Diamenty, Brylanty...słynne
#28

   
https://ic.pics.livejournal.com/shakko_k...iginal.gif
źródło
De Beers Diamond
De Beers Diamond to bladożółty Diament w kształcie poduszki o nieznanym stopniu czystości, o masie 234,65 karatów. 
Diament został znaleziony w jednej z kopalń Kimberly w 1888 r. 
Z surowym kamieniem ważonym 428,50 mierzonym przez najdłuższą oś 47,6 mm i kwadrat 38,1 mm. 
Ponieważ ten Diament został znaleziony w kopalniach De Beers, nazwano go „The De Beers Diamond”. 
Miejsce, w którym Diament został przecięty, jest nieznane, ale jego precyzyjne cięcie wygląda jak w Amsterdamie, który jest jedynym wiodącym centrum cięcia Diamentów na świecie w tym czasie. 
De Beers Diamond to największy żółty, wycinany poduszką Diament, drugi co do wielkości żółty Diament fasetowany i ósmy co do wielkości diament fasetowany na świecie. 
Maharaja z Patiala (Bhupinder Singh) przyniósł ten Diament z wystawy paryskiej w 1928 roku; słynna firma jubilerska Cartier of Paris ustawiła ten Diament jako centralny element ceremonialnego naszyjnika, który znany jest jako Naszyjnik Patiala. 
Po 1947 roku, koniec Patiala Raj w Indiach, naszyjnik zniknął. 
Teraz dzień, miejsce pobytu Diamentu De Beers i wartość Diamentu nie są znane.

Naszyjnik Maharadży Patiali – arcydzieło Cartier
Naszyjnik Maharadży Bhupinder Singh - władcy księstwa Patiala, odzyskał swą dawną świetność dzięki Cartier
W 1998 r. Eric Nussbaum szwajcarski gemmolog współpracujący z firmą Cartier natknął się w jednym z londyńskich antykwariatów na pewien platynowy naszyjnik.
Trudno było mu uwierzyć własnym oczom.
W gablotce z używaną biżuterią  spoczywał jeden z najwspanialszych klejnotów, jakie kiedykolwiek zostały wykonane przez człowieka.
Maharadża Bhupinder Singh - władca indyjskiego księstwa Patiala - był zapalonym kolekcjonerem wszystkiego tego, co piękne i drogie: samochodów, koni, zegarków i obrazów.
Jednak jego prawdziwą pasją była biżuteria.
W czasach Wielkiego Kryzysu, to dzięki jego zamówieniom, wiele najznamienitszych europejskich firm jubilerskich utrzymało się na rynku.
W 1928 r. Maharadża Bhupinder Singh przybywa do Paryża i zleca Boucheronowi zaprojektowanie biżuterii z wykorzystaniem klejnotów, które przywiózł ze sobą.
Były to perły, szmaragdy i wiele innych kamieni szlachetnych, które wypełniały po brzegi sześć kufrów. Ostatecznie zamówienie obejmowało 149 sztuk drogocennej biżuterii.
W tym samym czasie Maharadża odwiedza inną znaną firmę jubilerską – Cartier, gdzie składa zamówienie na wykonanie naszyjnika ceremonialnego, którego główną ozdobę stanowić będzie 234 karatowy diament De Beers - siódmy z największych diamentów na świecie, otoczony przez  2,930 mniejszych diamentów, o łącznej masie 1000 karatów.
Po trzech latach pracy francuskich jubilerów światło dzienne ujrzał jeden z najwspanialszych i najdroższych klejnotów, jakie kiedykolwiek stworzył człowiek.
Naszyjnik był tak olśniewający, że firma Cartier wystąpiła z prośbą do Maharadży Bhupinder Singh, o pozwolenie na wyeksponowanie klejnotu szerszej publiczności, przed wysłaniem go do Indii.
Maharadża Patiali prezentował się w tym niezwykłym klejnocie, jedynie podczas wyjątkowych specjalnych okazji.
Ostatnie zdjęcie Maharadży Yadavinder Singh, syna i następcy Maharadży Bhupinder Singh, w drogocennym naszyjniku wykonano w 1946 r.
Po 1947 r. dla Księstwa Patiali nastały trudne czasy, diamenty ozdabiające łańcuch były po kolei demontowane i sprzedawane.
Wkrótce również platynowy łańcuch, w którym umieszczone były diamenty opuścił Indie.
Dopiero po ponad 50 latach wprawne oko Erica Nussbauma wypatrzyło go w londyńskim antykwariacie.
Naszyjnik został zakupiony przez Cartier i po czterech latach pracy, został mu przywrócony dawny blask.
Co prawda diamenty Maharadży Patiali zostały zastąpione w nim kamieniami syntetycznymi, jednak nie wpływa to w żadnym stopniu na olbrzymie wrażenie, jakie naszyjnik wywołuje u oglądających, którzy mogą podziwiać go na wystawach w salonach Cartier na całym świecie.  
Autor: Marcin Libelt
Źródło tekstu i fotografii: weddingsutra.com
http://antiquebizu.pl/naszyjnik-maharad%...o-cartier/
i ciekawa dalsza historia naszyjnika
https://shakko.ru/1314778.html?from=sds
źródło
źródło
źródło
źródło
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości