#15

   
   
   
   
   
Tilia Kiusiana
Tilia Kiusiana, jest gatunkiem rośliny kwitnącej z rodziny Malvaceae, pochodzącej z południowej i środkowej Japonii i wprowadzonej na Półwysep Koreański.
Ma wiele cech, które czynią go „potencjalnie kolejnym wielkim drzewem krajobrazowym”, w tym małe, wąskie liście, które nie mają typowego kształtu lipy, wyrafinowany pokrój, atrakcyjnie złuszczającą się korę, odporność na mszyce i powolny wzrost do średniej wielkości.
Odporny na strefę 6 , jest dostępny w komercyjnych szkółkach.
Występowanie:
Gatunek wschodnioazjatycki, endemiczny dla Japonii.
Występuje na południu kraju, na wyspie Kiusiu oraz w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu, pojedyncze stanowisko pojawia się również na wyspie Sikoku.
Gatunek został opisany przez japońskiego leśniczego Homi Shirasawę dopiero w 1900 r., do Europy został sprowadzony dopiero w 1930 r. (Wielka Brytania), a po raz pierwszy zasadzony w naszym kraju w 2007 r. Cyganeria.
Ekologia:
Rośnie w lasach liściastych, na wysokościach od około 100 do 600 m.
Kwitnie do około połowy sierpnia, kwiaty są wyraźnie pachnące.
Opis:
Drzewo liściaste dorastające do około 24 m wysokości, w kulturze występuje głównie jako krzew o półkulistej koronie.
Kora jasnobrązowoszara, najpierw gładka, później bruzdowana i łuszcząca się, pędy najpierw krótko owłosione i pokryte jasnymi przetchlinkami, później nagie, błyszczące, czerwonawobrązowe. Liście są petiolate, tylko wąsko jajowate, 4,4-7,6 cm długości i 2-3,6 cm szerokości, asymetryczne u podstawy, klinowo-ścięte, piłowate wzdłuż krawędzi, z zębami nieregularnie rozmieszczonymi i zawiniętymi na wierzchołku, wierzchołek jest ostrze spiczaste, z 5–6 parami żył wtórnych. Na licu blaszka ciemnozielona, łysa, tylko u nasady liścia z kilkoma prostymi włoskami na głównych nerwach, na odwrocie jasnozielona, przeważnie łysa, tylko u podstawy żyłek z prostymi włoskami , które mogą również pojawić się rozproszone na powierzchni całego ostrza .
Kwiatostan 2–4 razy rozgałęziony, z 9–31 kwiatami; przylistek siedzący lub krótkoogonkowy, długości 3,2–7,4 cm, wąskoeliptyczny; kwiaty są drobne, dochodzące do 5–6 mm średnicy, płatki jajowate, do 4,3 mm długości, spiczaste, bladożółtozielone, płatki do 5,2 mm długości, bladożółte; pręciki mają 15–20, staminodia 5.
Owoce są prawie kuliste, krótko filcowane, łatwo kruszą się w palcach.
Zastosowanie:
Ten bardzo ciekawy i nieco podobny do Lipy gatunek można uprawiać również w warunkach klimatycznych Europy Środkowej.
Wprawdzie wcześnie kiełkuje, ale późne przymrozki może ją uszkodzić, ale dobrze się regeneruje.
https://botany.cz/cs/tilia-kiusiana/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tilia_kiusiana

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości