Oracle “Moonlight” - Lenormand

Awatar użytkownika
barbara40
Posty: 2687
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 11:57
Kontaktowanie:

Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: barbara40 » poniedziałek 17 paź 2016, 21:21

Dziś chciałabym Wam przedstawić nową talię, która nie dawno dotarła w moje ręce, po długim wyczekiwaniu. :cwaniak: :hura:
Talia Оракул „Лунный свет” – Oracle “Moonlight”, na podstawie kart M.Lenormand, autorstwa Liany Charol – Лиана Шарол z Sankt Petersburg w Rosji.
Zobaczcie sobie filmik, a poniżej dodam kilka zdjęć ...

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
Awatar użytkownika
Jednorożec LeCaro
Moderator
Posty: 4662
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 00:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: Jednorożec LeCaro » poniedziałek 17 paź 2016, 21:54

Mam te talię i moim zdaniem jest genialna! :)
Przez to że na tej samej karcie przedstawione jest pozytywne i negatywne znaczenie, to każda karta w moim odczuciu nabiera takiego głębszego wyrazu a talia staje się bardziej intuicyjna i daje szersze pole do popisu... odczyty są nie raz naprawdę niesamowite. :tak:
Odpowiada mi też ich nieco większy format i papier na jakim wydrukowane są karty, taki grubszy niż zazwyczaj - karty bardzo dobrze leżą w ręce i dobrze się tasują. Sama grafika - przepiękna, niezwykle nastrojowa, karty wyglądają jak miniaturowe obrazy...
Basiu, a Ty... jakie pierwsze wrażenia? :)
. . . . . . . . . . . Obrazek
LUX IN TENEBRIS LUCET. . .Ewangelia wg Jana 1,5
* * * * * * * * * * * * * * * * *
Zanim poprosisz mnie o wróżbę, zapoznaj się z regulaminem mojego Gabinetu: klik!
Awatar użytkownika
kasia12
Posty: 649
Rejestracja: środa 10 sie 2016, 19:52

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: kasia12 » poniedziałek 17 paź 2016, 22:37

Basiu ja rowniez uwazam ze talia jest przepiekna :) ale chyba dla bardziej doswiadczonych bo jak widzialam masz ogromna wiedzie na temat kart Lenormand !
Gratuluje przepieknej Talii !! :)
Na­wet z naj­gor­sze­go koszma­ru na­dej­dzie przebudzenie.
Awatar użytkownika
barbara40
Posty: 2687
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 11:57
Kontaktowanie:

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: barbara40 » wtorek 18 paź 2016, 10:34

Dziękuję Kasiu za te miłe słowa :kotek:
LeCaro: rzeczywiście talia otwiera pewne drzwi do głębszego odczytu, ale jednak myślę, że jeśli ktoś naprawdę zaczyna obcować z kartami Lenormand, a nie zapoznał się jeszcze z odczytem linii 5 lub 9 kart, a co dopiero WT. to powinien jeszcze poczekać na tą talię. Dlaczego? Ponieważ często jest mylone pojęcie w samym sposobie odczytu tych kart, a obrazy zawarte w tej talii są zachęcające swą wymową do odczytywania tych kart, w sposób praktycznie ten sam jak odbywa się to np. w Tarocie. Stanowczo uważam, że to są zupełnie odmienne systemy odczytu i naprawdę może to komuś sprawić więcej kłopotu lub co grosza, zniechęcić do tych kart, kiedy uznamy to jako jeden i ten sam system. Ktoś powie, ale przecież to są karty, a karty to karty ... Tak, tylko że np. w słynnego 1000 - ca gra się inaczej, a już inne reguły obowiązują w grze Makao (nie wiem czy dobrze napisałam, a może Macao), nie zastosujemy tych samych reguł, choć nawet mamy te same karty. Tak, od strony "technicznej", to tak jak powiedziałaś, leżą w ręce, dobrze się tasują, a przez to, że istnieje po środku podział tych kart, to w sumie rozkładanie WT. nie stanowi większego problemu, jeśli np. robimy to tylko i wyłącznie w pozycji prostej (zakrywamy dół karty, kolejną kartą), mamy połowę rozmiaru 7x12 cm, a więc i w praktyce wygląda to tak, jakbyśmy rozkładali np. Piatnika. W sumie, to talia ta, wydaje mi się, że jest bardzo dobrym narzędziem do wydobycia ukrytych aspektów, zawartych w każdej karcie Lenormand, no bo czy karta np. 36 Krzyż może być "lżejsza" lub jeszcze bardziej "cięższa" w swoim przekazie? Nie - ból i cierpienie, zawsze będzie uczuciem, z którym jest nam ciężko żyć, ale zmiana pozycji karty, ma swoje odzwierciedlenie w innym, odmiennym odczycie. Dodatkowo, autorka tej talii Liana Charol, zawarła w niej swoistą Mapę Magii (nie umiem tego inaczej przetłumaczyć z j. rosyjskiego), chodzi o to, że każda karta, może być stosowana również do używania w magii, zaklęć, głównie pokazuje nam z jaką energią mamy do czynienia oraz jaki jest wpływ księżyca, to wszystko powiązała z symbolami zawartym w kartach Lenormand.
Generalnie teraz ogólnie, na świecie, odczytywanie kart Lenormand w pozycji odwróconej uważa się za zbędne i że nie jest podstawą, to ja jednak osobiście uważam, że sama M.M. Lenormand z pewnością wiedziała iż istnieje taka możliwość, tym bardziej, że na jej sposób odczytywania kart miał duży wpływ sam Etteilla. W archiwalnej literaturze, znajdziemy pełen opis tego, jak poszczególna karta mogłaby wyglądać, wraz z jej opisem znaczeniowym, gdzie w sumie są zawarte negatywne i pozytywne cechy każdej karty. Ktoś może powiedzieć, że Lenormand to gra słów, tak, racja, ale nie ograniczajmy się w tej grze ... Wiecie, ze Bocian lubi zjadać również Węże?, albo to że Dama Kier "bije" Damę Trefl? ... właśnie to ma swoje przełożenie w kartach Lenormand, no bo wąż może zawsze uciec przed bocianem ...

