10 kielichów

Awatar użytkownika
Tarofides
Admin
Posty: 2313
Rejestracja: sobota 06 lis 2010, 21:24
Lokalizacja: Lublin

10 kielichów

Postautor: Tarofides » niedziela 21 lis 2010, 22:13

Karta Tarota 10 kielichów (pucharów)

Kolejno: Tarot Marsylski, Oswald Wirth, Rider Waite

10 kielichów.jpg
Z tej grafiki można korzystać tylko pod warunkiem podania źródła.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Rudalila
Posty: 2445
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 00:10
Lokalizacja: Gdzies w Szkocji

Re: 10 kielichów

Postautor: Rudalila » czwartek 09 gru 2010, 08:07

Prosta -
Ta karta jest czasem nazywana "Karta-Zyczenie". Jesli ona pokazuje sie w rozkladzie Pytajacy(a) moze oczekiwac spelnienia wszystkich swoich pragnien.

Odwrocona -
Jest to "rozrzedzona" wersja " znaczenia z pozycji prostej, np. tylko czesciowe osiagniecie czyjegos zyczenia, rowniez mozliwe , ze ktos inny otrzyma duza czesc z lupu nalezacego do Pytajacego. Mozliwe nieporozumienia w zwiazku lub rodzinie. Calkowite zerwanie jest tez prawdopodobne. Karty obok moga powiedziec o tym wiecej.

Sasha Fenton "Fortune telling by Tarot Cards"
Smiac sie do wszystkich, ze wszystkiego i mimo wszystko
Miewam przerwy we wrozeniu. Wróżę osobom z min.50 postów.
Awatar użytkownika
Mema
Posty: 73
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 20:39

Re: 10 kielichów

Postautor: Mema » czwartek 06 sty 2011, 00:59

Kiedy w rozkładzie pojawia się ta karta, zwykle objaśniamy ją następująco: "Puchary to miłość, a dziesiątka jest najlepsza". Podobnie jak w przypadku Denarów, także i w Pucharach Dziesiątka to najlepsze, co może nam się przytrafić. Jeśli chodzi o bliski związek, karta ta sygnalizuje wspólne zamieszkanie, małżeństwo, dzieci, głębokie zadowolenie i długofalowe bezpieczeństwo. Zapowiada też sukces w dotarciu do dowolnego upragnionego celu, jego realizację i uczczenie.

Joanna Watters - Co dzisiaj mówi tarot.


Znaczenie prognostyczne w położeniu prostym:
jedność z kimś kogo się kocha, wspaniała, porywająca miłość, udane życie rodzinne, trwała przyjaźń, szacunek społeczny, sukces towarzyski, pełna realizacja planów, spokój wewnętrzny, słuszne przekonanie o własnej wartości, altruizm, równowaga emocjonalna, ślub, zawarcie małżeństwa z miłości, wsparcie oraz zrozumienie ze strony rodziny, dobry nastrój, pełnia życia, poczucie szczęścia, poprawa stosunków w związkach, renesans w małżeństwie, wejście na wyższy etap rozwoju duchowego, wykorzystywanie zebranych doświadczeń, oddalenie obaw i lęków, przewidywane kłopoty nie nadejdą lub będą znacznie mniejsze, spełnienie w miłości, przypływ sił twórczych, nowe projekty i możliwości w pracy artystycznej, miłość do ojczyzny, ślub własnego dziecka.

Znaczenie prognostyczne w położeniu odwróconym:
nieszczęścia, kłopoty rodzinne, manipulacja, presja, brak własnej woli i zdania, zazdrość oraz jej negatywne skutki, ingerencja bliskich osób w nasze sprawy i zamiary, uczucie przegranej, smutek, wielkie rozczarowanie uczuciowe, kłótnie i napięta atmosfera w rodzinie, skłonność do przesady, chorobliwa wrażliwość, uzależnianie własnych opinii od innych osób, nieodwzajemniona miłość, zdrada partnera, małżonka lub przyjaciela, zahamowanie rozwoju z powodu negatywnych wpływów z przeszłości, autodestrukcja, nienawiść, uparte trzymanie się starych pozycji.

Kluczowe słowa przy dziesiątce kielichów:
spełnienie, pełnia, wejście na wyższy poziom rozwoju, szacunek społeczny, szczęście, harmonijne uczucia, spokój wewnętrzny, radość, zadowolenie, postęp.


Alicja Chrzanowska - Misterium tarota. Arkana Małe.
To kogo i jak kochamy pokazuje nam kim jesteśmy.
Manuela Gretkowska
Awatar użytkownika
Natka
Posty: 2500
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 06:39
Lokalizacja: gdzieś na Lubelszczyźnie

Re: 10 kielichów

Postautor: Natka » czwartek 13 sty 2011, 20:06

Karta 10 Kielichów
Widzimy dziesięć kielichów ułożone na kształt tęczy, znak Bożej miłości. Tańczące dzieci nie mogą uwierzyć w realność tego, co się dzieje, ale są szczęśliwe i radosne, natomiast para małżeńska z radością obserwuje to wyjątkowe wydarzenie. Miłość i harmonia tej karty łączy ją bezpośrednio z Kochankami (VI) i Równowagą (XIV).
Tradycyjne znaczenie - serdeczna przyjaźń, miłość, spokój w domu, zadowolenie, głęboka radość, harmonia, pomoc.
Karta odwrócona - niezadowolenie, nieporozumienia, niesnaski, hipokryzja.

Źródło: "Vademecum tarocisty" Hajo Banzhaf
Przyjaźń poznają po tym, że nic nie może jej zawieść; a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć." - Antoine de Saint-Exupery
http://www.youtube.com/watch?v=nWlO7HAuAYg
http://quasimodo.wrzuta.pl/audio/6zGyiQ ... -_dlaczego
Nie wróżę na PW.
Awatar użytkownika
nadzieja_aa
Posty: 354
Rejestracja: niedziela 14 lis 2010, 21:26

Re: 10 kielichów

Postautor: nadzieja_aa » środa 19 sty 2011, 20:21

10 Pucharów
+++++++++++++++++++++++++++++++++++

10 Pucharów – sukces zbiorowy.
To ostatnia z kart pucharów, ostatnia z dworu pucharów . Wiemy już , że jesteśmy na najniższym poziomie drzewa życia na poziomie Malkut . Czyli ziemi. Ktoś kiedyś ładnie powiedział, że Malkut zawiera w Kether, Kether zawiera się w Malkut. Są jakby lustrzanym odbiciem. Tu znajduje potwierdzenie to co czytamy w Biblii, to co czytamy w każdej księdze komentującej prawa kosmosu , prawa ezoteryki, prawa wiary bez względu na to jakiego rodzaju jest to wiara „jako w niebie tak i na ziemi , jako na ziemi tak i w niebie czyli co jest na górze to jest na dole, co jest na dole to jest na górze.” Stąd tez 10 Pucharów jest informacją o wykorzystaniu , o dopełnieniu się tego co zostało zainicjowane na poziomie Asa Pucharów – tego kielicha , który zawierał w sobie potencjał miłości, dobrodziejstwa, błogosławieństwa. Który zawierał w sobie inicjacje związku , rodziny. To wszystko zostaje dopełnione i to wszystko zostaje zrealizowane na najniższym poziomie drzewa życia właśnie w karcie 10 Pucharów.

10 Pucharów nazwane zostało przez Zakon Złotego Brzasku „władcą spełnionego szczęścia”.
To jest Mars w Rybach. Co prawda to połączenie Marsa i Ryb tym którzy zajmują się astrologią może tak trochę niekoniecznie przywodzić pełny wymiar szczęścia na myśl ,
ale co jest bardzo istotne przy 10 Pucharów ? – że tu pominięta zostaje rola jednostki. Jest to wymiar sukcesu ale zbiorowego.
Jest to finalizacja żywiołu pucharów. , królestwa pucharów, świata pucharów. Jest to karta która mówi o sukcesie nie jednostki tak jak to miało miejsce przy 9 Pucharów , ale sukcesie zbiorowym. Sukcesie grupy która połączona jest wspólnym celem. Jest to moment w którym dochodzimy do tego sukcesu i nawet jeśli w tej grupie pewne jednostki pozostają w niezadowoleniu to ogólny obraz widziany z boku to jest obraz harmonii, szczęścia i zadowolenia.
Oczywiście jest to również jakby informacja o spełnieniu uczuciowym na najwyższym poziomie. O tych układach rodzinnych gdzie każdy ma swoje miejsce i każdy z tego miejsca się bardzo cieszy. I cieszy się nie poprzez przypisanie do jakiegoś stada, do jakiejś grupy, do jakiegoś kanonu tylko cieszy się, bo jak gdyby każdy z ludzi tam realizuje tego swojego Asa Pucharów. , dając jednocześnie ten moment gdzie to wszystko razem osiąga to szczęście, ta pełnię , tą harmonię.
Jest to sukces zbiorowy przede wszystkim dlatego , że wszyscy dbają o emocjonalny interes całości. Nie ma tutaj tej odrębności.
Jest to dosyć niebezpieczna karta jeśli rozpoczyna nam wszelkiego rodzaju układy , bo jeżeli coś sięga szczytu, jeżeli cos sięga zenitu to wiemy, że za chwilę musi nastąpić przełom. Pamiętamy , że” stała jedyna która jest w naszym życiu to jest zmiana „ czyli kiedy dochodzimy do finału to na tym szczycie nie możemy pozostać zbyt długo. Dlaczego? – bo jeśli byśmy sobie wyobrazili tą
10 Pucharów jako piękna fontannę tryskająca wodą , radością – tak wygląda ta eksplozja uczuć, ta wszechogarniająca radość ze współistnienia – to fontanna pracująca bez ustanku , długo zaczyna tak naprawdę pompować wodę , która jest wodą zakiśniętą. Czyli w pewnym sensie dochodzi do sytuacji gdzie uczucia w swoim szczycie, w swojej pełni mogą w pewnym momencie doprowadzić do „złego samopoczucia z ciągłego przejedzenia”. I nie chodzi o to aby w takich momentach wynajdować sobie problem do tego , żebyśmy się nie czuli w szczęściu i w harmonii tylko jeśli ta karta określa naszą rzeczywistość w chwili bieżącej to pamiętajmy , że ta sytuacja będzie musiała ulec zmianie , w przeciwnym razie i tak ulegnie zmianie poprzez degradacje tego pozytywu który sobą wyraża. I tu prawdopodobnie zawarty jest ten aspekt Marsa w Rybach. Wiemy też , że Ryba w swoim charakterze jako znak zodiaku ma bardzo silnie zaznaczony ab – daun – powierzchnię i samo dno. I to jest ten moment gdzie nasza zodiakalna Ryba cieszy się momentem podpływania do tafli tej wody, tych emocji . Natomiast za moment nastąpi to wchodzenie. Ono nie musi być wcale negatywne. Natomiast nie da się 10 Pucharów rozciągnąć na wiele, wiele długich lat czy wiele naście długich lat , bo wtedy nastąpi przesyt. I to jest ta podstawowa informacja.
Natomiast jeżeli ta karta określa charakter naszej pracy , jeżeli ta karta określa stosunki jakie panują w naszych układach zawodowych to wszyscy którzy realizują dana sytuacje zawodową są na pewno ludźmi pracującymi nie na sukces indywidualny ale są tzw. zgranym zespołem. Zespołem który nosi znamiona niemalże stosunków rodzinnych, emocjonalnie, tak każdy za każdym , każdy z każdym , i wszyscy się cieszą, że mogą być w tym jednym miejscu przez jakiś czas w ciągu dnia.
Jeśli to określa nasze układy towarzyskie , emocjonalne, rodzinne, to wiadomo, że one są ogromnie ciepłe, wiadomo, że one są bardzo otwarte .nasączone takimi przytuleniami, ciepłymi słowami , dbałością, troskliwością wzajemną. Tylko w tym wszystkim kota na śmierć można zagłaskać i o tym należy pamiętać realizując tę energię.
Podsumowanie
Wiele osób postrzega ta kartę jako jedynie pozytywną. Nie ma czegoś takiego jak karty dobre i karty złe.
10 Pucharów należy do kart , które niosą ze sobą w przyszłości przesłanie zadowolenia , szczęścia , harmonii. , bycia wśród ludzi którzy , myślą, czuja mówią podobnie jak my ale…
Musimy również pamiętać, że 10 Pucharów zobowiązuje nas energetycznie do afiszowania się szczęściem środowiska w którym funkcjonujemy. Czyli – my jesteśmy szczęśliwi , my jesteśmy zadowoleni, my jesteśmy spełnieni sukcesem, szczęściem, zadowoleniem pewnej grupy. My sami w tym wszystkim często możemy płakać w poduszkę. My często w tej karcie będziemy również odczuwać cos na kształt wyrzutów sumienia. , że wszyscy są szczęśliwi tylko nie ja. Nawet nie powiemy o tym, że coś nas zaczyna uwierać. Że gdzieś to wszystko jest być może przez nas odbierane jako przesłodzone. Że my w tym wszystkim potrzebujemy większej głębi. I o tym należy pamiętać interpretując tą kartę. O tym należy pamiętać przypisując jej pewne określone zdarzenia.
I tak jak 10 Denarów bardzo często wskazuje na rodzaj klanowości tak
10 Pucharów będzie mówiła o zobowiązaniu do odczuwania tego co odczuwa większość. Do przypisania się zbiorowości na tle której my przestajemy się liczyć jako indywidualność. Liczy się zbiorowość, liczy się wizerunek zewnętrzny. My mamy uchodzić i uchodzimy na zewnątrz jako pewien rodzaj szczęśliwości w która każdy może wejść i zostać tą szczęśliwością otoczony. My jesteśmy zatopieni, czasami zanurzeni a czasami utopieni wręcz w nadmiarze emocjonalnych uniesień które charakteryzują środowisko nas otaczające. W tym wszystkim należy uważać, żeby nie pójść na dno. Ale należy pamiętać, że pewien rodzaj indywidualizacji należy się każdemu z nas.

-----------------------------------------------

10 Kielichów
=======================
- karta szczęścia
- ostatnia karta, najwyższa karta a dla związku – pełnia szczęścia rodzinnego, wszystko jest na swoim miejscu, wszystko jest szczęśliwe, nawet dla każdego znajdzie się dobre słowo

10 pucharów w rozkładach

W domach
10 Pucharów w domu pieniędzy
- praca na rodzinę

Partnerski

10 Pucharów - osoba pokazana przy 10Pucharów
- jest taka wewnętrzna potrzeba , priorytetem jest rodzina
------------------------------
10 Pucharów w układzie partnerskim
- związek dochodził do pewnego rodzaju pełni emocjonalnej ale jak doszedł związek do pewnego etapu już nie tworzy pomysłu ‘co dalej’, brakuje celu, zaczyna się system obwiniania.
----------------------------------------------------------------------------------------
Krzyż celtycki

10 Pucharów -osoba idzie
- osoba będzie chciała związku
------------------------------------------------------------------------------------
Inne

10 Pucharów przy Sąd
- kontakt będzie
---------------------------------------------

10 Pucharów – 6 Denarów
- złoży propozycję zawarcia związku małżeńskiego
================================================
(oprac. na podstawie programu T. Danuty)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
dowell
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 12 cze 2012, 09:41
Lokalizacja: Pomorze

Re: 10 kielichów

Postautor: dowell » poniedziałek 18 cze 2012, 21:31

W pytaniach o finanse:

W pozycji prostej:
szacunek społeczny, realizacja planów, wykorzystanie zebranych doświadczeń, oddalenie obaw i lęków, przewidywane kłopoty nie nadejdą lub będą znacznie mniejsze, przypływ sił twórczych, nowe projekty i możliwości w pracy artystycznej.

W pozycji odwróconej:
brak własnej woli i zdania, zazdrość i jej negatywne skutki, ingerencja bliskich osób w plany zawodowe, zahamowanie rozwoju z powodu negatywnych wpływów z przeszłości, uparte trzymanie się starych pozycji, presja, mobbing w pracy.

Źródło: Alla Alicja Chrzanowska "Tarot a finanse"
boo222

Re: 10 kielichów

Postautor: boo222 » środa 15 sie 2012, 16:27

Co ta karta oznacza w pytaniach jak postepowac, czy/jakie podejmowac dzialania, jak sie zachowywac w stosunku do problemu?
MonikaAbya

Re: 10 kielichów

Postautor: MonikaAbya » niedziela 14 gru 2014, 16:41

Położenie prawidłowe:Pełna rodzina. Rodzinne szczęsśie. Miłość. Poczucie jedności z kimś, kogo się kocha. Realizacja planów. Sukces towarzyski. Rozwój duchowy, intelektualny, uczuciowy. Pokój. Cnota i prawość. Dobry układy towarzyskie. Akceptacja.

Karta Odwrócona:Kłopoty rodzinne. Nieszczęście. Nienawiść, złość, rozdrażanie. Strata przyjaciela. Ingerencja rodziny, przyjaciół lub znajomych w nasze sprawy. Manipulacja. Złe zamiary. Zazdrość i jej skutki .

Jan Witold Suliga (Tarot dla początkujących)
Awatar użytkownika
Luks
Moderator
Posty: 2101
Rejestracja: poniedziałek 11 sie 2014, 12:55
Lokalizacja: Magic Forest

Re: 10 kielichów

Postautor: Luks » środa 04 lut 2015, 17:50

10 pucharów to ostatnia karta (nie licząc dworskich) w kolorze kielichów, a więc oznacza osiągnięcie pełni w sferze emocjonalnej, ale inaczej niż 9 pucharów, bo razem z kimś. Czasem może pokazywać też przesyt.
Generalnie dobra karta, pokazuje mi sukces i spełnienie.

Z cyklu ciekawych interpretacji - wg D. M. Słowikowskiej "Sekrety Małych Arkanów Tarota" może oznaczać zmianę domu. Wg mnie dość logiczna interpretacja i faktycznie kiedyś tak mi zasygnalizowała plusy decyzji - jako możliwość zmiany domu, miejsca zamieszkania, a co za tym idzie otoczenia (a to się przekłada na możliwość poznania nowych ludzi).
Awatar użytkownika
Magdalena
Posty: 24
Rejestracja: sobota 21 lis 2015, 18:46

Re: 10 kielichów

Postautor: Magdalena » sobota 21 lis 2015, 19:01

U mnie karta kielichow pokazala... ciaze, albo nie tyle ciaze co szczescie rodzinne spowodowane ciaza.

Uparcie wychodzila w pytaniu o to jak rozwinie sie kariera mojej przelozonej i nie wiedzialam jak ja interpretowac, myslalam ze gdyby chodzilo o osiagniecie calkowitej satysfakcji zawodowej, raczej wypadloby 10 denarow. Po czym jakis czas pozniej okazalo sie, ze dziewczyna jest w ciazy i bedzie musiala zrezygnowac na kilka miesiecy z pracy - tak wiec teraz wiem, ze 10 kielichow oznaczalo tu odsuniecie sie od pracy na rzecz rodziny.
Anouk

Re: 10 kielichów

Postautor: Anouk » czwartek 14 sty 2016, 11:52

Tak, zgadzam się. Na karcie 10 Kielichów jest dwójka dzieci, także to taka pełna rodzinka :) W pytaniu, czy będzie ciąża, to jak najbardziej tak :).
Awatar użytkownika
Luks
Moderator
Posty: 2101
Rejestracja: poniedziałek 11 sie 2014, 12:55
Lokalizacja: Magic Forest

Re: 10 kielichów

Postautor: Luks » piątek 15 sty 2016, 17:48

Anouk pisze:Tak, zgadzam się. Na karcie 10 Kielichów jest dwójka dzieci, także to taka pełna rodzinka :) W pytaniu, czy będzie ciąża, to jak najbardziej tak :).

Tak, 10 kielichów to karta podstawowej komórki rodzinnej, ale też po prostu DOMU, najbliższych, z którymi dzielimy się uczuciami i emocjami. Na pytanie o ciążę też zinterpretowałbym pozytywnie, o ile to byłoby marzeniem pytającej. W odniesieniu do posta Magdaleny - 10tka genialnie i przewrotnie pokazała dalszą karierę przełożonej. Spotkałem się też z sytuacją gdzie 10 kielichów mówiła o sukcesie zawodowym, także różnie z tym bywa. Zależy od kart otaczających.
Co do dwójki dzieci na karcie.... hehe... Zależy od talii ;) Na niektórych wizerunkach 10 kielichów nie ma dzieci. Spójrz na Gilded Tarot, Legacy of the Divine Tarot, czy Cosmic Tarot (pomijam talie, gdzie nie ma scenek).
Awatar użytkownika
barbara40
Posty: 2693
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 11:57
Kontaktowanie:

Re: 10 kielichów

Postautor: barbara40 » czwartek 04 lut 2016, 04:46

10 kielichów dla mnie jest kartą pozytywną, w każdym tego słowa znaczeniu, w końcu mówi tu o naszych uczuciach, a jako "zamykająca" karta od 1 do 10, to tu, już musi być potwierdzenie ... a więc, w każdym pytaniu, łączę ja z innymi kartami, jeśli są "ciężkie karty" to wynik będzie pozytywny, ale osiągnięty z wielkim trudem...itd. itp...
W zależności od jej położenia, będzie mi mówić o zadowoleniu i osiągnięciu wyznaczonego celu... a jaki mieliśmy ten cel... to już inna bajka ...
Mi kiedyś ciążę pokazał XV Diabeł ... w połączeniu z kartą XVIII Księżyc i As Buław, więc ni jak ma to się do naszej 10 kielichów ... ona wówczas będzie mówiła jako dodatkowa karta, że Tak ... jest możliwość, jest b. duża szansa... na coś tam ... będzie ciąża ... mur beton ...
a same karty: XV Diabeł i 10 kielichów w odpowiednim połączeniu, mówią mi, że twoje intencje są nie czyste, ale i Tak osiągniesz to co zamierzasz lub związek, w którym teraz jesteś, jest toksyczny, ale pozostaniesz w nim, bo tak ci pasuje ... (powiedziałabym np. bo to lubisz, bo tak chcesz)... 10 Kielichów nie jest dopełnieniem całego dworu ... tylko nabytym doświadczeniem oraz stabilną zapowiedzią ... Giermek, Walet, Paź... tak mówimy na inną kartę, nie na 10, a 10 z każdego dworu i tu np. kielichów, można potraktować z powodzeniem jako Goniec, posłaniec, a w dzisiejszych czasach np, jako listonosz ... ona nosi tylko potwierdzone wiadomości ... głowy nie da sobie ściąć, bo kara dworska, ją pierwszą by dosięgła, a ona tego nie chce ma własne doświadczenia ... jest posłańcem 10, a Paź to już zadowala Króla i Królową w każdym dworze, zadowala tym co ma pod ręką, a kto pozbędzie się rozrywki?? ... Paź ma wiadomości od 10 ... i tym się wychwala, i tym imponuje, i dlatego musi się jeszcze wiele nauczyć... to nie są jego osiągnięcia, tylko 10 ...
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
LenaDorota
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 01 mar 2016, 23:25

Re: 10 kielichów

Postautor: LenaDorota » niedziela 27 mar 2016, 17:35

Czy ktos z Was mial z ta Karta doswiadczenia, gdy pytal o spotkanie? Z jadnej strony to "Karta-zyczenie" i dobrze wrozy na wszelkie sprawy, natomiast jej druga strona mowi o pewnym zakonczeniu czegos. Jak to w koncu jest w tym kontekscie? :rotfl:
znajoma007
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 29 mar 2016, 17:17

Re: 10 kielichów

Postautor: znajoma007 » wtorek 29 mar 2016, 19:09

Uwielbiam tą kartę. Ostatnio wyciągnęłam ją, na pytanie o budowę domu. Sam widok karty od razu budzi pozytywne uczucia :)
LenaDorota
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 01 mar 2016, 23:25

Re: 10 kielichów

Postautor: LenaDorota » piątek 01 kwie 2016, 13:04

Niestety u mnie wyszła jej gorsza strona, spotkania nie było i nie zanosi się na nie. Co gorsza zdaje się, że obie strony chciałyby się spotkać ale już to co najlepsze zostało osiągniete i w sumie już się tego nie powtórzy, rozmowy chyba też :klotnia: :rotfl: :rotfl:
Awatar użytkownika
Luks
Moderator
Posty: 2101
Rejestracja: poniedziałek 11 sie 2014, 12:55
Lokalizacja: Magic Forest

Re: 10 kielichów

Postautor: Luks » wtorek 08 lis 2016, 21:10

Ciekawi mnie jak 10 kielichów widziana jest od strony astrologicznej. Powszechnie ta karta jest uważana za szczęśliwą. Natomiast A. Crowley przypisał tej karcie Marsa w Rybach. Ostatnio motyw tego połączenia wyszedł w temacie 5 buław (post Madrugady): viewtopic.php?f=33&t=222#p346450

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś (Ania lub inny forumowicz dobry w tych tematach) rozwinął ten temat - Jak Mars w Rybach ma się do rodzinnej sielanki z 10 kielichów? Jaki aspekt tej karty może się kryć za tym połączeniem astrologicznym? Co autor miał na myśli? Co prawda wg interpretacji Crowleya 10 kielichów to karta "promieniowania" szczęściem i Mars ponoć wprowadza do delikatnej natury Ryb więcej zdecydowania potrzebnego by wydobyć wewnętrzne przeżycia na świat zewnętrzny. No ale czy Mars w Rybach to harmonijny aspekt? Ostatnio Ania stwierdziła, że Mars sobie nie radzi w znaku Ryb...
Awatar użytkownika
madrugada
Posty: 2635
Rejestracja: niedziela 25 maja 2014, 07:35
Lokalizacja: Hiszpania

Re: 10 kielichów

Postautor: madrugada » wtorek 08 lis 2016, 21:45

Ciezko mi powiedziec co autor mial na mysli, gdyz zdecydowanie to przypisanie nie jest oczywiste :))
Zreszta odniesienia Crowleya nieczęsto sa oczywiste na zasadzie "10 kielichow - sielanka rodzinna" i jego rozumienie tej karty to pokazuje. Zreszta za to lubie jego spojzenie, bo sama jestem daleka do przypisywania takich skojazen, ale nie zawsze podążam za jego sposobem rozumowania :)) ale tutaj i ja nie przypisuje tej karcie wspomnianego znaczenia w kazdym przypadku, a w niektorych pozycjach moze stanowic spora przeszkode na drodze do rodziny.

Dysharmonia pomiedzy energia Marsa a energia Ryb jest oczywista, aczkolwiek Mars sobie w innych znakach rowniez nie radzi, bo gwaltowny to kolega, i lubi sie wyrywac a nie kazdy znak to udzwignie ;) Mars to aktywna, gwaltowna sila, bog wojny; z kolei Ryby to znak spirytualny, znak wspolczucia, pokoju. To sa w zasadzie przeciwne energie. Mysle, ze autor mogl widziec w tej karcie nasycenie, ktore zdarza sie nam utożsamiać tradycyjnie moze bardziej z 4 kielichow (zreszta taka nadal tej karcie nazwe). Skoro mamy koniec cyklu (10), to jak utrzymac to w calosci przez dluzszy czas? Czy wobec tego nie nadszedl czas na nowy cykl? Przeciez woda, aby utrzymala swoja czystosc biologicznie musi byc w ruchu, musi zachodzic wymiana/zmiana. Dla Crowleya stan opisany przez 10 kielichow jest mocno niestabilny, z jednej strony mamy nasycony zbiornik z woda w stanie spokojnym w ktorym ulega ona zanieczyszczeniu; albo energia Marsa rozniesie strukture, robiac tym samym miejsce na nowy cykl. A wiec utrzymanie tego stanu wymaga balansu pomiedzy silami Marsa i Ryb, tak bym to widziala. Mars od czasu do czasu wzburzy sadzawke, a Ryby podtrzymaja jego energie na takim poziomie aby nie rozpadla sie calosc. To stan oczywiscie daleki od tego co nazywamy sielanka, ale czyz nie ma zwiazkow ktore w ten sposob funkcjonuja?

