PYTANIA O TAROTA ===> Jak zacząć przygodę z tarotem?

Regulamin forum
Arkana Wielkie - stosujemy numerację rzymską i piszemy z dużej litery np. IX EREMITA (lub IX Eremita)
Arkana Małe - numeracja arabska i małe litery np. 7 kielichów, 8 denarów, paź buław (ewentualnie Paź buław)
Rapid1

Pytania poczatkującego, jak zacząć przygodę z tarotem

Postautor: Rapid1 » piątek 23 sie 2013, 20:56

Rozumiem. Czyli z kartami nie ma innej opcji - trzeba wykłóć i tyle :P Czyli codziennie po 1 karcie, tak? Czy zacząć od Wielkich Arkach i po nauce tych 22 kart iść dalej do Małych Arkan, czy bez znaczenia? Możesz polecić mi jakąś stronę, gdzie są porządnie opisane karty? Bo jak już wspomniałem z moich doświadczeń na każdej stronie każda karta jest inaczej opisana i daje inne znaczenie.
Awatar użytkownika
Gruszek

Postautor: Gruszek » piątek 23 sie 2013, 20:57

Przynajmniej Arkana Wielkie są dość klasycznie ukazane, nie wiem jak reszta, bo google wskazał mi tylko AW z tej twojej talii.

Podstawowe znaczenia do podstawowej talii są jedne, ale potem zaczęło się to modyfikować, plus każdy inaczej odczuwa i łączy w pary pewne cechy i zjawiska. Nie ma co się kuć znaczeń danych kart. Po prostu musisz spojrzeć na kartę i iść pierwszym skojarzeniem. Niedługo będziesz to robić z automatu.
Ostatnio zmieniony piątek 23 sie 2013, 21:00 przez Gruszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gruszek

Postautor: Gruszek » piątek 23 sie 2013, 21:00

Albo od razu cała talia, albo tylko AW na początek. Nie zaczyna się od Małych Arkan.

Masz tu wszystko na forum. W dziale tarot:

viewforum.php?f=30
Rapid1

Postautor: Rapid1 » piątek 23 sie 2013, 21:01

Gruszek pisze:Przynajmniej Arkana Wielkie są dość klasycznie ukazane, nie wiem jak reszta, bo google wskazał mi tylko AW.

Podstawowe znaczenia do podstawowej talii są jedne, ale potem zaczęło się to modyfikować, plus każdy inaczej odczuwa i łączy w pary pewne cechy i zjawiska. Nie ma co się kuć znaczeń danych kart. Po prostu musisz spojrzeć na kartę i iść pierwszym skojarzeniem. Niedługo będziesz to robić z automatu.

To znaczy, chodzi mi o takie podstawowe znaczenia jak miecze, kielichy, monety. Na dzień dzisiejszy, to wiem tyle, że monety oznaczają lata, karta głupca, to coś błahego, wisielca, to zawieszenie/ zastój, a 10mieczy zakończenie. Nic więcej...

Edit: Super, dziękuje za link. Od dziś zaczynam naukę każdej karty po kolei :) Zobaczymy jak pójdzie.
Awatar użytkownika
Gruszek

Postautor: Gruszek » piątek 23 sie 2013, 21:02

Polemizowałbym z tymi monetami i Głupcem :D
Rapid1

Postautor: Rapid1 » piątek 23 sie 2013, 21:11

No to trzeba będzie nauczyć się tego od nowa w oparciu o opisy na forum ;) To jeszcze tak dla potwierdzenia w linku który podałeś są Arkana Wielkie, a Arkana Małe to ta cała reszta, tak? Buławy, Kielichy, Miecze, Denary?
Awatar użytkownika
Gruszek

Postautor: Gruszek » piątek 23 sie 2013, 21:13

Tak jest. Buławy to inaczej kije, denary to monety, kielichy to puchary, a miecze... no innej nazwy chyba nie mają (?)...
Awatar użytkownika
Ewuniaaa

Postautor: Ewuniaaa » piątek 23 sie 2013, 21:20

ja nie spotkałam :)
Rapid- jaką Ty masz talię? bo jakoś nie doczytałam :(
Awatar użytkownika
Gruszek

Postautor: Gruszek » piątek 23 sie 2013, 21:24

Tarot Illuminati

Obrazek
Rapid1

Postautor: Rapid1 » piątek 23 sie 2013, 21:25

Dokładnie ;)
Awatar użytkownika
Ewuniaaa

Postautor: Ewuniaaa » piątek 23 sie 2013, 21:32

piękna :)

ja mam kilka talii, ale jakoś zawsze wróżę RW- na wakacje zabieram mini RW
Jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi.

Rapid- pamiętaj o jednej ważnej rzeczy- opisy z literatury to nie wszystko. Jak się zaprzyjaźnisz z kartami, to nauczysz się z nimi rozmawiać. Na swoim przykładzie mogę Ci powiedzieć, że karty często mają więcej znaczeń, niż znajdziesz w necie czy googlach. Mało tego- nie zawsze należy kierowac sie wyłącznie literaturą, ale też swoimi odczuciami (oczywiscie na wszystko przychodzi odpowiednia pora). Spróbuj codziennie oglądać swoje karty, przyglądać im się, zwracać uwagę na detale, intensywnosć barw
Awatar użytkownika
Le Stelle

Postautor: Le Stelle » piątek 23 sie 2013, 22:31

Ja od siebie dodam, że "kłucie" i kucie znaczeń kart to chyba najtrudniejszy sposób nauki znaczeń ;)

Twoja talia bardzo silnie nawiązuje do talii Ridera-Waita - dobrze jest zapoznać się tą talią (tutaj na forum w temacie opisującym znaczenia kart każdy opis otwiera ilustracja karty z tej talii), i jednocześnie porównywać z Twoimi wizerunkami (tak jak doradzali przedmówcy), czytać, wielokrotnie czytać opisy znaczeń danych kart i przyglądać się reprezentacji tego znaczenia na obrazku. Na początku nie koncentruj się na jak największej ilości znaczeń każdej z kart, ale staraj się zrozumieć podstawowe przesłanie, jakie zawierają, np.
II Wielki Arkan - Kapłanka: wewnętrzna mądrość, intuicja;
IV Wielki Arkan, Cesarz - mężczyzna, człowiek, który posiada władzę,
Mały Arkan VI Mieczy - podróż, wyjazd.
Porównuj to z ilustracjami, zwykle to podstawowe znaczenie jest zgodne z ilustracją.

Myślę - tak przynajmniej mi się wydaje - że niewiele osób znających tarota uczyło się na pamięć ciągu znaczeń, a robiąc rozkład starali się przypominać sobie, o co z tą kartą chodziło... Stopniowo integrujesz podstawową informację z obrazkiem na karcie, a kolejne znaczenia dochodzą samoistnie (poprzez wielokrotne czytanie opisów kart i obserwowanie własnych rozkładów), "obrastając" podstawową informację ;)

Lepiej zacząć od ogółu, ale w połączeniu z pewną całością (czyli możesz zacząć od samych Arkan Wielkich - 22 karty, możesz też zacząć od razu z całą talią - raczej nie korzysta się z Małych Arkan bez Wielkich), niż wkuwać po jednej, bardzo dokładnie, bez "czucia" określonej energii, która nadaje właśnie takie a nie inne znaczenie.
tarotlestelle.blogspot.com
Rapid1

Postautor: Rapid1 » piątek 23 sie 2013, 22:49

Le Stelle pisze: Na początku nie koncentruj się na jak największej ilości znaczeń każdej z kart, ale staraj się zrozumieć podstawowe przesłanie, jakie zawierają, np.
II Wielki Arkan - Kapłanka: wewnętrzna mądrość, intuicja;
IV Wielki Arkan, Cesarz - mężczyzna, człowiek, który posiada władzę,
Mały Arkan VI Mieczy - podróż, wyjazd.

Właśnie szukam i szukam, bo o coś takiego mi chodzi. Nie chce uczyć się pełnych zdań każdej karty, a małe skróty kart. Niestety takich skrótów chyba nikt nie przedstawił. Karta głupiec na 4 pierwszych stronach Googli ma znaczenie na pół kartki A4 :)

PS. Proszę, potwierdźcie lub zaprzeczcie, czy karta głupiec w skrócie oznacza niezdecydowanie, rozpoczęcie działania?
Awatar użytkownika
Gruszek

Postautor: Gruszek » piątek 23 sie 2013, 23:20

W negatywie, bo nie każdy używa odwrócony ;)
Rapid1

Postautor: Rapid1 » piątek 23 sie 2013, 23:24

Gruszek pisze:W negatywie, bo nie każdy używa odwrócony ;)

Negatyw, czy Odwrócone karty - tych pojęć również nie znam :) Rozumiem, że karta może przedstawiać dobrą stronę czyli powodzenie i złą czyli coś niedobrego. W przypadku "Głupca" rozumiem, że w sensie negatywnym oznacza niezdecydowanie, czy rozpoczęcie działania?
Awatar użytkownika
Gruszek

Postautor: Gruszek » piątek 23 sie 2013, 23:31

Gdy tasujesz talię możesz połowę talia odwrócić, by głowa np. Głupca była do dołu i wtedy te karty odwrócone mają negatywne znaczenie, ale robi tak tylko niektórzy jako ułatwienie, a mi to tylko osobiście przeszkadzało. Wolałem sam wybierac jak mam odczytać daną kartę, czy jako pozytyw czy negatyw.
Rapid1

Postautor: Rapid1 » piątek 23 sie 2013, 23:36

Gruszek pisze:Gdy tasujesz talię możesz połowę talia odwrócić, by głowa np. Głupca była do dołu i wtedy te karty odwrócone mają negatywne znaczenie, ale robi tak tylko niektórzy jako ułatwienie, a mi to tylko osobiście przeszkadzało. Wolałem sam wybierac jak mam odczytać daną kartę, czy jako pozytyw czy negatyw.

Hm, szczerze powiem, że jest to dla mnie dziwne. Od kilku tygodni zaczytuje się w tych poradnikach, ale czytałem, że najlepiej jest tasować talie i robić 3 wyłożenia lub wykładać od razu 6 kart na przykładowym zdjęciu, które podałem wyżej. W tym kierunku najlepiej chciałbym iść ;) Natomiast jeśli ktoś pyta o przyszłość, a Ja zrobię rozkład z 3 kart i karta głupca wyjdzie jako 3 czyli w przyszłości mam mówić o niezdecydowaniu, czymś błahym, czy o wyruszeniu, poznaniu czegoś nowego...
Awatar użytkownika
Le Stelle

Postautor: Le Stelle » piątek 23 sie 2013, 23:40

viewforum.php?f=30

Tutaj również masz bardzo dobrze, ale i bardzo szeroko opisane znaczenie kart, razem z ilustracjami z Ridera-Waite'a.

Twoim zadaniem jest z szerokiego opisu wyłapać najważniejsze słowa-klucze, które uruchomią odpowiednie skojarzenia. Sięganie do skrótowca samo w sobie nie jest dobre (i nie znam też takiego, żeby Ci jakiś polecić, swoją drogą). Czytaj całość i szukaj najczęściej powtarzanych informacji - te najważniejsze powinny być w pierwszych zdaniach. Sam opis karty, jej wyglądu jest już opisem jej znaczeń wróżebnych - np. Głupiec, który przedstawia określoną postać, symbolizuje początek nowej drogi (jest pierwszą kartą z oznaczeniem 0), mówi o niewinności, a niekiedy mówi o naiwności, zależy w jakim kontekście. Nawet nie odwracając kart potrafi się pokazać znaczenie korzystne i niekorzystne.

Myślę, że przede wszystkim przed Tobą czytanie i zapoznawanie się z kartami. Skoncentrowanie się TYLKO na krótkich znaczeniach (tak "na początek") i celowe pomijanie szerokich opisów zubaża Twoje postrzeganie karty. Nie musisz tych opisów pamiętać, ale warto je kojarzyć, zapoznać się z nimi. Moim zdaniem, innej rady nie ma - jest to wszystko czasochłonne, chociaż na pewno nie opiera się na pamięciowym wyryciu samych określeń.

Powodzenia!
tarotlestelle.blogspot.com
Awatar użytkownika
Gruszek

Postautor: Gruszek » sobota 24 sie 2013, 03:07

Zależy co będzie przed głupcem i czego konkretnie będzie dotyczyło pytanie. To nie matematyka, że 2+2=4... :D To bardziej chemia.
Awatar użytkownika
Żubrówka

Postautor: Żubrówka » wtorek 27 sie 2013, 19:07

Ja zajmuję się tarotem od półtora roku. A ponieważ robię to codziennie, jestem już jako tako "ogarnięta" :)
Ale dokładnie pamiętam początki, kiedy z przerażeniem myślałam, że nie pojmę za nic znaczenia wszystkich kart.
A uczenie się na pamięć od razu nie miało dla mnie sensu.
I wierz mi, wszystko przyszło "samo". W pewnym momencie po prostu zdałam sobie sprawę, że "ogarniam".
Ale uczyłam się stopniowo, po kolei.
Najpierw zaprzyjaźniałam się z kartami, oglądałam, zastanawiałam się, co na nich jest, co widzę, co to znaczy itp. Potem czytałam opisy znaczeń. Dobrze jest mieć jakąś odpowiednią książkę i na początku jej się trzymać.
I skup się może najpierw na samych Wielkich Arkanach. Jest ich 22 - na początek aż nadto.
Kiedy WA będą już dla Ciebie w miarę "oswojone", rób z nich proste rozkłady na trzy karty.
Praca, praca i jeszcze raz praca!
Trzeba mieć cierpliwość i pogodzić się z faktem, że trochę czasu to zajmie :)
Ale uda się na pewno!
Powodzenia.
Awatar użytkownika
Dzina

Re: Tarot czy powinnam?

Postautor: Dzina » poniedziałek 14 paź 2013, 15:38

Gdzie można nauczyć się odczytywać karty. ? Czy to są jakieś kursy ,szkolenia nie wiem .....
Awatar użytkownika
Żubrówka

Re: Jak zaczynaliście naukę tarota?

Postautor: Żubrówka » poniedziałek 14 paź 2013, 19:47

Są kursy, są szkolenia, są książki i jest internet.
Ja oglądałam często na początku swej nauki filmiki tej pani i wiele mi dały:
http://www.youtube.com/watch?v=Ua81P7eh ... 1B70505B84

Wróć do „Tarot - pytania i praktyczne porady”