Żeń-szeń
#9

   
   
   
   
   
   
Panax notoginseng
Nazwa łacińska: Panax notoginseng
Rodzina: Araliaceae, araliowate
Wykorzystuje się: korzeń bulwiasty
Właściwości: rozgrzewa, ma działanie hemostatyczne, zapobiega powstawaniu skrzepów (w zależności od warunków), rozpuszcza skrzepy, zmniejsza obrzęki, analgetyk, działa przeciwzapalnie, immunomodulacyjnie, podwyższa (korzeń przetworzony) lub obniża (surowy korzeń) stężenie lipidów w krwi, działa przeciwmiażdżycowo i antyoksydacyjnie.
Najczęstsze zastosowanie w medycynie tradycyjnej: różnego rodzaju krwawienia (kaszel z krwią, wymioty z krwią, krew z nosa), rany traumatyczne związane z krwawieniem i bólami, kłujący ból w klatce piersiowej i plecach.

Informacje ogólne:
 Zgodnie z chińską tradycją żeń-szeń tienchi nie jest rośliną średniowieczną, po raz pierwszy opisano go ok. 400 lat temu w dziele Li Shi Zhen „Ben Cao Gang Mu” (z ok. 1590r. n. e.). 
Jest hodowany głównie w południowych Chinach w prowincji Junnan, Kunagsi i Guangdong na wysokości 800 – 1 000m n.p.m.  
Żeń-szeń tienchi jest blisko spokrewniony z żeń-szeniem amerykańskim oraz azjatyckim. 
Jego najważniejsze substancje czynne to również ginsenozydy (tak jak w przypadku innych gatunków żeń-szenia). 
W przeciwieństwie do reszty gatunków tej rośliny w tradycyjnej medycynie chińskiej nie jest używany głównie jako tonik, ale jako środek hemostatyczny (zatrzymujący krwawienie)
Pojawia się w wielu recepturach preparatów zatrzymujących krwawienie, przeznaczonych zarówno do użytku zewnętrznego jak i wewnętrznego. Prawdopodobnie najbardziej popularną recepturą jest Yunanan Baoiao „Białe lekarstwo prowincji Yunan”, gdzie żeń-szeń tienchi stanowi główny składnik preparatu. 
Nosili go ze sobą zarówno chińscy jak i amerykańscy lotnicy – „Latające tygrysy” podczas drugiej wojny światowej, żeby zatamować ew. krwawienie.
 Badania chemiczne i farmakologiczne potwierdziły, że żeń-szeń tienchi zawiera ginsenozydy i wykazuje dużą aktywność biologiczną typową dla toników (wpływa na układ krążenia, działa immunomodulacyjnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, wyrównuje zawartość tłuszczu w krwi jak i ciśnienie krwi itd.), żeń-szeń tienchi zaczęto również wykorzystywać w przygotowaniu preparatów stymulujących.
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości