Oliwiny, Chryzolit, Perydot
#8

[Obrazek: 3ddd194e06fb8e760e07a51dacc8ae76.jpg]
Austriacka Arcyksiężna Izabella w diamentowo-peridotowej tiarze, thatcreativefeeling.com

[Obrazek: Naszyjnik_kolczyki_i_broszka_wysadzane_p...i_diam.jpg]
Naszyjnik, kolczyki i broszka wysadzane peridotami i diamentam

Najsłynniejsze Peridiote/Chrisilite
Ta szlachetna odmiana Oliwinu, o ciekawej zielonej barwie, jest uznawana za talizman osób spod znaku Wagi, czyli tych urodzonych między 23 września a 22 października.

Tiara zdobiona szlachetną odmianą Oliwinu i Diamentami, swoją sławę osiągnęła nie tylko dzięki nietypowym jak na tiarę kamieniom – Peridotom, ale także dzięki swojej właścicielce.
Tiara wysadzana pięcioma dużymi Peridotami i niezliczoną ilością Brylantów, była częścią zestawu składającego się z kolczyków, dużej broszki (lub devant de corsage) oraz z naszyjnika.
Tiara datowana jest na 1820 rok, w którym to nadworny jubiler Habsburgów, Kochert, przekazał go księżniczce Henrietcie Nassau-Weilburg, żonie arcyksięcia Karola, księcia Cieszyna.
Jednak bardziej znaną posiadaczką ów dzieła była arcyksiężna Izabella, której wizerunek okraszony piękną ozdobą został uwieczniony na obrazie.
Peridoty, dzięki swojej unikatowej barwie, od jasnozielonych do oliwkowych, a czasem nawet limonkowych odcieniach, idealnie komponują się z blaskiem diamentów o nieskazitelnej czystości i wysokiej, białej barwie
źródło

Chryzolit był znany już 4000 lat pne, kamień jest nawet wspomniany w Biblii jako ozdoba szat arcykapłanów. 
Dziś Chryzolit jest kamieniem szlachetnym czwartego rzędu wraz z Turmalinem, Granatami, Ametystem i Cytrynem.
Dwór austriacki, a mianowicie austriaccy Habsburgowie (książęta cieszyńscy), posiadali unikalną biżuterię Chryzolitową. (tiara)
Została wykonana na początku XIX wieku.
Niewiele osób używało Chryzolitu do tak masywnych dekoracji, ponieważ znaleziska dużego Chryzolitu są niezwykle rzadkie. 
Parura zadziwia swoim chryzolitowym blaskiem, dopełnia grę blaskiem diamentów. 
Metal nieszlachetny to złoto.
Niestety Habsburgowie nie zachowali całej parady. 
Wiadomo, że całkiem niedawno, bo w 2010 roku, reszta parury była sprzedawana w częściach na aukcjach (tiara jest przechowywana w prywatnej kolekcji w Japonii).
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości