotyczyło to działanie?
9 mieczy, 10 kielichów, Paź mieczy

Pokazują się tu jakieś obawy, albo po prostu zmęczenie, stres, niemiła sytuacja, możliwe że wiązało się to w jakiś sposób z Twoim domem. Postanowiłaś zrobić coś co odciągnęłoby Cię od zmartwień, wyciągnęło Cię na zewnątrz, zadziałać... być może zaangażowana w to była również cała rodzina... pomogłaś komuś, albo Tobie ktoś pomógł. Działanie ewidentnie kojarzy mi się z jakimś zajęciem fizycznym, ale wymagającym pewnej organizacji, zaangażowania, pokombinowania - np. co zrobić najpierw, a co potem, jaki sposób zrobienia tego będzie najlepszy, planowanie działań, walka z trudnymi warunkami itp. Mogły brać w tym udział dzieci lub więcej ludzi, rodzina, było to coś co wymagało pracy, jakiegoś wysiłku, walki z przeciwnościami natury.

2. Po co to było?
9 denarów, Paź denarów, VII Rydwan
Przyszło mi na myśl że było to jakieś działanie związane ze zmianą pór roku, zmianą warunków atmosferycznych... np. ocieplanie domu, sadzenie jakichś roślin, zabezpieczanie ich przed przemarznięciem, gromadzenie owoców, warzyw, grzybów i robienie z nich przetworów. Zabezpieczenie działki, letniego domu przed jesienią i zimą, zakończenie jakiegoś sezonu. Mogło się to też w jakiś sposób wiązać z wodą - np. łowienie ryb... chociaż ja Ci powiem że mam tu w kartach taki murek i skarpę przy tej wodzie - może chodziło o zabezpieczenie  domu prze wodą, brzegów rzeki przed wylaniem, osuszenie terenu?... Możliwe, że w tym działaniu brały udział jakieś wozy, maszyny czy samochody. W każdym razie przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.  Tak


To co mi się skojarzyło: "W zdrowym ciele zdrowy duch", "Cierpliwością i pracą ludzie się bogacą", "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie", "W jedności siła", "Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka", "Co dwie głowy, to nie jedna".


MAG

1. Czego dotyczyło to działanie?
2 miecze/ Umiarkowanie/ 5 kielichów

Moim zdaniem dot. wody. Zabrakło wody lub było jej za dużo.
Może chodzić o pijaństwo, nędzny bełkot.
Paplanie jęzorem, szkalujące plotki, potok słów, kłótnie.
Możliwe, że chciałaś się z kimś pogodzić lub pocieszyć, ale było to nadaremne, trudne.
Może kogoś karmiłaś, podawałaś leki, opiekowałaś się kimś.

2. Po co to było?
królowa mieczy/ 3 denary

Miałaś pomóc jakieś kobiecie, była to praca fizyczna.
Chciałaś odwalić swoje i mieć spokój.
Spłaciłaś dług.

Przysłowia, które pasują do moich kart:
Przelewanie z pustego w próżne.
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.
Patykiem na wodzie pisane.
Na frasunek dobry trunek.
Ile wina w głowie, tyle prawdy w słowie.
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
Co z dużo, to niezdrowo.


Jednorożec Le Caro i MAG śliczne dzięki za odpowiedzi i jeszcze raz Wam wszystkim dziękuję moje kochane Wróżełki. Kwiatek Buziak Kotek 

W Waszych odpowiedziach zaznaczyłam te stwierdzenia, które moim zdaniem najlepiej pasują do sytuacji, której dotyczył warsztat.

A teraz rozwiązanie. Uśmiech

1. Czego dotyczyło działanie?

Działanie dotyczyło internetowej zbiórki pieniędzy, "bieganiu" po social mediach i... nie bójmy się tego słowa, agitowaniu, namawianiu ludzi do wpłaty choćby złotówki, sama też dołożyłam spore conieco... Było sporo osób zaangażowanych w tę zbiórkę, dla mnie akcja zaczęła się na twitterze.

2. Po co to było?

Zbiórka była dla chorego na raka chłopczyka, ciężki przypadek, na leczenie ostatniej szansy w Niemczech. Zrobiło mi się go bardzo żal, tym bardziej, że NFZ odmówił jakiegokolwiek wsparcia finansowego leczenia i zbiórka publiczna była jedynym sposobem na zebranie potrzebnej kasy. Rodzice chłopczyka byli inicjatorami zbiórki, dlatego w odpowiedzi MAG zaznaczyłam pomoc kobiecie.
Kiedy przyłączyłam się do zbierania miał już na koncie ponad milion i brakowało "nędznych" 140tys. Udało się je uzbierać w ciągu niespełna 3 dni, więc akcja zakończyła się sukcesem. Hura

Zwyciężczynią warsztatu zostaje Shayla. Oklaski Oklaski Oklaski

Miałaś świetne karty, a i przysłowie, które podałaś pasuje do tej sytuacji. Tak

Moja niespodzianka (audiobook) wędruje do Jednorożca Le Caro za wysyp przysłów opisujących moje działanie, zgłoszę się do Ciebie na priv, jak się ogarnę w realu, bo na razie mam urwanie d...

A w ogóle to Gratuluję Wam wszystkim, no i jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję za udział w warsztacie.
Kwiatek Oklaski Kotek Buźki :czapka z głowy: Oczko
Odpowiedz
#9

Jeszcze PS. Może nikt nie natrze mi uszu za reklamę, bo chciałabym podrzucić info o portalu siepomaga.pl. Tam odbywała się zbiórka, która była tematem warsztatu. Zbiórki są nie tylko ludzi, ale także zwierzaków, a każda jest zweryfikowana przez fundację. Uśmiech
Odpowiedz
#10

Ooooo... no gratulacje, Shayla!  Oklaski

Dziękuję Ci serdecznie Anlano za wyróżnienie.  Buźki Kwiatek
Cos tam gdzieś czułam że to jakieś zbiorowe działanie było, ale nie wpadłam na to że zbiórka pieniędzy - a karty miałam super... 9 mieczy jako karta zmartwienia, kłopotów... Rydwan jako działanie na już, na teraz, szybko... paź mieczy - Twoje wykazanie się szybkim działaniem, obrotnością... dwa pazie, które zawsze kojarzą się z dziećmi i 9 denarów - większa suma pieniędzy.  Tak
Bardzo ciekawy warsztat, jeszcze raz dziękuję.  Uśmiech

Połóż rękę na sercu. 
Oddychaj. 
Żyj.
Odpowiedz
#11

Shayla gratulacje Oklaski Czekam na nowy warsztat.

Gdybym myślała inaczej, to moje karty można by ładnie zinterpretować pod kątem zbiórki pieniędzy. W mojej talii którą kładłam 3 buławy to wielkie ognisko, więc ta wizja rozpalania ognia przysłoniła mi inne możliwości. Warsztat był trudny ale bardzo ciekawy Uśmiech 
Dziękuję Anlana raz jeszcze Buziak
Odpowiedz
#12

Super akcja, świetnie że udało się uzbierać brakującą sumę. Jesteś wielka! Dalsze leczenie musi się udać.
Dziękuję za warsztat, zrozumiałam swoje karty. Umiarkowanie po raz kolejny pokazało mi zdrowie, gesty i słowa, a tym razem również gotówkę.
Gratulacje dla Shayli.
Odpowiedz
#13

Bardzo wszystkim dziękuję! To dla mnie bardzo duże wyróżnienie, dziękuję Anlana i wszystkim, którzy brali udział Uśmiech
Dziękuję  Jednorożec LeCaro, Joana, MAG  Buziak
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości