Żywioły w Tarocie

Regulamin forum
Dział teoretyczny, nie paplać! Tylko merytoryczne posty, reszta idzie na wysypisko.
gość

Żywioły w Tarocie

Postautor: gość » środa 17 lis 2010, 17:25

Buławy odpowiadają żywiołowi Ognia.

Kielichy odpowiadają żywiołowi Wody.

Miecze odpowiadają żywiołowi Powietrza.

Denary odpowiadają żywiołowi Ziemi.

Takie oto przyporządkowanie można znaleźć w większości książek. Spotkałam się jednak też z inną klasyfikacją, według której Miecze są związane z Ogniem, a Buławy z Powietrzem.

Czy przy odczycie poszczególnych kart bierzecie pod uwagę specyfikę żywiołów? Na ile to jest ważne i czy w ogóle potrzebne?

A może byśmy sobie tu opisali działanie żywiołów w kartach?
Piszcie, co wiecie, nawet przysłowiowe trzy grosze ;)Podstawowe cechy żywiołów w pozytywie i negatywie.

Buławy, Ogień.

Pozytywne - ciepło, przyjacielskość, uczuciowość, demonstracyjność, spontaniczność, intuicja, hojność, śmiałość, lojalność, odwaga, inspiracja, wizjonerstwo, uczciwość, poczucie sprawiedliwośći i fair play, entuzjazm, ruchliwość, żywotność, dynamizm, optymizm, zamiłowanie do przygód, pewność siebie, asertywność, niezależność, przedsiębiorczość.

Negatywne - pośpiech, niespokojne usposobienie, wypowiadanie się pod wpływem chwili, wybuchowość, gwałtowne usposobienie, gorączkowość, nadmierna impulsywność, rozpoczynanie przedsięwzięć bez ukończenia ich, zapalczywość, samolubstwo, brak taktu i dyplomacji, duma, nietolerancja, agresja, szorstkość, silna skłonność do wyolbrzymiania i dramatyzowania.Miecze, Powietrze.

Pozytywne - bystrość, inteligencja, intelekt, analityczny umysł, wynalazczość, oryginalność, wymowność, komunikatywność, błyskotliwa konwersacja, wszechstronność, lekkość umysłu, świeży powiew, ciekawość, zainteresowanie, świadomość, obiektywizm, racjonalność, systematyczność, naukowość, etyka.

Negatywne - dydaktyczność, kłótliwość, brak empatii, nadmierna praktyczność, postawa białe-czarne, niezrównoważenie, fanatyzm, ekscentryzm, nieprzystosowanie, cynizm, skąpstwo, oderwanie od rzeczywistości, nadmierna pryncypialność, brak elastyczności, klapki na oczach, niezdecydowanie, apatia.Puchary, Woda.

Pozytywne - instynkt, empatia, współczucie, wrażliwość, czułość serca, łagodność, uprzejmość, ochranianie, wyrozumiałość, romantyczność, seksowność, urok, tajemniczość, głębia, artyzm, poetyczność, płodna wyobraźnia, kreatywność, zamiłowanie do sztuki.

Negatywne - uleganie wrażeniom, niestałość, zmienność nastrojów, płytkość, chwiejność, manipulowanie innymi, nieuczciwość, brak wiarygodności, nadmierne przywiązanie do prywatności, paranoidalne podejście do życia, neurotyzm, użalanie się nad sobą, przyjmowanie roli ofiary, nieśmiałość, bojaźliwość, nieszczerość, brak koncentracji, skłonność do nałogów, nadmierny sentymentalizm, zbytnia skłonność do nostalgii.Denary, Ziemia.

Pozytywne - praktyczność, pragmatyzm, zdolności, wiarygodność, sprawy związane z przemysłem, wytrwałość, dążenie do celu, uprzejmość, poczucie humoru, zapewnienie utrzymania, stabilizacja, cierpliwość, stoicyzm, bezpieczeństwo, stabilność, pogoda ducha, wygoda, łagodność, namacalność, zmysłowość, sumienność, ostrożność.

Negatywne - zaciętość, trudności w załatwieniu czegoś, pedantyczność, niemrawość, ospałość, ociężałość, nadmierna ostrożność, , skąpstwo, nadmierna powaga, nadmierne zajmowanie się pieniędzmi, materializm, stawianie oporu zmianom, brak wyobraźni, pesymizm, gruboskórność, niechęć do podejmowania nawet najmniejszego ryzyka, sztywne podejście do wszystkiego.O żywiołach możemy poczytać tu:
http://wrozkajoanna.bloog.pl/id,525863, ... caid=5b4a9
http://www.uni-garden.com/dzial-77,,,-Zywioly.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywio%C5%82y
Ostatnio zmieniony czwartek 25 lis 2010, 08:58 przez gość, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Miriam
Posty: 2512
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 00:16
Lokalizacja: Gdzieś na Mazurach
Kontaktowanie:

Re: Żywioły w Tarocie

Postautor: Miriam » czwartek 18 lis 2010, 01:08

Wiosna-Buławy-Ogien (Baran,Lew,Strzelec)

Lato -Kielichy-Woda (Rak ,Skorpion,Ryby)

Jesien -Miecze-Powietrze (Bliźnieta,Waga,Wodnik)

Zima-Denary-Ziemia (Byk Panna Koziorożec)


Żywioły tworzą swiat. Cała natura jest symbolicznie podzielona na zywioły, które przejawiaja się w pewien sposób we wszystkim. My, ludzie, w głównej mierze składamy się z wody, oddychamy powietrzem, nasze ciało jest materią, a nasze działania są ogniem. Oczywiście jest to duże uproszczenie.

Jako pierwszy podstawowe żywioły określił w V wieku grecki filozof Empedokles. W starożytnych Chinach Pinyin Wu Xing opisał świat pod względem pięciu podstawowych jakości: ziemi, metalu, wody, drewna i ognia. W Indiach w III wieku n.e. Ishvarakrsna wyodrębnił również pięć elementów: powietrze, ogień, wodę, ziemię i przestrzeń.

Żywioły mają swoich opiekunów, duchy, no i oczywiście swoje właściwości, cechy charakterystyczne. W magii komunikujemy
się z owymi właściwościami, które są w każdym z nas: wzmacniamy je, odkrywamy, aby osiągnąć określony efekt. Można komunikować się z żywiołami na wiele sposobów. Jednym z nich jest przywoływanie opiekuna czy ducha danego żywiołu - jest to pewien rodzaj energii manifestującej się w konkretnej postaci. Dzięki temu (tej postaci) łatwiej możemy się z nią komunikować: rozmawiać, radzić się jej, prosić ją o wsparcie
, czy też o wypełnienie naszego ciała, umysłu i ducha określoną jakością.
Możemy też przywoływać wizje, które kojarzą się z danym żywiołem: energii, światła czy konkretnego obrazu
, a następnie pracować z nimi. Kolejnym sposobem jest odgrywanie roli danego żywiołu poprzez ruch, taniec, śpiew, wzbudzanie w sobie odczuć charakterystycznych dla danej jakości.


OGIEŃ

Jego opiekunem jest Dżinn - olbrzym stworzony ze splotu płomieni. W tarocie żywioł ten symbolizują buławy.
Istotami związanymi z ogniem są salamandry.
Kolorem związanym z ogniem jest czerwień, kierunkiem świata - południe, porą roku - lato, porą dnia - południe.
Ogniste znaki zodiaku to: Baran, Lew, Strzelec.

Ogień symbolizuje siłę i energię. Związany jest z uzdrawianiem, oczyszczeniem, twórczością, seksualnością, siłą fizyczną, ale także destrukcją, niszczeniem.
W naszej psychice przejawia się jako: pewność
siebie, energiczność, ekstrawertyzm i towarzyskie usposobienie. Negatywnymi aspektami żywiołu są: egocentryzm, pycha, agresywność i nadpobudliwość. Ogień jest też symbolem duchowego oświecenia.

Obrazy związane z ogniem: ogień płonący na kominku, duże ognisko płonące jasnym
płomieniem, paląca się świeca, wybuchający wulkan, płynąca lawa wulkaniczna, ogień wypełniający całe ciało.


POWIETRZE

Jego opiekunem jest Paralda - postać o nieokreślonym, zmiennym kształcie, złożona z bladoniebieskiej lub szarej mgły. W tarocie żywioł ten symbolizują miecze. Istotami związanymi z powietrzem są sylfy.
Kolorem związanym z powietrzem jest żółty, kierunkiem świata - wschód, a porą roku - ranek.
Znaki powietrza to: Bliźnięta, Waga, Wodnik.

Powietrze symbolizuje intelekt, przestrzeń, pamięć, moc skupienia, porozumiewanie się. W dawnych religiach powietrze symbolizowało energię duchową. Żywioł ten jest również związany z oddechem - symbolem siły życia.
W psychice przejawia się jako: dociekliwość, zdolność przystosowywania się, szybkie myślenie, dobra pamięć, ekstrawertyzm. Negatywnymi aspektami tego żywiołu są: brak zrównoważenia, powierzchowność, brak zdecydowania i trudności z wyrażaniem myśli.

Obrazy związane z żywiołem powietrza: wiatr poruszający liśćmi na wierzchołkach drzew, przestrzeń ponad szczytami gór, wiatr unoszący liście i piach, wysoko latające ptaki.


ZIEMIA

Jej opiekunem jest Ghob - pękaty ciężki stwór o zwartej postaci, emanujący mądrością i starością. W tarocie żywioł ten symbolizują monety.
Istotami związanymi z ziemią są gnomy.
Kolorem związanym z Ziemią jest czerń lub brąz, stroną świata -północ, porą roku - zima, zaś porą dnia - noc.
Znaki ziemskie to: Byk, Panna, Koziorożec.

Ziemia symbolizuje korzenie, wytrwałość, stabilizację. Żywioł ten jest także związany ze sprawami materialnymi, wzrostem, obfitością i śmiercią.
Psychologiczne aspekty ziemi to: praktyczność, metodyczność, stanie na własnych nogach, zdolności manualne, zimna krew. Negatywne aspekty to: lenistwo, zbytni krytycyzm, surowość, dogmatyzm.
W danych religiach Ziemia była Wielką Boginią, Matką.

Obrazy związane z żywiołem ziemi: wyobrażenie kuli ziemskiej, obrazy kamieni i skał, żyzna gleba, zapuszczanie korzeni w głąb ziemi.


WODA

Opiekunem jest Niksa - postać płynna, zbudowana z zielononiebieskiej aury, upstrzona srebrnymi smugami i szarymi mchami.
W tarocie żywioł ten symbolizują kielichy.
Istotami związanymi z wodą są rusałki, nimfy wodne.
Kolorem związanym z wodą jest niebieski, stroną świata - zachód, porą roku - jesień, porą dnia - zmrok.
Znaki wodne to Rak, Skorpion i Ryby.

Woda symbolizuje ruch i zmianę. Związana jest z emocjami, wyobrażeniami, inspiracją, czuciem, oczyszczeniem, płodnością i miłością
.
W psychice objawia się jako twórcza wyobraźnia, romantyzm, ale także z niezrównoważenie i zbytnia emocjonalność.

Obrazy związane z żywiołem wody: płynąca rzeka lub wodospad, fale morza lub oceanu, pływające delfiny.
"Największą sztuką jest śmiać się zawsze i wszędzie... Nie żałować tego co było. Nie bać się tego co będzie."

http://serc-ukojenie.blogspot.com/p/oferta.html
Awatar użytkownika
Elpis
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 18:20

Re: Żywioły w Tarocie

Postautor: Elpis » piątek 14 lis 2014, 12:46

Jestem na początku swojej drogi z Tarotem i wpadła mi w ręce książka "Tarot dla początkujących" P. Scott Hollander.
Tam na stronie 130 napisane jest, że miecze nawiązują do żywiołu ognia a buławy do żywiołu powietrza.
Czy spotkaliście się z taka interpretacją ?
Awatar użytkownika
slawek_88
Posty: 1234
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 21:31
Lokalizacja: Pomorze

Re: Żywioły w Tarocie

Postautor: slawek_88 » piątek 14 lis 2014, 18:51

hmmm... czasem wydaje mi się ze autorzy tworząc nowe książki zaczynają wymyślać byle co, łamać jakiś schemat, byle tylko czymś wyróżnić swoje "dzieło" od reszty :P

Dla mnie do ognia dorzuciłbym raczej jakiś patyk niż miecz by go podtrzymać i dalej cieszyć się jego ciepłem ;P

Ja jestem zwolennikiem klasycznego podejścia, żywioł + cyfra = znaczenie :P więc podmiana żywiołu zmieniłaby całkowicie znaczenie (to klasyczne) danej karty :bezradny:

pozdro

sławek
Najkrótsze odpowiedzi TAK i NIE wymagają najdłuższego zastanowienia.
Pitagoras

NA RAZIE NIE WRÓŻĘ
Awatar użytkownika
Żubrówka
Posty: 2123
Rejestracja: środa 04 lip 2012, 18:59

Re: Żywioły w Tarocie

Postautor: Żubrówka » piątek 14 lis 2014, 21:53

Elpis, nie mam tej książki żeby sprawdzić, ale skoro mówisz, że tam jest napisane "miecze NAWIĄZUJĄ do żywiołu ognia, a buławy do żywiołu powietrza", to może chodzi o to, że oba te żywioły są aktywne, reprezentują energię męską.
W żadnej z przeczytanych do tej pory książek o tarocie, a było ich sporo, nie natknęłam się na takie przestawienie mieczy i buław. Tarotowe kolory od wieków mają przypisane żywioły i nikt nigdy tego nie zmieniał.
Awatar użytkownika
Elpis
Posty: 69
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 18:20

Re: Żywioły w Tarocie

Postautor: Elpis » piątek 14 lis 2014, 23:07

Być może w takim razie problem tkwi w samym tłumaczeniu książki.
arachnea
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 23:15

Re: Żywioły w Tarocie

Postautor: arachnea » sobota 15 lis 2014, 00:19

Elpis pisze:Jestem na początku swojej drogi z Tarotem i wpadła mi w ręce książka "Tarot dla początkujących" P. Scott Hollander.
Tam na stronie 130 napisane jest, że miecze nawiązują do żywiołu ognia a buławy do żywiołu powietrza.
Czy spotkaliście się z taka interpretacją ?

To wygląda na błąd w druku.
Pomieszali zwroty, źle je przypisali, dlatego że podział na żywioły w talii Tarota jest stały, niezmienny: Miecze -> żywioł powietrza, a Buławy -> żywioł ognia. Nic tego nie zmieni bo inaczej trzeba by było zmienić i historię tarota i tarot Thoth (Crowleya), więc takiej głupoty by nie zrobili.
Awatar użytkownika
slawek_88
Posty: 1234
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 21:31
Lokalizacja: Pomorze

Re: Żywioły w Tarocie

Postautor: slawek_88 » sobota 15 lis 2014, 10:32

Albo ktoś poszedł tropem kart klasycznych, gdzie spotkać można ten sam problem z pikami i treflami.
Najkrótsze odpowiedzi TAK i NIE wymagają najdłuższego zastanowienia.
Pitagoras

NA RAZIE NIE WRÓŻĘ
Awatar użytkownika
Artur
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 22 kwie 2012, 12:30
Lokalizacja: Internet, Polska

Re: Żywioły w Tarocie

Postautor: Artur » niedziela 16 lis 2014, 11:00

Elpis pisze:Być może w takim razie problem tkwi w samym tłumaczeniu książki.


To nie jest błąd w tłumaczeniu książki lecz jedna z tarotowych koncepcji. Koncepcja ani lepsza, ani gorsza, zwyczajnie odmienna. Jeśli zajrzysz na stronę:

http://franzbardon.pl/ksiazki/wdh/iih_teoria.php

- przeczytasz takie słowa:

Nawet w Tarocie, najstarszej księdze mądrości, ta wielka tajemnica elementów zapisana jest poprzez fakt, iż pierwsza karta Tarota przedstawia Maga, który posiada wiedzę i kontrolę nad elementami. Na tej karcie miecz symbolizuje element ognia, różdżka - element powietrza, kielich - element wody, a monety - element ziemi. Jest zatem oczywiste, że starożytne tajemnice przedstawiały Maga jako pierwszą kartę Tarota i, co za tym idzie, wybrały kontrolę nad elementami jako pierwszy akt wtajemniczenia. Honorując tę tradycję, poświęcę najwięcej uwagi elementom. Co więcej, stanie się oczywistym fakt, że klucz do elementów jest uniwersalnym remedium, przy pomocy którego można rozwiązać wszystkie problemy, jakie mogą się pojawić.


(podkreślenie moje; Bardona cytuję aby wykazać, że to nie jest koncepcja 'new ageowa', młoda, którą można lekce sobie ważyć i wskazywać na to że jest głupim wymysłem niepoważnych ezoteryków; także po to aby wskazać, że jaśnie dominujące nam przypisanie wcale nie jest jedynym kanonicznym, niezmiennym, nie podlegającym dyskusji)

W wolnej chwili możecie zajrzeć na listę talii wprost uwzględniających tę koncepcję:

http://www.aeclectic.net/tarot/cards/ch ... ions.shtml
Pozdrawiam
Artur

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Wróć do „Opisy kart Tarota”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość