17-06-2011, 18:21
Thuja
Rodzaj roślin iglastych z rodziny cyprysowatych.
Rodzaj obejmuje 5 gatunków drzew i krzewów, z których 3 występują na terenie Azji (Korea, Chiny, Japonia), a 2 w Ameryce Północnej.
Gatunkiem typowym jest Thuja Occidentalis
Rodzaj średnich i wysokich, zimozielonych drzew iglastych o regularnie stożkowatym, bardzo gęstym i zwartym pokroju.
Wierzchołek Żywotników jest prawie zawsze wyprostowany (nigdy się nie zwiesza - różnica w stosunku do podobnych Cyprysików), a ich gałązki zazwyczaj wachlarzowato rozpostarte w jednej płaszczyźnie.
Igły Żywotników mają postać drobnych i sztywnych łusek ułożonych na pędzie nakrzyżlegle i ściśle do niego przylegających.
Pod względem pokroju i budowy igieł Żywotniki są bardzo podobne do Cyprysów i Cyprysików, z którymi zresztą często bywają mylone.
Najlepszą cechą odróżniającą te rodzaje jest kształt i rozmiar szyszeczek.
U Żywotników są one wyraźnie wydłużone (jajowate)1, nie zaś kuliste, jak u Cyprysów i Cyprysików.
Pod względem rozmiarów małe, osiągające zaledwie ok. 1cm długości Szyszeczki Żywotników są zbliżone do występujących u Cyprysików, ale znacznie mniejsze od tworzonych przez większość Cyprysów.
Skórzaste łuski nasienne Szyszeczek Żywotników są zwykle podłużne i rozchylają się po dojrzeniu.
Żywotniki to drzewa długowieczne, wolno rosnące, charakteryzujące się dużą zdolnością do regeneracji (nawet po ścięciu).
Zwane popularnie Tujami, pochodzące z Ameryki Północnej i Azji Żywotniki stały się w wielu rejonach świata bardzo lubianymi i jednymi najczęściej uprawianych drzew ozdobnych.
Ich liczne odmiany dekoracyjne wraz z innymi krzewami i drzewami iglastymi (np. Jałowcami, Cyprysikami, Cyprysami itp.) wchodzą w skład tzw. Iglaków, które poza funkcjami typowo ozdobnymi są często używane do budowy zimozielonych Żywopłotów.
Ze względu na niewielkie wymagania siedliskowe, oryginalny pokrój, charakterystyczne (łuskowate) i atrakcyjnie zabarwione igły oraz tworzone obficie małe Szyszeczki, Żywotniki (w szczególności Żywotnik Zachodni) należą w Polsce do najczęściej uprawianych drzew iglastych obcego pochodzenia (wśród drzew o łuskowatych igłach zajmują one zdecydowanie pierwsze miejsce).
Rodzaj Żywotnik obejmuje 5 gatunków, z których żaden nie występuje w Europie w stanie naturalnym.
W Polsce najczęściej uprawiane są dwa gatunki pochodzące z Ameryki Północnej
Thuja Occidentalis
Thuja Plicata
Gatunki te są bardzo podobne do siebie i trudne do odróżnienia.
Żywotnik Olbrzymi osiąga wprawdzie większe rozmiary, jednak rzadko zdarzają się wystarczająco stare i duże drzewa, aby to kryterium miało praktyczne zastosowanie.
Pewniejszy sposób identyfikacji jest związany z występowaniem delikatnego, białawego deseniu na spodzie gałązek Żywotnika Olbrzymiego oraz mniej wyraźnymi gruczołkami na jego łuskach.
Spotykany u nas bardzo rzadko Żywotnik Koreański-Thuja Koraiensis to krzew lub małe drzewko o gałązkach ze srebrzysto połyskującymi spodami.
Gatunki uprawiane w Polsce
Thuja Plicata
Thuja xPlicatoides
Thuja Occidentalis
Pozostałe gatunki
Thuja Koraiensis
Thuja Standishii
Thuja Sutchuenensis
źródło
źródło