Karty klasyczne a tarot?

Awatar użytkownika
bellis

Karty klasyczne a tarot?

Postautor: bellis » środa 10 lip 2013, 10:24

czy to prawda ze karty klasyczne możemy interpretować tak jak tarota MA ? Przyjmując ze kier to puchary, karo to momety, trefle to kije a piki to miecze?
"Nie warto rezygnować z marzeń , tylko dlatego że są one dalej niż na wyciągnięcie ręki.. Należy postawić sobie krzesło, skrzynie, drabinę a nawet skakać po nie.. Bo warto.
Awatar użytkownika
anka

Re: karty klasyczne a tarot?

Postautor: anka » środa 10 lip 2013, 12:15

W tv Rodin był taki program karty klasyczne i tarot ,prawdopodobnie sa one ze soba powiazane .
Awatar użytkownika
Le Stelle

Postautor: Le Stelle » środa 10 lip 2013, 22:55

Z góry zaznaczam, że nie korzystam z kart klasycznych; z tego co się orientuję, to są punkty zbieżne, niektóre karty znaczną niemal to samo, i są różnice (czasem bardzo duże) w typowych, utrwalonych znaczeniach kart tarota i klasycznych.

Zapytałaś jednak,czy można je czytać w ten sam sposób, w jaki karty tarota: ja kiedyś zrobiłam taki eksperyment - w starym wątku warsztatowym, gdzieś na jakimś innym forum, który dawno miał swoją weryfikację, zrobiłam typowy rozkład celtycki (z którego najczęściej korzystam), z kart klasycznych. Byłam ciekawa tego samego - czy można je w taki sam sposób interpretować. Moja ogólna interpretacja zgadzała się z zamieszczoną odpowiedzią. Karty klasyczne, użyte zamiast kart tarota, tak samo pokazały określoną historię - pokazały mi się w znaczeniach "tarotowych".

Więc czy można? moim zdaniem - można. Mimo wszystko jednak jest to jak korzystanie z niepełnej talii tarota, i ostatecznie - uboższe. Zwłaszcza, jeżeli korci Cię "poznawanie przyszłości" i samodzielne robienie sobie rozkładów - i dopiero chcesz się tego nauczyć. Uczenie się znaczeń kart tarota na kartach klasycznych, z pominięciem Wielkich Arkanów, to takie mieszanie dwóch systemów. Z jednej strony brak rdzenia tarota (Arkanów Wielkich), z drugiej "okrzepłego w tradycji" sposobu odczytywania kart klasycznych. Ciężko przewidzieć, dokąd może prowadzić taka praktyka... :oczko:

Karty klasyczne różnią się nie tylko brakiem AW, lecz także kartami dworskimi. Czy Walet to wówczas bardziej Rycerz, czy Giermek?
tarotlestelle.blogspot.com
Awatar użytkownika
slawek_88

Postautor: slawek_88 » czwartek 11 lip 2013, 18:24

Genialny dokument dla zainteresowanych
http://www.youtube.com/watch?v=pU9WGyU4bnM
Najkrótsze odpowiedzi TAK i NIE wymagają najdłuższego zastanowienia.
Pitagoras

NA RAZIE NIE WRÓŻĘ
Awatar użytkownika
Kasha
Kontaktowanie:

Postautor: Kasha » czwartek 11 lip 2013, 19:52

bardzo ciekawe i fajne Sławek
te stare talie były takie piękne, że aż myślę, że te nowowczesne klasyczne są brzydkie w porównaniu z tamtymi

bardzo mnie ujęła historia matek podrzucających dzieci do przytułków czy sierocińców z notatkami na kartach ... takie przejmujące myśleć, że po latach zjawiła się ze swoją połową karty i po dopasowaniu drugiego kawałka karty mogła zabrać dzieciaka ze sobą ... w górę serca!
Nigdy nie kłóć się z głupcem. Najpierw zniżysz się do jego poziomu, a potem pokona cię doświadczeniem.
Ktoś z boku mógłby nie zauważyć różnicy.

moja płatna prywatna strona : http://www.tarot-octavia-de-oro.com/
Awatar użytkownika
Le Stelle

Postautor: Le Stelle » czwartek 11 lip 2013, 20:08

Też obejrzałam :usmiech: Mnie najbardziej zaskoczył wątek "voodoo priest" ... :scared-eek: i że musi jeszcze taka osoba znać się na kartach...
Ogólnie - czy Was też to trochę irytuje, że najczęściej kiedy tarot trafia przed kamery lub przed obiektywy, eksponowane są najczęściej karty Wieży, Diabła, Śmierci, Wisielca...? W tym filmie wielokrotnie, z różnych talii, jeszcze często był Głupiec... Inne karty też, ale najczęściej powtarzane dramatyczne zbliżenia na te p r z e r a ż a j ą c e k a r t y...

Swoją drogą, co do talii,Via Tarot pięknie prezentował się na stole... :romance-inlove: Wmawiam sobie, że chodzi tylko o głębokie światło i duże kontrasty :romance-heartspink:
tarotlestelle.blogspot.com
Awatar użytkownika
slawek_88

Postautor: slawek_88 » piątek 12 lip 2013, 00:31

Również uwielbiam stare karty... uwielbiam np. Visconti Sforza mimo iż małe arkana są bez obrazków, co moim zdaniem ma swój urok i tajemnice :rotfl: przez to upodabniają się niejako trochę do kart klasycznych :P

Tak czy siak ile wróżących tyle tez znaczeń kart, każdy z nas nadaje kartom jakieś indywidualne zabarwienie... dlatego też jestem zdania że jeśli ktoś ma taką wolę, może przyrównać znaczenia kart tarota (oczywiście jedynie blotek) z kartami klasycznymi... Zauwazmy nawet, że w klasykach jedni podroże widzą w pikach a kłopoty w krzyżach, drudzy na odwrót... tak ja to widzę :kwiatek:
Najkrótsze odpowiedzi TAK i NIE wymagają najdłuższego zastanowienia.
Pitagoras

NA RAZIE NIE WRÓŻĘ
Awatar użytkownika
Kasha
Kontaktowanie:

Postautor: Kasha » piątek 12 lip 2013, 01:10

Masz rację Stelka ... ciagle się przewijały te dramatyczne karty ... jak nie diabeł od frontu, to z boku i do góry nogami ... tu zęby a tam kopyta ... i żeby jeszcze o łańcuchach ludzie nie zapomnieli to trzeba było przypomnieć, a jakby kto nie wiedział to starodawne diabły miały skrzydła i co tam jeszcze

ale ale .. Wieża - teraz już nie pamiętam jaka talia to była ... ale też powtarzała się ta karta w kółko i zauważyłam, że ta wieża jest zbudowana jakby z klocków Lego, pękła 2 metry od góry i ta góra spadnie za raz ... a może nie
i wiecie co?! bardzo mi się spodobała ta karta ... nie była właśnie złowroga tylko taka jakaś normalna ... chyba nie było piorunów ani ludzi rzucających się z okien ... ognia też nie widziałam ... zaczarowala mnie ta karta chyba :rotfl:
widziałam tylko te delikatne klocki Lego w kilku odcieniach brązu i beżu może ... taka łagodna jakaś mi ta wieża się wydała ... taka ładna!

ale potem obejrzałam film o Crowley'u i ... słabo mi się zrobiło ! bo nie interesowałam się jego życiem do tej pory ... a okazało się, że był opętanym zboczeńcem, który zmądrzał na starośc jak już było za późno. Straszne rzeczy! ( no może teraz inni sobie obejrzą )
Nigdy nie kłóć się z głupcem. Najpierw zniżysz się do jego poziomu, a potem pokona cię doświadczeniem.
Ktoś z boku mógłby nie zauważyć różnicy.

moja płatna prywatna strona : http://www.tarot-octavia-de-oro.com/
Nut

Postautor: Nut » sobota 21 lis 2015, 16:17

Znam sie na kartach klasycznych i na tarocie ale nigdy nie myslałąm pod tym kontem , że karty te maja jakieś powiazania miedzy sobą.

Wróć do „Karty klasyczne”