Oracle “Moonlight” - Lenormand

Awatar użytkownika
barbara40
Posty: 2581
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 11:57
Kontaktowanie:

Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: barbara40 » poniedziałek 17 paź 2016, 21:21

Dziś chciałabym Wam przedstawić nową talię, która nie dawno dotarła w moje ręce, po długim wyczekiwaniu. :cwaniak: :hura:
Talia Оракул „Лунный свет” – Oracle “Moonlight”, na podstawie kart M.Lenormand, autorstwa Liany Charol – Лиана Шарол z Sankt Petersburg w Rosji.
Zobaczcie sobie filmik, a poniżej dodam kilka zdjęć ...

Załączniki
646ea17bbc1e.jpg
646ea17bbc1e.jpg (103.8 KiB) Przejrzano 143 razy
6cfb12ae2a3a.jpg
6cfb12ae2a3a.jpg (107.18 KiB) Przejrzano 143 razy
a93250daa2ae.jpg
a93250daa2ae.jpg (98.92 KiB) Przejrzano 143 razy
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
Awatar użytkownika
Jednorożec LeCaro
Moderator
Posty: 4445
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 00:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: Jednorożec LeCaro » poniedziałek 17 paź 2016, 21:54

Mam te talię i moim zdaniem jest genialna! :)
Przez to że na tej samej karcie przedstawione jest pozytywne i negatywne znaczenie, to każda karta w moim odczuciu nabiera takiego głębszego wyrazu a talia staje się bardziej intuicyjna i daje szersze pole do popisu... odczyty są nie raz naprawdę niesamowite. :tak:
Odpowiada mi też ich nieco większy format i papier na jakim wydrukowane są karty, taki grubszy niż zazwyczaj - karty bardzo dobrze leżą w ręce i dobrze się tasują. Sama grafika - przepiękna, niezwykle nastrojowa, karty wyglądają jak miniaturowe obrazy...
Basiu, a Ty... jakie pierwsze wrażenia? :)
Awatar użytkownika
kasia12
Posty: 671
Rejestracja: środa 10 sie 2016, 19:52

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: kasia12 » poniedziałek 17 paź 2016, 22:37

Basiu ja rowniez uwazam ze talia jest przepiekna :) ale chyba dla bardziej doswiadczonych bo jak widzialam masz ogromna wiedzie na temat kart Lenormand !
Gratuluje przepieknej Talii !! :)
Na­wet z naj­gor­sze­go koszma­ru na­dej­dzie przebudzenie.
Awatar użytkownika
barbara40
Posty: 2581
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 11:57
Kontaktowanie:

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: barbara40 » wtorek 18 paź 2016, 10:34

Dziękuję Kasiu za te miłe słowa :kotek:
LeCaro: rzeczywiście talia otwiera pewne drzwi do głębszego odczytu, ale jednak myślę, że jeśli ktoś naprawdę zaczyna obcować z kartami Lenormand, a nie zapoznał się jeszcze z odczytem linii 5 lub 9 kart, a co dopiero WT. to powinien jeszcze poczekać na tą talię. Dlaczego? Ponieważ często jest mylone pojęcie w samym sposobie odczytu tych kart, a obrazy zawarte w tej talii są zachęcające swą wymową do odczytywania tych kart, w sposób praktycznie ten sam jak odbywa się to np. w Tarocie. Stanowczo uważam, że to są zupełnie odmienne systemy odczytu i naprawdę może to komuś sprawić więcej kłopotu lub co grosza, zniechęcić do tych kart, kiedy uznamy to jako jeden i ten sam system. Ktoś powie, ale przecież to są karty, a karty to karty ... Tak, tylko że np. w słynnego 1000 - ca gra się inaczej, a już inne reguły obowiązują w grze Makao (nie wiem czy dobrze napisałam, a może Macao), nie zastosujemy tych samych reguł, choć nawet mamy te same karty. Tak, od strony "technicznej", to tak jak powiedziałaś, leżą w ręce, dobrze się tasują, a przez to, że istnieje po środku podział tych kart, to w sumie rozkładanie WT. nie stanowi większego problemu, jeśli np. robimy to tylko i wyłącznie w pozycji prostej (zakrywamy dół karty, kolejną kartą), mamy połowę rozmiaru 7x12 cm, a więc i w praktyce wygląda to tak, jakbyśmy rozkładali np. Piatnika. W sumie, to talia ta, wydaje mi się, że jest bardzo dobrym narzędziem do wydobycia ukrytych aspektów, zawartych w każdej karcie Lenormand, no bo czy karta np. 36 Krzyż może być "lżejsza" lub jeszcze bardziej "cięższa" w swoim przekazie? Nie - ból i cierpienie, zawsze będzie uczuciem, z którym jest nam ciężko żyć, ale zmiana pozycji karty, ma swoje odzwierciedlenie w innym, odmiennym odczycie. Dodatkowo, autorka tej talii Liana Charol, zawarła w niej swoistą Mapę Magii (nie umiem tego inaczej przetłumaczyć z j. rosyjskiego), chodzi o to, że każda karta, może być stosowana również do używania w magii, zaklęć, głównie pokazuje nam z jaką energią mamy do czynienia oraz jaki jest wpływ księżyca, to wszystko powiązała z symbolami zawartym w kartach Lenormand.
Generalnie teraz ogólnie, na świecie, odczytywanie kart Lenormand w pozycji odwróconej uważa się za zbędne i że nie jest podstawą, to ja jednak osobiście uważam, że sama M.M. Lenormand z pewnością wiedziała iż istnieje taka możliwość, tym bardziej, że na jej sposób odczytywania kart miał duży wpływ sam Etteilla. W archiwalnej literaturze, znajdziemy pełen opis tego, jak poszczególna karta mogłaby wyglądać, wraz z jej opisem znaczeniowym, gdzie w sumie są zawarte negatywne i pozytywne cechy każdej karty. Ktoś może powiedzieć, że Lenormand to gra słów, tak, racja, ale nie ograniczajmy się w tej grze ... Wiecie, ze Bocian lubi zjadać również Węże?, albo to że Dama Kier "bije" Damę Trefl? ... właśnie to ma swoje przełożenie w kartach Lenormand, no bo wąż może zawsze uciec przed bocianem ...

P.S. dodam zdjęcia, pochodzące z książki autorstwa samego Etteilli z roku 1773, tam widać odwrócone pozycje kart.
Załączniki
11354436_w640_h2048_nouvellemaniere.jpg
11354436_w640_h2048_nouvellemaniere.jpg (162.52 KiB) Przejrzano 128 razy
Ett1773p.60.png
Ett1773p.60.png (559.98 KiB) Przejrzano 128 razy
etteilla.jpg
etteilla.jpg (20.58 KiB) Przejrzano 128 razy
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
Awatar użytkownika
Jednorożec LeCaro
Moderator
Posty: 4445
Rejestracja: niedziela 22 mar 2015, 00:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: Jednorożec LeCaro » wtorek 18 paź 2016, 21:27

Tak, to bardzo słuszne spostrzeżenie, że ta akurat talia może kusić do postrzegania jej jako "krewną" Tarota. Ale z drugiej strony nie wiem czy potraktować to jako przeszkodę dla początkującego, bo jednocześnie sugestywne ilustracje sprawiają, że bezproblemowo zapoznaje się on z podstawowym znaczeniem kart - nie ma potrzeby nawet patrzeć do książki, bo ilustracje same podpowiadają znaczenie i zabarwienie (pozytywne bądź negatywne) każdej karty w rozkładzie.
Awatar użytkownika
barbara40
Posty: 2581
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 11:57
Kontaktowanie:

Re: Oracle “Moonlight” - Lenormand

Postautor: barbara40 » wtorek 18 paź 2016, 22:38

Tak, ilustracje są bardzo pomocne, ale myślę, że często jakby narzucają ton ... O co mi chodzi...
W kartach Lenormand cnotą jest prostota, to przede wszystkim i lepiej jest kiedy, jakiś "koś" początkujący, sam sobie spersonalizuje dany symbol np karta 25 Pierścień - na karcie mamy prosty symbol i z reguły jest to po prostu jakiś pierścionek, kółko lub obrączka ... i teraz sugestywna ilustracja z jakieś tali, myślę że może nie co jakby "zakotwiczyć" znaczeniowo ten znak/symbol. Myślę, że w Tarocie mamy nie co inną sytuację, a mianowicie, odmienny wizerunek jakieś karty, pomaga nam lepiej zrozumieć pewien zawarty aspekt w danej karcie, odnajdujemy we wizji autora coś, co wcześniej być może tylko nie było przez nas dostrzegane lub w ogóle nie braliśmy pod uwagę. To też jest przydatne w pracy z kartami Lenormand, ale kiedy już znamy te minimum ... robiliśmy już jakieś odczyty, wiemy w jaki sposób do nas karty "gadają". Dlaczego tak myślę?, ponieważ w kartach Lenormand, a bynajmniej w Petiti Jeu Lenormand (o nich cały czas myślę) oprócz tego głównego symbolu, który może być w różnorodny sposób przedstawiony, tak jak to np. zrobiła autorka tej talii, to są jeszcze inne detale bardzo ważne w odczycie tych kart, a myślę, że często są najzwyczajniej pomijane (nie wiem dlaczego). Chodzi mi głównie o liczby i Garnitury w kartach Lenormand ... Odczyt z Tarota opiera się w główniej mierze na wizualnym odczuciu, często zwracamy uwagę na szczegóły zawarte w danej karcie, ponieważ pomagają nam w zrozumieniu jakiegoś przesłania. Z kolei w kartach Lenormand, nie chodzi o obraz, a o werbalność - komunikacja werbalna (może tak) i choć nie raz są bardzo piękne ilustracje jakiś talii (tak jak tutaj to widzimy), to jednak może to czasem przeszkadzać w prawidłowym odczycie. Oczywiście ja cały czas mam tu na myśli, osoby początkujące oraz te, które wcześniej pracowały z kartami Tarota. Wiem sama po sobie i choć teraz możesz powiedzieć, że każdy jest inny i w indywidualny sposób odczytuje karty, to jednak najlepsze efekty współpracy z tymi kartami, przynosi praca z taką talią, gdzie nie ma artystycznego dzieła jakiegoś autora, a zwykła prostota, która często okazuje się być cnotą. Jeśli jesteśmy na kolejnym etapie, zapoznaliśmy się z naszymi kartami, rozumiemy już to w jaki sposób do nas przemawiają, możemy iść dalej ... Ja tu widzę pewną różnicę i dlatego nie polecam tego typu talii osobom początkującym, gdzie np. nie ma zawartych numerów lub Garniturów. Wbrew pozorom, karty Lenormand, są bardzo bogate w swoim przekazie, w nich jest zawarta Astrologia, Numerologia, Kabała, Magia, Mistycyzm i często odnosi się do innych religii, kultur, co mogę zasugerować w poznawaniu tych kart ... Cieszę się, że wykazałyście się obie takim zainteresowaniem tym tematem ... :kotek:
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com

Wróć do „Karty Anielskie, Lenormand, Kipper, Wróżebne (tzw. Oracle) i inne”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość