Baryte
#6

   
http://lh3.googleusercontent.com/-IPD9jT...2520cm.jpg
Przerośnięte kryształy tabelaryczne (rozeta) z Maroka. Szerokość próbki 10 cm.
Baryte jest minerałem zawierającym Bar (BaSO 4 ). 
Wydobywa się go zarówno jako minerał przemysłowy, jak i jako Rudę Baru. 
To dość nietypowa sytuacja. Innym dobrze znanym minerałem wydobywanym jako Ruda i minerałem przemysłowym jest Zirkon 
Baryt jako główna faza zawierająca Bar w skorupie ziemskiej jest minerałem nierzadkim.

Baryte ma zwykle skład zbliżony do idealnego, chociaż możliwy jest stały roztwór Celestine 
Czysty minerał jest bezbarwny, biały lub szary, ale zanieczyszczenia (głównie związki Żelaza, ale także Siarczki i materia organiczna) często nadają mu lekko żółtawy lub czerwonawy odcień. 
Zabarwienie niebieskie jest zwykle spowodowane promieniowaniem Atomów Radu (Ra może zastąpić Ba w strukturze kryształu, ponieważ mają one podobny rozmiar).

Baryte może występować w postaci dobrze uformowanych kryształów wyhodowanych w żyłach hydrotermalnych. 
W żyłach tych często towarzyszą mu Galena i Sfaleryt – odpowiednio Rudy Ołowiu i Cynku. 
Inne minerały powszechnie występujące w przypadku Baryte to Piryt, Kwarc, Fluoryt, Węglany i inne minerały Rud Siarczkowych.

W większości przypadków występuje w różnych kruszywach mineralnych. 
Najbardziej godne uwagi są rozety platynowe i przerośnięte, zwane Desert Rose lub Desert Rose Baryte 
Baryte ze skał osadowych może przypominać Marmur – jasny, masywny i krystaliczny, ale łatwo go rozpoznać po wadze. 
Jest uderzająco ciężki (ciężar właściwy około 4,5) jak na minerał bez metalicznego wyglądu (nawet sama nazwa Baryte pochodzi od greckiego barys, co oznacza ciężki). 
Kryształy można pomylić ze Skaleniem, ale znowu zdradza to waga, a poza tym jest to minerał znacznie bardziej miękki (twardość około 3 w skali Mohsa). 
Kryształy Kalcytu i Baryte mogą wyglądać podobnie, ale Kalcyt reaguje energicznie z rozcieńczonym HCl, podczas gdy Baryte nie reaguje. Występuje także w różnych skałach osadowych jako konkrecje wypełniające ubytki. 
Może to być minerał resztkowy w osadach ilastych w zwietrzałych wapieniach (wapień rozpuszczony i wyniesiony, pozostawiony nierozpuszczalny Baryte i Glina). 
Baryt może być minerałem cementującym piaskowce.

Baryte jest główną Rudą Baru. 
Bar ma bardzo dużą liczbę zastosowań. 
Wiadomo, że ma ponad 2000 zastosowań przemysłowych. 
Jednakże większość wydobywanego Baryte nie jest wykorzystywana do ekstrakcji Baru. 
Jest cenny w swojej rodzimej formie ze względu na dużą gęstość. 
Jest stosowany głównie w przemyśle naftowym i gazowym jako składnik płuczki wiertniczej. 
Zawiesinę tę pompuje się do trzonu wiertniczego, aby zapobiec przedostawaniu się gazu i innych płynów do odwiertu podczas operacji wiertniczych. 
Płuczka wiertnicza smaruje również i chłodzi wiertło oraz przenosi zwierciny skalne z powrotem na powierzchnię, ale można to osiągnąć za pomocą dowolnej płuczki wiertniczej. 
Dodawany jest do błota jedynie w celu zwiększenia jego gęstości.

Szczególnym zastosowaniem jest połykanie go w postaci oczyszczonej chemicznie (blanc fixe) w znacznych ilościach, aby przewód pokarmowy (lub gardło) był bardziej widoczny na zdjęciach rentgenowskich. 
Myślenie o tym jest dość dziwne, ponieważ związki Baru są zwykle bardzo toksyczne. 
Praktykę tę uważa się za obarczoną niskim ryzykiem, ponieważ Baryte jest minerałem bardzo nierozpuszczalnym i chemicznie obojętnym. 
Blanc fixe stosowany jest również jako wypełniacz w papierze i kosmetykach oraz jako pigment. 
Na przykład karty do gry są wypełnione Baryte, aby były cięższe.
https://www.sandatlas.org/barite/

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Baryte - przez Krystyna - 13-05-2012, 20:21
RE: Baryt - przez Krystyna - 12-04-2020, 09:49
RE: Baryt - przez Krystyna - 12-04-2020, 10:09
RE: Baryt - przez Krystyna - 12-04-2020, 11:38
RE: Baryt - przez Krystyna - 12-04-2020, 17:28
RE: Baryt - przez Krystyna - 12-04-2020, 18:37
Barite - przez Krystyna - 12-04-2020, 19:30
RE: Baryte - przez Krystyna - 13-04-2024, 13:41
RE: Baryte - przez Krystyna - 13-04-2024, 15:16
RE: Baryte - przez Krystyna - 14-04-2024, 00:03
RE: Baryte - przez Krystyna - 14-04-2024, 00:03
RE: Baryte - przez Krystyna - 14-04-2024, 00:04
RE: Baryte - przez Krystyna - 14-04-2024, 00:04
RE: Baryte - przez Krystyna - 14-04-2024, 00:04
RE: Baryte - przez Krystyna - 14-04-2024, 00:08
RE: Baryte - przez Krystyna - 14-04-2024, 00:08
RE: Baryte - przez Krystyna - 14-04-2024, 00:54
RE: Baryte - przez Krystyna - 07-05-2024, 21:14



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości