XIII - Śmierć

Awatar użytkownika
Luks
Moderator

Re: XIII - Śmierć

Postautor: Luks » wtorek 16 lut 2016, 11:16

MS_83 pisze:Smierc jako karta w Tarocie oznacza koniec etapu w zyciu ktory moze nie byc latwy. Koniec zwiazku badz koniec pracy. W przeciwienstwie do karty Wiezy Karta Smierc zapowiada powolne zmiany.

Pozwolę się nie zgodzić. W karcie Śmierci nie ma czasu, bo "śmierć" jest ponad czas. Karta mówi jedynie o transformacji, a czy zajdzie szybko czy wolno i stopniowo to powiedzą inne karty. Wieża rzeczywiście ze względu na gwałtowność wróży szybkie zmiany. Niemniej, gruzy mogą się jeszcze walić i tlić przez jakiś czas...
Podstawową różnicą między tymi kartami jest kwestia żywiołu - Śmierć jest wodna - kobieca, cicha, wyłania się z mroku, robi ciach i ucieka; Wieża natomiast jest ognista - męska, głośna i gwałtowna, pokazuje widowiskowe zmiany, szokujące informacje, wszystko co jest nagłe i dobrze widoczne.
Swoją drogą wątek porównania kart jest tutaj: viewtopic.php?f=105&t=7980 :)
Awatar użytkownika
barbara40
Kontaktowanie:

Postautor: barbara40 » czwartek 29 wrz 2016, 17:51

XIII Śmierć - głównie padają przy niej takie zdania: transformacja, koniec czegoś i początek nowego, zmiana losu (wg. mnie to nie zmiana losu, ale kontynuacja tego losu, który już mamy, ale już na innych warunkach, z dodatkowym doświadczeniem), proces przewidywalny i nieunikniony.

A więc, zamiast tej fizycznej śmierci, przed którą każdy z nas ma zakorzeniony w sobie strach, może pokazać narodziny czegoś nowego np. ciążę przy odpowiednich kartach, ona sama w sobie wskaże tylko na załóżmy transformację, ale karty wokół wskażą w jakim kierunku ona idzie ... jak myślicie, też tak może być?
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
Awatar użytkownika
Luks
Moderator

Postautor: Luks » czwartek 29 wrz 2016, 18:24

Basiu, myślę, że może tak być i z takimi interpretacjami też się spotkałem. Na pewno energia symbolizowana przez tę kartę robi miejsce na coś nowego, bo zabiera to co stare i zużyte.

Mnie osobiście ta karta zawsze pokazuje koniec czegoś i to koniec definitywny, przynajmniej na określonym etapie życia. Wydaje mi się, że jest podobna do 10 mieczy w wymowie, ale 10 mieczy odnosi się do spraw codziennych, a Śmierć ma większy/szerszy wpływ, może zmienić kierunek drogi, którą ktoś kroczy.

To czy jest to karta pozytywna czy negatywna zależy od pozycji (prosta/odwrócona/ostrzeżenie itd); otaczających kart; ale także od tego czy oczekujemy tej Śmierci czy nie. Jeśli ktoś na to czeka to Śmierć wyzwala, niejednokrotnie wręcz ratuje od opresji, ma moc uwalniania od starych ciążących więzów. Ale jeśli ktoś ucieka od tych zmian, to będzie jak cios kata, a po ciosie nadejdzie "żałoba" po stracie tego, do czego ten ktoś był przywiązany.
Awatar użytkownika
barbara40
Kontaktowanie:

Postautor: barbara40 » czwartek 29 wrz 2016, 20:32

Właśnie, strata kogoś lub czegoś, do czego byliśmy silnie przywiązani emocjonalnie ... Myślę, że ta karta, również może w rozkładach pokazać coś pozytywnego, ponieważ jak to określiłeś "zabiera" to, co tylko nam samym w danym momencie, wydaje się być najcenniejsze, a wcale nie musi służyć naszemu dobru. Nosi w sobie pierwiastek nadawania początku, nowego początku, bez możliwości powrotu do tego co już było wcześniej, mogłabym to porównać do larwy w kokonie (XIII Śmierć) i wyklucie się jej, już jako motyl ... raczej nie koniec, ale definitywna i nieodwracalna zmiana ... O tym definitywnym końcu, musiałyby mi też powiedzieć inne sąsiadujące karty, choć nie ukrywam, że na co dzień, najczęściej wraz z kartą XIII Śmierć, Tarot w rozkładach mi mówi o zerwaniu, zakończeniu, braku kontynuacji ... a nie o śmierci fizycznej, ale i bez tej karty, inne karty również mogą pokazać śmierć fizyczną np. 6 mieczy, 10 mieczy...
"Nie obrażaj się na bieg zdarzeń, one i tak tego nie zrozumieją" - Platon
http://www.wrotatarota.com
karolina86

Postautor: karolina86 » niedziela 16 paź 2016, 12:46

CHOROBA KTORA da sie zaleczyc ale nie wyleczyc .

Każdy Twój wpis pisany dużymi literami będę kasowała...
Dostałaś już uwagę z tego powodu i ponownie to robisz...po prostu zastosuj się ...
Krystyna

choroba ktora da sie zaleczyc a nie wyleczyc mam problemy ze wzrokiem

Wróć do „Arkana Wielkie Tarota RWS”