26-01-2022, 23:20
Co mają wspólnego największy na świecie fasetowany Oliwin i Most Brookliński?
O Perydocie
Oliwin o powierzchni 311 karatów (pokazany w zgrupowaniu powyżej) jest obecnie częścią National Gem Collection Smithsonian w Waszyngtonie, DC, ale pochodzi z egipskiej Wyspy Świętego Jana na Morzu Czerwonym.
Już 1500 rpne starożytni Egipcjanie wydobywali Oliwin na tej samej wyspie (wtedy znanej jako Topazios) i namaszczali żywy zielony kamień jako „klejnot słońca”.
Legenda głosi, że górnicy na wyspie pracowali dzień i noc, aby zebrać zielone klejnoty dla faraona.
Wydobycie w nocy było możliwe ze względu na sposób, w jaki klejnoty reagowały na światło lampy w ciemności.
Uważa się również, że wiele, jeśli nie wszystkie, Szmaragdy Kleopatry to w rzeczywistości ciemnozielone kamienie Oliwin z kopalni Topazios.
Chociaż prawie cały Oliwin, który widzisz w swojej gablocie jubilera, urodził się głęboko w płaszczu Ziemi, jest to również pierwszy klejnot odkryty na innej planecie.
Lądowanie na Marsie w 2003 roku ujawniło, że zielone kryształy Peridotu — w postaci mniej cennego kuzyna klejnotu, Oliwinu — pokrywają około 19 000 mil kwadratowych powierzchni Czerwonej Planety.
O Moście Brooklińskim
MostBrookliński był jednym z najbardziej imponujących osiągnięć inżynieryjnych XIX wieku.
Zaprojektowana przez Johna A. Roeblinga największy na świecie wiszący most, w tym czasie miał łączną długość 1595, 5 stóp, łącząc Brooklyn i Manhattan.
14-letni projekt rozpoczął się w 1869 roku, w tym samym roku Roebling zmarł w wieku 63 lat.
Syn Roeblinga, Washington, nadzorował realizację wizji swojego ojca z pomocą żony Emily.
24 maja 1883 roku Most Brookliński został odsłonięty światu podczas uroczystości, w której uczestniczyli prezydent Chester A. Arthur, gubernator Grover Cleveland z Nowego Jorku i setki tysięcy ciekawskich widzów.
Promotor cyrków PT Barnum słynął z wytrzymałości mostu, prowadząc po nim 21 słoni.
Co jest wspólne?
Niewiele osób wie o Washingtonie Roeblingu, że światowej sławy inżynier budownictwa był zapalonym kolekcjonerem skał i minerałów.
Po jego śmierci w 1926 r. kolekcja Roeblinga obejmująca 16 000 okazów i darowizna w wysokości 150 000 USD na jej utrzymanie została podarowana przez jego syna, Johna A. Roeblinga II, Smithsonian Institution. Kolekcja, która obejmowała największy na świecie fasetowany Oliwin, stała się integralną częścią National Gem Collection.
źródło