Thomsonite
#2

[Obrazek: thomsonite-grp.jpg]
A. Thomsonite. Wypolerowany kawałek („średnica” - 2,6 cm) wydostał się z wychodni bazaltowych około pięciu mil na południe od Grand Marias w stanie Minnesota.
B. Thomsonite. Wypolerowane fragmenty („średnica” sferoidy u góry po prawej - 1,4 cm) wychodzą z bazaltu około pięciu mil na południe od Grand Marias w Minnesocie
C. Thomsonite. Wypolerowany kawałek (większa oś -1,4 cm) wyciągnął się z wychodni bazaltowych około pięciu mil na południe od Grand Marias w stanie Minnesota. ( © zdjęcie Johna Truaxa

Inne nazwy:  Następujące nazwy (w kolejności alfabetycznej) są podane jako skompromitowanych synonimów Thomsonite przez Komisję na nowych minerałów i nazwy Mineralnych Międzynarodowego Stowarzyszenia Mineralogicznym :
Bagotite, Carphostilbite, Comptonite, Faröelite, Gibsonite, Karphostilbite, Koodilite, Lintonite, Mesole, Mesolitine, Metathomsonite, Ozarkite, Picrothomsonite, Scoulerite, Sphaerodesmine, Sphaerostilbite, Strontium Thomsonite, Tonsonite, Triploclase, tTiploklase,Winchellite.
Wszystkie są tutaj odnotowane, mimo że kilka z nich nigdy nie zostało zastosowanych do odmiany Gemrock opisanej w tym wpisie.
Te, które widziałem zastosowane do odmiany Gemrock, są podkreślone w właśnie wymienionych zdyskredytowanych synonimach, a także znajdują się na poniższej liście :
   
*Eyestone (eye agate) - nazwa (imiona) stosowana lokalnie na Tomsonicie na rynku.
*Faröelite - nadal czasami używany, choć zdyskredytowany (przez CNMMN z IMA) jako synonim Thomsonite z Wysp Owczych u północnej Szkocji
*Gibsonite - thomsonite z Renfrewshire i Dombartonshire w Szkocji.
*Lintonite - agato podobna odmiana Thomsonite z naprzemiennymi pasmami różowawego i zielonego, które wyglądają jak oczy.
*Mesole - nazwa stosowana pierwotnie do Thomsonite z Wysp Far öe, a następnie stosowana do niektórych tomsonitów z innych miejscowości. 
*Ozarkite - biały masywny tomsonit z obszaru Magnet Cove w Arkansas; nazwany na cześć gór Ozark.
*Winchellite - nazwa czasami nadawana lLintonite; nazwany tak na cześć Newtona Horace'a Winchella (1839-1814), który był pierwszym stanowym geologiem Minnesoty (1872 - 1900) i któremu również nazwano NH Winchell School of Earth Sciences na University of Minnesota.

Miejsca:
niedaleko Grand Marais, Cook County, Minnesota;  w Parku Narodowym Isle Royale i pobliskim półwyspie Keweenawan w stanie Michigan; na wyspie Michipicotin w Ontario; i sporadycznie w innych miejscowościach wzdłuż lub w pobliżu zachodniej części jeziora Superior.
Chociaż w literaturze wspomniano o kilku miejscowościach spoza Ameryki Północnej - np.Breiddalsheidi, Islandia;  Saksonia, Niemcy; Włochy; i Wyspy Owcze - nie byłem w stanie określić, czy Thomsonite z tych miejsc był, czy nie należał do odmiany Gemrock. 

Uwaga:
Nazwa Thomsonite pochodzi od szkockiego chemika Thomasa Thomsona (1773-1852), który przeanalizował minerał z lokalizacji typu, Old Kilpatrick, Strathclyde, Dumbaronshire (dawne hrabstwo środkowo-zachodniej Szkocji).
Większość guzków Thomsonite i pochodzących z nich kamyków ma największy wymiar mniejszy niż 0,6 cm (~ 1/4 cala) - tj.
Te pokazane są większe niż średnia.
A te zamknięte w bazalcie są niezwykle trudne do usunięcia bez ich łamania.
W związku z tym bardzo duży procent kamieni szlachetnych stanowiły i nadal są kamyczkami zebranymi ze żwiru.
Obecnie wiele z nich jest wydobywanych z brzegu przez płetwonurków.

Guzki Thomsonite znaleziono w miejscach pochówku alaskańskich Eskimosów sprzed ponad 2000 lat.
Mówi się, że w VIII wieku Rosjanie wytwarzali biżuterię, w tym Thomsonite. 
Królowa Wiktoria zleciła Indianom Chippewa wydobycie Thomsonite z Grand Marais (Minnesota), ponieważ guzki w Szkocji stawały się coraz rzadsze . (Weaver, 2002)

Okazało się, że wiele okazów i kamieni szlachetnych z dobrze zdefiniowanymi "oczami" i pierwotnie uważanych za Thomsonite to Prehnit, który wydaje się różowy z powodu wewnętrznych odbić od bardzo drobnych, równomiernie rozmieszczonych ziaren rodzimej miedzi.
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Thomsonite - przez Krystyna - 12-04-2021, 19:46
RE: Thomsonite - przez Krystyna - 12-04-2021, 21:08
RE: Thomsonite - przez Krystyna - 12-04-2021, 21:37
RE: Thomsonite - przez Krystyna - 13-04-2021, 11:27



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości