Bursztyn Dominikański
#3

   
Bursztyn Dominikański
Bursztyn występuje na całym świecie, ale tylko w dwóch obszarach złoża są rozległe - obszar Morza Bałtyckiego , jak powiedzieliśmy powyżej, oraz Republika Dominikańska.
Do lat 60. XX wieku powszechnie znany był tylko bursztyn bałtycki, a kiedy na rynek pojawił się bursztyn dominikański, wśród dealerów pojawił się opór i sceptycyzm oraz ostra konkurencja cenowa. 
Dominującym czynnikiem był Bursztyn Dominikański wchodzący po znacznie niższej cenie. 
Od dawna jednak wiadomo, że bursztyn dominikański jest prawdziwym bursztynem , a nowsze zmiany polityczne i gospodarcze zrównoważyły wartość rynkową. Cena bursztynu bałtyckiego znacznie spadła od czasu otwarcia złóż w Europie Wschodniej i wzrostu wartości bursztynu dominikańskiego.

Istnieją różnice między dwoma Bursztynami, które należy odnotować.
Bursztyn bałtycki był pochodzący z jednej sosny lub drzewa dziąseł (pochodzenie jest obecnie dyskutowana), natomiast bursztyn dominikański matka drzewo „s był strączkowych, Hymenaea. 
To i warunki środowiskowe podczas formowania powodują nieco inny wygląd dwóch bursztynów. 
Oba bursztyny przechodzą jednak te same procesy polimeryzacji i amberyzacji.
Co więcej, jeśli chodzi o region bałtycki, nie ma powszechnej opinii, gdzie drzewa rosły, co zrzucało żywicę do morza. 
Najbardziej prawdopodobne jest to, że 40-50 milionów lat temu, kiedy Półwysep Skandynawski był połączony ze wschodnim wybrzeżem Bałtyku, bursztynowe lasy rosły na wybrzeżu Morza Północnego, gdzie klimat przypominał klimat współczesnej Afryki. 
W subtropikalnych i tropikalnych lasach paleogenu rosła bujna zieleń: palmy, cyprysy, magnolie, dęby, jodły, kasztany, sosny, świerki. 
Miot tworzył różnorodne zioła, grzyby, mchy i paprocie.

Większość bursztynu bałtyckiego nie występuje w miejscu jego pochodzenia . 
W „bursztynowych lasach” żywica spływała po drzewach i jej gałęziach tworząc warstwy, bąble, czasem spadając po dnie lasu, tworząc stalaktyty, zbierając ziemię i gruz, a czasem nawet uwięzione latające i pełzające stworzenia.

Ostatecznie, po upadku drzew, pokryte żywicą kłody i stalaktyty wytworzone przez żywicę, plamy, uwięzione stworzenia zostały spuszczone w dół rzek i pływów do delt w regionach przybrzeżnych, gdzie zostały pochowane przez tysiące lat w osadowych osadach, pozwalając im przejść proces amberyzacji .. Dlatego najbardziej znanymi nagromadzeniami bursztynu są redepozycje - wynik aktywności geologicznej.

Bursztyn dominikański występuje w szerokiej gamie kolorów i ogólnie jest przezroczysty. 
Najczęściej są to żółcie, złoto, pomarańcze i brązowe odcienie. 
Rzadkie są czerwienie (spowodowane przez utlenianie powierzchniowe) oraz błękity i zielenie (z powodu naturalnej fluorescencji w bursztynie).
Należy pamiętać, że roczna „wydajność” najlepszego gatunku dominikańskiego niebieskiego bursztynu prawdopodobnie nie przekracza 30 kg rocznie; przyzwoite oceny prawdopodobnie nie przekraczają 150 kg; niskie oceny prawdopodobnie nie przekraczają 600 kg. 
Istnieje tylko kilka kopalń, które produkują wysokiej jakości materiały. 
Gorszy niebieski bursztyn z innych kopalni może zniknąć po kilku miesiącach, tracąc swój błękit.

Wtrącenia są bardziej powszechne w dominikanie niż w bursztynie bałtyckim , a ze względu na naturalną przezroczystość, ogólnie bardziej widoczne. 
Dopiero dzięki bursztynowi powstało około 3 tys. gatunków stawonogów (spośród 838 tys. Znanych nauce), żyjących w lesie 40 mln lat temu, a także około 200 gatunków roślin. 
Zwierzęta, zwłaszcza owady, są bardzo wrażliwe na warunki środowiskowe, więc w niektórych przypadkach są dobrym wskaźnikiem klimatu. 
Zatem organiczne pozostałości w bursztynie służą jako bezpośrednie źródło wiedzy o życiu na Ziemi wiele milionów lat temu.

Bursztyn bałtycki występuje również w szerokiej gamie kolorów, a ponadto jest często nieprzezroczysty lub częściowo nieprzezroczysty z powodu drobnych pęcherzyków w bursztynie. 
Nieprzezroczysty bursztyn może być poddany obróbce cieplnej i olejowej w celu usunięcia pęcherzyków, powodując efekt „spangles”, okrągłych pęknięć powstałych podczas zabiegu, co jest cechą identyfikującą bursztyn bałtycki. 
Obróbka cieplna w celu wzmocnienia koloru jest również powszechna w komercyjnie dostępnej biżuterii z bursztynu bałtyckiego , zwłaszcza w celu uzyskania „czerwonych” kolorów, produktu utleniania. 
Bursztyn dominikański na ogół nie jest wzmacniany przez obróbkę cieplną lub olejową .
źródlo

[Obrazek: attachment.php?aid=75737]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości