24-04-2018, 02:29
Miodek Majowy z Mniszka
W ziołolecznictwie stosowane są głównie liście oraz korzeń, ja jednak chciałbym wam opisać coś ciekawszego – tzw. miodek majowy. Prosty do zrobienia syrop z mniszka pospolitego.
Składniki:
500-600 kwiatów mniszka
1 cytryna (lub/i pomarańcza)
1 kg cukru
Kwiaty mniszka zbieramy w piękny i słoneczny dzień, nigdy w deszczu lub tuż po nim. Najlepiej zbierać je oczywiście w ogrodzie lub na łące z dala od miast i wszędobylskich spalin. Jeśli mieszkacie w mieście polecam weekendowy wypad za miasto z dzieciakami, z chęcią pomogą wam zbierać kwiaty (wiem to z własnego doświadczenia). Do naszego kosza powinny trafiać tylko kwiaty bez łodyżek – szeroko otwarte, dlatego najlepiej jest je zbierać rano. Sok mleczny znajdujący się w łodygach zawiera taraksacynę, która odpowiada za gorzki smak soku, którego jednak chcielibyśmy w syropie uniknąć.
Zebrane kwiaty warto na jakiś czas rozłożyć na dworze na gazecie lub płótnie tak, aby nieproszeni goście mogli opuścić swoje schronienie. Po tym czasie wrzucamy kwiaty do garnka i zalewamy ok 1.5 wody. Kto chce może poczekać jeszcze trochę – na powierzchni wody mogą pojawić się gapowicze, którzy do tej pory nie wyszli. O ile żyją, możemy ich odłowić i wypuścić. Ale uwaga – wody już nie wylewamy i kwiatów nie płuczemy! Całość doprowadzamy do wrzenia, trzymamy gotujące się na małym ogniu ok. 20 minut, zdejmujemy z gazu i odstawiamy.
Następnego dnia całość filtrujemy na gazie lub płótnie mocno wyciskając kwiaty. Do czystego i klarownego soku dodajemy cukier oraz sok z cytryny, który także warto przefiltrować na gazie bądź drobnym sitku. Można dodać także sok z pomarańczy zamiennie z cytryną, lub razem z cytryną. Niektóre przepisy mówią nawet o tym żeby kwiaty mniszka od razu gotować z wyparzonymi i pokrojonymi w grube plastry cytrynami/pomarańczami.
Całość ponownie wstawiamy na gaz, aby zredukować gęstość do konsystencji miodu. Najlepiej użyć do tego niskiego, lecz szerokiego garnka aby całość odparowywała szybciej. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że gotować należy ok. 2-3 godzin na naprawdę małym ogniu co jakiś czas mieszając. Nie można o tym zapomnieć ponieważ cukier może zamienić nam się w karmel. Wtedy syrop będzie ciemny, gęsty i smakowo bardziej karmelowy niż mniszkowy.
Na koniec całość zlewamy do wyparzonych słoiczków i trzymamy w chłodnym, zacienionym miejscu.
Syrop z mniszka stosuje się głównie w celu łagodzenia kaszlu, zawiera on jednak min: witaminy A, C, D, oraz z grupy B minerały takie jak potas, magnez, krzem i żelazo garbniki, które mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, dzięki czemu zwalczają infekcjej błon śluzowych np. gardła. flawonoidy, które posiadają właściwości antyoksydacyjne w związku z czym opóźniają proces starzenia i zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby układu krążenia. triterpeny, które mają działania detoksykacyjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. kwas krzemowy i kwasy polifenolowe asparaginę, czyli aminokwas, który pobudza nasze procesy myślowe
Najważniejszą jednak rzeczą jest chyba to, że syrop z mniszka lekarskiego jest po prostu pyszny i szczególnie dzieci go uwielbiają. Można go stosować zamiennie z syropem klonowym oraz miodem.
Zobacz wiecej na: http://5ty.pl/index.php/syrop-z-mniszka-lekarskiego/