Drzewo życia 10 sfer

Awatar użytkownika
Miriam
Kontaktowanie:

Kabała - Drzewo Zycia

Postautor: Miriam » sobota 22 sty 2011, 20:53

Obrazek

cyt.z Księgi Bahir,gdzie mówi Bóg

"To ja posadziłem To Drzewo <ażeby cały świat sie radował I sklepiłem na nim Wszechświat ,na nim bowiem wisi wszechświat i od niego Wszechświat wychodzi.Wszystko go potrzebuje i wszyscy nań patrzą i tęsknia za nim.I stamtąd wychodza Aniołowie .Byłem sam kiedy je stworzyłem.I żaden Anioł nie może się wznieść ponad to drzewo i powiedzieć.:"Byłem tu przed tobą".I pozwoliłem im radować sie soba nawzajem ,sam cieszyłem sie ich radością"
Kabalistyczne Drzewo Życia.

Słowo kabała pochodzi od hebrajskiego QBL –„ qababala”, co oznacza – otrzymywać

Kabała jest tym co objawione i otrzymane,jest przedwieczna mądrością Boga ,czyli wiedza tajemna siegajacą czasów stworzenia swiata .Z kabały wyodrebniły sie takie dzieła jak Tora .Mashora ."Ksiega Jecirah(Ksiega Stworzenia).i Księga Zohar "(Ksiega Blasku ) Zawarte sa w nim wiadomości na temat budowy tzw Drzewa Sefirotycznego oraz pochodzenia dziewieciu Archaniołów i siedemdziesieciu dwóch Aniołow . Juz starożytni twierdzili, ze Drzewo Zycia zostało objawione nam przez Anioły w czasach prehistorycznych . W Sredniowieczu pojawiały się traktaty i pisma filozofii kabalistycznej ,jako nauki zachodniego żydowskiego systemu mistycznego.
Drzewo Życia po hebrajsku ”Otz Chiim„możemy powiedzięc, ze jest to biblijne Drzewo poznania/wiadomości Dobrego i złego.To takze raj utracony .
Tworzy je dziesięć Sefirot czyli emanacji ułożonych w trzech kolumnach lub filarach prawy - srogość - Jang - męskość-aktywność, środkowy – neutralny - androgeniczny - równowaga i lewy - łagodność - In – kobiecość - bierność.Drzewo Zycia ma bardzo wiele znaczeń ,poniewaz przestawia wiele plaszyzn .
Na wiedzy kabalistycznej bazuje wiele nauk .min,alchemia ,tarot magia ,mistyka chrześcijańska, teozofia ,niebiańskie hierarchie.

Źródła
"Wielka Ksiega Aniołow"
"Stara Ksiega Aniołow"
"Biblioteka"
"Największą sztuką jest śmiać się zawsze i wszędzie... Nie żałować tego co było. Nie bać się tego co będzie."

http://serc-ukojenie.blogspot.com/p/oferta.html
Awatar użytkownika
barbara40
Kontaktowanie:

Drzewo życia 10 sfer

Postautor: barbara40 » środa 25 lut 2015, 20:22

Kabała, jest to niezwykle złożony i obejmujący wiele aspektów system, chcę prosić, aby ktoś mógł mi nieco jaśniej zobrazować aspekt Drzewa Życia, który składa się z 10 numerowanych sfer (lub "sefirotów") ułożonych według określonego wzoru, sęk w tym iż nie mogę załapać o co chodzi :( może jakiś fajny link, film, książka?? chciałabym się nie co rozeznać w tym temacie, a słyszałam że wielu próbowało zgłębić ten temat i rezygnowali z powodu zbyt wielkich zawiłości :mysli: :mysli: :mysli: taki lub podobnie działający system przy szerszej analizie, pomoże mi bardziej zagłębić się analizę kart tarota czyż nie ?? a być może, ktoś mi doradzi, abym sobie odpuściła, ;) zaznaczam, że mi chodzi o wąski zakres wiedzy, a potem mogę zdecydować czy iść w to dalej.... :) :) :)
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
Awatar użytkownika
witek8

Re: Drzewo życia 10 sfer

Postautor: witek8 » środa 25 lut 2015, 22:00

Dość ciekawie ale i prosto opisuje Drzewo Życia Jan Witold Suliga w swoich książkach. Na rynku księgarskim jest wiele książek o kabale.
Awatar użytkownika
barbara40
Kontaktowanie:

Re: Drzewo życia 10 sfer

Postautor: barbara40 » czwartek 26 lut 2015, 21:31

Dziękuję :) na pewno kupię
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com

Wróć do „Geneza Tarota”