Sama nie jestem znawczynia Thoth'a ale doczytywalam, ze u niego "najwyzsza" karta wsrod kielichow, opisujaca uczucia w sposob stabilny i pelny, byla 6.
====
Zapraszam na: http://www.tarot-ani.pl/
:)
Awatar użytkownika
Luks
Moderator
Posty: 2101
Rejestracja: poniedziałek 11 sie 2014, 12:55
Lokalizacja: Magic Forest

Re: 10 kielichów

Postautor: Luks » środa 09 lis 2016, 08:25

Dziękuję Ci Aniu za opis :)
Myślę, że Crowley poglebil opis tej karty o wspomnianą niestabilność, która w jakimś sensie towarzyszy 10-tkom - kartom przejścia na wyższy poziom.
Jeśli ktoś chce coś dodać to zachęcam (chodzi mi o wiedzę uznaną, podejście autorytetów, opisy z talii). Ograniczamy tu dyskusje.
:)
Awatar użytkownika
barbara40
Posty: 2693
Rejestracja: czwartek 05 lut 2015, 11:57
Kontaktowanie:

Re: 10 kielichów

Postautor: barbara40 » środa 09 lis 2016, 12:44

Luks pisze:Ciekawi mnie jak 10 kielichów widziana jest od strony astrologicznej. Powszechnie ta karta jest uważana za szczęśliwą. Natomiast A. Crowley przypisał tej karcie Marsa w Rybach. Ostatnio motyw tego połączenia wyszedł w temacie 5 buław (post Madrugady): viewtopic.php?f=33&t=222#p346450

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś (Ania lub inny forumowicz dobry w tych tematach) rozwinął ten temat - Jak Mars w Rybach ma się do rodzinnej sielanki z 10 kielichów? Jaki aspekt tej karty może się kryć za tym połączeniem astrologicznym? Co autor miał na myśli? Co prawda wg interpretacji Crowleya 10 kielichów to karta "promieniowania" szczęściem i Mars ponoć wprowadza do delikatnej natury Ryb więcej zdecydowania potrzebnego by wydobyć wewnętrzne przeżycia na świat zewnętrzny. No ale czy Mars w Rybach to harmonijny aspekt? Ostatnio Ania stwierdziła, że Mars sobie nie radzi w znaku Ryb...


Luks pisze:Myślę, że Crowley poglebil opis tej karty o wspomnianą niestabilność, która w jakimś sensie towarzyszy 10-tkom - kartom przejścia na wyższy poziom. Jeśli ktoś chce coś dodać to zachęcam (chodzi mi o wiedzę uznaną, podejście autorytetów, opisy z talii). Ograniczamy tu dyskusje.
:)


Adolph Ernestus Thierens - był holenderskim żołnierzem , oficerem i astrologiem. W 1925 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Lozannie w filozofii , a rok później otrzymał tytuł doktora honoris causa. Założył w 1907 roku w holenderskim społeczeństwie do badań współczesnej astronomii i astrologii , w której był prezesem do 1922. On był postrzegany jako założyciel holenderskiej astrologii, a stał się znany jako redaktor magazynu astrologicznego "Urania". Jego liczne publikacje są nie tylko o astrologii, ale także o Tarocie , teozofii i masonerii. Mam nadzieję, że ten autorytet jest dla ciebie wystarczający ... Dr. A.E. Thierens w swojej książce "Astrology & the Tarot" podaje, że 10 Kielichów to Dom VI, który związany jest ze znakiem Panny i rządzi w nim Merkury, dom ten jest jako obowiązki,usługi i zdrowie. O tym, że Dom VI jest przypisany do znaku Panny wspomina również Jolanta Romualda G-Gołębiewska w swoim artykule "Domy w horoskopie" ze strony http://jolanta-golebiewska.pl.tl/Domy-w ... pie-.-.htm , tam powołuje się na D.Rudhyara i S.Arroyo.

Hajo Banzhaf i Brigitte Theler w książce "Słowa kluczowe dla Crowley Tarot", opisują energię karcie 10 Kielichów jako: " Spełnienie (Ryby) i nowy początek (Mars), emocjonalne (Ryby) Wytrzymałość (Mars)" Pomysł, że Mars reprezentujący nowy początek ma sens, gdy weźmiemy pod uwagę, że Marsem rządzi Baran, pierwszy znak zodiaku. Banzhaf i Theler postanowili podkreślić konstruktywną moc Marsa zamiast jego niszczycielską moc. Mars każdy widzi jako siła negatywna lub szkodliwa, ale Marsowi również przypisuje się rzeczy, które idą w pozytywnym kierunku.

Mandala astrologiczne i Tarot przez AT Mann, podaje iż 10 Kielichów jest przypisana do III dekan Ryb - Plutona w Rybach. Słowa kluczowe Manna do Plutona to "moc, masa, magia, propaganda, siła, siła wyższa, szczerość". Na znaku Ryb, jego słowa kluczowe to "pęcznienia nasion; oczyszczający deszcz; spokój, potencjał, czułość, przeznaczenie, "odbiorczość", poświęcenie, psychiczny impuls, karmę, odosobnienie, mistycyzm". Manna w znaczeniu wróżebnym 10 Kielichów podaje: "działalność artystyczną Najwyższego, pochodzi od nieświadomych popędów, które mają realne środki wyrazu. Uniwersalne uczucia muszą być przetłumaczone na język realnego doświadczenia.... Pokusę, aby powrócić do poprzednio zdeprawowanych pozycji. Ego-wyzwalania staje się niebezpieczne i stresujące. ". To ostatnie stwierdzenie przez Mann prowadzi mnie do Anny Burroughs Cook "Im większy przychodzi, tym trudniej, że upadek"...
Tarot Dynamics systemowy Anna Burroughs Cook, w swoim systemie TD Anna Cook, przedstawia karty od 2 do 10 iż są to "karty tematu". Są one postrzegane jako mające silny wpływ na nasz bezpośredni plan, na sytuacje, nastroje, możliwości i przeszkód, które szybko mijają. Numer na karcie pokazuje sytuację. Dwór i definicja sugeruje przyczynę sytuacji, wraz z opcjami i najbardziej korzystne podejście do podjęcia. Jak wiemy Dwór Kielichów symbolizuje emocje, w tym również i sny marzenia, wszystko to, co nadaje sens naszemu życiu (jest to dość standardowe pojęcie w Stowarzyszeniu Tarota). Astrologiczny aspekt tego systemu wchodzi w grę, gdy zaczynamy mówić o numerze widniejącym na karcie.
Aby zinterpretować numer dziesięć, możemy spojrzeć na astrologiczne domy i tutaj X dom, który jest uważany za dom jako stanowisko w społeczeństwie, kariera zawodowa, reputacja. Ogólnie rzecz biorąc X Dom jest o twojej, czy też mojej roli w społeczeństwie, w którym zajmujemy stanowisko w oczach opinii publicznej lub społeczności, bliskich oraz swoich ambicji i aspiracji. Z kolei X Dom jest związany ze znakiem zodiaku Koziorożec znak kardynalny Ziemi znany jako zorganizowana , odpowiedzialny, celowych, praktyczne i zdyscyplinowany, rządzi nim Saturn (stanowiących ograniczenia, lekcje, władzę, karma). W systemie Tarota Dynamics, Temat Karty 10 oznacza osiągnięcie, dlatego w systemie TD 10 Kielichów jest "Emocjonalne Osiągnięcie". Łatwo jest zobaczyć, jak to może być podłączone do X Domu / Koziorożec / Saturn idei samodyscypliny i ambicji. Anna Burroughs zauważa, że ta karta "może również generować" natychmiastową karmę, twierdzi również, że 10 Kielichów oznacza" życie jest tym, co ci się uda, co sprawia to, że jest wiele w tym sensu, biorąc pod uwagę odpowiedzialność.

Dla mnie osobiście w karcie 10 Kielichów zawarty jest znak Skorpion i planety Pluton, Uran i Mars ... no ale cóż, widać muszę przywyknąć iż moje zdanie się nie liczy :kotek:
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
Awatar użytkownika
Le Stelle
Posty: 1180
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 18:22

Re: 10 kielichów

Postautor: Le Stelle » środa 09 lis 2016, 14:07

Chcąc zrozumieć Crowleyowskie przyporządkowanie astrologiczne poszczególnych planet do poszczególnych znaków w poszczególnych Arkanach Małych, dobrze jest zobaczyć całość obrazu.
Ponieważ piszę ogólnie o prawidłach rządzących powiązaniami astrologicznymi w Tarocie Thota i systemie stworzonym przez Golden Dawn, nie ograniczając się jedynie do 10 Kielichów, swój post zamieściłam tutaj viewtopic.php?f=150&t=547&start=44
tarotlestelle.blogspot.com

Wróć do „Dwór kielichów”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości