Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie

Awatar użytkownika
Antares
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 03 kwie 2012, 15:27

Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie

Postautor: Antares » wtorek 03 kwie 2012, 20:15

Posiadam od kilku dni Lo Scarabeo Tarot.zwróciłam uwagę że często w niektórych kartach pojawiają się sukcesywnie pewne symbole.Szukałam na forum by się dowiedzieć co znaczą,nie udało mi się więc postanowiłam założyć ten temat.A więc jak zinterpretować w kartach:
-Orzeł
-Ryba
-Jaszczurka zjadająca swój ogon i nie tylko
-Wąż(cobra,zjadający też swój ogon ,nie zawsze)
-Smok wyłaniający się z wody
-Byk
-Gołąb
-Żółw
-Łabądź
-Bocian(albo czapla)
-Pentagram normalny i odwrócony(biały i czarny)
-Kwiaty róża i lilia
-Koń
itp.
Królowa mieczy i król mieczy trzymają ucięte głowy
Są to tak znaczące symbole że praktycznie od razu się rzucają mi w oczy.Jest również wiele innych interesujących mnie symboli Tarota.Może ktoś doda coś więcej od siebie.
Cokolwiek zasiejesz, wróci do ciebie jako plon dziesięciokrotny
Awatar użytkownika
Tarofides
Admin
Posty: 2313
Rejestracja: sobota 06 lis 2010, 21:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie

Postautor: Tarofides » środa 04 kwie 2012, 23:50

Najczęściej to są symbole ezoteryczne lub mitologiczne, ale różni autorzy tez różne rzeczy w nich widzą, więc nie da się jednoznacznie stwierdzić co znaczą dane symbole w danej talii. To powinien wyjasnić autor talii, niestety często tak się nie dzieje :bezradny:

Szukaj haseł typu "orzeł w ezoteryce" " symbolika orła" itd. dla ogólnej orientacji, ale jak napisałem konkretny autor może mieć swoja wizję danego symbolu.

Antares pisze:-Jaszczurka zjadająca swój ogon i nie tylko
-Wąż(cobra,zjadający też swój ogon ,nie zawsze)


- prawdopodobnie chodzi tu o salamandrę http://pl.wikipedia.org/wiki/Salamandra_plamista (na dole)
- wąż uroboros

Masz 2 przykłady jak to mniej więcej funkcjonuje.

Szukaj symboliki danych zwierząt, może ona wiązać się z astrologią (też chińską), często są to mitologiczne zwierzęta.


A interpretacja we wróżbach, to już trochę inna kwestia. Zwyczajnie z czym ci sie kojarzy dany symbol.
Helge
Posty: 1206
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 15:01

Re: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie

Postautor: Helge » czwartek 05 kwie 2012, 00:05

wg mnie nie można rozdzielać symbolu od karty, czy innych elementów które są na ilustracji.
np. kwiat róży może oznaczać 17 różnych rzeczy w zależności od innych elementów.

o królowej mieczy i odciętej głowie była dyskusja na forum, więc poszukaj albo w temacie o królowej mieczy, albo w wyszukiwarce na forum.

najlepiej pokaż jakie karty Cię interesują :) wtedy będzie łatwiej wyłapać :)
ps. możesz też wklejać ilustracje kart stąd: http://www.interhobby.net/tarot/viCard. ... ivideID=AM wtedy Ci, co nie mają tej talii będą wiedzieć o czym mowa.
"Szlachetne myśli niech wejdą Ci w nawyk - a zmienią się w szlachetne czyny"
Awatar użytkownika
Aur Ganuz
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 17:27
Lokalizacja: Albion

Re: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie

Postautor: Aur Ganuz » niedziela 06 maja 2012, 20:16

Hej,

Tak jak Tarofides wspomniał, sporo zwierząt ma odniesienie do astrologii i mitologii. Stąd też zarówno orzeł jak i wąż mogą odnosić się do znaku Skorpiona. Byk i ryby są w tym kontekście dość jednoznaczne. Zarówno łabędź, jak i gołąb są ptakami poświęconymi Wenus. Salamandry są zwierzętami reprezentującymi ogień. Woda w tarocie, przynajmniej w tradycji hermetycystycznej, oznacza świadomość (w różnej formie w zależności od kontekstu), więc to co się z niej wyłania, wyłania się ze świadomości (indywidualnej, zbiorowej, kosmicznej, nieświadomości, etc); co do samego smoka (podobnie jak i węża), naprawdę spore tomiska są poświęcone tej symbolice i żadne z nich nie wyczerpuje tematu, ale żeby rozpocząć wędrówke, proponuję poszperać i wyszukać informacji dot. żmija (nie żmiji! - mianownik 'żmij'). Pentagram może odnosić się do Wenus, 5 zmysłów, 5 elementów lub człowieka. Odwrócony symbolizuje przewagę materii nad duchem. Róże symbolizują czyn i pożądanie, a lilie abstrakcujną Prawdę i znajomość kosmicznych praw.

To wszystko oczywiście z rozbiegu i 'po łebkach' - każdy symbol, nawet jeśli reprezentuje jedną cechę (co rzadko się zdarza), to na każdej karcie musi być interpretowany w kontekście pozostałych symboli (również kolorów, materiałów, itp), a każda z kolei karta musi być interpretowana w kontekście pozostałych kart. I to właśnie pokazuje jak z jednej strony prosty, a z drugiej złożony jest tarot i w czym tkwi jego piękno i magnetyzm.
Pozdrawiam
Aur Ganuz
Awatar użytkownika
Artur
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 22 kwie 2012, 12:30
Lokalizacja: Internet, Polska

Re: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie

Postautor: Artur » niedziela 06 maja 2012, 22:56

W sumie warto zacząć od klasyki - 'Słownika symboli' Kopalińskiego, a potem ... kopać dalej, więcej, szerzej ;)
Pozdrawiam
Artur

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.
Awatar użytkownika
katarynka
Posty: 191
Rejestracja: środa 02 mar 2011, 13:24

Re: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie

Postautor: katarynka » poniedziałek 07 maja 2012, 01:15

Tak naprawdę żeby wiedzieć co dany symbol robi na karcie to trzebaby pogadać z autorem :) sama lektura Kopalińskiego niewiele pomaga, bo:
a) Kopaliński przedstawia przegląd przez symbolikę w skali świata (a szczegółowo w kuturach bliskowschodniej i śródziemnomorskiej, poza oczywiście europejską) i okazuje się potem, że jeden zwierz albo kwiatek znaczy 100 różnych rzeczy a my dalej nie wiemy "co poeta chciał przez to powiedzieć" (a najczęściej chciał powiedzieć coś bardzo konkretnego)
b) nawet jeśli wybierzemy sobie jakieś jedno znaczenie, które dla nas wydaje się mieć sens to nadal nie wiemy, czy taka była intencja autora. Jeśli satysfakcjonuje nas "nasze rozumienie" karty to ok, jesli chcemy znać wizję autora to w dalszym ciągu ściana.

Niestety Lo Scarabeo nie wydało książki do talii (co dziwi, ba zazwyczaj jak Mark McElroy opracowuje talię to wychodzi książka) więc pozostaje jedynie posiłkować się znaczeniami symboli w talii waitowskiej i marsylskiej.
Awatar użytkownika
Aur Ganuz
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 17:27
Lokalizacja: Albion

Re: Co znaczą symbole roślin i zwierząt w Tarocie

Postautor: Aur Ganuz » poniedziałek 07 maja 2012, 14:37

Kopaliński na pewno jest punktem zaczepnym; dla osób posługującym się j. angielskim jest naprawdę sporo dobrych publikacji na ten temat.
Co do 'intencjii autora' - owszem, jeśli mamy do czynienia z różnymi hybrydami, typu tarot kotów, wróżek, zombi, ufo i tym pokrewnych, na pewno książeczka z wyjaśnieniami autora jest bardzo przydatna.
Jeśli jednak mamy doczynienia z klonami i rozwinięciami talii klasycznych (przez co przede wszystkim rozumiem marsylskiego i talie z tamtego okresu oraz, w drugiej kolejności RWS'a) sytuacja nie jest aż tak tragiczna. Talie 'renesansowe' są dziełami swej epoki, a zatem do zrozumienia ich symboliki wymagana jest znajomość kontekstu historyczno-kulturowego, ikonografii (polecam n.p. wydaną w Polsce Ikonologię Cesarego Ripa) mitologii i filozofii greckiej i rzymskiej oraz byc może heraldyki. Co do RWS'a, którego także trzeba zrozumieć w kontekście środowiska, z którego wyszedł, niezbędna jest także pewna podstawowa znajomość astrologii i biblii.
Są symbole, które są celowo skierowane do wąskiej grupy odbiorców, są też i takie, które są na tyle zakorzenione w kulturze (i w zbiorowej nieświadomości, ukłon w stronę jungistów), że są zrozumiałe dla większości odbiorców i nie potrzebują tłumacza. O ile zgodzę się, że dany kwiatek może oznaczać kilka różnych rzeczy (nie koniecznie 100), to nie znajdziemy chyba nikogo, kto mógłby zasadnie twierdzić, że słoneczniki oznaczają śmierć albo, że róże symbolizują brzydotę. Żółw nie oznacza dzikiej, nieokiełznanej siły, a koń nie jest symbolem stagnacji. Generalnie ogólne wykształcenie wystarcza, by prawidłowo zinterpretować dużą część symboli.
No i popieram to, co pisał Tarofides - można intelektualnie rozkładać każdy symbol na czynniki pierwsze, jednak podczas aktu dywinacji intelekt jest tylko jednym z czynników wpływających na interpretację i ten sam symbol może być inaczej odczytywany przy każdym rozkładzie.
Pozdrawiam
Aur Ganuz

Wróć do „Geneza Tarota”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość