L.
Nakrycie głowy jednej z żon Totmesa III, złoto, Karneol, pasta szklana. 1504 - 1450 pne, wysokość około 24 cm, średnica 30 cm Metropolitan Museum of Art.
P. Naszyjnik, Egipt, 1550-1196 pne z 28 nasion lotosu Karneolu, kulistych i romboidalnych koralików, dodano w okresie rzymskim złoty wisiorek skarabeusz i złoty okrągły wisiorek z Granatem
Karneol jest jednym z najbardziej słynnych kamieni w historii
Nawet w okresie paleolitu starożytni ludzie zaczęli z niego robić narzędzia pracy, a następnie amulety, koraliki, przedmioty rytualne.
Historycznie kamień ten był związany z kultem bogini matki, koraliki i biżuteria z niego wykonane miały święte znaczenie, były używane w rytuałach, a w zwykłym życiu nadawano im szczególne, ochronne znaczenie.
W starożytnym Egipcie, gdzie kult przejścia duszy do życia pozagrobowego osiągnął apogeum, wierzono, że Karneol chroni duszę w podróży do świata umarłych.
Dlatego archeolodzy znajdują z niej wiele przedmiotów rytualnych w egipskich grobowcach.
Ale jednocześnie nie ma drugiego kamienia, który byłby tak afirmujący życie i radosny.
Egipcjanie nazywali Karneol „słońcem zachodzącym w kamieniu”.
L.Węzeł Izydy (TET) wśród Egipcjan symbolizował magiczną moc bogini, za pomocą której wskrzesza z martwych swojego męża, boga Ozyrysa. Wiara w odrodzenie po śmierci jest podstawą wierzeń religijnych w starożytnym Egipcie.
P.Złota pieczęć pierścieniowa z imionami Ramzesa II w lewym dolnym rogu i jego ukochaną żoną Nefertari w prawym dolnym rogu, 1279-1213 pne.
W Egipcie Karneol uważany był za kamień bogini Izydy.
Jeden z amuletów Izydy nazywał się TET lub „węzeł Izydy”.
Amulet został wykonany z różnych materiałów, najczęściej czerwonych.
Najcenniejszy był Karneol
TET symbolizowało krew i magiczne moce bogini.
Kształtem jest zbliżony do ankh, który przez wielu uważany jest za uproszczony symbol węzła Izydy.
TET jest wymieniony w egipskiej Księdze Umarłych, często znajduje się w grobowcach - starożytni wierzyli, że moc amuletu, chroniącego przed złymi duchami, jest wieczna i towarzyszyła człowiekowi zarówno w życiu, jak i w podróży do zaświatów.
Węzeł Izydy (TET) wśród Egipcjan symbolizował magiczną moc bogini, za pomocą której wskrzesza z martwych swojego męża, boga Ozyrysa.
Wiara w odrodzenie po śmierci jest podstawą wierzeń religijnych w starożytnym Egipcie.
Strój Pu-abi sumeryjskiej kapłanki bogini Inanny Karneol był dobrze znany w Sumerze i Babilonie.
Tutaj również uosabiał boginię miłości. .
Jej kostium składał się ze Złota oraz dużej liczby Lapis Lazuli i paciorków Karneolu
To nie przypadek – KARNEOL był uważany za żeński kamień, a LAPIS LAZULI za męski.
Lapis Lazuli przywieziono z Badakhshan (innego depozytu po prostu nie było), a Karneol z Indii.
Ciekawe, że chwała Karneolu jako kamienia babilońskiego dotarła do Rosji, w starożytnych księgach rosyjskich jest taki zapis: „Sardion jest kamieniem babilońskim, jak krew jest czerwona”.
Y. Lipovsky w swojej książce „Gemstone Gobi Necklace” pisze o symbolicznym znaczeniu kamieni w rytualnych ceremoniach Mongolii.
Kule z Lapis Lazuli, czerwonego Korala lub Karneolu na nakryciu głowy wskazywały w dawnych czasach miejsce jego właściciela na hierarchicznej drabinie.
W Tadżykistanie znajduje się jaskinia w górach, do której miejscowi boją się wejść.
Zawiera placerki dziwnego Karneolu w postaci małych chrząszczy i motyli ze złożonymi skrzydłami, które według legend czasem ożywają.
Kamień ten docenili również Scytowie.
Naszyjniki, pierścienie i inne przedmioty znajdują się podczas wykopalisk scytyjskich pochówków.
Na przykład na nekropolii scytyjskiej z VII wieku pne. w pobliżu Mozdoku, podczas wykopalisk kopca Karagldeushkh w dorzeczu Kubanu, na Krymie i na południowym Uralu.
Karneol występuje na starożytnych cmentarzyskach na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i na Zakaukaziu.
W niektórych miejscach Karneol dzielił się na męski i żeński - na przykład w pochówkach Samtavro w Gruzji jasnoczerwony Karneol występuje w pochówkach męskich, a w pochówkach kobiecych - jasnoróżowe naszyjniki w kolorze dojrzałej brzoskwini.
W Chinach Karneol jest również czczony od starożytności.
Depozyt w prowincji Zhejiang ( Zhejiang), dawniej Changhua ( Changhua ) - nadał nazwę Changhua karneol ( " Changhua gąsiorek " ).
W medycynie chińskiej istnieje koncepcja duchów, która bardzo różni się od naszych pomysłów.
Są to niejako resztki energii fantomów, które powstają, gdy coś w naszym życiu odrzucamy i stawiamy opór, przełamując rezonans ze Wszechświatem.
To duchy nierozwiązanych problemów, żalu nie do przezwyciężenia, niezgody na stratę, żalu, poczucia winy, obsesyjnych lęków.
Tradycyjna medycyna taoistyczna wierzy, że ognista energia Karneolu pomaga uwolnić smutek i duchy, które nagromadziliśmy przez całe nasze życie.
Koraliki modlitewne wykonane z Karneolu są powszechne w świecie muzułmańskim.
Według legendy Prorok Mahomet nosił pierścień z Karneolem na małym palcu prawej ręki
Przypisuje się mu następujące powiedzenia: „Kto nosi Karneol w pierścieniu, jest nieustannie w dobrobycie i radości”, a także „Noś pierścionek z Karneolem, bo naprawdę wypędza biedę”.
W wielu starożytnych państwach - Mezopotamii, Egipcie, cywilizacji egejskiej, starożytnej Grecji i Rzymie kwitła sztuka rzeźbienia w kamieniu (gliptyki). Muzułmanie mieli zwyczaj rzeźbienia modlitw lub cytatów ze świętych ksiąg w Karneolu, aby wzmocnić jego właściwości ochronne.
Takie kamienie były często używane jako pieczęcie.
Jako materiały do produkcji najczęściej używano Karneolu i Sardonyksu.
Najlepsza kolekcja gliptyków jest gromadzona w Ermitażu, są one również przechowywane w muzeach w Paryżu, Londynie, Rzymie.
Karneol (lub Sardonyx lub oba razem) jest wymieniony wśród biblijnych kamieni znajdujących się w skrzyni Najwyższego Kapłana.
AlbrechtDurer. Portret Katariny z różańcem 1508
Wiele średniowiecznych obrazów przedstawia różaniec wykonany z czerwonego kamienia.
Dürer ma ich kilka.
Po długich poszukiwaniach potwierdzenia nazwy kamienia znalazłem w pamiętnikach Dürera następujący wpis:
„Też Stefan Paumgartner napisał do mnie, żeby kupić mu 50 ziaren Karneolu na różaniec.
Zamówiłem je już, ale drogie.
Mogłem nie brać większych, a wyślę je do niego z następnym posłańcem ”(Albrecht Durer. Pamiętniki. Listy. Traktaty. Tom 1, Moskwa, 1957).
W średniowiecznej Europie kamień ten był ceniony ponad Rubiny, Szafiry, Topaz, a nawet Złoto i Srebro, ponieważ wierzono, że chroni przed czarną magią. Jasnoczerwony Karneol był uważany za kamień męczennika Bartłomieja (był kaznodzieją i został żywcem obdarty ze skóry).
źródło