P.S. dodam zdjęcia, pochodzące z książki autorstwa samego Etteilli z roku 1773, tam widać odwrócone pozycje kart.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
Awatar użytkownika
Jednorożec LeCaro
Moderator
Posty: 4662
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 00:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: Jednorożec LeCaro » wtorek 18 paź 2016, 21:27

Tak, to bardzo słuszne spostrzeżenie, że ta akurat talia może kusić do postrzegania jej jako "krewną" Tarota. Ale z drugiej strony nie wiem czy potraktować to jako przeszkodę dla początkującego, bo jednocześnie sugestywne ilustracje sprawiają, że bezproblemowo zapoznaje się on z podstawowym znaczeniem kart - nie ma potrzeby nawet patrzeć do książki, bo ilustracje same podpowiadają znaczenie i zabarwienie (pozytywne bądź negatywne) każdej karty w rozkładzie.
. . . . . . . . . . . Obrazek
LUX IN TENEBRIS LUCET. . .Ewangelia wg Jana 1,5
* * * * * * * * * * * * * * * * *
Zanim poprosisz mnie o wróżbę, zapoznaj się z regulaminem mojego Gabinetu: klik!
Awatar użytkownika
barbara40
Posty: 2687
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 11:57
Kontaktowanie:

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: barbara40 » wtorek 18 paź 2016, 22:38

Tak, ilustracje są bardzo pomocne, ale myślę, że często jakby narzucają ton ... O co mi chodzi...
W kartach Lenormand cnotą jest prostota, to przede wszystkim i lepiej jest kiedy, jakiś "koś" początkujący, sam sobie spersonalizuje dany symbol np karta 25 Pierścień - na karcie mamy prosty symbol i z reguły jest to po prostu jakiś pierścionek, kółko lub obrączka ... i teraz sugestywna ilustracja z jakieś tali, myślę że może nie co jakby "zakotwiczyć" znaczeniowo ten znak/symbol. Myślę, że w Tarocie mamy nie co inną sytuację, a mianowicie, odmienny wizerunek jakieś karty, pomaga nam lepiej zrozumieć pewien zawarty aspekt w danej karcie, odnajdujemy we wizji autora coś, co wcześniej być może tylko nie było przez nas dostrzegane lub w ogóle nie braliśmy pod uwagę. To też jest przydatne w pracy z kartami Lenormand, ale kiedy już znamy te minimum ... robiliśmy już jakieś odczyty, wiemy w jaki sposób do nas karty "gadają". Dlaczego tak myślę?, ponieważ w kartach Lenormand, a bynajmniej w Petiti Jeu Lenormand (o nich cały czas myślę) oprócz tego głównego symbolu, który może być w różnorodny sposób przedstawiony, tak jak to np. zrobiła autorka tej talii, to są jeszcze inne detale bardzo ważne w odczycie tych kart, a myślę, że często są najzwyczajniej pomijane (nie wiem dlaczego). Chodzi mi głównie o liczby i Garnitury w kartach Lenormand ... Odczyt z Tarota opiera się w główniej mierze na wizualnym odczuciu, często zwracamy uwagę na szczegóły zawarte w danej karcie, ponieważ pomagają nam w zrozumieniu jakiegoś przesłania. Z kolei w kartach Lenormand, nie chodzi o obraz, a o werbalność - komunikacja werbalna (może tak) i choć nie raz są bardzo piękne ilustracje jakiś talii (tak jak tutaj to widzimy), to jednak może to czasem przeszkadzać w prawidłowym odczycie. Oczywiście ja cały czas mam tu na myśli, osoby początkujące oraz te, które wcześniej pracowały z kartami Tarota. Wiem sama po sobie i choć teraz możesz powiedzieć, że każdy jest inny i w indywidualny sposób odczytuje karty, to jednak najlepsze efekty współpracy z tymi kartami, przynosi praca z taką talią, gdzie nie ma artystycznego dzieła jakiegoś autora, a zwykła prostota, która często okazuje się być cnotą. Jeśli jesteśmy na kolejnym etapie, zapoznaliśmy się z naszymi kartami, rozumiemy już to w jaki sposób do nas przemawiają, możemy iść dalej ... Ja tu widzę pewną różnicę i dlatego nie polecam tego typu talii osobom początkującym, gdzie np. nie ma zawartych numerów lub Garniturów. Wbrew pozorom, karty Lenormand, są bardzo bogate w swoim przekazie, w nich jest zawarta Astrologia, Numerologia, Kabała, Magia, Mistycyzm i często odnosi się do innych religii, kultur, co mogę zasugerować w poznawaniu tych kart ... Cieszę się, że wykazałyście się obie takim zainteresowaniem tym tematem ... :kotek:
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com

Wróć do „Karty Anielskie, Lenormand, Kipper, Wróżebne (tzw. Oracle) i inne”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości