Jade Nephrite
#12

[Obrazek: zad-nefryt-komp.png]
Wybrane odmiany barwne Nephrite
Nephrite, to zasadowy Krzemian Wapnia, Magnezu i Żelaza o wzorze chemicznym Ca2(Mg, Fe3+)5[OH-Si4O11]2, zbudowany jest z ściśle do siebie przylegających i zazębiających się włókien Termolitu lub Aktynolitu. 
Występuje podobnie jak Jadeite w barwie zielonej lub każdej innej i im ma większą zawartość Żelaza, a mniejszą Magnezu, tym odcień jest ciemniejszy. 
Kolor biały powstaje w wyniku całkowitego wypłukania żelaza, zaś za jasny do średnio zielonego odpowiedzialny jest Chrom. 
Tonacja ciemnozielona do czarnej jest pochodną domieszek Żelaza bądź licznych inkluzji np. Grafitu, a barwa brunatna do czerwonawej jest wynikiem utleniani Żelaza na wskutek wietrzenia skał. 
Najbardziej cenione są okazy o odcieniu zieleni. 
Jest nieprzezroczysty, pozbawiony łupliwości i fluorescencji, ma połysk szklisty, twardość od 6 do 6,5 w skali Mohsa, gęstość od 2,90 do 3,03 g/cm3. 
Za najbardziej poszukiwaną uważa się jego zieloną odmianę.

Nazwa Nephrite wywodzona jest od greckiego słowa nephros oznaczającego nerkę i zgodnie z dawnymi poglądami, kamień ten miał mieć właściwości leczenia dolegliwości nerek.

Złoża Nephrite spotykane są w Nowej Zelandii, Australii, Brazylii, Birmie, Chinach, Kazachstanie, Kanadzie, Meksyku, Rosji, Tajwanie, USA, Zimbabwe. 
W Europie aż do 1884 roku panowało przekonanie, iż jego złoża nie występują, ale właśnie wtedy to w Polsce znaleziono jego złoża na Górnym Śląsku w okolicy Jordanowa. 
Poza naszym krajem spotykany jest także we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii i Finlandii.

Z Nephrite w czasach prehistorycznych wytwarzano prymitywne narzędzia i broń. 
Obecnie  stosowany jest przede wszystkim do rzeźbienia oraz w jubilerstwie, wówczas to najczęściej jest obrabiany szlifem kaboszonowym, a poszukiwane są głównie kamienie o głębokiej zielonej barwie.
W handlu stosowane są określenia takie jak; Żad indiański – mylna nazwa stosowana dla Awenturynu, Żad rosyjski – używana dla szpinakowo-zielonego Nephrite pochodzącego z rejonu jeziora Bajkał, a także Żad z Wyoming w stosunku do Nephrite wydobywanego w Wyoming w USA, bądź dla Żadu matrycowego i zielonego zrostu Termolitu z Albitem

Nephrite często jest określany kamieniem życia, w Chinach był uważany za symbol cesarza, wierzono, również że daje nieśmiertelność. 
Jego lecznicze właściwości sprawdzają się przy zwalczaniu różnorodnych bóli w tym migrenowych oraz schorzeń nerek, zaburzeń wzroku. 
Pomocne są także przy dolegliwościach krążeniowych i w zakwasach oraz skurczach mięśni. 
Przyśpieszają także gojenie ran i wzmacniają odporność organizmu
źródło

[Obrazek: attachment.php?aid=69226]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości