02-05-2021, 20:53
Lapis Lazuli
Jest to chemicznie Krzemian Sodu, Wapnia i Glinu jest nieprzezroczysty ma barwę; lazurową, fioletowa, zielonkawoniebieską.
Twardość od 5 do 6 w skali Mohsa, gęstość od 2,50 do 3,00 g/cm3.
Połyk szklisty do tłustego.
Ma niewyraźną łupliwość oraz silną białą bądź pomarańczową, miedzianą fluorescencję.
Nazwa Lapis Lazuli wywodzi się od łacińskiego „lapis” co znaczy kamień oraz z arabskiego słowa „lazur” i perskiego „lazhward”, rozumianego jako coś niebieskiego lub niebo, co nawiązuje do barwy tego minerału.
Natomiast nazwa Lazurite pochodzi od łacińskiego „lazurium” oznaczającego błękitny kolor.
Barwa kamienia jest wynikiem domieszki siarki i w najlepszych okazach rozmieszczona jest równomiernie, zazwyczaj jednak jest ona plamista albo pasiasta. Poza zasadniczym składnikiem, którym jest w 25 do 40 % Lazurite, spotykane są także liczne inne minerały takie jak; Kalcyt, Łyszczyk czy Piryt.
Niewielkie ilości złocistych wtrąceń Pirytu nadają kamieniom szczególnego piękna i uważane są także za potwierdzenie autentyczności.
Nadmiar pirytu powoduje powstanie nieatrakcyjnego zielonkawego odcienia.
Barwy można polepszać poprzez barwienie i bardzo uważne podgrzewanie.
Lazuryt jest mało odporny na nacisk, wysoką temperaturę, gorące kąpiele, kwasy i mydło.
Pod działaniem kwasów wydziela siarkowodór a pod płomieniem palnika gazowego topi się na białe szkliwo wypełnione pęcherzykami.
Pierścionki z tym kamieniem powinno się zdejmować przed wszelkiego rodzaju pracami domowymi.
Złoża spotykane są w Chile, Kanadzie, USA, Angoli, Birmie, Pakistanie i Rosji.
Pomylić go można z Azurytem, Dumortierytem, barwionym Howlitem, Lazulitem, Sodalitem, oraz szklanymi imitacjami.
W handlu od połowy ubiegłego wieku dostępny jest syntetyczny barwiony tlenkiem kobaltu ziarnisty Spinel, kolorem bardzo podobny do Lapis Lazuli z domieszkami opiłków Złota udającymi Piryt.
Sprzedawane są także imitacje z prasowanych albo łączonych żywicą kawałków bądź proszku Lapis Lazuli, a od drugiej połowy XX wieku także dobrej jakości syntetyczne kamienie.
Medycyna alternatywna wykorzystuje Lapis Lazuli do leczenia zapaleń nerwobóli, dolegliwości menstruacyjnych, bóli głowy, hemoroidów, gruźlicy, żółtaczki oraz zapobieganiu wysokiemu ciśnieniu krwi.
Uważany jest za kamień antydepresyjny i kamień mądrości, który ułatwia współpracę z innymi ludźmi, uspakaja ducha i rozjaśnia myśli.
źródło