01-03-2022, 22:04
Oleracea Acmella
Acmella brazylijska(Acmella oleracea)
Kępiasta bylina ozdobna i lecznicza z Peru i Brazylii, tworząca pokładające się pędy do 60 cm długości), obficie kwitnąca.
Ma jasnozielone, owalne liście. P
rzez całe lato, aż do późnej jesieni zakwita egzotycznymi, kwiatostanami-kolbami, złożonymi z maleńkich, złocistożółtych kwiatków z purpurowo-brązowym szczytem kwiatostanu.
Roślina ma cenne właściwości lecznicze: żucie jej liści likwiduje bóle w jamie ustnej (np. bóle zębów, przyzębia i dziąseł).
Ma działanie wzmagające odporność organizmu.
Zwalcza problemy trawienne, pomaga zwalczyć mdłości i wzdęcia.
Jest również silnym afrodyzjakiem- wzmaga wytwarzanie testosteronu u mężczyzn.
Liście dodawane do sałatek powodują niezwykły efekt smakowy, podobny do wody gazowanej.
Acmella oleracea to niezwykła, choć mało znana rodzina będąca przedstawicielem szerokiej grupy gatunków z rodziny Astrowatych.
Jednak w przeciwieństwie do innych reprezentantów tej samej grupy cechuje się niezwykłymi właściwościami, które znalazły szerokie zastosowanie w różnych sferach życia człowieka.
Acmella jest nie tylko rośliną cenioną za swoje zastosowanie kulinarne (liście używane są do przyrządzania różnorodnych sałat), ale przede wszystkim za szerokie wykorzystywanie do celów medycznych.
Od uśmierzania bólu zębów (stąd jedna z nazw „roślina od bólu zęba” – „toothache plant”) poprzez działanie antyseptyczne (działa na wiele grup patogenów) aż po działanie stricte kosmetyczne – ekstrakt z Acmella oleracea jest uważany za naturalną alternatywę dla botoksu.
Ekstrakt ten zawiera spilantol – substancję należącą do grupy alkiloamidów.
Stosowany zewnętrznie zmniejsza napięcie mięśni, przyczyniając się tym samym do redukcji zmarszczek mimicznych twarzy.
Dowodem działania spilantolu są przytoczone w niniejszym artykule dwa badania, które jednoznacznie wskazują na skuteczność tej substancji.
Zatem czas przyznać, że natura kolejny raz zaskoczyła człowieka – stworzyła alternatywę – bezpieczną i nietoksyczną, ale równie skuteczną jak toksyna botulinowa – „ziołowy botoks”.
źródło
źródło
źródło
źródło