23-05-2021, 12:21
Szafir to niebieski lub ciemnoniebieski kamień będący jedną z odmian Korundu.
Jego niebieski kolor wynika z obecności w strukturze jonów Żelaza i Tytanu.
Szafir wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością i twardością, dzięki czemu kamień jest odporny na wpływy zewnętrzne.
Szafir to prawdziwie królewski kamień.
Tradycyjnie dekorowano je koronami królów. „Święty Edward” to najsłynniejszy szafir zdobiący koronę brytyjską w sercu krzyża.
W carskiej Rosji niebieski korund, podobnie jak inne niebieskie kamienie, nazywano baus. Dopiero w XVIII wieku szwedzki chemik G. Vallerius zaproponował nazwanie przezroczystego niebieskiego szafiru korundowego.
Biżuteria z szafirami deklaruje status ich właściciela, szczególny smak, symbolizuje pogoń za mądrością i pokojem.
Szafiry zwiększają odwagę i determinację, przyciągają lojalnych przyjaciół do swojego właściciela i odrzucają wrogów.
Kamień ten jest nie tylko talizmanem szczerej i wiernej miłości, ale także dodaje właścicielowi odwagi, wzmacnia roztropność, stałość, spokój ducha i pewność siebie człowieka.
A wiecie, że w minionych stuleciach podróżnicy zabierali ten kamień ze sobą w drogę, służący jako amulet podczas długich podróży i dający siłę do wielkich odkryć, łagodzący zmęczenie i gwarantujący pomyślny wynik w wszelkich przedsięwzięciach.
Mężczyźni, którzy stale noszą szafirową biżuterię, mają pewność siebie i są mocno zaangażowani w osiąganie swoich celów.
10 interesujących faktów na temat szafiru:
1. W starożytności kobieta, chcąc rozpalić pragnienie mężczyzny, zanurzała Szafir w kieliszku wina przed podaniem kieliszka ukochanej.
2. Ze względu na swój cudowny niebiański kolor Szafir uważany jest za święty w starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie i jest poświęcony ojcu wszystkich bogów - Zeusowi.
Tylko kapłani mogą nosić Szafir w pierścieniu na palcu wskazującym, kamień pomaga im usłyszeć i zrozumieć, co powiedziała wyrocznia.
3. Według księgi wielkiego wyjścia, bóg Jahwe dał Mojżeszowi dziesięć przykazań wyrytych na Szafirowych tablicach (dużych kamieniach).
W średniowieczu Szafir jest czczony jako symbol świętości, nieomylności i nienaruszalności władzy, jest bogato zdobiony koronami i innymi insygniami królewskimi.
Borys Godunow, wielki miłośnik klejnotów, uważał Szafir za najpiękniejszy i najpotężniejszy talizman.
4. Zgodnie z koncepcjami hebrajskimi Szafir jest symbolem mądrości i sprawiedliwości: pieczęć mądrego i sprawiedliwego króla Salomona miała być wykonana z Szafiru, a jego tron ozdobiony był bajecznym Gwiezdnym Szafirem.
5. Zgodnie z opisami pierścionek z Szafirem nosił Aleksander Wielki i wiadomo na pewno, że podobny pierścionek nosiła również królowa Maria Stuart.
6. 62-karatowy Szafir zdobił pierścień Johna Rockefellera.
7. Michaił Bułhakow praktycznie nigdy nie rozstał się z rodzinnym Szafirem.
Jego mały Szafir został wycięty w kształcie piramidy.
Według żony pisarza wierzyli, że jeśli odwrócisz pierścień do góry nogami, Szafir zacznie wydzielać „dobrą pranę”.
8. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej (w Nowym Jorku) posiada Szafir Star of India - prawdopodobnie największy przetworzony Szafir Gwiezdny
(536 karatów).
9. „Padparaja” (rodzaj kwiatu lotosu) - tak nazywa się bardzo piękna i rzadka czerwono-pomarańczowo-różowa odmiana Szafiru.
Kolor kamienia nie jest czysto czerwony, pomarańczowy lub różowy, wszystkie trzy kolory muszą się w nim pojawić jednocześnie.
10. Ludy krajów wschodnich tradycyjnie uważały kamień za skamieniały napój bogów, nadający nieśmiertelność.
Uważali też, że magia Szafiru wiąże się z przyjaźnią, bezinteresownością i pokorą, przyczyniając się do wzrostu duchowości człowieka.
źródło