Fluorite Słynne -
Krystyna - 29-02-2024
https://64.media.tumblr.com/94f00ef755df7e5e319d2c74e3a48afc/tumblr_nl4b1mBZCQ1rgfuxjo2_r1_500.jpg
Crawford Cup, 50/100 A.D. Roman, found in Cilicia (in modern-day Turkey). Fluorite; h. 9.7 cm (3 7/8 in.), diam. 10.7 cm (4 1/4 in.). British Museum, London.
Rzymski fluoryt Cantharus, I-II wiek n.e
„Puchar Crawforda” znaleziony na granicy syryjsko-tureckiej w rzymskim grobowcu.
Ten kantar (kielich) został wyrzeźbiony z bloku Fluorite, stosunkowo rzadkiego minerału, który w okresie rzymskim można było znaleźć jedynie w królestwie Partii (współczesny Iran).
Naczynia wykonane z tego minerału (vasa murrina) były cenione przez Rzymian za piękny wygląd pasm, rzadkość występowania i szczególny smak, jaki nadawały wypijanemu z nich winu.
Smak prawdopodobnie wynikał z żywicy, którą powszechnie dodawano do Fluorite podczas procesu kształtowania, aby zapobiec jego pękaniu. Wiemy od rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego (23.4-79 n.e.), że co najmniej jeden rzymski szlachcic lubił obgryzać brzeg swojego naczynia. Minerał jest niezwykle cenny, a sam cesarz Neron podobno zapłacił ponad milion sestercji za jedno naczynie z Fluorite
Kubek nosi imię hrabiego Crawford, na którego cześć Narodowy Fundusz Zbiorów Sztuki podarował dzieło Muzeum Brytyjskiemu w 1971 roku. Pierwotnie puchar został znaleziony podczas I wojny światowej przez austro-chorwackiego oficera, który odkrył rzymski grobowiec podczas kopania w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej.
Wraz z kielichem znaleziono kilka złotych medalionów i kolejne naczynie z Fluorite
RE: Fluorite Słynne -
Krystyna - 29-02-2024
https://media.britishmuseum.org/media/Repository/Documents/2014_9/30_16/725d0285_aa67_4709_bc69_a3b601127915/mid_00024211_001.jpg
Barber Cup, 50/100 A.D. Roman, found in Cilicia (in modern-day Turkey). Fluorite; h. 15 cm (5 7/8 in.), diam. at rim 9.5 cm (3 3/4 in.). British Museum, London.
https://artsandculture.google.com/asset/the-barber-cup/2wEO5TvohhMDUw
RE: Fluorite Słynne -
Krystyna - 29-02-2024
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/39/Barber_Cup_High_ISO_Deep_Field.JPG/491px-Barber_Cup_High_ISO_Deep_Field.JPG
The 'Barber Cup', a Roman-era drinking vessel made of fluorite, on display in Room 70 of the British Museum in London. This photo taken at a moderate depth of field with a high ISO setting, so that much of the design is in focus but the image is relatively noisy. Alternate at Barber Cup Low ISO Shallow Field[url=https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Barber_Cup_Low_ISO_Shallow_Field&action=edit&redlink=1][/url]
Polski: „Barber Cup”, naczynie do picia z czasów rzymskich wykonane z fluorytu, wystawione w sali 70 British Museum w Londynie. To zdjęcie zostało zrobione z umiarkowaną głębią ostrości i wysokim ustawieniem ISO, dzięki czemu duża część projektu jest ostra, ale obraz jest stosunkowo zaszumiony. Alternatywa na płytkim polu o niskiej wartości ISO w Barber Cup
https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Barber_Cup_High_ISO_Deep_Field.JPG
RE: Fluorite Słynne -
Krystyna - 29-02-2024
https://a.1stdibscdn.com/edward-i-farmer-inkwell-in-sterling-silver-fluorite-and-amethyst-for-sale/1121189/j_113844421611923664443/11384442_master.jpg
Monumentalny kałamarz nowojorskiej tożsamości Edwarda I. Farmera.
Przedmiot składa się z dużego kawałka rzeźbionego Fluorite i rzeźbionego Ametystowego zwieńczenia, które zostały oprawione w srebro najwyższej próby.
Uchwyt do tych rzeźbionych kamieni jest bogato zdobiony motywem kwiatowym na stopie i ozdobnymi grawerowanymi krawędziami na każdym brzegu elementu.
Wewnętrzną srebrną „studzienkę” można wyjąć w celu czyszczenia i polerowania.
Kałamarz jest w pięknym stanie, jednak wydaje się mieć pewne oznaki starej stabilizacji Fluorite, który z biegiem czasu lekko pożółkł.
Te stabilizacje mogły równie dobrze pochodzić z okresu, gdy przedmiot został uformowany jako kałamarz, a Farmer często używał starych kamieni. Edward I. Farmer był wybitnym amerykańskim handlarzem dziełami sztuki, handlarzem antykami i twórcą przedmiotów luksusowych.
Prowadził własną firmę „Edward I. Farmer Inc.”. przez 29 lat przed śmiercią w 1942 r.
Farmer, pochodzenia niemieckiego, w młodości dużo podróżował i kolekcjonował antyki, zwłaszcza te pochodzenia orientalnego, które często później przekształcano w cenne przedmioty w jego pracowni w Nowym Jorku.
W pewnym momencie pracował w hotelu Carlyle i był opisywany jako „handlarz dziełami sztuki i antykami oraz kolekcjoner chińskich Jadeitów i porcelany”.
Regularnie zamieniał wyszukane i rzeźbione kamienie półszlachetne w dzieła sztuki, robiąc z nich pudełka, kałamarze, przyciski i inne akcesoria na biurko.
Pracował głównie ze srebrem sterlingowym, jednak istnieją przykłady z 18-karatowego złota, które są niezwykle rzadkie.
Często uważany za w smaku „Cartiera”, Farmer był wysoko ceniony i stworzył niesamowite, jedyne w swoim rodzaju przedmioty.
Metalowe :Srebro
Kamień :Ametyst ,Fluoryt
Cięcie kamienia :Nie oszlifowany
Wymiary :Wysokość: 6,7 cala (170 mm)Średnica: 3,94 cala (100 mm)
Styl :Art Deco
Miejsce pochodzenia :Stany Zjednoczone
Okres
oczątek 20 wieku
Data produkcji :Około 1925 roku
Podpisano na spodzie „Edward I. Farmer” wraz z miarami „New York” i „Sterling” – wysokość 17 cm x średnica 10 cm
https://www.1stdibs.com/jewelry/objets-dart-vertu/desk-accessories/edward-i-farmer-inkwell-sterling-silver-fluorite-amethyst/id-j_11384442/
RE: Fluorite Słynne -
Krystyna - 29-02-2024
https://static.spacecrafted.com/c5572c67e0a1411cac7783b764bc506d/i/f40130af3dc74ecc903d88f672a899a3/1/4SoifmQp45JMgBnHiD3j2/Mound%20Builder%20Fluorite%20Figurine.jpg
Posąg z Fluorite, budowniczowie kopców Mississippi, około 900 r., pokazany w świetle UV.
Fluorite: Kamień Geniuszu
Zespół Skarby Natury
Fluorite to jeden z najpopularniejszych minerałów na świecie, ustępując jedynie Kwarcowi.
Fluorite został uznany za „kamień geniuszu”, a także „kamień rozeznania” ze względu na jego rzekomą zdolność wzmacniania mózgu i ciała mentalnego.
Według doniesień Fluorite stymuluje komórki mózgowe i pomaga obu półkulom mózgu w harmonijnej współpracy, tworząc korzystną równowagę dla poszerzania świadomości.
Energia Fluorite tworzy atmosferę kreatywności, pomagając zwiększyć rozwój mentalny, psychiczny i duchowy.
Fluorite jest Halogenkiem o składzie chemicznym CaF2-Fluorku Wapnia.
Tworzy się w sześcianach i ośmiościanach, co czyni go częścią izometrycznego układu kryształów.
Jest to dość miękki kamień, oceniany na 4 w skali twardości Mohsa, dlatego należy zachować ostrożność podczas przechowywania go z twardszymi kamieniami.
Fluorite występuje w szerokiej gamie kolorów: bezbarwny, czarny, niebieski, zielony, fioletowy, czerwony, żółty i biały.
Fluoryt może występować jako jeden przezroczysty kolor lub wielopasmowo.
Jednymi z bardziej cenionych Fluorite w historii były wielopasmowe kolory tęczowego Fluorite
Fluoryt można znaleźć na całym świecie.
Niektóre z bardziej znanych i szanowanych źródeł pochodzą z Anglii; Francja (rzadki, jasnoniebieski i różowy); Szwajcaria (różowy); Niemcy; Rosja; Hiszpania; Peru; Indie; Kanada; Meksyk; Kanada; USA; a Chiny produkują ostatnio piękne okazy.
Historia i Folklor
Początkowo Fluorite był znany jako Fluorspar.
Pierwsza wzmianka o Fluorite pochodzi z 1530 roku i dotyczyła jego zdolności do wytapiania.
Jest on nadal używany w przemyśle przemysłowym i nadal nazywany jest Fluorite, gdy jest używany do tych celów.
Nazwa Fluorite pochodzi od łacińskiego słowa Fluere, które oznacza „płynąć”.
W 1852 roku po raz pierwszy nazwano termin fluorescencja na cześć Fluorite, który jest najbardziej znanym minerałem fluorescencyjnym.
Dziś nazwa Fluorite odnosi się wyłącznie do klejnotów i minerałów, które kolekcjonujemy.
Historycznie rzecz biorąc, Fluorite sięga znacznie dalej.
Wiemy, że kilka kultur ceniło go za piękno.
Wiemy, że starożytni Egipcjanie i Chińczycy używali go do celów dekoracyjnych.
Ze względu na swoją miękkość i piękno wycinano z niego piękne koraliki, wazony i inne elementy ozdobne.
Egipcjanie rzeźbili z niego skarabeusze i statuetki bogów.
Chińczycy często używali zielonego koloru Fluorite i innych kolorów do naczyń do picia i często używano go zamiast Jadeitu.
Starożytni Rzymianie wysoko cenili wielopasmowe odmiany Fluorite i rzeźbili je w naczyniach do picia, filiżankach, wazonach i misach.
Tylko najbogatsi obywatele posiadali te statki.
Nawiasem mówiąc, Fluorite znajduje się na liście substancji toksycznych, więc nie należy go używać jako czegoś do picia lub jedzenia.
Proszę nie brać przykładu z niektórych starożytnych.
Można go nosić i obchodzić się z nim bezpiecznie, po prostu nie połykaj
Fluorite był również szeroko stosowany do rzeźbienia totemów, amuletów, talizmanów, przedstawień bóstw, figurek i wszelkiego rodzaju potraw, także w wielu innych kulturach.
Byli wśród nich Brytyjczycy, Celtowie, niektóre kraje europejskie, a nawet starożytni Amerykanie.
W okresie budowniczych kopców Mississippi odkryto kilka niezwykłych rzeźb Fluorite, które datowano na lata 900–1650.
Oprócz tych rzeźb znaleziono koraliki i inne ozdoby osobiste.
Niektóre Boginie związane z Fluorite to: Vac , hinduska Bogini słowa mówionego i Minerwa, rzymska Bogini mądrości.
https://ntrocks.com/blog/fluorite-the-genius-stone