Pszenica orkisz
#8

(18-01-2021, 05:41)LeCaro napisał(a):  Ciekawe to jest... Kiedyś dziwił mnie ten wysyp bezglutenowców, podchodziłam sceptycznie do tego skąd nagle tyle ludzi z nietolerancją glutenu. Ale dowiedziałam się czegoś co w jakiś sposób do mnie trafia - że skład dawnych zbóż był inny, i dzisiejsza pszenica to nie jest to samo co pszenica sprzed lat. Dobrze, ale w takim wypadku orkisz będący bardziej pierwotną i zdrowszą formą pszenicy, powinien być chyba lepiej tolerowany niż "zwykła" dzisiejsza pszenica?...  Myśli

LeCaro akurat ja nie jestem na diecie bezglutenowej z powodu mody albo diety odchudzającej. Trochę inną sprawą jest nietolerancja/ alergia a inną choroba trzewna (celiakia). Starsze typy zbóż owszem mają ten gluten w "zdrowszej" wersji, co może nie szkodzić osobom z nietolerancją. Jednak ludzie z celiakią tego białka nie trawią w ogóle. Ja przed diagnozą nie miałam żadnych objawów typowych dla celiakii. W pewnym momencie po prostu zaczęły się problemy żołądkowe - w ciągu 6 tygodni schudłam 17 kg. Dopiero dobry lekarz skierował mnie na gastroskopię, gdzie wyszedł prawie całkowity brak kosmków jelitowych. 
Dzięki diecie bezglutenowej skończyły się moje problemy z wiecznie popsutymi zębami, anemią, złą morfologią.
Niestety nigdy w życiu nie mogę zjeść czegoś nawet ze śladową ilością glutenu...
A czasami kajzerke bym sobie oszamała????
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości